PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağlam arabayı bitirdiler...

ergngll35
11-11-2014, 23:42
Arkadaşlar selam. Yazdan beri ev taşıma ve 1.sınıf almamdan dolayı giremiyordum. Arabayı da ha bugün ha yarın bakıma vereyim derken geçen pazartesi verdim. 150.000 bakımı olduğu için detaylı taleplerim oldu. Baskı balatada sıyırma vardı, triger değişti mi bilmiyordum gibi.

http://i32.photobucket.com/albums/d8/ergngll35/IMG_20141111_220417_zps0bb4886a.jpg (http://s32.photobucket.com/user/ergngll35/media/IMG_20141111_220417_zps0bb4886a.jpg.html)
http://i32.photobucket.com/albums/d8/ergngll35/IMG_20141111_220417_zps0bb4886a.jpg

Pazartesi verdik cumartesi aldık arabayı. Servisin elemanı ile tur attık herhangi bir sıkıntı yoktu ne hikmetse. Sonra aracı ben aldım eve doğru gelirken hızı artırmak istediğim bir anda gaz kesildi ve esp off falan yazıp kesildi. Sonra çalıştırdım ve sorunsuz gitti. Denedim yüklendim hiçbir şey olmadı.
Pazar günü araç 10 kere deneme yaptım olmadı. Sonra akü başlarını söküp taktım çalıştı. Bende halen aracın orijinal aküsü olduğundan biteceğini düşündüm ve gittim aküyü ölçtürdüm. İyi çıkmayınca aküyü de değiştirdim ve pazar günü de araca bindim.

Pazartesi yine çalışmadı araba. Servisi aradım aküdendir dedi. Dedim değiştirdim. Marş dinamosudur dedi. Bakımdan sonra mı dedim. Kaldı öyle.
Salı yine çalışmadı. 5-6. seferde çalıştı. Gaza basınca bir metre gidip gazı kesti ve stop etti. Sonra ne yaptıysam çalışmadı. Vurdurdum öyle tamirciye gittim. Vurdurunca esp-asr system faulty hatası aldım. Tamircide bilgisayara bağladık hiçbir şey çıkmıyor. Bende bulun dedim gittim. Akşam geldim ki servis mazot pompası gibi göründü. Mazot geri kaçmasın diye valf taktık dedi.O olmazsa enjektördendir dedi. Şimdi aracı aldım geldim ve sabah olmasını bekliyorum ancak çok saçma geliyor.
Sağlam bıraktığım arabanın pompası neden bozuk olsun ki ?!
Pompa sağlam diyelim. Dediği gibi enjektörler olsa bir anda mı bozulur böyle ?
Turboda yağ kaçağı vardı ancak gideri çok iyi diye ellemiyordum. Forumda turbo basınç sensörü, selenoid vanası diyenler var. Ama servis öncesi sağlamdı araba.
Common rail sensörü diyen var. Bu da bir hafta araba yattı diye olabilir mi. Araçta yarı depodan fazla yakıt vardı.
Yapılan işlemlere baktıysanız mazot filtresi değişmemiş görünüyor. Unuttular herhalde. Filtre olsa böyle olur mu ?
Ya da neye bağlıyorsunuz.
Sağlam verdik. Sadece yağını suyunu değiştirip, debriyaj sıyırmasıyla da gezerdim. O noktaya geldim.

Ömer Gedik
12-11-2014, 09:04
Krank sensörünü ve yakıt basınç sensörünü kontrol etmek lazım. Şunu anlayamafım sadece araç bekleyince mi çalışmıyor yoksa her zaman mı?

ergngll35
12-11-2014, 09:37
3-5 saat ara olunca çalışıyor.Akşamdan sabahı bulduğunda çalışmıyor. Şimdi denedim valfe rağmen çalışmadı.

Bülent
12-11-2014, 09:43
Geçmiş olsun, sanki motor soğuk kalınca çalışmıyor gibi olmuş. Benim emektar clio aracımda soğuk havalarda 2-3 gün kullanmayayım. Sonra kullanmak istediğimde marş basa basa bir türlü çalışmazdı. Artık marş basa basa motor mu ısınırdı ondan sonra çalışırdı :)

ergngll35
12-11-2014, 09:46
Teşekkür ederim Bülent. Bende de aynı durum var. Kar kış olsa soğuktan der teselli ederdim kendimi :)

turistömer
12-11-2014, 10:30
Kendi arabam gibi üzüldüm valla:( geçmiş olsun

ayı_boğan
12-11-2014, 10:45
Geçmiş olsun, inşallah kısa zamanda düzelir problem

ergngll35
12-11-2014, 11:47
Allah razı olsun teşekkürler. Şimdi servisten geliyorum. Mazot filtresini değiştirmeyi unutmuşlar !!! Aldım geldim. Bakalım yine yapacak mı

KAYA308
12-11-2014, 12:05
Allah razı olsun teşekkürler. Şimdi servisten geliyorum. Mazot filtresini değiştirmeyi unutmuşlar !!! Aldım geldim. Bakalım yine yapacak mı

özel servisemi gidiyorsunuz yoksa resmi servismi.

ergngll35
12-11-2014, 21:35
Özel servis ama işinin bayağı ehli bir yer. Bursa'da pejodan çok anlayan özel bir servis duymadım.

Ömer Gedik
12-11-2014, 22:17
Mazot filtresi değişmediyse bu sebeple olacağını sanmıyorum. Mazot borularında hasar olabilir kontrol etmek lazım. Eğer mazot filtresi değişse bundan kaynaklı olabilir diyebilirdim. Aracınızı baş aşağı ve baş yukarı kullanarak sorunun hava yapmadan kaynaklı olup olmadığını çözebilirsiniz.

ergngll35
12-11-2014, 23:20
Mazot filtresi değişmediyse bu sebeple olacağını sanmıyorum. Mazot borularında hasar olabilir kontrol etmek lazım. Eğer mazot filtresi değişse bundan kaynaklı olabilir diyebilirdim. Aracınızı baş aşağı ve baş yukarı kullanarak sorunun hava yapmadan kaynaklı olup olmadığını çözebilirsiniz.

Ömer, yarın baş aşağı , yukarı denemesine girişirim çalışmazsa. En azından mazot filtresini fark etmem iyi oldu. Bitmiş demek ki değiştirince arabanın sesi kendine geldi. Filtreyi değiştirirken el pompası ile bayağı mazot gelmedi. Hava işi o an benim de aklıma geldi. Sonra filtre girişine bir parça takılarak mazot çekildi. Umarım hava varsa da alınmıştır.

Temida
13-11-2014, 00:35
geçmiş olsun

ergngll35
13-11-2014, 10:52
geçmiş olsun
Teşekkür ederim temida.

Ömer dediğin gibi mazot filtresinden değilmiş. Bu sabah araba yine çalışmadı. 10'a yakın denememden sonra çalıştı. Servis öncesi yokken bakım sonrası ne değişebilir ki ??

fatihtr
13-11-2014, 20:31
Bursa da küçük sanayi de pejocular var ama hiç birinin durumunu bilmiyorum aynı konuda bende muzdaripim. Ben parçaları dışarıdan alıyorum iyi diye söylenen bir ustaya yaptırıyorum. Arada bir yetkili servise gidip makinaya bağlatiyorum. Trigel devir daimide yetkili de yaptırdım usta bulamamaktan

ergngll35
14-11-2014, 00:45
Bursa da küçük sanayi de pejocular var ama hiç birinin durumunu bilmiyorum aynı konuda bende muzdaripim. Ben parçaları dışarıdan alıyorum iyi diye söylenen bir ustaya yaptırıyorum. Arada bir yetkili servise gidip makinaya bağlatiyorum. Trigel devir daimide yetkili de yaptırdım usta bulamamaktan
Haklısın fatih, kendi servisi hakkında bile iyi kötü bir şey duymadım. Varsa yoksa reno, fiat. Yaptırdığım yer aslında otosansitte nam salmış biri ancak sorun çıkacak ya çıkıyor.
Common rail sensörü ile krank sensörü kontrol edildi. Yarın da enjektörler temiz mi baktıracağım beşyolda.

fatihtr
14-11-2014, 10:02
Valla bence fazla kurcalatmadan yetkiliye git makinaya bağlat. Ne kadar el deyerse o kadar rezil oluyor araç benim Honda da basıma geldi sorunsuz denilen Honda kabus olmuştu

Abdullah
14-11-2014, 10:10
Çok büyük geçmiş olsun umarım en kısa zamanda bulurlar sorunu

Mobil

ergngll35
14-11-2014, 19:09
İnşallah. Bu sabah P0335 Krankmili konum sensörü A devresi arıza (http://www.opelim.net/forums/teknik-servis/106545-p0335-krankmili-konum-sensoru-devresi-ariza.html)çıktı. Servis bir sensör verdi ancak bu seferde servis bu eksantirik mili diyor. Bu herkesin bahsettiği sensörün yeri nerede acaba ?

Ömer Gedik
16-11-2014, 10:25
Krank dişlisi üzerinde

EnSoNiQ
16-11-2014, 10:50
hocam kbakmayın daha fazla kafanızı bulandırmak istemem fakat 3 ay önce Peugeot 207 1.6 hdi aracımla başıma geldi bu bekleyince çalışmama ve sorunumu rampa müşürü denilen mazot filtrenin yanında yada altında olan müşürü değiştirerek çözdüm yanılmıyorsam 80 tl idi bir baktırmanızda yarar var diye düşünüyorum .Benim aracımada pompa değişecek başka müşürler değişecek dediler ama ben dinlemeyerek ilk bu müşürü değiştirdim genelde arıza bu müşürden yapıyormuş

ergngll35
18-11-2014, 00:33
Arkadaşlar sorun çözüldü. Bilgilendirmek için yazayım istedim. Krank devir sensörü temizlenip kelepçeyle sıkıldı. Motorun arkasında devir işini kontrol eden QN1920 seri numaralı bir sensör var. 50 lira civarında Eksantirik sensörü. Krankmili ile ilgili hata verdiğinde ikisi bir kontrol ediliyormuş. Onu da değiştirince düzeldi. Yorum ve destekleriniz için hepinize teşekkürler...

mustafa508
18-11-2014, 00:49
Arkadaşlar sorun çözüldü. Bilgilendirmek için yazayım istedim. Krank devir sensörü temizlenip kelepçeyle sıkıldı. Motorun arkasında devir işini kontrol eden QN1920 seri numaralı bir sensör var. 50 lira civarında Eksantirik sensörü. Krankmili ile ilgili hata verdiğinde ikisi bir kontrol ediliyormuş. Onu da değiştirince düzeldi. Yorum ve destekleriniz için hepinize teşekkürler...
Geçmiş olsun.
Bu kadar da basit birşey bu kadar can sıkıcı bir hal alabiliyor ya insanın gözü korkuyor.
Bunun tam bakımdan sonra gerçekleşmiş olması sedece tesadüf mü olmuş oldu?

ayı_boğan
18-11-2014, 00:50
Geçmiş olsun, gözünüz aydın.

Bülent
18-11-2014, 09:34
Geçmiş olsun,

ergngll35
18-11-2014, 10:45
Geçmiş olsun.
Bu kadar da basit birşey bu kadar can sıkıcı bir hal alabiliyor ya insanın gözü korkuyor.
Bunun tam bakımdan sonra gerçekleşmiş olması sedece tesadüf mü olmuş oldu?

Tesadüf değil bence. Çünkü alttaki krank devir sensörü temizlenip sıkılınca gaz sıkıntısı olsa bile tek marşta çalışır olmuştu araba. O sensör kayışların orada ve benim ağır bakımda o kayışların hepsi değişti. O sırada iyice temas kesildi herhalde. Diğer sensör de bozuk olunca bakım sonrası yeni sorun gibi göründü. Bu sorunu servis çözmedi zaten. Ben forumumuzda yazanlarla nette yazılanları söyleyip yaptırdım.

mustafa, ayı_boğan ve Bülent temenni ve paylaşımlarınız için teşekkürler

StilGammni
24-11-2014, 12:43
Tesadüf değil bence. Çünkü alttaki krank devir sensörü temizlenip sıkılınca gaz sıkıntısı olsa bile tek marşta çalışır olmuştu araba. O sensör kayışların orada ve benim ağır bakımda o kayışların hepsi değişti. O sırada iyice temas kesildi herhalde. Diğer sensör de bozuk olunca bakım sonrası yeni sorun gibi göründü. Bu sorunu servis çözmedi zaten. Ben forumumuzda yazanlarla nette yazılanları söyleyip yaptırdım.

mustafa, ayı_boğan ve Bülent temenni ve paylaşımlarınız için teşekkürler

Ustaya ustalık öğretmek bu olsa gerek. Geçmiş olsun.