PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Partikül Filtresi Sıvısı" hiç bir yerde yok !!!

hatan
13-10-2014, 15:05
3 gün önce 3008 aracımda "Partikül filtresi sıvı seviyesi çok düşük" diye bir uyarı geldi, her çalıştırmada uyarı geliyor 1 dk. sonra siliniyor. Ankara'da yetkili/özel servislere, yedek parçacılara sordum ama sıvı elde yokmuş, yakında gelecek deniliyor Fransa sıvıyı bulupta gönderirse satın alabileceğiz. Araç bu arada biraz çekişten düştü.
Konuyu teknik olarak bilen varsa, bu sıvının eksik haliyle aracı kullanmak filtreye veya motora bir zararı olur mu? Servisler zararı olmaz diyor ama ben tam ikna olmadım.

Ömer Gedik
13-10-2014, 15:57
Partikül Sıvısı sadece Peugeot için değil hiçbir markada yok sebebi ise yeni gümrük uygulaması.

Uzun vadede partikül filtrenizin tıkanmasına sebep olur. Bu da Egsoz sisteminin tahliyesinde düşüşe yani güç kaybına ve tüketim artışına sebep olur.

hatan
14-10-2014, 19:57
Partikül Sıvısı sadece Peugeot için değil hiçbir markada yok sebebi ise yeni gümrük uygulaması.

Uzun vadede partikül filtrenizin tıkanmasına sebep olur. Bu da Egsoz sisteminin tahliyesinde düşüşe yani güç kaybına ve tüketim artışına sebep olur.

Bilgi için teşekkürler. Peugeot 3008 için uygun sıvı markası nedir acaba yarın parçacıcıları tek tek dolaşıp bulmaya çalışacağım.

Ömer Gedik
14-10-2014, 20:01
Bulmanız maalesef mümkün değil. Sıvının bir markası da yok.

jerpelea
14-10-2014, 20:06
Ömer hocam aklımda bi soru vardı buraya sıkıştırayım izninizle, şimdi bu partikül filtresinin tıkanmaması için ara sıra devirli kullanın diyorlar ama bu devirli kullanımdan kasıt nedir ? şehir içinde S mode açıp biraz agresif kullansam bi faydası olurmu yoksa tam tersine araca ve turboya zarar mı ? ya da uzun yol giderken manuele alıp 6. vites yerine 4. vites 3500 devirde 5 dakika falan kullansam daha mı etkili olur ?

karayılan
15-10-2014, 01:23
sıvının adı eolys. aşırı derecede tehlikeli kimyasal bir sıvıdır. bunu yurt dışından herhangi bir şekilde getirmeniz mümkün değil malesef. marka olarak Solvay PowerFlex eolys diye aratabilirsiniz. bu sıvıyı temin edebileceğiniz yerler var. ancak çok pahalı ve size perakende verebileceklerini sanmıyorum. servislerde olmaması çok saçma euro5 normunu sağlayan hemen her araçta partikül filtresi varken böyle bi durum olması bizim ülkemize has olması gerek..

partikül filtresinin dolmasını engellemek için yüksek ve düşük devirde araç kullanımından kaçınılması partikül oluşumunu engelleyecektir.motor yakıtı verimli yakamadığı zamanlarda zararlı gazlar ve partiküller ortaya çıkar. alt ve üst devirlerde yakıtın yanma verimi düştüğünden bu durumla karşılaşılır. uzun vadede sorunun çözümü partikül filtresi iptalinden geçer. avrupada birçok insan ek sıvı maliyeti yüzünden malesef bu yola başvurmaktadır.

hdi motorlar için partikül sıvısı ekleme periyodu ortalama 90-120k kmlerde yapılır. e-hdi motorlar için ise bu 180k kmleri bulabilmektedir. partikül sıvısı tamamen bitince partikl filtresi yaklaşık bin km sonra rejenarasyonu gerçekleştiremeyecek hale gelir ve tekrar kullanılamaz. rejenarasyon halinde varsa st&s devreye girmez. aracın fanı çalışşır, hararet yükselir ve çekiş düşüklüğü gözlemlenir.

hatan
15-10-2014, 21:10
Arkadaşım, verdiğin teknik bilgiler çok faydalı oldu. Sıvın önemini daha iyi anladım teşekkürler.
Bugün sıvıyı Şaşmazda bir Volvo özel servisinde bulduk. Aynı motor ve filtreyi kullanıyorlar. Üzerinde peugeot için partikül sıvısı yazıyordu İtalyan Pro markalı beyaz bir plastik Şişe 1 lt.lik. Fiyatı 130 tl, 60 tl de ustaya verdim arıza kaydını da sildiler Aracın çekişi arttı motor rahatladı. Artık arıza ikazı da gelmiyor. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

karayılan
15-10-2014, 21:13
sorunun çözülmesine ve bu kadar ucuza çözmenize çok sevindim. kazasız belasız sürüşler dilerim..

hatan
15-10-2014, 21:21
Size de kazasız sürüşler. Sağolun.

Abdullah
16-10-2014, 06:01
Arkadaşım, verdiğin teknik bilgiler çok faydalı oldu. Sıvın önemini daha iyi anladım teşekkürler.
Bugün sıvıyı Şaşmazda bir Volvo özel servisinde bulduk. Aynı motor ve filtreyi kullanıyorlar. Üzerinde peugeot için partikül sıvısı yazıyordu İtalyan Pro markalı beyaz bir plastik Şişe 1 lt.lik. Fiyatı 130 tl, 60 tl de ustaya verdim arıza kaydını da sildiler Aracın çekişi arttı motor rahatladı. Artık arıza ikazı da gelmiyor. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

çok güzel bir haber geçmiş olsun. Bu arada eğer mümkünse bulduğunuz şişenin bir fotografını paylaşmanız mümkün ise bundan sonra aynı sorun ile karşılaşacak arkadaşlara örnek teşkil eder.

jonjon
16-10-2014, 10:31
Forum kardeşliği bu olsa gerek, geçmiş olsun sorun çözülmüş.. yani neymiş arada cimriliği bırakıp dip gaz yapın temizlensin her yer :D

hatan
16-10-2014, 15:48
Forum kardeşliği bu olsa gerek, geçmiş olsun sorun çözülmüş.. yani neymiş arada cimriliği bırakıp dip gaz yapın temizlensin her yer :D
Teşekkürler. Benim şansıma sıvının olmadığı döneme denk geldim. Ama zor da olsa halloldu.

hatan
16-10-2014, 15:52
çok güzel bir haber geçmiş olsun. Bu arada eğer mümkünse bulduğunuz şişenin bir fotografını paylaşmanız mümkün ise bundan sonra aynı sorun ile karşılaşacak arkadaşlara örnek teşkil eder.

Teşekkür ederim. Şişenin fotoğrafı var da yüklemeyi yapamadım. Sanırım Eklenti yükleme iznim yok yetki verilirse memnuniyetle Yaparım.

Ömer Gedik
16-10-2014, 16:18
Foruma direk fotoğraf yüklenmiyor. Ancak photobucket gibi bir site aracılığıyla yükleme yapılabilir. Kullanım detayları kısmın ilgili konuya bakabilirsiniz.

hatan
17-10-2014, 22:16
Foruma direk fotoğraf yüklenmiyor. Ancak photobucket gibi bir site aracılığıyla yükleme yapılabilir. Kullanım detayları kısmın ilgili konuya bakabilirsiniz.

Denedim umarım başarılı olmuşumdur.

http://i1369.photobucket.com/albums/ag238/Hatan873/imagejpg1_zpsc2743277.jpg

Abdullah
17-10-2014, 23:07
Denedim umarım başarılı olmuşumdur.

http://i1369.photobucket.com/albums/ag238/Hatan873/imagejpg1_zpsc2743277.jpg

Resim için çok teşekkürler bu sorunu yaşayacak arkadaşlara örnek teşkil edecektir. Resimi düzenledim sıkıntı yok ;)

Tarzan
31-03-2015, 14:19
Arkadaşlar merhaba,

Başlık açık olduğu için tekrar aynı konuyla ilgili başlık açmak istemedim.
Bu nedenle buraya yazıyorum.

Benimde 2012 model 3008'im var.Geçtiğimiz günlerde öndeki araçtan kopan bir parça aracın altına girdi ve hasar oluştu.
Hasar görenlerden biri de partikül deposu.Depo delinmiş ve içindeki sıvı akmış görünüyor.
Yetkiili servislerle görüşmemde sıvı'yı ithal edemedikleri için şu anda temin edemiyeceklerini söylediler.
Özel servisle görüştüm sıvıyı temin edebileceklerini söyledi.Temin edecekleri sıvı işe yarar mı yoksa yaramazmı bilemedim ve güvenemedim.
Sonuçta bu ürün'ün ithalatı yasaklanmışsa bu kadar rahat bulmak mümkün değildir diye düşnüyorum.
Bende düşündüm ki madem özel servis bu ürünü bulabiliyor bende bulabilirim !
"hatan" isimli arkadaşın gönderdiği haricinde başka marka bildiğiniz sıvı varsa paylaşabilirmisiniz?
Temin edebileceğimiz bir yer varsa bildiğiniz onuda paylaşabilirisiniz.

Ayrıca bazı sitelerde bu sistemin (partikül filtresi'ni) devre dışı bırakılmasının da bir yol olabileceğini söylediler.
Böyle bir işlem mümkünse hiç sıvı saçmalığı ile uğramıyacağım direk devre dışı bıraktıracağım.
Çünkü binlerce araçta bu sistem varken bunun ihtalini yasaklayan zihniyeti anlamak mümkün değil malesef.
İptal ettireyim bitsin bu çile...

Lakin adamlar bu sistemi araca entegre ettilerse bizim kafamıza göre devre dışı bırakmamız nasıl bir sonuç doğurur bilmiyorum.
Eğer bilen varsa görüşlerini paylaşabilir mi?

Teşekkürler.

b.kocer
31-03-2015, 17:40
Keşke komple sökseydiniz partekülü :)

Ömer Gedik
31-03-2015, 17:43
İptal ettirmeniz daha zor bir süreç olur.

hatan
01-04-2015, 17:34
İptali tavsiye etmem, aracın orjinalliğini bozmayın hatırlayamadığım bir sitede uzman birinden okuduğuma göre motorda ses artışı, güç kaybı, sarfiyat artışı vb. bazı sorunlara neden olabilir diye yazmıştı.
Sıvıyı kendi orjinal poşeti ile özel servisler takıyor, yetkili servisdeki ile aynı sıvı ve ben 6 aydır kullanıyorum bir sorun yok. Yetkili servisler sıvıyı hala getirtemedi galiba. Sıvı olmadan çok dolaşmayın motora kesin zararı var çünkü yazılım olarak beyin o sıvıyı depodan alıp egzoz gazı temizliğini yapmak isteyecek bulamayınca hata verecek ve motoru emniyetli/kısıtlı çalışma moduna alacak, sürekli ikaz vercek bence aracın zevkli kullanımı ortadan kalkıyor.
Aklıma geldi sıvı sağlık için çok tehlikeli zaten üzerinde ikazları da var, sakın çıplak elle dokunmayın/dokunmasınlar.

b.kocer
02-04-2015, 16:19
İptal ettirmeniz daha zor bir süreç olur.

Partekül filtresi yerine yeniden yapılmış düz bir krom boru sensör yerleri üstünde
ve mapten dpf off işlemi yıllarca sorunsuz binilecek bir hareket olmaz mı sizce ?