PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni alınan sıfır araca uygulanması gerekenler

acemiasker
09-07-2010, 22:02
Merhaba sevgili üstadlar,
Hayatımda ilk defa sıfır araç alıyorum. Bundan önceki 4 aracım ikinci el olduğundan çok önemsememiştim. Ancak şimdi durum biraz farklı. Üstelik araba siyah. Yani çok iyi korumam gerekiyor.

Çoğu kişi araç alınır alınmaz boya koruma denen uygulamayı yaptırmamı söylüyor. Bazıları gereksiz buluyor. Buradaki konu başlıklarını okumaya çalıştım ama o kadar çok uygulamadan bahsedilmiş ki kafam karıştı. Özellikle sıfır araç alındığında ne yapılması gerekir ? Üstadlar ne diyor ? Gerçekten böyle bir uygulama yaptırayım mı ? Yaptır derseniz neleri içermesi gerekir ?

Bu arada acemilikten gereksiz konu başlığı açmış olabilirim, uygun yere taşınması gerekiyorsa oraya taşıyabilirim yol gösterirseniz. Gereksiz başlık kirliliği yaratmayalım.

Teşekkürler.

γuяdaeя
09-07-2010, 22:14
Bence gayet yerinde bir başlık olmuş. Benzeri bir başlık açıldıysa da ben hatırlamıyorum.

Yeni arabaya yapılabilecek uygulamalar hakkında Ömer ve Berker size fikir verebilirler. Boya koruma vs. Ben olsam yaptırırdım.

SAMET010
09-07-2010, 22:19
öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız ...

bende 3 yıl siyah araç kullandım sahiden bakımı zor ve alınca boya korumayı kesinlikle iyi güzel bi yerde yaptır ve fırcasız süngersiz vs yıkat ki kılcal ciziklerin minimum olsun ...

ha bide siyah araca film şart ;D

otmotvmhndsi
09-07-2010, 22:29
Merhabalar,

Öncelikle aracınız hayırlı olsun...

Boya Koruma - adından da anlaşılacağı üzere "KORUMA" araç fabrikadan çıkar çıkmaz minimum sürede dış ortama çıktığı andan itibaren ne kadar erken koruma altına alınırsa ve düzenli aralıklarla bu koruma yenilenirse aracın boyası güzelliğinden hiçbirşey kaybetmez, her zaman okside olmamış pırıl pırıl parlak parlak gezersiniz...

Kısacası aracınızı alır almaz en yakın zamanda korumayı yaptırın...

Ancak, dikkat edilmesi gereken kurallar vardır bunlarıda aklınızdan çıkartmayın...

Koruma olayı basit bir pasta-cila işlemi değildir... Aracınız yeni olduğundan yüzeyinde KILCAL çizikler olmayacaktır... Bu nedenle ağır - orta aşındırıcıların kullanılmaması gerekir. En hafif aşındırıcı(aslında aşındırmaz sadece yüzeydeki tabakayı temizler) yada filler polish dediğimiz ürünler ile KORUMA ürünü olan WAX'a güzel bir yüzey hazırlanmalıdır...

Hazırlanan yüzeye, koyu renkli araç olduğu için siyah(!) - cümleye bak, neyse - GLAZE uygulanırsa yüzeydeki parlaklık ve derinlik-ıslaklık hissi artar...

Üstüne sentetik polimer bileşenli SEALANT (UV ışınları ve oksidasyondan korumak için) uygulanmalı.

Son olarak LSP -Doğal Carnuaba içerikli WAX(kuş pislikleri vb daha etkin koruma ve daha parlak yüzey) uygulanmalıdır...

İstanbulda olduğunuzu varsayarak size forum üyelerimizden ÖmerG nikli Ömer Gedik arkadaşımı öneririm... Profosyonel anlamda hobi olarak uygulamalar yapmaktadır. Dışarıda herhangi bir şirkete yaptıracağınız boya korumadan çok ama çok daha iyi sonuç alacağınıza eminim...

Ömer Gedik
10-07-2010, 01:44
Berker övgülerin için teşekkür ederim.

Yalnız bir süre (15 Ay) bayide çalışmış ve sıfır araç satmış biri olarak söyleyebilirim ki yeni araçlarda bil maalesef ilk kötü yıkamalar ve kötü bezle kurulamalar sonucu çizikler oluşuyor. Ama Berker'in de dediği gibi hafif polish ile bunlar giderilip güzel bir sonuç alınır. Orta ve Ağır pastalar çok gereksiz olacaktır.

GLAZE ve WAX uygulaması ile mükemmel sonuç elde edilir. :)

Sizin yerinizde olsam ne yaparım Satış bölümüne direktif veririm aracımı yıkmayaın kirli teslim almak istiyorum deirm. Ardından güzel bir yıkama yaparım. Mikrofiber Yıkama Eldiveni+ Mikrofiber Kurulama Bezi ve iyi bir şampuan şart.

acemiasker
10-07-2010, 07:20
Eyvallah , çok teşekkür ediyorum öncelikle. Bu durumda yapılacakları kendimce özetliyorum ;

1 - Herşeyden önce araç galeriden kirli alınacak :)
2 - Filler Polish Uygulaması
3 - Siyah Glaze Uygulaması
4 - Sealant Uygulaması
5 - LSP - Doğal Carnuaba içerikli WAX

Ayrıca bagajda bulunması gereken Mikrofiber yıkama eldiveni ve kurulama bezleri + iyi bir şampuan.

Ama bnim şanssızlığım aracı yıkayabileceğim, en azından sürekli hortumla su tutabileceğim bir ortamım yok, ancak kovayla su indirme şansım var binadan :( Ya da bu malzemeleri alıp gyıkamacıya "al ve sadece bunlarla yıka" mı demeliyiz, bilemiyorum.

Ömer ve Berker arkadaşlar, dersi anlamış mıyım ? :)

Ömer Gedik
10-07-2010, 11:45
Acemi Asker aynen güzle özetlemişsin. Yıkamacına malzemelerini verip bunlarla yıka dersen sanırım sorun çıkarmaz. Ayrıca İlk yıkamanı ve uygulamanı ben yapabilirim. Bez, eldiven ve şampuan tedariği için de yardımcı olmaya çalışırım.

Burda polish+wax işin temelini oluşturur. Glaze parlaklık ve ıslak görünüm katar. Sealant ise korumanın ömrünü bir miktar arttırır. Sealant yerine bir süre sonra sadece Wax tazelemede yapılabilir.

acemiasker
12-07-2010, 09:30
Ömer Hocam teşekkür ederim.

Hafta sonu evde tadilat vardı, internetsiz kaldım, şimdi yazabiliyorum.

Bu ilk uygulamanın maliyeti ne olur aşağı yukarı ?

reisG
12-07-2010, 10:11
Aracınızı aldıktan sonra bu ilk bakımı yaptıktan sonra bence önemli olan aracınızın düzenli olarak bakım ve temizliğini yaptırmanız. Böylece ilk günkü ışıltısını koruyacaktır. Araç siyah olduğundan daha bir özen göstermek gerekecek.

pannacotta
13-07-2010, 16:58
öncelikle yeni aracın hayırlı uğurlu olsun..aracını cilalı şampuan ve süngerle yıkatmanı tavsiye ederim..ama öyle sağda solda satılan süngerlerle değil,otoshoplarda satılan özel yıkama süngeri ..benin aracımda siyah ve boya koruma falan hiçbirşey yaptırmadım,sadece 4 ayda bir turttle wax ın yazın güneşten kışın çamurdan koruyan cilasını ve meguiar's ın dünyaca ünlü olan nxt cilasını her 4 veya 5 yıkamadan sonra uyguluyorum..bu arada kullandığım şampuanda meguiar's 1.5 ltlik mor şişe..hayırlı olsun,aracınız sıfırmı , abi nasıl baktın buna böyle ya,bu araba 2 senelik olamaz şaka yapıyosun gibi sözleri duymaktan bıktığımıda belirteyim bu arada :)) bayiye gerçekten arabamı kirli teslim edin sakın yıkamayın diyecekmisin ? :)

acemiasker
14-07-2010, 10:55
"bayiye gerçekten arabamı kirli teslim edin sakın yıkamayın diyecekmisin ?"

dedim bile hocam :)

şampuan olarak kullandığın ürün bu mudur ?

http://www.meguiars.com.tr/product_info.php?products_id=62

ya da sen kullandığın ürünlerin linkini gönderebilir misin zahmet olmazsa ?

Teşekkürler.

Ömer Gedik
14-07-2010, 15:37
Kullanılacak Ürünler

Şampuan ---- Valet Pro Concentrated
Yıkama Eldiveni ----- Meguiars Wash Mitt
Kurulama Bezi ------ Meguiars Water Magnet ve I4D Uber Blue
Pasta ----- Menzerna
Pasta ped------ 3M Polishing Waffle
Glaze------ Poorboys Black hole Glaze
Pasta ve Glaze için bezler---- 3M Mikrofiber Silme Bezi
Wax ------ Collinite 915 Marque de elegance
Wax Silme Bezi---- Meguiars Supreme Shine
Wax, Glaze, Dressing için Pedler ----- Meguiars Sarı El Pedleri
Jant Temizleyici----- Meguiars Wheel Brightener
Kauçuk, vinil, plastik parlatıcı----- Meguiars Hyper Dressing

BahadırALTUN
14-07-2010, 16:17

Çok yerinde bir hareket.

Ömer Gedik
14-07-2010, 16:25

Çok yerinde bir hareket.

Bende kirli aldım. Sıfır araçları yıkarken katlediyorlar maalesef. :(

pannacotta
19-07-2010, 16:14

şampuan olarak kullandığın ürün bu mudur ?

http://www.meguiars.com.tr/product_info.php?products_id=62

ya da sen kullandığın ürünlerin linkini gönderebilir misin zahmet olmazsa ?

Teşekkürler.

evet aynen ürün budur

acemiasker
08-08-2010, 07:20

Çok yerinde bir hareket.

Aracı kirli aldım, kirli kullanıyorum 4 gündür:)

Nihayet bugün Ömer ile birlikte araca nefes aldıracağız :)