PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 2012 Model 1.6 eHDI 112 hp modifiye

cCengiZz
09-03-2014, 19:17
Merhaba,

Kafayı acayip kırdım, konuya fena taktım.. Yurtdışında konuları araştırdığımda uygulamalar bulabilirken Türkiye'de dizel araca sakın dokunma gibi bir algı oluşmuş.

Internetten takip ettiğim bir avrupa forumunda adam 110hp 1.6 HDI 207 yi 200hp çıkartmış.

Uygulamalar aşağı yukarı şöyle;

GT17 Turbo,
Forged FMIC, Sanırım Front Mounted InterCooler ın kısaltması bu
K&N 57i Induction kit
Exedy Clutch
BMC Closed Intake kit

hepsinden sonra da Stage 3 Remap.

Herşey mükemmel, ancak bu parçaları Türkiye de bulmak mümkün olur mu?

Bildiğim kadarı ile Stage2 üzeri remapler profesyonelce yapılmalı ve biraz deneme yanılma testler ile gerçekleşebiliyor.

Bana oldukça mantıklı geldi, Adam Egzos, Intercooler, Turboyu upgrade etmiş. Buna gücü karşılayacak debriyaj kiti eklemiş.

Şimdi buna çok para harcamış demenin bir anlamı yok, gidip bir 320D ye 180hp için 150000 TL vermektense 45000 TL ye aldığım aslana 15000 masraf yapıp bu uygulamaları yapmayı tercih ederim. Sonuçta bu aracın konforu hiçte fena değil. Bir BMW olmaz ama performans olarak gayet mutlu edecektir.

Bunlar dışında 35mm yay, 225/40/18 performans lastik ve 18" Lincancabur Jant ile yol tutuşu da güce göre arttırılabilir.

Memlekette bu işin altından kalkabilecek usta tanıyan var mıdır? Şimdi ayıp olacak ama avrupa amerika da adamlar bu kitleri alıp kendi garajlarında kendileri takıyor. İnanılmaz bir olay, kafayı yiyerek kendimi *mal* gibi hissetmeme sebep oluyorlar...

hamzahakki
09-03-2014, 21:03
Bu uygulamaların sonunda tahminim kara tren gibi gidersiniz.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cCengiZz
09-03-2014, 21:28
Bence biraz önyargılı bir cevap olmuş, şimdi şöyle ki bahsettiğim kişi uygulamayı avrupada yapmış. Kara treni bırakın azıcık duman çıksa aracı trafikten men ediyorlar orada..

Şimdi ben bu konuda uzman değilim ama biraz araştırmışlığım var, Yaptığı uygulamaların ortak amacı gördüğüm kadarı ile Oksijen + Dizel oranlarıda daha soğuk ve daha yüksek basınçlı havayı aynı ilgili oranda dizel ile silindire göndererek daha güçlü patlama sağlıyor.

Yaptığı diğer modifikasyonlarda, bu daha güçlü patlamalardan kaynaklı daha basınçlı ve daha sıcak egzos gazlarının rahat çıkışı için egzosu zaten upgrade ediyor. Dikkatinizi çekerim EGR iptali, Cataltic Converter çıkartılması vs. yok.

Sonuç olarak ortaya çıkan yüksek güç Flywheel-Debriyaj üzerinden aktarılıyor. Bu noktada da arkadaş mantıklı bir şekilde torque karşılayacak bir debriyaj kiti ile aracını sağlamlaştırıyor.

İlk mesajımda bahsettiğim gibi memlekette Stage 3 bir Remap yapabilecek biri var mıdır bilemiyorum. Kara duman bu modifikasyonlar ile sadece ve sadece kötü yapılmış oranlardan kaynaklanabilir. Dumanın sebebi EGR iptali, Cat iptali ve dizelin tam olarak yakılamıyor olmasıdır diye biliyorum.

Şu anda 308 eHDI a takılacak bir performans debriyaj kiti uyumlu var mı onu da bilemiyorum. Belki farklı modellerden uyumlu kitler olabilir bizim robot debriyajda kullanabileceğimiz..

mimit
09-03-2014, 22:39
MagicPerformance size bu konuda yardımcı olur, parçaları Türkiye de hazırda bulmak biraz zor olabilir ama yurt dışından getirmekte sorun olmaz, catcams,wösnner gibi markalarla çalışıyorlar genelde ama yaptıkları araçlar ortada.

http://www.youtube.com/watch?v=LTx7OOWyMYw

http://www.youtube.com/watch?v=MKr7G3rnf1Q

HamzaHakkı
10-03-2014, 02:41
Dumandan araç men edildiğini ilk defa duyuyorum böyle bir şey olacağını sanmıyorum aşağıdaki videolar da Avrupa'da çekilmiş bakabilirsiniz dumanlamalara.

http://www.youtube.com/watch?v=ueJA7yaI8eA

http://www.youtube.com/watch?v=6o6E9CPhZL4

Hava(soğuk hava) yakıt karışımı silindire ne kadar çok sıkıştırılırsa yanma o kadar güçlü ve patlama sonucu meydana gelen güç o kadar çok olur. Modifiye edilen motorda bu karışım yapılırken özellikle Stage 3 yazılımda zengin karışım dediğimiz olay meydana gelir ve yakıt yanmamış olarak dışarıya atılır. Bu durum benzinli araçlarda da olur fakat yakıtın içindeki maddeden dolayı duman çok çıkmaz.

Dediğiniz modifikasyon işlerini motora uyguladıktan sonra araçta kat iptali yapılmaması her ne kadar iyi bir egzoz sistemi de olsa araçtan elde edilecek gücü olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca zengin karışımdan dolayı meydana gelecek zehirli gazlar kat tarafından tutulacak ve kat kısa bir vadede tıkanıp aracın performansını daha da düşürecektir. Kat iptal edilmese de yine duman çıkacaktır.

Debriyaj sistemi aracın önemli aktarım sistemi olsa da sadece iş onda bitmiyor. Aşırı beygir yüklemelerinde şanzıman içindeki ayna mahruti dişlide zamanla aşınma dağılma gibi sorunla karşılaşabilir. Ayrıca aracın o torku ve hızı yola aktarabilmesi için süspansiyon sistemi de güçlendirilmelidir tabi durabilmek için fren sistemi de.

Kötü yapılmış yazılımlarda değil sonradan güç kazanmak için yapılan hemen hemen tüm yazılımlarda duman artışı olur. Aşağıdaki videoda o 206'nın nasıl dumanladığını görebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=1Dc3IZuIoZA

http://www.youtube.com/watch?v=YIIkQfxgzMI

http://www.youtube.com/watch?v=u2lDvgelqvE

cCengiZz
10-03-2014, 06:49
Hmm anladım, o seviyede duman benim için pek kabul edilebilir birşey değil. Emisyon değerlerini de muayenelerde sağlamak zor olacaktır sanırım. Litvanya da pek Avrupa sayılmaz =)

Beni en çok korkutan kısım, Auto6r, robot debrijay. Patlarsa burası patlar gibi geliyor bana zaten.

Tamam yani sonuçta anladığım şu ki, HDI motora da gayet modifikasyon yapılabiliyor. İnsanların dokunma demesi heralde bu duman sorunsalından kaynaklanıyor.

Karşılaştırma açısından,

Araç THP 156 lık Manuel vites olsaydı, neler yapılabilirdi 225-250 seviyesine çıkarmak için? Duman problemi olur muydu hala?

hamzahakki
10-03-2014, 08:24
Dizelde dumansiz asiri beygir yuklemesi biraz zor olur. Baska ülkelerde de var bu duman muhabbeti yani duman yuzunden men edilecegini sanmam.

Stage 1 yazilimda debriyajla sorun yasamayabilirsiniz ama stage 1 in üstü her zaman sıkıntı vermeye hazir olur.
.
HDİ motor modifiye ediliyor evet fakat uzun ömürlü ve sağlıklı bir güç alinmasi zor. Astarı yüzünden pahaliya gelebilir yani.

THP motorlar hakkinda pek bir bilgim yok ama sanirim bu motoru da upgrade edenler var. Yukarda yazdiginiz islemleri 156 hp lik THP motora uygulayarak 225-250 hp arasi alinabilir diye dusunuyorum. Bekli de daha fazla dedigim gibi THP motorlar hakkinda pek bilgim yok. Ama 45.000 TL lik bir dizele 15.000 TL harcamaktansa araci satip 60-65 bin TL lik benzinli araca güzel uygulamalar yapilabilir ve daha güzel sonuçlar alinir.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cCengiZz
10-03-2014, 20:33
Cevaplar için teşekkür. Şimdi benim buna bu kadar kafa yormam aracımı aldığımdan beri inanılmaz memnun olmam aslında. Bu 308 2012 kasa dışında bir kasa dabeğenemiyorum. Zevk meselesi tabi. Ama aldığım cevaplar üzerine yaptığım araştırmam gösteriyor ki, chip tuning dışında bir uygulama yapmayacağım gibi. İlerde çok heves eder kenarda paramda olursa belki benzinli alıp onunla ilgilenirim. Neyse bende GT spoiler, Lincancabur 18" Cog 35mm yay, piano black diffuser ve arkaya çift egzos yaptırıyorum. Egzosta sadece boruyu kestirip uç olarak. Sanırım en güzeli ve verimlisi böyle olacak. Sonuçların fotolarını da paylaşırım bakalım

HamzaHakkı
10-03-2014, 20:46
Şimdiden hayırlı olsun ve kolay gelsin. Aslana çok yakışacağına eminim :)

jerpelea
10-03-2014, 21:12
Cevaplar için teşekkür. Şimdi benim buna bu kadar kafa yormam aracımı aldığımdan beri inanılmaz memnun olmam aslında. Bu 308 2012 kasa dışında bir kasa dabeğenemiyorum. Zevk meselesi tabi. Ama aldığım cevaplar üzerine yaptığım araştırmam gösteriyor ki, chip tuning dışında bir uygulama yapmayacağım gibi. İlerde çok heves eder kenarda paramda olursa belki benzinli alıp onunla ilgilenirim. Neyse bende GT spoiler, Lincancabur 18" Cog 35mm yay, piano black diffuser ve arkaya çift egzos yaptırıyorum. Egzosta sadece boruyu kestirip uç olarak. Sanırım en güzeli ve verimlisi böyle olacak. Sonuçların fotolarını da paylaşırım bakalım

Bencede en güzeli sonda yazdığınız uygulamalar olacaktır. 18" jant , yay , spoiler , double din vs. vs.. Bunların üzerine birde stage 1 yazılım yükletirsiniz aracı üzmeden zevkle kullanırsınız. Yok ben kara tren gibi gezeceğim paramda var diyorsanız tabi sağlam ustalarla sağlam uygulamalar yapılır araca :)
Kazasız belasız sürüşler dilerim.

HarryBlade
11-03-2014, 18:34
3.20 yi geçmek için 15 bin masraf yapmanıza gerek yok ama.
Kısaca dereceli egzantirik , daha büyük turbo daha büyük intercooler , yazılım , komple düz boru. Daha büyük enjektör . Hatta nos bile takabilirsiniz. İzmirde Batu özçile var Megachipsin izmir bayisi 1.9 tdi ibiza stock motorla m5 i dragta geçiyor ki 3.20 için 1.6 hdi yi çok rahat tokatlarsınız.

cCengiZz
07-04-2014, 10:15
Yazıdığım bütün uygulamaların yapılmış hali:

http://i61.tinypic.com/1087onq.jpg http://i60.tinypic.com/2liucnb.jpg

Yasin CCK
07-04-2014, 10:26
Maşallah :nazar Görsel gayet güzel olmuş :iyi Kişisel yorumum, egzoz biraz daha büyük, difüzör mat olsaydı daha güzel olabilirdi.

Yazılım uyglandı mı?

cCengiZz
07-04-2014, 10:40
Yazılım Stage 1 136 hp, yol tutuşunun inanılmaz derecede arttığını söyleyebilirim. Egzos konusunda bende kararsız kaldım biraz, iyi yakaladınız :)

orhun57
07-04-2014, 14:29
Egzos konusunda katılıyorum, biraz daha büyük yine çift çıkış gayet güzel olacaktır. Güle güle kullanın, keyifli forumlar kazasız sürüşler dilerim.

tapatalk