PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 Yakıt Göstergesi Problemi

gokhungok
12-07-2014, 09:42
Arama yaptığımda, başka bir başlığın altındaki postları dizdiği için hepsini okumaktan kaçındım, bunun için özür dilerim.

Araç, 2008 308 dizel r6.

Yakıt uyarı ışığım yandı ve beş km sonra hemen benzinliğe girerek 20 liralık yakıt aldım. Analog göstergede oynama olmamakla birlikte, yol bilgisayarına da bu veri yansımadı. Biraz dolandıktan sonra tırsıp bir yirmi lira daha aldım gene hiç bir değişiklik olmadı. Eve dönerken tekrar 20 liralık aldım ve gene değişiklik olmadı.

Bu araçla ve kendi kullanım alışkanlığımla 20 liraya nasıl devasa yollar gittiğimi de bildiğimden ötürü, bu toplamda 60 liralık yakıt alımımla katettiğim mesafe arasında bir bağ kuramadım.

Ertesi gün inanıp 50 lira aldığımda analog gösterge neredeyse hatta tam olarak 1/2 depoya kadar geldi ve dijital bilgisayarda hemen buna uyum gösterdi.

Burada doğru işlemeyen şeyler olduğunu görmek zaten zor değil ama merak ettiklerimi teker teker sorup gerçekten, bilen bir dostumdan basit ve açıklayıcı cevaplar rica etmekteyim.

1) Kullandığım günden bugüne kadar aslında hatalı ölçüm yapıp bana, depoda olduğundan daha fazla bir miktar mı gösteriyordu?
2) Kullandığım günden bugüne kadar aslında hep doğru ölçüyordu ancak bu sadece bu deneyimimde mi olduğundan daha az yakıt gösterdi?
3)Bu iki sorudan herhangi birine cevabımı kendim veremediğim için, aslında bugüne kadar "katettiğim mesafe/yakıt miktarı" alışkanlığımın yanlış olduğu sonucuna mı varmalayım?
4) Örnek vermem gerekirse, depodan ve yol bilgisayarından aldığım verilere göre 110-120 km/h ile gitmeye çalıştığım tasarrufa önem verip, şehirler arası ağırlıksız, az tırmanışlı 140 km mesafeyi 30 lirayı geçmeyecek şekilde gidebiliyor olmam zaten hep mi yanlıştı?
5) Bu hataya sıcak hava, yakıt kalitesi gibi etmenler sebep olabilir mi?
6) Bu hatayı kendi imkanlarımızla çözebiliyor muyuz, servis çözecekse ne kadar masraf olur?

Ukalık yapmadan bir şeyi konuşamama gibi bir alışkanlığım olduğunu kabul etmekle birlikte bunun için şimdiden özür diliyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.

Sevgiler, Saygılar, Hayırlı Ramazanlar.

ANKA
17-07-2014, 22:14
Deponun içinde sanırım bir şamandıra vardır. Tahminimce ya o şamandıra ya da şamandıra bilgilerini ileten müşürde veya kablolarda bir sıkıntı olabilir. Yol bilgisayarı tam veri alamayınca yanlış yorumluyordur. Bence peugeot servisine gidip planet veya boscha bağlatın aracı tam teşhis konulur.

mistercasp
17-07-2014, 22:34
hocam genel bir durum aslında bahsettiğiniz... bir çok kişinin başına gelmiştir zira benimde başıma gelmişti benzer bir durum... bu arızanın meydana gelmesindeki durumlardan birisi anahtarı kontak üzerinde bırakmaktan kaynaklanıyor... aldığınız yakıt göstergeye yansımıyor fakat daha sonra yaklaşık 40-50 tl civarı yakıt alırsanız gösterge normale dönüyor fakat 7 litreden daha az yakıt alırsanız durum yine değişmiyor... sizin başınıza gelende buna benzer bir durum olmuş... sonuç olarak siz toplamda 110 tl lik yakıt almışsınız ve şuan göstergeniz olması gereken seviyeye çıkmış durumda anladığım kadarıyla...

Ömer Gedik
18-07-2014, 08:17
Durumu izah edeyim. Bu bir problem değil. Aracınıza çok düşük seviyede yakıt aldığınızda bizim araçlar bu farkı yansıtmaz. Peugeot bunu rampa vb alanlarda depodaki yakıtın seviye değişimini yansıtmaması için planlamış. Dikkat ettiyseniz rampada vs bizim ibreler değişmez ama diğer araçlarda ve eski araçlarda değişir. Aracınıza aldığınız yakıt 5lt bile değilken ve bu yakıt tabana yayılıyorken seviye farkı yine bu sebeple gösterilmez. Aracınıza min 10lt seviyesinde yakıt aldığınızda ise depo tekrar ölçüm yapar ve doğru sonucu gösterir. Bunun başka hiçbir şeyle alakası yok.

mistercasp 308lerde anahtar kontak üzerinde iken yakıt alamazsınız. Zaten anahtarla açılır depo.

pisi
18-07-2014, 09:59
anahtar kontakta iken yakıt almanın tek yolu yedek anahtarla olsa gerek.