PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : araçlarımız için doğru antifriz nedir?

mustafa508
23-12-2014, 00:44
Benim 2011 e-hdi 508 in triger set değişimi yetkili servis tarafından yapıldı ve antifiriz olarak opet in turuncu antifrizini kullandılar. Şimdi içime kurt düştü.zira önceden maviydi kırmızı tavsiye edenler var? bunun bir önemi varmıdır? kullanım kılavuzu servise sorun diyor ama servise neden turuncuyu kullanıyorsunuz diye sorduğumda herhangi özel bir nedenlerinin olmadığını ellerinde o olduğu için onu koyduklarını gördüm. acaba renk olarak hangisini ne zaman neye göre kullanmak gerekir?
birde ben orjinal total ineo ecs motor yağını maliyeti düşürmek için internetten satın alıyorum ve biliyorsunuz ürün 4 litre ve servis bunun tamamını boşalıyor ancak kullanım kılavuzunda yağ kapasitesinin 3.25 lt. olduğu yazıyor buda kafama takılıyor bu fazla miktar motora zarar vermezmi?

Ömer Gedik
23-12-2014, 08:18
Antifriz konusunu foruma çokça yazdım yine yazayım. Turuncuyu duymadım ama mavi veya sarı kullanılması gerekendir. Kırmızı bizim araçlarımıza uygun değil ve ciddi zararlar veriyor.

Motor yağı tam 4litre konulur. Bildiğim kadarıyla 3,75 lt yazması gerekir kalan fark yağ filtresi değişmesi sebebiyle oluşur.

ssgti
23-12-2014, 10:06
Günümüzde üretilen Antifirizler 2 çeşit. İnorganik ve organik antrifirizler. Organik antrifirizlerin geliştirilmesindeki en önemli faktör ise çevreci olması. Adından da belli olduğu üzere organik antrifirizler doğada yok olabiliyor. Günümüzün gerekliliği dolayısıyla Peugeot araçlarında da organik antifirizler kullanılıyor. Antrifirizler ise renksiz sıvılardır. Sonradan sarı, turuncu, mavi, yeşil, lila, kırmızı, pembe renklerle renklendiriliyor. (mavi ve yeşil renkliler genelde inorganik oluyor. Ancak bu renklerde de azda olsa organik antrifirizler var) Fabrika çıkışı ve serviste mavi ve sarı renkli kullanılması diğer renkteki organik antrifiriz veya inorganik antrifiriz kullanılmasına neden engel olsun ki? Antrifirizlerin renklendirmedeki amaç sistemde kaçak durumunda akıntı yerinin rahat belirlenmesi ve su seviyesinin ölçülmesinin kontrolünün rahat yapılabilmesi. Bu arada bazı organik antrifirizlerde sistemde kılcal bir çatlaktan kaçak oluşması durumunda geçici olarak tıkama özelliğide bulunuyor (Febi marka G12-13 ler) Eski araçlarda soğutma sisteminde başta bakır olmak üzere organik antrifirizden etkilenen parçalar kullanılırdı. Günümüzde üretilen Peugeotlarda bakır gibi aşınan malzemeler bulunmuyor... O zaman organik olan kırmızı antrifiriz veya başka renkte organik antrifiriz neden kullanılmasın ki? Orijinalde servisin kullandığı sarı ve mavi organik antrifiriz olması diğer organik antrifirizlerin kullanılmasına neden engel olsun ki? Bu arada merdiven altı üretilen adı sanı belli olmayan antrifirizler hem organik olsun hem inorganik olsun her şekilde soğutma sistemine zarar verir.

Ömer Gedik
23-12-2014, 11:26
Cem abi maalesef çok yanlış düşünüyorsun. Kırmızı ve mavi-yeşil antifrizin tek farkının renk olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. Her araç için antifriz uygunşuğu değişir bizim araçlarımız sarı ve mavi-yeşil antifriz için uygundur. Kırmızı kullanırsak ne mi olur söyleyeyim. Radyatör kaçırmaya başlar, araç eski ise su boruları da dayanmaz, termostat dayanmaz en önemlisi ise Motor bloğuna zarar verir. Yinede kırmızı koymak istiyorsan acı bir tecrübe yaşarsın maalesef...

ssgti
23-12-2014, 11:45
Ömer burada ben sadece 2 çeşit antrifirizin piyasada olduğunu söylemeye çalışıyorum. Yani alacağımız antrifiriz ya organik ya da inorganik olacak. Kırmızı renk antrifirizler genelde organik sınıfında. Kısaca renge değil antifirizin organik olmasına takılmak gerekir diye düşünüyorum.
Organik antrifirizlerin uzun süre sistemde sadece su kullanılmış bunun neticesinde korozyona uğramış sistemleri deldiği kaçaklar oluşturduğu doğrudur. Ancak bu sadece Peugeot markasına özgü bir olay değil bütün eski soğutma sistemi korozyona uğramış araçlar için bu kaçaklar geçerli.
Günümüz teknolojisi araçlar başta çevreci baskılar dolayısıyla organik antrifirizlerin kullanımına izin veriyor. Yani su sisteminde korozyon oluşmamış yeni Peugeot araçlarda organik antrifiriz kullanmak gerekir. Renk benim için önemli değil sadece antrifirizin organik olması önemli.

Ömer Gedik
23-12-2014, 12:35
Ben anlatamadım galiba mavi-yeşil ve sarıda organik ama cinsleri farklı yani ürünler farklı.

ssgti
23-12-2014, 12:58
Ömer şunu söyleyeyim bende. Mesela bir örnek vereyim BP'nin motor yağlarının rengi yeşile yakındır. Shell'in yağları ise kahverengini andırır. İki yağında bir araç için spesifikasyon değerleri aynıysa o araç için kullanılabilir. Yani iki marka arasında bazı katkılar farklı olabilir ancak yağ aynıdır. Antrifirizde de katkılar farklı olabilir ancak spesifikasyon uygunsa renk farketmeksizin kullanılabilir.
Şunu da ayrıca eklemek istiyorum. 308 dizelde kullanılan motor bloğu Ford'da da kullanılmaktadır. Ford'lar opet ile anlaşmaları olduğundan organik turuncu renkte antrifiriz kullanmaktadır. Ford'da kullanılan turuncu antrifiriz bloğa zarar vermiyorsa 308'de kullanılan aynı bloğa turuncu antrifiriz neden zarar versin?

Ömer Gedik
23-12-2014, 14:44
Ben turuncu ile ilgili konuşmadım zaten kırmızı olan zararlı. Turuncunun yararı zararı hakkında bilgim yok. Eğer Ford onayladıysa sorun olacağını sanmam. Kırmızı olanın spesifikasyonları ile mavi-yeşilin farklı. Demek istediğimde bu. Servisime gelen kaçtane radyayör patlatan araç gördüm bir bilsen. Düşünüyorsunki radyatör eskidir kaçağı vardır ama iş öyle değil. En son söktüğüm 1.6 hdı aracın bloğunda dökülmeler vardı ve yine kırmızı antifriz kullanıyordu. Bunlara şüpheci yaklaşmayın zararı olmadığını görsem zaten kullanmayın diye yazmam. Parçacılarda şöyle iyi böyle güzel diyerek kırmızı ürünğ satmak ister aldanmayın.

ssgti
23-12-2014, 15:04
Bende aynı şeyi söylüyorum. Merdiven altı üretim adı sanı duyulmamış kırmızı mavi fark etmez kalitesiz antrifiriz motora zarar verir. Spesifikasyonları uygun kırmızı antrifiriz Peugeot motoruna zarar vermez. Kırmızı antrifizlerin kalitesizleri o kadar çok ki piyasada. Geçtiğimiz hafta Cevizlibağ Teknik oto sanayide büyük bir yağ satan dükkana cam suyu almak için gittim. Belki 10 tane farklı markası belli olmayan kırmızı renkte ambalajı kalitesiz antrifiriz gördüm. En çok rağbet kırmızıya olunca en kalitesiz ürünlerinde kırmızı renkte antrifirizden çıkması gayet normal.

mustafa508
23-12-2014, 16:24
ben hem antifirz le ilgili hemde yağ seviyesiyle ilgili bana lazım olan cevabı aldım. Teşekkür ederim

serdarhoca
03-01-2015, 14:58
Bugün Totalden aracın antifirizini ölçtürmek için ve derecesi düşükse çoğaltmak amacıyla gittim. Aracın haznesindeki antifiriz turuncu renge benziyor. Görevli turuncu olmaz mavi yada kırmızı-pembe olur dedi. Israrla turuncu renk olduğunu söyledim.( Sonuçta renk körü değilim :D ) Neyse arkadaş bunun aslında turuncu olduğunu su katınca pembeye dönüştüğünü söyledi. Suyun derecesini ölçtük ve 40 derece üzeri cıktı. Görevli arkadaşın bana verdiği TOTAL GLACELF AUTO SUPRA antifiriz turuncu renk midir?

http://www.total.com.tr/pro/madeni-yaglar-kurumsal/madeni-yag-antifriz/Glacelf-Auto-Supra.html

ssgti
03-01-2015, 17:07
Totalin organik antrifirizleri sarı renkte. İnorganikler mavi. Markalara göre renklerde değişebiliyor.

serdarhoca
03-01-2015, 21:08
Sari dediginiz turuncu gibi olan degil mi? Yoksa sarisi da mi var bunun?

ssgti
03-01-2015, 21:48
Totalin organik olanı sarı renkte. Turuncu renk opette var. Turuncu Birde motocraftta çıkıyor.

serdarhoca
03-01-2015, 22:21
Peki araca antifiriz eklemek istersem hangisinden koymaliyim? Organik olmasi yeterli mi ayni renk mi olmali?

ssgti
03-01-2015, 22:33
Aynı renk olması tabiiki daha iyi. Turuncu ve sarı renk karıştığında pas rengine benzer diye tahmin ediyorum. Buda hoş bir görüntü olmaz. Kırmızıyla mavi renk karıştığında çamura benzer bir renk oluşuyor.

serdarhoca
03-01-2015, 22:58
Tesekkür ederim sayın ssgti.....

RmznSoylu
12-01-2015, 01:08
Herkese iyi geceler uzun süredir araç arıyordum forumumuzda ki arkadaşlarında önerisiyle ve aklımda olan 2013 model 308 aracımı geçen çarşamba aldım. Aracın fotoğrafları yok en kısa sürede siteye eklerim.

Şuan için aklımda antifiriz sorusu var. Araç ehdi otomatik malum kış ayındayız ve eski 308 imin motor suyunu kontrol ettim. Açık pembe-turuncu gibi rengi var. Sol tarafta cam suyunun üzerindeki hazne. Sıvı seviyesi ortada normal sanırım ama eğer eksilme falan olursa ben bu araca ne renk antifiriz koymalıyım anlayamadım. Daha önceki aracımda standart mavi kullanıyordum. 308 de hangi marka ve cins antifiriz kullanılıyor acaba ? internetten biraz araştırım b12 kodlu pembe antifiriz falan demişler doğrumudur ?

suloman
12-01-2015, 01:17
B12 değil muhtemelen o G12'dir. Bildiğim kadarıyla Alman araçlarında kullanılıyor. Daha doğrusu Alman araçlarında onun dışında pek tavsiye edilmiyor.
Sizin kullanmanız gereken Total Glacelf Supra'dır. Renk dediğiniz gibidir. Kullandığınız su ile karışım oranına göre renk tonu değişebilir.
Umarım doğru bilgiler vermişimdir. Keyifli sürüşler...

RmznSoylu
12-01-2015, 04:10
teşekkür ederim. yazdığınız ürüne baktım renk tam bu tekrar sağolun. 2-3 yere sordum mavi kırmızıdan başka bilmiyorlar

wolo
12-01-2015, 13:55
bu konu başka başlıklar altında var. forumdakiler benim bildiğim en kaliteli olan kırmızı renkli olanı tavsiye etmiyorlar, sanırım pembe olanı doğru olan. gerçi ben daha görmedim haberim olmadığından kırmızı olandan koydum ama ne tavsiye edilirse ondan kullanmak gerekir.

jerpelea
12-01-2015, 21:40
Bizim aracınkide aynı açık pembe renkli yani total glacef supra. 1 litre siparişi vereyim bi köşede dursun yoksa sanayide falan bu kırmızı diyip doldururlar üstüne sıkıntı yaşamayalım :)

ssgti
12-01-2015, 22:01
Glacelf supranın rengi sarı pembe renkli değil.

jerpelea
13-01-2015, 00:13
Glacelf supranın rengi sarı pembe renkli değil.

Canlı olarak görmedim aama google görsellere glacelf supra yazınca bi tane yavru ağzı- turuncu arası renkte total glacelf supra etiketli ürün geliyor birde sizin dediğiniz gibi sarı renkte ürün geliyor etiketler ayn. Benim araçtakine baktım ilk yavru ağzı-turuncu gibi renkte olan antifirizden koymuşlar. Ben şimdi hangi ürünü kullanmalıyım? Sadece renkleri farklı içerik aynı mı acaba?

** Pardon hocam turuncu gibi olan glacelf auto supraymış. Sarı olan dediğiniz gibi sadece glacelf supra yazıyor.

ssgti
13-01-2015, 08:03
Ben olsam tamamen soğutma sistemindeki sıvıyı boşaltıp totalin veya iyi bir markanın antrifirizini koyarım. Peugeot firması totalin ürünlerini kullanıyor öncelik olarak totalin ürününü kullanırdım ancak bilinen kaliteli üretim yapan diğer firmalarında organik antrifirizlerini kullanabilirsiniz. Renklere fazla takılmamak gerekir. Firmalar değişik renklerde ürünlerini piyasaya sürüyorlar. Antrifiriz renksiz saydam bir sıvı. Yeni nesil araçlar organik antrifiriz kullanmaya uygun buna dikkat etmek gerekir.

jerpelea
14-02-2015, 16:28
Araç kazalıydı bugün teslim aldım antifiriz eklemişler. Bizimkinde fabrika çıkışı glacelf auto supra vardı turuncu renkte şimdi üzerine mavi eklemişler sanırım renk koyu mavi gibi birşey olmuş. Sıkıntı olmaz heralde gerçi yetkili servis ekledi ama.

ssgti
14-02-2015, 18:47
Mavi renk inorganikse olmaz. Servise sorun eğer inorganik koymuşlarsa organik antrifiriz koymalarını sağlayın.

serdarhoca
14-02-2015, 19:04
Bu antifiriz değişimini ve hava alma olayını kendimiz nasıl yapabiliriz?

ANKA
15-02-2015, 23:45
Sonuç olarak devir daim pompası değişmiş bir 308 kullanıcısı olarak araca total glacelf supra mı almam lazım? Bugün Bağlıcadaki totalde baktım 3 lt olan şişeden var fiyata baktım şaka gibi 60 tl bu doğru mu dedim sanki çok ucuzmuş gibi evet 60 tl dedi kasiyer kız. Her yerde en fazla 30-35 lira olan antifriz bir üreticinin kendi istasyonunda nasıl iki kat pahalı olur anlayabilmiş değilim. 3 litre supra 3 litre saf su alıp güzel bir karışım yapacağım.

serdarhoca
15-02-2015, 23:46
Bulundugum ilcede Totalde 12 liraydi litresi. Pahali soylemisler...

jerpelea
16-02-2015, 03:17
Mavi renk inorganikse olmaz. Servise sorun eğer inorganik koymuşlarsa organik antrifiriz koymalarını sağlayın.

Sağolun hocam yarın bi arayayım faturaya yazmamışlar merak ettim gece gece ben o kadar araştırdım en son sizlerin sayesinde hangi antifiriz olduğunu öğrendim adamlar direk koymuşlar organikmi değilmi mavimi artık başka renkmi anlamadım şuan eski turuncu halinden eser yok siyaha çalan mavi gibi olmuş :)

asdfg112
31-07-2015, 14:30
arkadaşlar arabamın antifrizini tamamıyla değiştirmeyi düşünüyorum. aldığımdan beri hiç değiştirmedim, 2,5 yıl 40bin km civarı oldu zamanı geldi galiba.

3 litrelik antifriz yeterli midir, toplam hazne ne kadar biliyor musunuz? sanıyorum birebir oranında saf su ile seyreltmek gerekecek.

bu değişimi kendimiz yapabilir miyiz yoksa aracı lifte çıkarmak gerekir mi?
Mobil mavi antifriz almayı düşünüyorum.
teşekkürler.

Edit: shell den mavi antifriz aldım, 3 litresi 17 liraydı indirim varmış. Ankara dikmen şubesi, vadi petrol.

efe_60
27-10-2017, 09:35
Merhaba Arkadaşlar;
Partner tepee aracımın yedek su deposu ile ahtopot arasındaki boruda korozyondan dolayı damlama vardı. Hemen borunun değişimini yaptırdım. Hortumu değiştirirken eksilen sistem suyu için 3 lt Total Glacelf sarı turuncu arası sarımtrak organik bir antifiriz eklendi. Fakat işlemden ne önce ne de sonra herhangibir ölçüm v.s yapılmadı. Araç rölantide iken 3.000 - 4000 devirlerde uzun süre gaz verilerek fan açması sağlandı. Devirdaim ve hava alma işlemlerinden sonra eksilen sıvı yine antifirizle ilave edilerek aracı teslim ettiler.
Prosedür ne kadar doğru emin olamadım ama özellikle fan açtırmak için uzun bir süre yüksek devirde motoru zorlamanın çok yanlış olduğunu biliyorum. *Ustam ver ben fan açtırıp geleyim* dedim ama *abi bişey olmaz hep böyle yapılıyor* deyince mecbur duruma razı oldum.
Sizce herhangibir kontrol veya işleme gerek var mı şuan?