PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 208 Allure 1.2 Vti ETG5 (Otomatik Şanzuman) Motor Performansı İncelemeleri

serxad
24-04-2014, 15:41
Arkadaşlar herkese merhabalar,

2 haftadan fazla bir süredir yaklaşık olarak 400 km şehiriçi sürüş neticesinde araç motor performansı gözlemlerimi genel olarak paylaşmak istiyorum,

0-100 km hızlanma testini düz ve boş bir yolda gerçekleştirerek net olarak 13 sn. gibi bir ölçüm gerçekleşti. Fabrika verisi olan 12,2 sn den 0,8 sn daha fazla.

Aslında "maşallah" motor performansı çok iyi. İvmelenmeyi engelleyen yegane faktör ETG şanzuman. Vites geçişlerinde neredeyse 1 sn lik bir yavaşlama yaşanıyor. Bu da ister istemez total ivmelenmeyi düşürüyor. Fakat vites geçişleri herhangibir takırtı, vuruntu vs. yaşatmadığı için şanzumandan şuan için memnun kaldım.

Daha öncede bahsettiğim gibi yapılan 400 km nin %85 ini tamamen yokuş alanlarda kullandım. Dikmen Osman Temiz mahallesini bilenler bilir, 1-2 adet "ölümcül" tabirli yokuşumuz var. Şahsen inşaat mühendisiyim ve bir çok yol inşaatında bulundum, bu yolları yapan arkadaşların ellerinden öpmek lazım. Yokuş aşağı inerken mideniz ağzınıza gelebiliyor.

Motor çekiş gücü bu tür "ölümcül" yokuşlar haricinde bence gayet güzel. Önceki aracım olan 110 HP lik Citroen C4 SXPK BVA ile 20 ile çıkamadığım rampaları 50-55 km hız ile rahat çıkmaya başladım çok şükür. Tabiiki bu performans 1. ve 2. vites ile alınabiliyor. 3. viteste henüz hiçbir rampada 5-10 sn den fazla kalamadım.

Gelelim ölümcül dediğim yokuşlara. Teknik olarak ifadesi çok karışık olduğu için yokuşun şiddetini şöyle anlatmaya çalışayım, yaya olarak yokuşaşağı yürümek neredeyse imkansız. Sürekli ayaklarınız ve yer çekimi sizi koşmaya zorluyor. İşte bu rampada yokuş çıkarken araç 1. viteste yaklaşık 5000 devire ulaşıyor ve otomatik olarak 2. vitese atıyo. İşte tam bu noktada 2. viteste çekiş yetişemediği için şanzumanda tam bir şaşırma yaşanıyor ve vites, gazı köklesemde veya manuele alıp düşürmeye çalışsamda bir türlü 1. vitese inmiyor. Tam bir yığılma yaşanıyor maalesef. Bunu önlemenin tek yolu yokuşa 1. vites ile girerek max 3500 devire kadar yüklenmek ve yokuşu max 15-20 km gibi bir hızla 1 viteste tamamlamak. Bu şekilde çok rahat bir şekilde en ciddi yokuşta bile zorlanmadan çıkabildim. Fakat bu durum aracı kullanacak bayanlar için çok olumsuz bir durum bence.

Düz veya nispeten çok daha az rampalı yollarda maşallah hızlanması da yol tutuşu da çok iyi. Max hız olarak ta 175 km max hızı gördüm. 155 km ye kadar hissettirmedi diyebilirim fakat 160 ve üzerinde kasa ağırlığı sebebiyle güven sorunları yaşadığım için 175 ten sonrasını zorlamadım ama basmaya devam etsem sanki bi 180-185 i bulurdu gibime de geliyor.

Tüm kullanımım boyunca yakıt tüketiminde yakaladığım en iyi değer ise henüz 6,8 lt/100 km. Umarım kullandıkça bu değerin düşüşünüde görürüm.

Sonuç olarak 1.2 Vti motor ile alakalı kafamdaki soru işeretleri yavaş yavaş pozitif olarak cevap bulmaya başladı. Paylaşılarıma mümkün mertebe devam etmeye çalışacağımı bildiririm..

Herkese saygı ve selamlarımla..

HamzaHakkı
24-04-2014, 17:48
Maşalah aslana inşallah uzun yıllar sorunsuz, sıkıntısız ve kazasız kullanırsınız.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

serxad
24-04-2014, 23:18
İnşallah Hamza bey. Cümlemize..

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Yasin CCK
25-04-2014, 07:40
Detaylı inceleme ve bilgilendirme için teşekkürler. Keyifli sürüşler...