PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modifiyeli Araçlara Ceza Yağıyor!

SerKan1923
06-07-2014, 12:14
Antalya’da yılın ilk 6 ayında modifiye araçlara yönelik kontrollerde 4 bin 665 araca toplam 574 bin 556 TL ceza kesildi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Cem Gencer, 1 Ocak- 30 Haziran 2014 tarihleri arasında yaptıkları uygulamalarda, modifiye edilmiş 4 bin 665 araç tespit ettiklerini söyledi. Bu araçlara toplam 574 bin 556 TL ceza kesildiğini belirten Gencer, 1301 aracın da otoparka çekildiğini aktardı.

Araçların fabrika çıkışları üzerinde yapılan oynamaları dikkate aldıklarını belirten Cem Gencer, "Egzozundan daha çok ses çıkması nedeniyle gürültü kirliliği, otomobillerin helezonlarının kesilerek seviyesinin düşürülmesi, nitrojen besleme yapılarak araca sürat kazandırılması gibi konular üzerinde denetleme yapıyoruz.

Ayrıca cam filmlerinin de trafik kazalarında yaşamı olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz. Denetlemeler aralıksız sürecek" dedi.

Kaynak (http://www.milliyet.com.tr/modifiyeli-otomobillere-rekor-ceza-otoguncel-1905722/http://www.milliyet.com.tr/modifiyeli-otomobillere-rekor-ceza-otoguncel-1905722/)

http://i1284.photobucket.com/albums/a565/SerKan1923/modifiyeli-otomobillere-rekor-ceza-4532331_zps5f744135.jpeg (http://s1284.photobucket.com/user/SerKan1923/media/modifiyeli-otomobillere-rekor-ceza-4532331_zps5f744135.jpeg.html)

Emniyet Genel Müdürlüğü modifiye araç tutkunlarını üzecek bir karar aldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), son dönemde özellikle şehir içi trafik içinde çok sık görülen 'modifiye araç'larla ilgili yoğun şikâyetler üzerine harekete geçti.

EGM, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği özel genelgeyle bu araçların trafikten çekilmesi, para cezası yazılması ve araçlar üzerinde yoğun kontrol yapılmasını istedi, bu araçların trafikten men edilmesi talimatı verildi.

DUMAN VE GÜRÜLTÜ

EGM'nin genelgesinde, yapılan denetimlerde; özellikle eski modeldeki araçların kaportalarında, egzozlarında, ışık donanımlarında ile lastik ölçülerinde yapılan farklı teknik işlemlerle halen yürürlükteki trafik mevzuatına aykırı olarak kullanılan modifiye araçların trafikte tehlike oluşturduklarına dikkat çekildi.

Denetimlerde, modifiye araç kullanan sürücülerin trafik kurallarına uymadıkları yönünde saptamalar yapıldığı belirtilen genelgede, sürücülerin bu tür araçları çevredekileri rahatsız edecek biçimde Duman ya da gürültü çıkararak kullandıkları vurgulandı.

DENETİM YAPILACAK

Genelgede, modifiye araç kullanan sürücülerin seyir halindeyken hız, şerit takibi ile şerit değiştirme ve kırmızı ışıkta geçme gibi zorunlu trafik kurallarına uymadıkları belirtildi.

Trafik kurallarına uyulmaması sonucunda modifiye araç kullanan sürücülerin trafik kazalarına neden olduklarının altı çizilen genelgede, "Yaz mevsiminin gelmesiyle tatil günleri ve özellikle de geceleri bir araya gelerek trafik güvenliğini tehlikeye düşüren bu tür araçların kullanıldığı yol bölümlerinde gerekli önlemler alınarak denetimler yapılacaktır" ifadesi yer aldı.

'CİHAZLAR ARAÇTAN SÖKÜLÜR'

EGM'nin özel genelgesinde yapılacak denetimlerde uygulanacak esaslar şöyle açıklandı:

* Eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira para cezası ve 20 ceza puanı ile cezalandırılır. Araçtaki değişiklikler kanuna, mevzuata uygun hale getirilene kadar araç trafikten men edilir.

* Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahatını bozacak şekilde kullanan sürücüler 80 lira parave 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Cihazlar araçtan sökülür.

* Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bilgilendirmeyen sürücüler 80 lira para cezası ve 10 ceza puanı ile cezalandırılır. Yapılan değişiklik belgeleri üzerine işleninceye kadar araç trafikten men edilir.

Genelgede, denetimlerin 'süreklilik' gösterecek biçimde devam ettirilmesi ve modifiye araçlara yönelik yapılacak denetimlerin başta il emniyet müdürleri olmak üzere tüm sıralı birim amirlerince, 'önemle' takip edilmesi istendi.

Kaynak (http://www.sabah.com.tr/Otomobil/2014/07/06/modifiye-arac-tutkunlarina-kotu-haber)

Ben Şahsen, Arkada ki Araçların Görüşünü Engelleyen Spoiler, Yine Bırakın Dışarıda Yürürken, Araç İçinde İken, Dahi Sesten İnsanı Şahsen Beni Delirten! 10 Kişilik Ailenin, 1 Yıllık Giyecek ve Yiyeceğini Taşıyabilecek Kapasitede Araçların Bagaj Kısmında Bulunan Ses Sistemine Ait O Bavul Görünümünde ki Adı Nedir Bilmiyorum Ona, ve Egzoz Sesine Karşıyım.

Bununla Birlikte Halihazırda, Film'e Ceza Yazmanın Mantığını Anlamıyorum..

woonmalker
06-07-2014, 12:20
Arabasi mercedes bmw ve audi olanlari durduramiyor bile polisler. Bu dunya parasi cok olana guzel ;) gariban sahinciler yiyor cezalari :)

sercanadli
06-07-2014, 13:23
E o zaman neden modifiye parçalarının satışı yasal?

ANKA
06-07-2014, 17:19
Ankara için çok sevindirici bir haber bence. Makascılara ceza çıkmıştı bu da tamamladı. Ama ne kadar uygulanacak göreceğiz. Egzoz sesine ben de çok sinir oluyorum nerde eski kasa bmw var şahin doğan var sesten gece uyutmuyorlar. Bizim burda belediyenin yaptığı gereksiz bir ara var öğlen başlıyorlar sabaha kadar sıfır çiziyorlarlar. Umarım bunlar sadece yazıda kalmaz.

converse10
06-07-2014, 17:29
Yapılmakta geç kalınmış bir uygulama bence

Ömer Gedik
07-07-2014, 07:45
Makul gerekçeler var ama maddelerin genelini anlamsız buldum. Kimseyi rahatsız etmedikçe ve trafiğe tehdit oluşturmadıkça kimsenin aracından birşey sökülemez veya sökülmeye zorlanamaz bence.

ayzinim
07-07-2014, 08:25
At arabasıyla yolda ilerleyene ceza kesilmez, emniyet şeridi ayıları görmezden gelinir ama film çekilmiş araç hedef alınır. Günaydın sevgili ülkem...

ayı_boğan
07-07-2014, 09:13
Koy benzini gazlasın, ver virajı yanlasın

Sen göklerde uçan güversin, ben yollarda dönen şahin

Virajda varsa bariyer aldırma sende yan ver

Jantlarımız çizilmez,elimizden su içilmez, biz otoban çocuğuyuz bize şekil çizilmez

Mecnun bilseydi GTI sevgisini, hiç severmiydi leyla zillisini

Depoya gaz atarım, bagajda soğan satarım,ben sosyetik güzelleri şahinle tavlarım

Ver yanı asfalt ağlasın, bas gaza düşman çatlasın

GTI kadar zevk verseydin, vitesi değil senin elini tutardım

Aldanma şasesine tipine,önemli olan kaputun altındaki makine

Dudaktan kalbe giden bir yol varsa bile biz ordada yanlarız

SerKan1923
07-07-2014, 10:21
Koy benzini gazlasın, ver virajı yanlasın

Sen göklerde uçan güversin, ben yollarda dönen şahin

Virajda varsa bariyer aldırma sende yan ver

Jantlarımız çizilmez,elimizden su içilmez, biz otoban çocuğuyuz bize şekil çizilmez

Mecnun bilseydi GTI sevgisini, hiç severmiydi leyla zillisini

Depoya gaz atarım, bagajda soğan satarım,ben sosyetik güzelleri şahinle tavlarım

Ver yanı asfalt ağlasın, bas gaza düşman çatlasın

GTI kadar zevk verseydin, vitesi değil senin elini tutardım

Aldanma şasesine tipine,önemli olan kaputun altındaki makine

Dudaktan kalbe giden bir yol varsa bile biz ordada yanlarız

Yazacak Bir Şey Bulamıyorum...

Tebrik Ederim. Peugeot İçin Olanı Yok mu?

Kardeş Sende Şairlik Var Galiba, Benim Sleeper'a da Bir Şey Yazsana :D

307bursa
07-07-2014, 10:52
Şimdi benim bu tarz araçlara merakim ve hevesim var ve aracimida sirf bu heveslerimi karsilamak için bu hale getirdim ve şimdi ailemle beraber keyifle kullaniyorum
Trafikte tehlikeli araç kullanmam ve müzik sesini araç kullanirken yukseltmem şimdi sorarım yetkililere ve sizlere ben bu haldeyken ceza yersem suçlu mu olucam ???

http://img.tapatalk.com/d/14/07/07/umanybyj.jpg
http://img.tapatalk.com/d/14/07/07/vu7y4eje.jpg

SerKan1923
07-07-2014, 10:56
Şimdi benim bu tarz araçlara merakim ve hevesim var ve aracimida sirf bu heveslerimi karsilamak için bu hale getirdim ve şimdi ailemle beraber keyifle kullaniyorum
Trafikte tehlikeli araç kullanmam ve müzik sesini araç kullanirken yukseltmem şimdi sorarım yetkililere ve sizlere ben bu haldeyken ceza yersem suçlu mu olucam ???

http://img.tapatalk.com/d/14/07/07/umanybyj.jpg
http://img.tapatalk.com/d/14/07/07/vu7y4eje.jpg

Sesi Açmadığın Müddetçe Ceza Yemen Bence Mantıksız.. Ağabey, Sende Egzoz Yok Bildiğim Kadarıyla Gerçekten Saçmalık Tamam Sese Yazsınlar Gerçekten Ayıp. Ama Bu Biçimde Bu Olayın Bugünlerde Gündeme Gelmeside Düşündürücü..

Devletimize Para Lazım Tamam Ama İnsan da Sabır Bırakmıyorlar..

SerKan1923
07-07-2014, 11:02
http://i1284.photobucket.com/albums/a565/SerKan1923/Ads1310z_zpsded92469.png (http://s1284.photobucket.com/user/SerKan1923/media/Ads1310z_zpsded92469.png.html)

sessizgece
07-07-2014, 14:04
Mert, Serkan güzel sözler ve güzel bir yazı. Hoşuma gitti.
Modifiye açılımı yaptılar işte sonunda. Hepimizin gözü Aydın. Kurunun yanında yaşda yanacak çatır çatır:)
Ne yapalım şimdi. Bir kaç kendini bilmezin yaptığı hareketler yüzünden göz nuru, alın teri dökdüğümüz canım araçlarımızı standarda çevirmek zorunda bırakacaklar

Ama devlete para lazım ifadesi hoşuma gitmez. Şeffaf gözlükle etrafınıza bakarsanız daha net anlarsınız. Yazsınlar hatta binlerce lira yazsınlar. Ama hakedene yazsınlar. Gecenin bir yarısı eksoz bağırtıyorsa, aynı şekilde o saatlerde Bangır bangır geziyorsa, bulduğu her kavşakda yanlıyorsa ona yazsın. Ben yapıyorsam bana da yazsın.
Gecenin bir vakti çocuklar çığlık çığlığa uyanıyorsa işte o sese yazsınlar.
Mobil cihaz

SerKan1923
07-07-2014, 14:59
http://i1284.photobucket.com/albums/a565/SerKan1923/10413356_10152528057049158_526695299492670703_n_zp sda7880a1.jpg (http://s1284.photobucket.com/user/SerKan1923/media/10413356_10152528057049158_526695299492670703_n_zp sda7880a1.jpg.html)

ayı_boğan
07-07-2014, 18:20
Serkan Bey, bende şairlik yok hatta hiç anlamam :) internetten buldum paylaştım.Ayrıca nerede o eski modifiyeciler, Subaru görmeye hasret kaldım, hiç piyasada yoklar.

301gti
08-07-2014, 18:00
Eskişehirde sis fari, abarth egzoz ve kemer kontrolü adi altinda kontroller tam hızıyla dewam ediyor.bildigim çeviri noktalari : eti caddesi, aytaç caddesi , 71 evler reno güven plaza yanı

orhun57
11-07-2014, 14:52
İnanılmaz sıkı bir denetim başladı. İki gün önce bizim semtte ara sokakta çevirme vardı şaşıp kaldım allahtan diğer arabaylaydım yoksa cam film app derken batacaktık. Araçlarda hiç öyle kuşçuların değil hep scirocco, s2000, subaru, 350z, camaro, corvette gibi araçlar. Orijinal olsa bile çevirip kurcalıyorlar bu tarz araçları. Hatta bir c63 amgnin egzos sesine taktı biri :-) umarım derdini anlatabilmiştir arkadaş.

Kısacası dikkatli olun. Dün gece modifiyeli araçlarda toplanmıştı eylem için :D:D:D

Bende gecenin köründe ara sokaklarda dip gazla gezen, insanları rahatsız eden tuhaf seslerden oldukça şikayetçiyim lakin bence artık abartıyorlar. Kimseye zararı olmayan işlere karışmanın manası yok.

rocker307
11-07-2014, 18:32
Ucu normal araçlara da dokunur bunun. Ben arabamda sırf film var diye serseri muamelesi gördüm zamanında. Muayenen falan da yoktur deyip bağlamaya kalktı aracı. Bu işe gelene kadar daha çok yapılacak iş var bence..magandalar var mesela, onlara ses yok..

woonmalker
11-07-2014, 18:34
Bence para lazimdir o yuzden :)

307bursa
11-07-2014, 18:55
Arabayla gezmeye korkar olduk eğer bir gün çevirmeye denk gelirsem ve ceza yazıp aracı bağlamaya kalkarlarsa kendimi tutamayip olay cikartabilirim
Üç kuruşluk hevesimiz var onunda içine etmezler inşallah

Emrah_06
11-07-2014, 20:15
Sözüm meclisten dışarı bu ara çok rahat araç kullanıyorum. Yanımdan bangır bangır tekno müzik çalan bmw ler , Soba borusundan yapılma egzozu booommm boommm diye makasa girmeye çalışıp havasını alan kuşgiller yok piyasada.

Cam filmleri bi numaraya kadar serbest değilmiy di ?

woonmalker
11-07-2014, 20:28
Sanirsam degil film varsa yaziyolar cezayi :)

301gti
11-07-2014, 23:30
filim tüvde hafif kusur , trafik çevirmesinde ceza çok saçma :)

SerKan1923
18-07-2014, 16:51
Modifiye otomobil kullanan bir grup sürücü, Emniyet Genel Müdürlüğünün genelgesini protesto etti..

Eskişehir'de modifiye Otomobil (http://otomobil.milliyet.com.tr/) kullanan bir grup sürücü, modifiye araçlara bazı yasaklar getiren Emniyet Genel Müdürlüğünün genelgesini protesto etti.
Sakarya Caddesi Sıhhiye Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 modifiye tutkunu, Üniversite Caddesi'ndeki alışveriş merkezi önüne kadar yürüdü.

Burada grup adına konuşan Cüneyt Doruk, Emniyet Genel Müdürlüğünün hazırladığı genelgesinin ağır cezalar içermesini protesto amacıyla toplandıklarını söyledi.

Modifiye severlerin vatandaşları rahatsız etmemek için araçlarından ses sistemi gibi gürültülü parçaları sökerek çare bulmaya çalıştıklarını ifade eden Doruk, şöyle konuştu:

"Ancak cam filmleri aracımızın yere yakın olması ve çelik jantlar hiçbir vatandaşı rahatsız etmeyecektir. Avukatların, bakanların, genel başkanların hatta emniyette görevli personelin sivil araçlarında bile bahsettiğimiz aksesuarlar mevcuttur. Biz bu durumda ayrım yapılmamasını istiyoruz."

Doruk, modifiye parçaların vergisi ödenerek satın alındığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Araçlarımızda kullandığımız modifiye parçaları, ülkemize önce gümrük vergisi, sonra katma değer vergisi olarak giriyor. Biz de bu parçaların vergisini ödeyerek satın alıyoruz ve aracımıza takıyoruz. Ayrıca kanunen araçlarda yapılan herhangi bir değişikliğin Trafik Tescil Kurumuna bildirilmesi gerekiyorken, Trafik Tescil Kurumu 'modifiye' adı altında hiçbir parçayı ruhsata yazmıyor. Modifiye severler olarak istediğimiz bunların düzenlenmesi ve hatta bize pist tahsis etmeleri."

301gti
18-07-2014, 17:15
Sakarya (sihhiye kavşagi) göbeginden espark avm önüne kadar yürüyüş oldu ,basin aciklamasi ardindan grup dağildi

Abdullah
18-07-2014, 19:11
vallahi bence de iyi oldu bu uygulama forumumuzda zaten modifiye yapan herkes ölçülü yaptığı için bu lafıma alınacak kimse olmaz diye düşünüyorum.