PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : H&R 30mm yay almayı düşünüyorum..

jerpelea
28-06-2014, 03:15
Herkese merhaba,

1-2 aydır sağda solda araştırıyorum fakat bir türlü karar veremiyorum. Yeni konuda açmak istemedim fakat mecbur kaldım.

Herkes 3.5cm yayın aracı düşürmeyeceğini söylüyor lakin 5cm yay olursada araçda konfor kalmaz + sürtme tehlikesi çok olur diyorlar. Biraz önce yabancı bi forumda 18" lincancabur jant takılı bir aracın orjinal ve h&r 30mm yay takılmış halini buldum. İlk gördüğümde 50mm yay zannettim fakat 30mm diye yazmışlar.

Açıkcası eğer gerçekten H&R 30mm aracı böyle düşürüyorsa bana gayet yeterli olacaktır. ???

Resimler ;

http://www.forum-peugeot.com/Forum/mesimages/28019/P6271645.jpg
http://www.forum-peugeot.com/Forum/mesimages/28019/P6271653.jpg

Yasin CCK
28-06-2014, 08:24
Kesinlikle 308 için 30mm yeterli olmayacaktır. Fotoğraftaki siyah zemin yanıltıcı olabilir. Dikkatli bakarsanız yine ciddi bir çamurluk boşluğunu görürsünüz. 50mm'den korkmayın, kulaktan dolma bilgilere inanmayın. 4 seneyi aşkın süredir 50mm yay ile kullanıyorum aracımı, 4 yetişkin + full bagajda dahi sürtme yaşamadım. Konfor bozulacak evet ama orjinal yayın dışına çıktığınız zaman her koşulda konforunuz bozulacak.

jerpelea
28-06-2014, 12:10
Aslında haklısınız şimdi daha dikkatli inceledim 1. ve 2. fotoğraf arasında açı farkıda var. Zaten genel olarak araba yerle yeksan olmayacağı için banada 50mm mantıklı geliyor ama hep insanın gözünü korkutuyorlar. Ayrıca baba unsuruda bu işin içinde olunca sıkıntı oluyor. :gül3: Herhangi bir tümsekten geçerken en ufak bi sürtme olsa bak ben demedim mi diyeceği için 50mm yaydan çekiniyorum. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Ağustos-Eylül gibi jant ve yay işini çözmeye çalışacağım. Bu arada konfor olarak birşey sormak istiyorum ; asfaltı bozuk yollarda yada tamamen asfaltsız yollarda 50mm yay ile nasıl bir durum oluşuyor ? Yani aracın arkası falan zıplıyor mu yoksa tekerin üstünden geçtiği her şeyi hissediyormusunuz ? daha önceden yay kullanmadığım için pek bilemiyorum o yüzden soruyorum

ayı_boğan
28-06-2014, 12:27
Konyula ilgili değil ama meraktan soruyorum, lincan takacakmısınız aracınıza?

SerKan1923
28-06-2014, 13:47
Bende H&R 3.5mm Coilover Kullandım Aracımda Bakabilirsiniz Önceki ve Sonraki Halleri Mevcut.

Kara Ya da Sleeper :D (http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?6968-Kara-(D%FCnyada-%DDlk))

Esenlikler Dilerim.

SerKan1923
28-06-2014, 14:04
Coilover Sistemine Geçmediğiniz Müddet Zarfında ve Sadece Yay Satın Aldığınızda İse (Eibach-H&R) Hariç Bütün Yaylar Aracınızı Hem Ön Hem de Arkadan Zıplatır Esnetir.

Sonradan Takılan Hiç Bir Yay ve Amortisör Orjinal Aracınızda ki Konforu Size Sağlamaz.

5mm Yay Kullanırsanız Normal de 60 İle Devam Ettiğiniz Yolda 30 İle Dahi Devam Etseniz Fark Edersiniz Arada ki Farkı Malum Türkiye'nin Yolları Ortada..

5mm Yay 308 Sanırım Araç Benim Şahsi Görüşüme Göre Arabanızı Tofaşçılarınki Gibi Yapar.. Sürtme Hem Önde Hem Arkada Olur ki Ön Aksam da Büyük Zararlar Yaratır Kısa Sürede.

Benim Size Önerim Eğer Maddi Olarak Sorun Yoksa Yine Ben Karışmam Kaç mm Alacaksanız Alın, H&R Coilover Alın..

Arka da Torsiyonlu mu?

Yasin CCK
28-06-2014, 17:17
Serkan yukarıda 12 yıllık modifiye, 5 yıllık 308 tecrübemle bir seyler yazıyorum, sürtme yapmaz diyorum sen üzerine "Tofaşçı" gibi olur, sürtme yapar diyorsun? Hoş mu?

Bu yay konusu can sıkıcı olmaya başladı. Artık bu konuda bir sey yazmayacağım. Sorusu olanları özelden cevaplamaya çalışırım.

Tapatalk'tan...

SerKan1923
28-06-2014, 23:02
Serkan yukarıda 12 yıllık modifiye, 5 yıllık 308 tecrübemle bir seyler yazıyorum, sürtme yapmaz diyorum sen üzerine "Tofaşçı" gibi olur, sürtme yapar diyorsun? Hoş mu?

Bu yay konusu can sıkıcı olmaya başladı. Artık bu konuda bir sey yazmayacağım. Sorusu olanları özelden cevaplamaya çalışırım.

Tapatalk'tan...

Yasin CCK Ben Sizin Yorumlarınızı, ve Düşüncelerini Baltalamadım! Böyle Bir Şeyi Kimseye Yapmam, Ben Orada da Belirttiğim Gibi Şahsi Fikirlerimi Belirttim.

ümit53
29-06-2014, 09:43
bu tür işlerde en sağlıklı ve iyi sonuç coilover den alınır kanımca.ama tabi buda maddiyata bakar
ben yasin cck arkadaşa katılıyorum.5mm daha iyi sonuç vericektir kaldıki kaç senedir kullanıyorum sorun yaşamadım diyor.
şahsen bende önceki aracımda önce 3mm takıp pişman olmuştum sonrada 5 mm dönüş yapmıştım

Yasin CCK
29-06-2014, 10:03
Ümit fikir beyanın icin teşekkür ederim. Aynı şekilde 30mm takip pişman olan sonra 50mm ye gecen bir forum üyesi bir de forumda olmayan bir arkadasım var. Hatta ısrarlarımla direk 50mm takan ve Allah razı olsun iyi ki seni dinlemsim diyen forum arkadasım da var. Insanların genel yanılgısı her model de aynı etkiyi göstereceğini düşünüyorlar. Mesela 407'de 20mm bile cok düşürüyor.

Konu sahibinin istegi üzerine konu kilitlenmistir.

Tapatalk'tan...