PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol tutuş meselesi..

Gökay
27-04-2010, 20:19
Arkadaşlar ,aracım henuz 2200 km civarında, iş icabı ancak hafta sonları ve hep şehir içinde kısa mesafelerde kullanabildim.Kısacası daha aracımı tam tanıyamadım diyebilirim...Neyse havalar düzeldiya bi Şile tarafına gidelim dedik...Malum yolları virajlıdır bolca...Ama bu araç bana 100-130 civarı girdiğim virajlarda pek güven vermedi diyebilirim...Aşırı yana yatıyor arac sanki altımdan kaçacak vs. gibi geldi...

Genel yorumunuz ne yönde sizin?Araca henuz alışamadığımdanmıdır...Karakteristiğimi boyle...Eski aracım Volvo S40'tı , haliyle 308 bana çok hoppidik geldi uzun yolda :-\

SAMET010
27-04-2010, 20:24
kardeşim senin araban otomatik onlarda espde standart hiç bişi olmaz gir her türlü bende daha önce 2004 bora 2005 focus 2007 civic vardı sattım bendede 2500 kmde 308 düz vites var şimdi yol tutusta problem yok 207 gt falanda var 3.5 mm yayla kullanıyoruz baya saglam giriyo virajlara seritten cıkmıyo 170le gecen bursada saglam bi kac makasa girdim akan trafikte önümdekiler durunda virajdalarda falan ebnce sorun yok sana öle gelmiş

mygold
27-04-2010, 20:27
araca alışma surecınde bunlar yasanabilir.aracı kullandıkca nasıl virajlara gırecegınızı kesınlestırısınız. ama 308 ın vırajları ıyı aldıgını soyleyebilirim.

okann
27-04-2010, 20:46
Açıkcası ben konuyu açan arkadaşa katılıyorum.

Belli bir hızdan sonra aracım bana güven vermiyor. Hani aynen bende arkadaş gibi altımdan kayıp gidecek diye korkmuyor değilim :)

MaLi
27-04-2010, 20:48
valla benim SW oldğu halde 170-180 gibi hızlarda viraja girerken bana çok güven veriyor.
sanki yola yapışıyor.

BahadırALTUN
27-04-2010, 20:49
kardeşim ............170le gecen bursada saglam bi kac makasa girdim akan trafikte

Kardeşim Samet aman diyim şakası olmaz hemde akan trafikte . Bi acemiye , bayan sürücüye , yaşlı birine denk gelirisin allah korusun.

Birde trafik kurallarına uyma konusunda birbirimize örnek olsak daha iyi olur sanki .

SAMET010
27-04-2010, 21:05
kardeşim ............170le gecen bursada saglam bi kac makasa girdim akan trafikte

Kardeşim Samet aman diyim şakası olmaz hemde akan trafikte . Bi acemiye , bayan sürücüye , yaşlı birine denk gelirisin allah korusun.

Birde trafik kurallarına uyma konusunda birbirimize örnek olsak daha iyi olur sanki .

tabiki trafik kurallarına uymak lazım bende uyan bi insanım yolu buldumuzda hepimiz basarız benim kuzenimn ctesi günü dügünü vardı gelini kuaförden al fotografcı vs derken süslü dügün arabası ile cıkmadık bursadada her yeri ana hatlr dısında bilmiyorum zamanla yarısırken mecbur kaldık artık :)

Yasin CCK
27-04-2010, 21:56
Bende yol tutuşta bir problem yaşamadım, gayet başarılı..Tabi lastikleriminde buna etkisi vardır fakat bildiğim kadarıyla sınıfında bu yükseklikte olup bu kadar iyi yol tutuşuna sahip başka bir seri yok diye okumuştum ;)

Selahattin
27-04-2010, 22:49
valla bende bu başlığa katılıyorum ,bazen altımdan kaçıcak gibi oluyor hakkaten virajda ;D neyseki kaçırmamasını biliorumda atlatıyoruz ;D

okann
27-04-2010, 23:01
Bende yol tutuşta bir problem yaşamadım, gayet başarılı..Tabi lastikleriminde buna etkisi vardır fakat bildiğim kadarıyla sınıfında bu yükseklikte olup bu kadar iyi yol tutuşuna sahip başka bir seri yok diye okumuştum ;)

Hangi marka ve model lastik kullanıyorsun Yasin ?

SAMET010
27-04-2010, 23:39
alla alla 308e binenlere niye öle geliyor ki civice binseniz yumusacık araba yana yatıo direk yada sorentoya devrildi diceksiniz :)
bence 308 virajlarda güven veren arabalardan nede olsa fransız sert mert ama iyi girio

hakan308
27-04-2010, 23:47
valla bende bu başlığa katılıyorum ,bazen altımdan kaçıcak gibi oluyor hakkaten virajda ;D neyseki kaçırmamasını biliorumda atlatıyoruz ;D

bence senin apaçi olman yüzünden araba senin altından kaçmaya yer arıyo en müsait zamanıda virajlara olarak düşünüp virajlarda bi kaçış eğilimi gösteriyor ama sonra vazgeçiyor apaçi mapaçi sonuçta benim sahibim napalım kaderimiz böyleymiş çekicez diye ;D

GLR
28-04-2010, 00:17
Stock halde 308 in yol tutuş ve direksiyon tepkilerinden bende memnun değildim.5 cm ve 225 taban ile istediğimi elde ettim ancak yüksek hızlarda sekme yapıyor bu da biraz tehlikeli.Bende bundan önce subaru impreza audi a3 gibi araçlar kullandığım için bana öyle gelmiş olabilir.

okann
28-04-2010, 00:19
Stock halde 308 in yol tutuş ve direksiyon tepkilerinden bende memnun değildim.5 cm ve 225 taban ile istediğimi elde ettim ancak yüksek hızlarda sekme yapıyor bu da biraz tehlikeli.Bende bundan önce subaru impreza audi a3 gibi araçlar kullandığım için bana öyle gelmiş olabilir.

Aynen demek istediğim buydu direksiyon tepkileri berbat :)

GLR
28-04-2010, 00:23
Yine başladık arabaya ..k atmaya. :D

okann
28-04-2010, 00:26
Yine başladık arabaya ..k atmaya. :D

Hehe :D

Geçen bayii de bi abimiz 308 CC'ye bakıyor ciddi niyetli yani caydırdım adamı :D 20 daha koy merso al dedim en temizi :)

γuяdaeя
28-04-2010, 01:15
Şile yollarında bahsettiğiniz hızlarla viraja girebiliyorsanız tebrik ederim :)
Aracın kapasitesi belli... Tanıyıp ona göre davranmak en doğrusu derim ;)

BahadırALTUN
28-04-2010, 07:41
http://img265.imageshack.us/img265/5610/ekranalntsx.jpg

Mesajınızın ilk satırındaki gibi olumlu bakmaya çalışın.

Abdullah
28-04-2010, 07:56
arkadaşlar ben virajlarda kötü yorumuna kesinlikle katılmıyorum. Sınıfında bu kadar yüksek bir araç 308 in yol tutuşunun 10da 1 i yol tutuşu yoktur. Kusura bakmayın ama 308 i karşılaştırdığınız araçlara bakalım biri volvo (güvenlik üzerine volvodan iyisi var mı?) diğeri subaru ki ben subaru hakkında yorum bile yapmak istemiyorum kesinlikle karşılaştırılamaz Ahmette karşılaştırmamış zati ;D bir diğeri ise A3. A3 ün de yüksekliği belli ve o bir Audi. Sonuç olarak fiyatı,yüksekliği baz alındığında 308 in yol tutuş seviyesinde bir araç gösterin bana bende size haklısınız arkadaşlar araçların yol tutuşu çok kötü diyeyim. Bende sürekli Temden İstanbul-Gebze arası gidip geliyorum kesinlikle ama kesinlikle hiç bir sorun yaşamadım virajlarda. Gerçi gittiğim yolda pek sert viraj yok fakat virajlara girdiğim hız 170-200 arası hep.

Taylan43
28-04-2010, 08:02
Arkadaslar bende yol tutuş açısından birşey yaşamadım hiç hatta cok iyi bile diyebilirim ama benim arabamda tek güvenmediğim şey var arkadaslar o da frenler.. >:( her bastığımda durmayacak gibi geliyor..

Abdullah
28-04-2010, 08:05
Arkadaslar bende yol tutuş açısından birşey yaşamadım hiç hatta cok iyi bile diyebilirim ama benim arabamda tek güvenmediğim şey var arkadaslar o da frenler.. >:( her bastığımda durmayacak gibi geliyor..

+308 ama fren konusunada katılamayacağım. İlk zamanlar bana da öyle geliyordu fakat o kadar zor durumlardan kurtardı ki benim eyvah çarptım dediğim an durdu benim tropiğim. Aslında frenlerde o kadar iyi ki her frene bastığımda direk dikiz aynasından arkadan gelen arabayı kontrol ediyorum acaba durabilecek mi diye.

reisG
28-04-2010, 08:08
C sınıfı kompakt hatchbacklerde MPV formatı tarzı tasarımı ile ayrı bir yeri olan 308 lerde limitlerde girilen hiçbir virajda problem yaşamazsınız, bende yaşamadım. Henüz 2.200 km.de olan aracınıza alıştıktan sonra yapabileceklerini göreceksiniz.
Taylan fren konusundaki olumsuz yorumuna herhalde hiçkimse katılmayacaktır. Bu segmentte frenleri bu kadar iyi başka bir araç yok .Hatta yeni 308 alan arkadaşlara ama yola çıkmadan frenleri alış basar basmaz eski Mercedes 200 ler gibi durursun aman arkadan gelenler sana çarpmasın diyoruz.

Taylan43
28-04-2010, 08:14
Reis çok şükür bende birisine vurmadın hatta 2 defa arkadan bana araba vurdu, biri BMW idi.. Ama arabada ıslak yolda frene her bastığımda ABS nin çalışması beni huzursuz ediyo sadece, savrulmak istermiş gibi dawranıyo, kardesimin ABSli 206 da bile böyle olmuyor, ondan dolayı huzursuz ediyor beni..

Abdullah
28-04-2010, 08:15
Reis çok şükür bende birisine vurmadın hatta 2 defa arkadan bana araba vurdu, biri BMW idi.. Ama arabada ıslak yolda frene her bastığımda ABS nin çalışması beni huzursuz ediyo sadece, savrulmak istermiş gibi dawranıyo, kardesimin ABSli 206 da bile böyle olmuyor, ondan dolayı huzursuz ediyor beni..

bence bu durum aracın fren sisteminden değilde lastiklerden kaynaklanıyor gibi geldi.

Taylan43
28-04-2010, 08:18

bence bu durum aracın fren sisteminden değilde lastiklerden kaynaklanıyor gibi geldi.

Lastiklerini kaç kmde bir değiştiriyorsunuz Abdullah bey? benim arabam 36000 de ama daha değiştirmedim...

Abdullah
28-04-2010, 08:22

Lastiklerini kaç kmde bir değiştiriyorsunuz Abdullah bey? benim arabam 36000 de ama daha değiştirmedim...

Tam kilometresini bilmiyorum fakat sizin lastiklerin zamanı gelmiş gibi sanırım. Benim lastik durumum şöyle oldu 15000 km continentalleri kullandım sonra kışlıklara geçtim. 10000 de kışlıkları kullandım. Sonra aracıma jant-lastik takım aldım. Aldığım lastikler sıfırdan farksızdı şu an hala onlar var üzerinde herşey mükemmel aracım 33000 de sanırım seneye bahar da değiştiririm büyük ihtimalle. yani oda 50000 demek nerden baksanız.

GLR
28-04-2010, 08:37
Taylan bey evden çıkmadan yazayım dedim.Aracınızın ön lastiklerini arka lastiklerle değişim yapın.

Taylan43
28-04-2010, 08:46
Taylan bey evden çıkmadan yazayım dedim.Aracınızın ön lastiklerini arka lastiklerle değişim yapın.

Teşekkürler olmadı öyle yapayım, çünkü artık zamanı geldi herhalde..

TanerHoca
28-04-2010, 09:22
Yol tutuş; bir çok bileşenin etkisi olan bir durumdur.
Aracın süspansiyonları, lastikleri, lastiklerin hava basıncı,
yolun eğimi(bazı virajlarda maalesef ters eğim var ki son derece tehlikeli).
yol zemininin asfalt yapısı,yine zeminin ıslak veya kuru olması, aracın yük durumu,
havanın soğuk veya sıcak olması vb. aracı kullanırken tüm bunları göz önünde bulundurmak gerekir. Hepsinden önemlisi de aracı iyi tanımak tepkilerini iyi bilmek lazım.
bir de mümkünse ileri sürücülük teknikleri kurslarına gitmek bayağı bir faydalı olacaktır.
bunun ne kadar işe yaradığıyla ilgili olarak bahadırla görüşebilirsiniz.

viya
28-04-2010, 10:09
Arkadaşlar,
siz yatun kalkın dua edin. 308 lerde yol tutuş harika. Benim picasso maşallah her virajda gemi gibi sallanıyoruz. Tam aile babası olduk bir Ulusoyu tanırım birde kendimi 88 hız sabitleyip devam....
308 gerçekten süspansiyonları iyi ayarlanmış bir araç bence yol tutuşu gayet başarılı.
enis.

reisG
28-04-2010, 10:43
Picasso gibi MPV dizaynından ötürü merkez kaç noktası yüksek olan bir araçta tabiiki çok iyi bir yol tutuş beklenemez. zaten o araçların alım ve kullanış sebebi sürat yapmak değil, bir kalabalık aileyi güvenli ve rahat bir biçimde trafikte götürmektir.

pannacotta
28-04-2010, 11:01
bende geçen hafif bi makas atayım dedim ... diğer araçları tehlikeye atıcak derecede değil yanlış anlaşılmasın :) bi sağ bi sol tekrar sağ yaptım , bi daha tövbe ettim :) araba inanılmaz sallandı , banada pek güven vermedi açıkçası

Abdullah
28-04-2010, 11:08
bende geçen hafif bi makas atayım dedim ... diğer araçları tehlikeye atıcak derecede değil yanlış anlaşılmasın :) bi sağ bi sol tekrar sağ yaptım , bi daha tövbe ettim :) araba inanılmaz sallandı , banada pek güven vermedi açıkçası

işin acıkcası bende bir kere makası denedim yanımda arkadaşım vardı ve olmayacak bir yerden olmayacak şekilde bir makasdı (makasın amacı adrenalin veya başka bir sebepten değildir. Mecburen yapılan bir harekettir.) ve hızımda 120-130 arasıydı yanımdaki arkadaşım dondu kaldı. Şu hareketi başka bir araçla yapsaydık çoktan taklaları atmaya başlamıştık dedi. O yüzden gözüm kapalı 308 in yol tutuşuna güvenirim. Benim hiçbir zaman yanıltmadı aslanım.

Yasin CCK
28-04-2010, 11:30

Dunlop 225/40/18 ZR SP SPORT 9000

Performans lastiği zaten, gayet menunum fakat değiştirme zamanım geldi..Tekerimin birinde fındık var diğerinde yama, kalanlarıda aşındı, Allah'a emanet gidiyoruz :D

Şöyle uygun fiyatlı bir takım lastik araştırıyorum yaza yeni ayakkabılarla girmek için fakat ebatlar nedeniyle seçenekler çok daralıyor, bildiğiniz marka model varsa önerilerinizi bekliyorum...

okann
28-04-2010, 11:41

Performans lastiği zaten, gayet menunum fakat değiştirme zamanım geldi..Tekerimin birinde fındık var diğerinde yama, kalanlarıda aşındı, Allah'a emanet gidiyoruz :D

Şöyle uygun fiyatlı bir takım lastik araştırıyorum yaza yeni ayakkabılarla girmek için fakat ebatlar nedeniyle seçenekler çok daralıyor, bildiğiniz marka model varsa önerilerinizi bekliyorum...

Ben daha önce bir 308'de görmüştüm. Sonra da Ahmet'te gördüm. Hem çok hesaplı hemde fiyatına göre performansı oldukça iyi ;)

Kumho Ku25 Ecsta Ast'yi öneriyorum.

Ben de hiç haz etmezdim Kumho markasını duyunca. Ama gerçekten kötü değil. ;)

Yasin CCK
28-04-2010, 12:03
Saol Okan, kullanan birkaç arkadaşım var, memnunlarda..Sen söyleyince araştırdım internette, deseni özellikleri fena değil gibi..Birde bayilerde araştırayım bakalım ne dicekler ;)

http://www.fpracing.com/tienda/images/ku%2025.jpg

reisG
28-04-2010, 13:14
Kumho iyi bir markadır. Ülkemize yeni ithal edilmeye başlandığı için pek çok çevrede bilinirliği azdır.

SAMET010
28-04-2010, 13:38
fiyatı biraz daha arttırırsan pirelli p zero serisi al bence araba yoldan çıkmıyor :)

Abdullah
28-04-2010, 13:47

Yasin bende de senin lastiklerin 205/50/16 sı mevcut aynı lastikleri kullanıyoruz kardeşim gerçekten bende çok memnunum yol tutuş,ses fren mesafesi vs..

InsMuh
28-04-2010, 14:24
continental 205/55/16 lastiklerin hava basıncı ne olması gerekiyor? bizim lastikçi 32-33 hava vuruyor ama yanakların yumuşak olmasındanmıdır nedir lastik yere yapışmış gibi duruyor. yol tutuş ta frende bi problem yok ama gözüme hep takılıyor.

bu arada contileri beğenmeyen arkadaşlar çoğunlukta ama ben bu lastikleri GLR (ahmet) ten almıştım. ahmet yaklaşık 40000 km kullanmış
(ahmet kardeşim yanlışım varsa düzelt) bende bi 5000 km yaptım, 10000 daha gider diyorlar lastikte en ufak bir sıkıntı yok yol tutuş fren ıslak zemin vs. bu seneyide çıkarırı bu lastikler,seneye yine conti almayı düşünüyorum.

Abdullah
28-04-2010, 14:27
continental 205/55/16 lastiklerin hava basıncı ne olması gerekiyor? bizim lastikçi 32-33 hava vuruyor ama yanakların yumuşak olmasındanmıdır nedir lastik yere yapışmış gibi duruyor. yol tutuş ta frende bi problem yok ama gözüme hep takılıyor.

bu arada contileri beğenmeyen arkadaşlar çoğunlukta ama ben bu lastikleri GLR (ahmet) ten almıştım. ahmet yaklaşık 40000 km kullanmış
(ahmet kardeşim yanlışım varsa düzelt) bende bi 5000 km yaptım, 10000 daha gider diyorlar lastikte en ufak bir sıkıntı yok yol tutuş fren ıslak zemin vs. bu seneyide çıkarırı bu lastikler,seneye yine conti almayı düşünüyorum.

32-33 normal diye biliyorum. continentalin lastik sesinden ben hiç memnun değildim fren mesafesi vs.. hakkında pek birşey söyleyemeyeceğim.

Taylan43
28-04-2010, 14:28
Arkadaslar biraz evvel gittim lastikleri ön-arka değiştirttim, ve helyum gazı bastırdım bilginize, daha iyi gibi oldu teşekkürler hepinize.. :)

Taylan43
28-04-2010, 14:32
ve havayı da 32 bastırdım bu da bilginize ;D ;D

reisG
28-04-2010, 14:37
ben 34 basıyorum

Abdullah
28-04-2010, 14:40
Arkadaslar biraz evvel gittim lastikleri ön-arka değiştirttim, ve helyum gazı bastırdım bilginize, daha iyi gibi oldu teşekkürler hepinize.. :)

taylan abi ne yaptın anında görüntü yapmışsın ;D bu problemi de halletmiş oldun çok iyi sorunsuz ve keyifli sürüşler dilerim.

Taylan43
28-04-2010, 15:11

taylan abi ne yaptın anında görüntü yapmışsın ;D bu problemi de halletmiş oldun çok iyi sorunsuz ve keyifli sürüşler dilerim.

Sağol kardeşim, öğlen bi yarım saat ara buldum, dedim halledeyimde geleyim ;D

hakan308
28-04-2010, 17:32
ben 34 basıyorum

32-34 farketmez ben konyalıdan başkasına bastırmıyorum ;D

Yasin CCK
28-04-2010, 17:40
ben 34 basıyorum

:P

TanerHoca
28-04-2010, 17:40

Sağol kardeşim, öğlen bi yarım saat ara buldum, dedim halledeyimde geleyim ;D

taylan senden şu buluşmalara katılma konusunda da aynı azim ve gayreti bekliyoruz ;) :D

InsMuh
28-04-2010, 17:56
ben 34 basıyorum

sevgili reis;
sol ön kapının arkasındaki etikette hangi değeri yazıyor sana zahmet müsait olunca bir baksan.
benimki orjinalde 195lik olduğu için 195in değerleri var .

Selahattin
28-04-2010, 22:01
ben 34 basıyorum

teşekkür ederim hakan konyalıdan başkasına bastırmadığına:D bu arada benm lastkler 29 .zaten araba yeternce sert bide tak tuk etmesin diye böyle biniyorum

hakan308
29-04-2010, 07:35
ben 34 basıyorum

teşekkür ederim hakan konyalıdan başkasına bastırmadığına:D bu arada benm lastkler 29 .zaten araba yeternce sert bide tak tuk etmesin diye böyle biniyorum

Mesajı yazarken sen hiç aklıma gelmemiştin Selocan şimdi işin gücün yoksa Konyanın apaçisiyle uğraş dur ;D

Taylan43
29-04-2010, 08:33
taylan senden şu buluşmalara katılma konusunda da aynı azim ve gayreti bekliyoruz ;) :D

Hocam valla ne zaman buluşma olsa ya sağlık sorunu çıktı ya da bitmeyen akraba ziyaretleri, o kadar mahçubum ki, cok üzgünüm :(