PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2014 Kayıtlara Geçen En Sıcak Yıl Olabilir

Yasin CCK
13-02-2014, 11:12
İklim Bilimcilerden Flaş 2014 Uyarısı!

Uzmanlar, yüzde 75 olasılıkla 2014 yılının kayıtlara geçmiş en sıcak yıl olabileceği uyarısında bulundu. Bilim insanları, El Nino diye anılan Pasifik'teki okyanus hareketinin atmosfere yüksek miktarda sıcak hava yükleyerek iklimleri altüst edebileceğini iddia ediyor.

'YARAMAZ ÇOCUK' GELİYOR

El Nino adını İspanyolca 'yaramaz çocuktan' alıyor. Pasifik'in ekvator bölgesinde suların ısınmasıyla birlikte oluşan rüzgâr akımları, dünyada iklim değişikliğine yol açıyor.
Bilim insanları genelde Pasifik sularındaki değişikliği fark ederek El Nino'nun oluşumunu en fazla altı ay önceden tahmin edebiliyor.
Proceedings of the National Academy of Sciences Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre Alman bilim insanları, şimdi El Nino tahminlerinin bir yıl önceden yapılabileceğini öne sürüyor. Bu sayede ülkelerin aşırı sıcak havalara ve orman yangını gibi afetlere önceden hazırlanabileceğini iddia ediyorlar.
Şiddetli El Nino dalgası, Pasifik Okyanusu'nun Ekvator bölgesinde hava sıcaklığının 28 dereceyi geçmesiyle ortaya çıkıyor.
Avustralya Meteoroloji Dairesi'nin iklim tahmini yetkilisi Andrew Watkins, "El Nino'nun 2014'ün ikinci yarısında oluşma riski arttı, ancak hali hazırda kesin bir durum söz konusu değil" dedi.

ARTIK 10 YILDA BİR GÖRÜLÜYOR

Watkins, El Nino iklim hareketinin Haziran başında kendini gösterebileceğini, ancak bunun şimdiden öngörülemeyeceğini söyledi. İklim uzmanları, El Nino'nun güçlenmesi halinde kuraklık, orman yangını ve rekoltenin düşebileceği uyarısında bulunuyor. El Nino, yaklaşık 10 yıllık bir döngüde kendini belli ediyor.
ABD'deki ARC Mükemmel İklim Sistemleri Bilim Merkezi (CoECSS) ve Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi ve CSIRO'dan bilim adamları küresel ısınmayla aşırı El Nino etkileri arasında bir bağlantı olduğunu iddia ediyor. CoECSS, "Hali hazırda yaklaşık 20 yılda bir aşırı güçlü El Nino etkisi yaşanıyor. Araştırmalarımız artık her 10 yılda bir görülebileceğini gösteriyor" dedi.

Türkiye en yağışsız yıllarından birini yaşarken, Alman uzmanlar kabus gibi bir uyarı yaptı. Buna göre El Nino’nun etkisiyle 2014, ‘kaydedilmiş en sıcak yıl’ olabilir.Uzun dönemli hava tahminlerinde bulunan uzmanlar, 2014 yılının kayıtlara geçmiş en sıcak yıl olabileceği uyarısında bulundu. Zira, Pasifik Okyanusu’ndaki ılık suların yüzeye yükselmesi ve Ekvator boyunca Amerika kıtasına yönelmesiyle oluşan hava hareketinin bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor. El Nino (Yaramaz çocuk) ismi verilen bu hareket ile atmosfere ciddi miktarda sıcaklık yayılacak. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda iklimlerin altüst olacağı ve 2014’ün çok sıcak geçme ihtimalinin arttığı belirtiliyor. Almanya’daki Justus Liebig Üniversitesi’nden Armin Bunde önderliğindeki bir grup bilim insanı farklı bir yöntem kullanarak El Nino’yu neredeyse bir yıl önceden tahmin edebildiklerini açıkladılar.

İhtimal yüzde 76

Ekvator bölgesi ve Pasifik’in geri kalanı arasındaki sıcaklık farklarını inceleyen Alman bilim insanları, iki bölgenin aralarındaki fark azaldığında, El Nino oluşma ihtimalinin arttığını gözlemlediler. Sonuçları değerlendiren Armin Bunde, bu yıl El Nino oluşma ihtimali için yüzde 76 gibi çok yüksek bir değer verdi.

Sıcaklık rekoru kırıldı

İstanbul (http://onedio.com/etiket/istanbul/501c48f7cc161f8ec13422a8)’da dün 20 dereceyle şubat ayı sıcaklık rekoru kırıldı. İTÜ Öğretim Üyesi Miktad Kadıoğlu katıldığı canlı yayında daha önce en yüksek sıcaklığın 18.3 derece olarak ölçüldüğünü belirterek, “Hafta sonu İstanbul’da hava soğuyor ama salı gününden itibaren sıcaklık 25 dereceye kadar yükselecek” dedi.

Kaynak: http://onedio.com/haber/iklim-bilimcilerden-2014-uyarisi-kayitlara-gecmis-en-sicak-yil-olabilir-251338

Taylan43
13-02-2014, 11:35
Allah yardımcımız olsun..

Yasin CCK
13-02-2014, 11:48
Allah yardımcımız olsun..

Aynen kardeşim.
Aslında her sene buna benzer bir haber çıkar ve her sene bir öncekinden sıcak olur. Ama bu yağmursuzluk ve Şubat ayında 25 derece pek hayra alamet değil...

406team
13-02-2014, 11:53
Abi katılıyorum kesin doğrudur çankırıda montla şapkayla üşürdük bu havalarda şu an ince hırkayla geziyoruz hiç hayra elamet değil ya hadi hayırlısı :)

iPhone 'den Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) aracılığı ile gönderildi

HamzaHakkı
13-02-2014, 13:31
Konya'da şortla bisiklet sürüyorum. Havalar sıcak olduğu için her gün sürmeye çıkıyorum, geçen seneler hava soğuk olduğu için kış aylarında 1 km bile sürmedim bu sene haftada 200 km sürüyorum. Bi yandan iyi oluyor bi yandan kötü.

Yasin CCK
13-02-2014, 15:37
Bugün itibariyle Mersin!

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1796511_10152234623182280_1500772979_n.jpg

Emrah_06
13-02-2014, 15:44
yaklaşık 1 1.5 saat önce 22 dereceyi gördüm arabanın göstergesinde çok fena ...

reisG
13-02-2014, 15:47
Bir önceki mesajımda anlatmak istediğim farklı anlaşılmış ve forumda hiç istemediğimiz siyasi anlam taşıdığı hissi doğduğundan önceki mesajımın o bölümünü siliyorum.

Yasin CCK
13-02-2014, 15:55
Bir önceki mesajımda anlatmak istediğim farklı anlaşılmış ve forumda hiç istemediğimiz siyasi anlam taşıdığı hissi doğduğundan önceki mesajımın o bölümünü siliyorum.

Reis senin aynı düşünceyi paylaştığımdan, arkadaşımızında anlayışına inanarak mesajları kaldırdım ;)

reisG
13-02-2014, 16:03
Yasin çok teşekkür ederim.

kvnc35
13-02-2014, 16:09
Dokum sektorunde calistigimiz icin 25-30 bize cennet :))) saka bi yana umarim dunyamiz olumsuz etkilenmez...

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

301gti
13-02-2014, 16:18
Eskişehir an itibarı ile 16 derece öğlen 20 yi gördük

reisG
13-02-2014, 16:22
Az önce bir kaptan arkadaşım Manisa'dan geldi orası da çok sıcak mış

SerhatRCZ
13-02-2014, 17:21
Sıcaklık büyük sıkıntı evet ama daha büyük sıkıntı yağış olmaması sıcaklık 15 derece olsa ama yağmur olsa yine çok sıkıntı olmaz ama beni düşündüren bu sene kar ve yağmur gibi hiç yağış olmadı :( .

ayı_boğan
13-02-2014, 20:57
şu 2 günde jet lag oldum havalar yüzünden havalardan jet lag olunmaz ama ben oldum sanırım :) bir yere gidiyorum yağmur dönüyorum bulutlu tekrar dönüyorum yağmur kesilmiş hava 20 derece bu ne ya :)