PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 307 hararet ve otomatik şanzıman sorunu

komplooo
16-12-2014, 23:58
merhaba arkadaşlar
2004 model 307 1.6 pack SW otomatik vites aracı yeni aldım.aracım 138bin kmde. 3 gündür kalorifer açık geziyordum,bir problem yoktu. bugün hava güzel diye kaloriferi kapadım. biraz trafik sıkışıktı,dur kalk yaptık, hararet göstergesi 90ın 2 çizgi yanına kadar geldi. fan çalıştı 90a indi ama yine yükseldi hararet. bunun arkasından, araç trafikte durduğunda sanki vitesi boşa alıyormuşum gibi kaymaya başladı,gaza bastım ve sanki arkadan biri vurmuş gibi vuruntu yaparak devam etti. vites geçişleri sorunsuz,kalktıktan sonra problem yok.araba hararet yükselince vites kalkışta bu sorunu yapıyor.
şimdi araştırmalarım sonucu şöyle birşey düşündüm.

1- aracın harareti araştırmalarım doğrultusunda aslında normal. hararet değil yani
2- ama bu normal olan sıcaklık şanzıman yağını gereğinden fazla ısıttığı için,yağın gereken görevi yerine getirmesini engelliyor.
3- yağım büyük olasılıkla eski,sadece şanzıman yağımı değiştirerek bu vuruntu sorununu çözebilirmiyim?
4- bu arada aracı alırken, bostancı oto rapor ekspertiz servisinde ekspertiz yaptırdım. araç sol tarafta bulunan şanzıman keçesinden yağ sızdırıyor dedi. buna rağmen aldım ben arabayı. acaba bu sızdıra sızdıra yağı eksiltmiş olabilirmi? sorun bundan kaynaklanıyo olabilirmi?
5-bostancı oto sanayide gün oto avni usta diye biri varmış,giden memnun kalan varmı? önerirmisiniz?
6-son olarak aracın hararetini 90ı geçmeyecek şekilde ayarlayabilirmiyiz? böyle bir termostat varmı?

hasan_efee
06-09-2015, 20:07
s.a yazını okudum aynı sorun bende var aracım ısınınca motoru 90 nı geçiyor genelde haralet 100 yakın oluyor vede araç hem çekiçden düşüyor hemde durunca kalkarken birden küt diye vurmaya başladı sanırsın arakada araç vurmuş gibi sert bir şekilde vuruyor vites aracım yeni aldım 2004 model xt otamatik lütfen yardımcı olurmusunuz cvp beklecegim sziden..

Judgment
05-11-2015, 21:41
Eğer vites geçişlerinde de vuruntu oluyorsa şanzıman revizyonuna kadar gidebilir problem, yok sadece anlattığınız gibiyse bu araçlarda yokuş kalkış desteği yok. Aracın kaynamasını sağlayan şey yağ basıncıdır. Yokuşta kaydırma ya da arkadan vurulmuş gibi durumlar varsa şanzıman yağını değiştirmekle başlayın.

mimit
06-11-2015, 14:04
söz konusu şanzıman sorunları birden fazla seçenek barındırıyor maalesef,düşük yağ basıncı,beyinde kaçak,yada şanzıman içinden kaynaklanıyor olabilir,ayrıca şanzıman içindeki yağ filtresi de ayrı ihtimal,şanzıman uzun süre bakımsız kaldıysa bunların hepsi birden de tetiklenmiş olabilir, ayrıca bakım esnasında yağ soğutucuyu da değiştirmenizi tavsiye ederim.

hararet içinde soğutma suyu sıcaklığı ölçen sensörü kontrol ettirin,normal su kullanımı sonrası cihazın üzerinde oluşan pas ve korozyon doğru ölçümü engelleyebiliyor,buda sistem bütününde fanın geç çalışmasına neden olabiliyormuş.(ustaların yalancıyım)

mustafah
02-01-2016, 13:38
merhaba arkadaşlar
2004 model 307 1.6 pack SW otomatik vites aracı yeni aldım.aracım 138bin kmde. 3 gündür kalorifer açık geziyordum,bir problem yoktu. bugün hava güzel diye kaloriferi kapadım. biraz trafik sıkışıktı,dur kalk yaptık, hararet göstergesi 90ın 2 çizgi yanına kadar geldi. fan çalıştı 90a indi ama yine yükseldi hararet. bunun arkasından, araç trafikte durduğunda sanki vitesi boşa alıyormuşum gibi kaymaya başladı,gaza bastım ve sanki arkadan biri vurmuş gibi vuruntu yaparak devam etti. vites geçişleri sorunsuz,kalktıktan sonra problem yok.araba hararet yükselince vites kalkışta bu sorunu yapıyor.
şimdi araştırmalarım sonucu şöyle birşey düşündüm.

1- aracın harareti araştırmalarım doğrultusunda aslında normal. hararet değil yani
2- ama bu normal olan sıcaklık şanzıman yağını gereğinden fazla ısıttığı için,yağın gereken görevi yerine getirmesini engelliyor.
3- yağım büyük olasılıkla eski,sadece şanzıman yağımı değiştirerek bu vuruntu sorununu çözebilirmiyim?
4- bu arada aracı alırken, bostancı oto rapor ekspertiz servisinde ekspertiz yaptırdım. araç sol tarafta bulunan şanzıman keçesinden yağ sızdırıyor dedi. buna rağmen aldım ben arabayı. acaba bu sızdıra sızdıra yağı eksiltmiş olabilirmi? sorun bundan kaynaklanıyo olabilirmi?
5-bostancı oto sanayide gün oto avni usta diye biri varmış,giden memnun kalan varmı? önerirmisiniz?
6-son olarak aracın hararetini 90ı geçmeyecek şekilde ayarlayabilirmiyiz? böyle bir termostat varmı?

Benim eski aracımda yaşadığıma benzer bir sorunla karşılaşmışsın.
Kendi deneyimlerime ve öğrendiklerime göre 307 modelinin AL4/BVA kodlu şanzımanlarının kronik sorunu anlattığın vuruntu ve ısınma sorunu. Benim aracımda şanzıman açıldı ve içinden bir çok parçalar değişti (milli tası hatırlıyorum sadece). Bu değişim bana 2000 e yakın patladı çünkü şanzıman aç-kapa 1500 tl gibi bir masrafa denk geliyo (2013 yılında). Ama şanzıman açıldıktan sonra hiçbir zaman araç eski performansına ulaşmadı. Yağ sızıntısı olduğunu belirtmişsiniz, bence vakit kaybetmeden aracınızı iyi bir şanzıman ustasına götürün. Bence araca daha uzun yıllar binmek istiyorum diyorsanız sıfır şanzıman bulun. Çünkü pejo grubunda şanzımanı tamir görüpte tam randıman aldım diyen kişi sayısı oldukça az.
Benim nacizane görüşlerim bunlar :)