PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cruise Kontrol

Sayfa : [1] 2

otmotvmhndsi
23-09-2009, 16:53
Arkadaşlar bildiğiniz üzere Türkiye'ye gelen Comfort donanımlı araçlarda Cruise Kontrol standart olarak sunulmuyor. Ancak servisten orjinal olarak cruise control kolu alıp 5 dk içinde taktırabiliyorsunuz. Bu işlem yaklaşık 150-200TL civarında.

Bu işlemi neredeyse 1 yıldır erteliyordum, ta ki uzun yol yapana kadar. Gerçi 1 yıl içinde tekrar uzun yola çıkmam zor ancak ana arterlerde bile kullanışlı güzel bir özellik...

Bu işlemi ankara ABC otoda geçen sene yapıyorlardı. Bu senede yapıyorlar, fakat Peugeot Türkiye'den yazı gelmiş, cruise takmak yasaktır diye. Ama ABC otonun bana dediği illa taktırmak istiyorsanız biz takarız, ancak tüm sorumlulukları bana aittir şeklinde bir kağıt imzalatırız dediler...

Sizce ne yapayım ben? Bence sistemin çalışmasında mekanik olarak bi aksaklık olamaz. Hani sistemden çıkmasa bile, biz frene bastığımızda MEKANİK olarak aracı durdurabiliriz... Zaten Premium Pack de standart olan bir donanım ve kol yerine takılıp, yazılımdan aktif ediliyor... Bunda ne gibi bir sorun olabilir pek aklım almıyor...

Sizlerin yorumu beni aydınlatacaktır...

TanerHoca
23-09-2009, 17:26
bu sonradan serviste takılan cruse control eğer fabrika çıkışı olarak takılanla birebir aynı ise o zaman akla şöyle bir soru geliyor:buradaki risk sistemin kendisinden kaynaklanan bir risk ise orjinal donanım olarak gelmesiyle sonradan takılması arasında risk açısından hiç bir fark olmamalı
yani fabrika takınca tıkır tıkır çalışan sistem serviste sonradan takınca riskli oluyo bana pek makul gelmedi.
yok eğer serviste takıldığı için bir takım sakıncalar doğuyorsa demek ki peugeot servisin yaptığı işe garanti veremiyor ki eğer öyle ise bu daha da vahim
servis yetkisi ver ama yaptığı işe garanti verme olacak iş değil.
özetlemek gerekirse bu sistemi serviste takmak ile fabrikasyon olması arasındaki fark nedir önce onu bilmek gerekir.yukarıda belirttiğim gibi tek fark fabrikada değil de serviste takılmış olması ise o zaman diyecek bişey bulamıyorum. :-X

otmotvmhndsi
23-09-2009, 17:37
Taner abi benim aklıma daha maddiyatçı, kapitalist fikirler geliyor. Şimdi fabrikasyon olan cruise kontrol ile servisin taktığı 1'e1 one-to-one ;D, aynı. Ancak fabrika bunu 600tl, servis 200tl ye mal ediyor... Bence bunu önlemek maksatlı bir olay gibi ancak teknik detayları bilemiyorum...

Mesela 308 için sis farı kiti diye satın alırsanız 500 tl, sis farlarını tek tek sağ-sol olarak alırsanız 180 tl ye mal ediyorsunuz... Bunun gibi bir saçmalık işte. Sanırım öyle...

Ömer Gedik
23-09-2009, 18:09
Cruise Control'e sahip bir araca sahibim bende bir kaç şey ekleyeyim.

Cruise control'ü aracım henüz yeniyken izimite gidip geldiğim için taktırdım bazen bacaklaırmda ağrı oluyordu. Çok faydasını gördüm diyebilirim.

Ben çalıştığım bayide Teknik danışmanla görüştüm bu konuyu... O bana şöyle aktarmıştı. Cruise Control Peugeot tarafından yasaklandı. Sebebi ise temelde Teknik Danışmanların hatalarının Peugeot'a mal edilebileceği. Ki bir çok servis burda şu hataya düşüyor. Araca kol takılıyor yazılımda Cruise On yapılıyor. Tamamdır diyorlar. Halbuki benim aracıma yapılan yazılım yüklemesi Tamamen yeni bir yazılımdı. Yani Cruise Control'e fabrikadan sahip bir aracın yazılımını yüklettik. Burada araca komple bir yazılım yüklenmesinden bahsediyoruz. Teknik danışman bu şekilde hiç bir sorun olmayacağını söyledi. Aracım 60,000 e yaklaşıyor çok şükür hiç bir sorunum olmadı.

Ben bayide çalışırken taktırmıştım. İskonto ile Cruise Kolunu 90 TL'ye aldım işçilik ödemedim. :D Şimdi böyle lüksüm yok tabi :-\

otmotvmhndsi
23-09-2009, 18:47
Dostum peki yeni yazılım yüklendi dediğin yazılımda, cruise kontrolü ON yapmaktan farklı ne gibi +ları var.Yani premium pack donanım yazılımımı yüklendi nedir ?

Birde şimdi durum budur yani, CC taktırayım mı o kağıdı imzalayıp, eğer komple yeni yazılım yüklerlerse tamam diyim mi?

TanerHoca
23-09-2009, 19:03
berker işin teknik kısmını ömere bırakarak sana derim ki yapılan iş için faturanı kestirdikten sonra yani cc takılması için kullanılan parça ve de işçilik servis tarafından faturalandırıldıktan sonra bence hiç çekinme herhangi bişey olduğunda ki -inşallah birşey olmaz- elindeki fatura ile her türlü yasal hakkını arayabilirsin diye düşünmekteyim.çünkü yapılan işin mahiyeti ve nerede ne zaman yapıldığı faturada açıkça belirtilmektedir.sen de biliyorsun ki fatura aynı zamanda garanti belgesi demektir.
ama yine de teknik olarak ehline danışmak her zaman iyidir.

otmotvmhndsi
23-09-2009, 19:15
fatura tabiki işin yapıldığı yer vb. belirtiyor ancak karşılığında bana izmalatılan belgede tüm sorumluluğun bana ait olduğunu belirtiyor. bu durumda faturanın bir önemi kalmıyor sanırım değil mi Taner abi?

Ömer Gedik
23-09-2009, 19:32
Dostum Berker, bana teknik danışmanın bahsettiği Cruise Control olan aracın olmayana göre beyin yazılımlarının enjektör yazılımlarının farklı olabileceğiydi. İşin teferruatını çok bilmiyorum.

Ayrıca Sana kesinlikle sorun olmaz diyemem ama ben hiç sorun yaşamadım diyebilirim. İstanbulda olsan bizim eski teknik danışmana gidip hallederdik. Ama imzalayın diye diretmeleri hoş değil.

otmotvmhndsi
23-09-2009, 19:37
Anladım dostum. Hakikatten, İMZALAYIIINNN, tarzındaki halleri çok gülünç ve hoş değil. Ya tam yapın ya da yapmıyoruz diyin. Şimdi hem yapmıyoruz hemde sorumluluk sizin olursa, imzalarsan yaparız demeleri insanda biraz güven eksikliğine yol açıyor(genel anlamda =) )

Bu arada yarınki sabah derslerim iptal edilmiş. Servise cumartesi gidecektim ancak sabahtan gideceğim yarın.

ECS 5W30 yağ koyduracağım. Bu şekilde fiyat 280 civarı dedi, 10w40 yarısentetik yağ olursa 220-230 civarı dediler...

Dostum Ömer senin tavsiyen ile gözüm gibi baktığım arabama tam sentetik koyduracağım, bakımdan sonra detayları "BAKIM" bölümümüze ekliyeceğim...

TanerHoca
23-09-2009, 19:43
berker ne diyebilirim ki adamların kıllığı tuttuğu zaman herşeyiyle garantide olan araç için bile kıllık yapıyorlar. hatta servisten servise bile garanti kapsamının değiştiğini forumlardan okuyoruz kimi servisin garantiden değiştiği şeye bir başkası para alırken kimi de işleyaparak sorunu gidermeye çalışıyo sizin disklerde olduğu gibi....
dediğim gibi en iyisi teknik bir uzmana danışıp işi öyle yaptırmak olsa gerek
ne diyeyim sattıkları arabalar kadar taş düşşün başlarına >:(

Ömer Gedik
23-09-2009, 20:13
Tanerhoca öylede demeyelim bende bir ara satış danışmanıydım hala çalışan dostlarım var. ;D

ECS koymanda ısrar ediyorum. Son dönem duyduğum servis fiyatları sebbiyle biraz daha araştırıp öyle yaptır derim. 100 küsürlü rakamlar konuşuldu hemde ECS li yağ ile...

TanerHoca
23-09-2009, 20:40
sahi yav senin şu danışmanlık işi nasıl başladı nasıl bitti bir ara öğrenmek isterim ???
haa bu arada sürçü lisan ettiysek affola ;)

Ranilin
27-09-2009, 10:11
Berker, CC hakkında benim de uğraşılarımı biliyorsun. Benim görüştüğüm servislerde maalesef ne olursa olsun CC takıldığı an aracı garanti dışı bırakacaklarını söylemişlerdi. Dolayısıyla ben de hiç istemeden de olsa 2 yıl beklemek durumunda kaldım çünkü aracın bildiğiniz gibi bazı problemleri ortaya çıkmıştı ve bu problemlerin hepsini ücretsiz olarak garanti dahilinde yaptırdım. Açıkcası büyük bir sorun çıkacağını zannetmiyorum belki garanti bundan sonra hiç işime yaramayacak ancak gene de o riski almayı şu an için düşünmüyorum. (Yaz dönemi ve okul da bittiği için uzun yollara ara verdik sayılır :) )

Sana imzalatacakları kağıt sadece sorumluluğu sana atıyorsa ve garantiyi kaldırmıyorlarsa bence güzel. Ancak garantinin gidip gitmeme hususunu tekrar tekrar sormanı öneririm. Çünkü birinin gitmez dediğine diğer görevli ben direk garanti dışıdır ibaresini yapıştırırım diyor o bakımdan dikkat etmekte fayda var.

reisG
06-10-2009, 08:26
Bu haftaki otohaber dergisinin teknik konular mektup köşesine bir okur yazı yazmış. aracıma sonradan CC takılırmı diye. Cevap yazan uzmanın cevabını kısaca yazayaım; CC takılması o aracın modeline ve motorizasyonuna bağlıdır. mesela ...kasa 3 serisi BMW lerin avrupada satışa sunulan versiyonunda CC sonradan takılabilirken amerikaya ihraç edilenlere takılamaz, normalde CC opsiyonu olan araçlara sonradan CC teorik olarak takılabilir fakat montaj sırasında yapılacak herhangibir hata veya kullanım ve sürüş sırasında olabilecek en ufak uyumsuzluk kazaya sebebiyet vereceğinden sonradan araçlara CC takılması önerilmemektedir. Aynı bizim Peugeot'un bayilere gönderdiği yazı benzeri b,ir yazı yazmış.

otmotvmhndsi
27-04-2010, 16:43
Abant Gezi'si sonrası kafamı iyice kurcalayan cruise control olayını bir daha deşeledim...

ABC'yi aradım parça fiyatı 153TL imiş...

Fatih'i aradım Montaj Dahil 200TL ye takarız dediler...

Önümüzdeki hafta içinde taktıracağım inşallah...

BahadırALTUN
27-04-2010, 16:53
Berker taktır bence de . Önceki 407 ye bende sonradan taktırdım. Yazılımı felan bilmiyorum ancak 150.000 km ye kadar hiç sorun çıkartmadı. Sonlarda çok nadirende olsa error verip devreye girmemeye başlamıştı.Ancak buda tehlikeli bir şeye neden olmuyordu. Aracı cntl+alt+del tuşlarıyla restart yapınca düzeliyordu. ;)

Birde balans problemi olan araçlarda cc çalışmıyormuş diye duydum. ;D

otmotvmhndsi
27-04-2010, 17:03
Berker taktır bence de . Önceki 407 ye bende sonradan taktırdım. Yazılımı felan bilmiyorum ancak 150.000 km ye kadar hiç sorun çıkartmadı. Sonlarda çok nadirende olsa error verip devreye girmemeye başlamıştı.Ancak buda tehlikeli bir şeye neden olmuyordu. Aracı cntl+alt+del tuşlarıyla restart yapınca düzeliyordu. ;)

Birde balans problemi olan araçlarda cc çalışmıyormuş diye duydum. ;D

O konuya el atamadım ama cruise taktırmadan önce yaptırayımda sonra cruise kullanamam fln ne'me lazım...

mygold
27-04-2010, 18:19
berker bende cruise control taktıracagım ama 2 hafta sonra .artık gerekli oldu...

otmotvmhndsi
27-04-2010, 18:26
berker bende cruise control taktıracagım ama 2 hafta sonra .artık gerekli oldu...

mücahit abi birlikte gidelim mi??? Biraz daha indirim vb yaptırabiliriz. Hiç değilse küçük çapta bir buluşma yapmış oluruz... Ben senden haber bekliyorum o halde...

Ranilin
28-04-2010, 11:20
Garanti durumu ? :)

reisG
28-04-2010, 13:16
Ranilin karabatak gibisin gelip bir mesaj atıp kayboluyorsun. ;)

Ranilin
28-04-2010, 14:09
;D

Forumun açıldığı ilk günlerden beridir buradayım da genelde okumakla yetiniyorum :D

reisG
28-04-2010, 14:13
;D

Forumun açıldığı ilk günlerden beridir buradayım da genelde okumakla yetiniyorum :D

mesaj sayına göre yazdım kusura bakma.
Bu arada CC olyında garanti olayını defalarca yazdık. Peugeot Fransa, Fabrikada üretim aşamasının dışında takılmış (buna orjinal parça ve yetkili serviste işlemin yapılması dahil) CC olayına tamamen karşı. Eğer araçta bir kaza olur ve de bunun sebebi sonradan takılmış CCnin ECU sebebp olduğu bir karmaşa olduğu ispatlanırsa araç garanti dışı kalıyor .Bunu bir resmi yazı ile bildirmişler.Vaktinde bu konu sıcak iken servisten aldığım bilgi bu. Ama şuana kadar taktırıp problme yaşayan ve bunu bizle paylaşan olmadı.

Ranilin
28-04-2010, 14:17
Yok ne demek :)

Garanti konusunu biliyorum ben de çok araştırmıştım bu konuyu 5 ayrı servise sordum hepsi de takarız ama taktığımız gibi garanti dışıdır ibaresini basarız demişlerdi o yüzden bir türlü girişemedim o işe. Dedim acaba durum da bir değişiklik mi oldu diye merak etmiştim :)

okann
28-04-2010, 18:01
Yok ne demek :)

Garanti konusunu biliyorum ben de çok araştırmıştım bu konuyu 5 ayrı servise sordum hepsi de takarız ama taktığımız gibi garanti dışıdır ibaresini basarız demişlerdi o yüzden bir türlü girişemedim o işe. Dedim acaba durum da bir değişiklik mi oldu diye merak etmiştim :)

Yav neden bu kadar sert davranmışlar size anlamadım.

Ben komple süspansiyonu değiştirecem adamlara garanti delinir mi diyorum yok abi uzaktan yakından alakası olmaz diyorlar :-[

Ömer Gedik
28-04-2010, 23:39
Benim CC ile ilgili Abant dönüşü ilginç bişey yaşadım. Orta şeritte ilerlerken sağ ön tarafımdaki bir tır yola girmeye başladı aslında yavaşlamam gerekti ama devam etmeye karar verdim ve ardından Kornaya bastım birde baktım Cruise off konumuna geldi. Daha sonrasında yolda denemeler yaptım kornaya basınca Cruise off oluyordu. Akabinde siteden Forza BJK yi aradım. Ona denettirdim. Bende böyle bir durum yok cevabını aldım. Bugün tekrar denedim. Ama ne kadar korna çalsamda off konumuna gelmedi. Yani o süreçte akıl erdiremediğim bir durum yaşandı.

Thesoldier94
29-04-2010, 20:11
70-80-90 ve üzeri hılzlarda aynı durumu tekrar denermisiniz muhtemelen belli sürat üzerinde güvenlik tedbiri olabilir diye düşünüyorum.

Ömer Gedik
29-04-2010, 20:27
70-80-90 ve üzeri hılzlarda aynı durumu tekrar denermisiniz muhtemelen belli sürat üzerinde güvenlik tedbiri olabilir diye düşünüyorum.

denedim fakat daha sonra olmadıyine de tekrar deneyeceğim.

Ranilin
29-04-2010, 21:18
Enteresan bir durum ancak eğer hep yapsaydı mantıklı bir hareket diyebilirdim :) Korna durduk yerde çalınmadığı için acil durum olarak algılanacağından özellikle iptal edebilirdi sistem (ayarlanan sabit hızda frene basınca CC nin devreden çıkması gibi) ama o an bir kafa karışıklığı olmuş demekki :D

Ömer Gedik
29-04-2010, 21:22
Henüz çözebilmiş değilim hem benim hem aracımın kafası karışık sanırım.

MaLi
29-04-2010, 21:30
yağmur felan varmıydı o zaman Ömer?

Ömer Gedik
29-04-2010, 21:42
yağmur felan varmıydı o zaman Ömer?

hatırlamıyorum ama sanırım yoktu.

kadir_28
27-01-2011, 09:39
Arkadaşlar bu Cruise Control (Hız sabitleme) nasıl çalışıyor? Daha önceki arabalarımda yoktu.
Cruise Control sadece hız sabitlememi ? Ekstradan özellikleri varmı ? Mesela VW deki gibi, önüne araç çıkınca kendisi yavaşlıyor vs.. gibi..
Aracım 1.6 Dizel Premium Pack

reisG
27-01-2011, 09:48
CC ye sahip olan arkadaşlar detaylı bilgi verecektir.CClerin genelde tek veya iki ayrı fonksiyonu oluyor. Bunun dışında bazı araçlarda mesela 3008 de HUD sistemi de var. farlarda bulunan bir radar sensör öndeki aracı takip ediyor. öndeki araç ile aradaki mesafe süre olarak sizin ayarladığınız bir sürenin altına indiğinde (hıza göre süre orantısı ile çalışıyor) head up display ekranda sesli ve görsel alarm veriyor. Ayrıca bazı model araçlarda takip radarı ile öndeki aracın ve şerit kontrolü ile de yolun durumuna göre CC ler aracından hızını ayarlıyabiliyor. Ama şuanki teknolojide yandan ani girişlerde sensörler gerekli esnek çalışmayı göstermiyor ve araçta ani frenleme ve ani hızlanmalar oluyor bu da sizin arkanızdan gelen araçların kaza riskini arttırıyor.
Tabii detay yazdıklarım sadece son döenm teknolojileri 308lerdeki CC olayını kullanan arkadaşlar anlatacaktır. :)

Ozan
27-01-2011, 10:06
Arkadaşlar bu Cruise Control (Hız sabitleme) nasıl çalışıyor? Daha önceki arabalarımda yoktu.
Cruise Control sadece hız sabitlememi ? Ekstradan özellikleri varmı ? Mesela VW deki gibi, önüne araç çıkınca kendisi yavaşlıyor vs.. gibi..
Aracım 1.6 Dizel Premium Pack

Cruise moduna alınca CC kolunun üzerindeki CD nin volume kumandalarına denk gelen tuşlarla hız arttırıp eksiltilrsiniz ve hızınızı ekranda görebilirsiniz.CD nin source tuşuna denk gelen tuş ile de sistemi anlık olarak devreye alıp devredışı bırakabilirsiniz.CC aktifken gaza veya fren pedalına yapacağınız müdahalede CC otomatik olarak devredışı kalacaktır.Bu anda eski sabitlediğiniz hıza dönmek için tekrar source'a denk gelen tuşla eski sabitlediğiniz sürate geri dönebilir yada (+) ve (-) yani volume kumandaları ilede o anki hızınıza sabitleyeblirsiniz.CC yi kullanmadığınızda sistemi mutlaka devredışı bırmayı unutmayın.

Limit modunda ise sistemi 100 km ye sabitlediğinizi düşünürsek sistem aracı bu hızın üzerine çıkartmayacak ancak gaz pedalına sonuna kadar bastığınızda sistem devredışı kalarak araç hızlanmaya devam edecektir.Limit hız sabitleme ile bir alakası olmayıp sadece programlanan sürati geçmemenizi sağlayan bir sistemdir.

sportway
27-01-2011, 11:51
Merhaba arkadaşlar,
Yeni konu açmadan buradan sorayım dedim.
Benim aracım millesim serisi ve cc yok.Bu durumda ayrı bir muamma zaten,araç otomatik vites ama cc yok.Bu pejoyu bazen hiç anlamıyorum ???
Önceki aracımdan alışkanlık,uzun yolda çok işe yarıyordu.

İstanbul'da nerede taktırabilirim?
Aktif iriyıl,kesinlikle takamayız diyor.Ben taktıranlar var diyorum ama onlar biz takamayız,talimat geldi diyorlar ???
Sadece parçayı alsam ve herhangi bir serviste bilgisayardan açtırsam olmaz mı?

Yardımlarınızı bekliyorum.

reisG
27-01-2011, 12:02
;D ;D ;D ;D ;D
Bu orjinal donanımda fabrikasyon olarak CC takılmamış ama sonradan servis ortamında CC takılması konusu forumdonanımdan beri yüzlerce satır yazıldı ve konuşuldu.Aşağıdaki linkte herşey fazlası ile var.Karar size ait.... ;)
http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=117.0

sportway
27-01-2011, 12:23
Arkadaşlar,
Son gelişmelerden sonra,İstanbul'da cc taktıran,takan veya nerede taktırabileceğimi bilen var mı?

sportway
27-01-2011, 12:44
;D

ReisG hocam,kesin kararımı verdim,taktırıcam da,nerede???

muhti
27-01-2011, 13:41
cc kolundaki hız arttırma tuşuna basılı tutarsanız hızınız 5er 5er km halinde artacaktır ve ani hızlanmanıza yarayacaktır.. tek tek basarsanız hızınız 1er km halinde artıp eksilecektir..

badtothebone
19-04-2011, 15:44
arkadaslar merhaba, sorum su . halen ankarada curise takan servisler hangileri. bilginiz varsa bana servis isimlerini söylerseniz sevinirim.

TanerHoca
19-04-2011, 15:48
arkadaslar merhaba, sorum su . halen ankarada curise takan servisler hangileri. bilginiz varsa bana servis isimlerini söylerseniz sevinirim.

forum kuralları 10 madde der ki:

10.Foruma üye olan her kişi ilgili bölümde kendini tanıtmak zorundadır varsa Aracı modelin Aracım bölümünde paylaşmalıdır.

bu prosedür uygulanana kadar sorunuza cevap verilmeyecektir.

Ufuk
19-04-2011, 20:02
Ankara'da Ben 307'me Fatih Oto da 150 ye taktırdım. Şimdiki Arabam 308 Comfort Pack + Executive Pack Olduğu için Üzerinde Geldi. Bu Arada Sonradan takılan araba da hız sınırlama aktif olmuyor sadece hız sabitleme aktif oluyor.

TanerHoca
19-04-2011, 20:05
Ankara'da Ben 307'me Fatih Oto da 150 ye taktırdım. Şimdiki Arabam 308 Comfort Pack + Executive Pack Olduğu için Üzerinde Geldi. Bu Arada Sonradan takılan araba da hız sınırlama aktif olmuyor sadece hız sabitleme aktif oluyor.

arkadaş 10. madde ile ilgili prosedürü yerine getirdi mi!?

önce bir kendini tanıtsın.sordum, cevabı aldım gittim olmasın.
istiyoruz ki paylaşımlar sürekli olsun.
eğer uyulmayacaksa kuralların ne anlamı var?

reisG
20-04-2011, 07:50
Taner Hocamın, ısrarla aynı uyarıyı yapmasına rağmen, yeni üyenin sorusuna yanıt verilmekte.
Lütfen moderatörlerin yaptığı uyarılara kesin uyulsun, yoksa belli bir ciddiyeti ve standartı tutturamaz hale geleceğiz.

mert_sy
09-06-2011, 23:07
Herkese merhaba;
Benim uzun süredir aradığım ve araştırdığım bir konu var ama okadar farklı şeyler okudumki kafam karmakarışık oldu. 2006 model 307 1.4 benzinli aracım var ve ben buna hız sabitleyici taktırmak istiyorum. forumları araştırdım, yaklaşık 7 şehir ve 25 servisle görüştüm her kafadan ayrı şeyler duydum. Kimi diyor 1.4 e olmaz,benzinliye olmaz,düz vitese olmaz, bakmamız lazım, olur, olabilir, olur ama ilerde sorun çıkarır, peugeottan yazı geldi takmamız yasak gibi binbir türlü şey duydum ne yapacağımı şaşırdım. Kimide diyor takılır ama başka bir arızadan ilerde servise gidip bilgisayara bağlanırsa bir daha görmez, kimi diyor sonradan cc takıtrdığını söylersen servise, ona göre bağlanırsa bilgisayara problem olmaz. Yani her kafadan farklı bir şey duyuyorum. izine izmire gittiğimde sordum adamlar takarız ama memnun kalmazsın başka şehirden buraya gelmende sorun olur, beyin arızalanır, taktığımız kişiler memnun değil gibi laflar ediyorlar. Lütfen yardım edin. Dizimde menisküs var ve uzun yolda çok sıkıntı çekiyorum yani kısacası ihtiyacım var Cc ye

Esat
09-06-2011, 23:09
merhaba merhaba merhaba...
Tabikide forum olarak kurallarımız var ve 10. maddeyi okursak çok daha memnun oluruz

mert_sy
09-06-2011, 23:21
kusura bakmayın , umarım kurallara uygun olmuştur, tanışma ve kimlik bilgileri, kafamda çok soru var yanıtlanması gereken, yardımcı olursanız çok sevineceğim

TanerHoca
09-06-2011, 23:39
foruma hoşgeldiniz.
mesajınız daha önce açılmış olan konuya aktarıldı.buraya bir göz atın...
merak ettiğiniz konularla ilgili forum arama motorunu kullanabilirsiniz.

reisG
10-06-2011, 07:57
Herkese merhaba;
Benim uzun süredir aradığım ve araştırdığım bir konu var ama okadar farklı şeyler okudumki kafam karmakarışık oldu. 2006 model 307 1.4 benzinli aracım var ve ben buna hız sabitleyici taktırmak istiyorum. forumları araştırdım, yaklaşık 7 şehir ve 25 servisle görüştüm her kafadan ayrı şeyler duydum. Kimi diyor 1.4 e olmaz,benzinliye olmaz,düz vitese olmaz, bakmamız lazım, olur, olabilir, olur ama ilerde sorun çıkarır, peugeottan yazı geldi takmamız yasak gibi binbir türlü şey duydum ne yapacağımı şaşırdım. Kimide diyor takılır ama başka bir arızadan ilerde servise gidip bilgisayara bağlanırsa bir daha görmez, kimi diyor sonradan cc takıtrdığını söylersen servise, ona göre bağlanırsa bilgisayara problem olmaz. Yani her kafadan farklı bir şey duyuyorum. izine izmire gittiğimde sordum adamlar takarız ama memnun kalmazsın başka şehirden buraya gelmende sorun olur, beyin arızalanır, taktığımız kişiler memnun değil gibi laflar ediyorlar. Lütfen yardım edin. Dizimde menisküs var ve uzun yolda çok sıkıntı çekiyorum yani kısacası ihtiyacım var Cc ye

Aramıza hoşgeldiniz.
Peugeotlara sonradan CC takılması hususunda forumda sayfalarca yazılmış bilgi ve direkt Peugeottan alınmış resmi datalar mevcut lütfen arama kısmından aratıp istediğiniz bilgilere ulaşınız.Teşekkürler.....

timur_ztrk
12-07-2011, 13:46
arkadaşlar hepinize selamlar, cruise controlü izmirde takan yetkili veya özel servis varmıdır? Yetkil servis Ünalları aradım sordum ama takılmıyor değil beni geri cevirdiler. Takan yer bulabilirsem taktırmak istiyorum bende.
Tşk

Abdullah
12-07-2011, 13:48
arkadaşlar hepinize selamlar, cruise controlü izmirde takan yetkili veya özel servis varmıdır? Yetkil servis Ünalları aradım sordum ama takılmıyor değil beni geri cevirdiler. Takan yer bulabilirsem taktırmak istiyorum bende.
Tşk

Bu konu biraz muallak bazı servisler araçta bulunmayan bir özelliği oluşabilecek arızalardan ötürü yükümlülük almamak amacıyla takmıyorlar ilk zamanlar çoğu servis takıyordu daha sonra peugeot takılmaması konusunda talimat verdi bildiğim kadarıyla yinede tanıdıklarınız varsa rica ile ve oluşabilcek arızalarda tüm sorumluluğu üzerinize almanız kaydıyla takabilirler.

Ozan
12-07-2011, 17:57
Tşk

Arkas'ı dene.
Araban zaten garantide olmadığı için sorun olmaz sanırım.

Ufuk
12-07-2011, 18:31
Ankara Fatih Peugeot servisinde takıyorlar

mimit
12-07-2011, 19:01
bütün servisler takıyor artık,sadece araç sahibinden cc den kaynaklı herhangibir olayda servisin her hangibir sorumluluk altında bırakılmayacağına dair yazı alıyorlar.abc peugeotta 350 tl dediler ama 250 ye bağlanır :) bende özellikle hız limitleme olayı için istiyorum araç hızı pek belli etmiyor bana göre ve bazen şehir içinde ibrede 130 140 ları görüyorum ve okadar nasıl çıkıyor araç anlamıyorum :)

Thesoldier94
12-07-2011, 23:53
120 + kdv ye bende taktırdım. 2300 km dir yollardayım çok memnunum arkadaşlara kesinlikle tavsiye ediyorum.ayrıca arkadaşlarımdan birisi gaza basınca cc devreden çıkar demiş ama hız sabitleme aktif olduğunda örneğin 120 ile giderken hızlanman gerektiğinde gaza basarsın hızlanır ve ayağını gaz pedalından çekince tekrardan 120 ye sabitlenir.cc debriyaj , fren ve sonlandırma düğmesi haricinde kapanmaz.bana anlatılan sorumluluğu almıyoruz şeklinde kağıtta imzalatılmadı.(cc taktırdığımız için zaten sorumluluk otomatik olarak kullanıcıya aittir) bu arada aracıma herhengi bir yazılım yüklenmedi sebebi ise aten aracın yazılımında cc mevcut.cc için sistemden off tan on konumuna alınıyor ve ekran geliyor.(2 noktadan on yapılıyor) kısacası servisler bir çok insana farklı bilgiler veriyor.cc devreye girdiğinde ateşleme sistemi otomatiğe geçiyor.bunuda yapan bsi ve diğer bilemediklerim:) işin özü hepimizn aracında cc sistemi mevcut sadece limitleme yok sebebide pedal altında olması gereken pedala ani basınç yapıldığında şok algılayıcının olmamasıdır.(muhtemelen gaz pedalı)

mimit
12-07-2011, 23:58
hangi serviste montaj yapıldı acaba,bizlere örnek olması açısından acaba faturanın bir kopyasını internet üzerinden bize ulaştırmanız mümkün mü?

Yasin CCK
13-07-2011, 08:24
hangi serviste montaj yapıldı acaba,bizlere örnek olması açısından acaba faturanın bir kopyasını internet üzerinden bize ulaştırmanız mümkün mü?

Thesoldier arkadaşımız Van'da ikamet ediyor :)

Umarım bize yakın bir yerde montajı yaptırmıştır ;)

Ufuk
13-07-2011, 08:38
bütün servisler takıyor artık,sadece araç sahibinden cc den kaynaklı herhangibir olayda servisin her hangibir sorumluluk altında bırakılmayacağına dair yazı alıyorlar.abc peugeotta 350 tl dediler ama 250 ye bağlanır :) bende özellikle hız limitleme olayı için istiyorum araç hızı pek belli etmiyor bana göre ve bazen şehir içinde ibrede 130 140 ları görüyorum ve okadar nasıl çıkıyor araç anlamıyorum :)

Hız Limiter Sonradan Takılanlarda Olmuyor Sadece Cruise Oluyor. En azından ben daha önceki arabama(307) Taktırırken Öyleydi..

mygold
13-07-2011, 08:43

Hız Limiter Sonradan Takılanlarda Olmuyor Sadece Cruise Oluyor. En azından ben daha önceki arabama(307) Taktırırken Öyleydi..

oluyo ıon oluyo. hem cc hem limit calısıyor.

mimit
13-07-2011, 10:31

banada bütün sistemin orjinal gibi çalıştığını hiç bir fark olmadığını söylediler ki bencee böyle olmalı,ozmn çalışmaması söz konusu olamaz.

eyup_31
13-07-2011, 11:15
cc konusunda benimde bir tecrübem var ama vw de...2008 1.4 tsi jettama taktırmıştım yolda bazen kendiliğinden devre dışı kalıyordu... aracı söndürüp yeniden çalıştırıyor sonra yeniden devreye alıyordum...

Dreamcatcher
13-07-2011, 11:43
Aracı söndürmek derken ???

mimit
13-07-2011, 11:48
stop edip tekrar çalıştırmak :D bölgesel ağız farklılığı.

eyup_31
13-07-2011, 11:48
Aracı söndürmek derken ???

kontağı kapatmak yerine kullanılan bir tabir(burada böyle söylenir) :D

Yasin CCK
13-07-2011, 11:50

:D :iyi

Dreamcatcher
13-07-2011, 11:55

:D :iyi

:gul9 :gul9

Ufuk
13-07-2011, 14:23

banada bütün sistemin orjinal gibi çalıştığını hiç bir fark olmadığını söylediler ki bencee böyle olmalı,ozmn çalışmaması söz konusu olamaz.

Arabanın Kitapçığında da Aynı Şekilde Bazı Cruise Control'ler Hız Sınırlayıcılı Bazıları Hız Sınırlayıcısız..
Benim 307'de Hız Sınırlayıcı Yoktu..

Thesoldier94
13-07-2011, 21:35
malesef van'da yaptırdım:) fiyatlarda bana özel:) şansınıza küsün...:))

mimit
13-07-2011, 21:39
160 tl ye sanırım bende çözüyorum bu işi :)

mimit
15-07-2011, 17:49
arkadaşlar bu hız sabitleme olayının yanı sıra birde hız limiti koyma durumu var ya beni bu konuda biraz aydınlatır mısınız,yani araç koyduğumuz limiti geçmiyor mu,yoksa geçince herhangi bir uyarımı alıyoruz. taktırmakla taktırmamak arasında gidip geliyorum.bu konuda da bilgi sahibi olunca kararımı netleştireceğim.teşekkürler.

TanerHoca
15-07-2011, 17:52
hız sınırlayıcıyı kullanınca koyduğun limiti geçmiyor araç :iyi

eyup_31
15-07-2011, 18:10
ben otoban da aracı eşime verdiğimde hız sınırlayıcı yı kullanıyorum önceleri limit 80km di direksiyonu geliştikçe limit de artıyor şu an 130km

kürşatalp
15-07-2011, 18:16
@mimit
Hız limitörünü kullanırken araç belirlenen hızı geçmiyor yalnız 407 de gazın altında sert bir düğme var kontak gibi birşey eğer gaza sert şekilde bu noktaya kadar basarsanız, araç belirlenen hız limitini güvenlik amacı ile geçiyor.(acil durumlar için düşünülmüş olsa gerek.)3008 içinde durumun aynı olduğunu biliyorum, sizin taktırmayı düşündüğünüz 308 içinde işleyiş bence böyle olacaktır.

mimit
15-07-2011, 18:45
bilgiler için teşekkürler,ilk fırsatta taktırıyorum :)

JET
18-08-2011, 15:00
Arkadaşlar bugün ilk defa Cruise Kontrolü açayım dedim, ekranda bu iki görüntü geçiyor,
sorun ne olabilir ?

imkansız mış :) hastayım peugeotun bu samimi uyarılarına..
:D
http://img37.resimup.net/di/S1G0.jpg

http://www.resimup.net/di/BAN7.jpg

MaLi
18-08-2011, 15:23
4.vitesin altında veya sanırım hız 70km/h altında olunca çalışmıyor.

kürşatalp
18-08-2011, 15:27
manuel vitesli araçlar için vites en az 4 veya daha üst bir viteste olmalı. birde hızın en az 50(70 te olabilir bu hızın alt limitini tam hatırlayamıyorum) olması gerekiyor. Eğer aracınız o an için bu parametrelerden düşükse hız sabitleme yapamaz. aracın parametreleri en az verdiğim değerler kadar olması gerekiyor hız sabitleme için.

edit:pişti olduk MaLi beyle :D

HELICOPTERPILOT
18-08-2011, 19:43
:buldumbende 4 üncü vites 40 km alt limit

JET
19-08-2011, 07:37
Hızım ve vitesim düşüktü denediğimde, bilgilendirme için teşekkürederim arkadaşlar. :)

mimit
23-08-2011, 11:15
arkadaşlar bugun abc peugeot a gittim aracıma hız sabitleyici ve limitleyiciyi taktırmak için aracımı içeri aldılar yaklaşık bir buçuk saat sonra aracımı teslim aldığımda hayal kırıklığı başladı bende,aracıma takılan kumanda kolunda sadece hız sabitleme özelliği var 307 lerde kullanılan kol,limit olayı yok,limit konumu olsa bile çalışmayacağını gaz pedalının bu özelliğe sahip olmadığını söylediler,bunun üstüne bende ne olursa olsun aracıma orijinal parçasının takılması istediğimi belirttim,yedek parça sorumlusu kolun doğru olduğu konusunda diretince showroom da ki diğer araçlara da bakalım dedim ilk başta farkı anlayamadı ama sonra gösterince anladı,perşembe günü için tekrar randevu aldım kolu değiştirecekler aklıma takılan nokta ise şu kolu değiştirdikten sonra tekrar yazılım güncellemeleri gerekecek mi? Durum ile ilgili açıklamaları hiç tatmin edici gelmedi.

hız sabitleme sistemi sorunsuz çalışıyor çevre yoluna çıkıp bir test sürüşü yaptım çalışmasında hiç bir anormallik yok.

Ozan
23-08-2011, 12:33
Benim aracımada sonradan taktırmıştım.Benimkindede sadece sabitleme özelliği var.
Evet kol değişiminde güncelleme için aracı bilgisayara bağlamaları gerekecek çünkü yeni kolu araca tanıtmaları lazım.

mimit
23-08-2011, 12:38
aracımdaki parçanın kodu 6242.Z9 limitli olan kolun kodu ise 6242.Z8 anlamadığım neden limitleme fonksiyonunun çalışmayacağını söylüyorlar,bu şekilde taktırıp kullanan bir üyemiz yok mu acaba:) aracı yeniden bilgisayara bağlayacaklar sa sanırım bu limit özelliğini de aktif ederler :) gıcıklık yapmazlarsa.

Ranilin
23-08-2011, 13:00
Limitleme özelliği çalışmaz. Bende de çalışmadı. Sadece otomatik viteslerdeki araçlarda çalışabilir gibi gözükmekte.. Çünkü gaz pedalımızda sensör olmadığı (malum kickdown durumlarında limitlemenin devreden çıkması için), dolayısıyla limitleme işleminde tam limitlenecekken sensör uyarısı arızası düşüp limitleme otomatik olarak kapanmakta. Biz de çok denemiştik ama maalesef mevcut donanımla bir çözümü yok. Eğer gaz pedalını da değiştirirseniz sorun çözülebilir ama o kadarına gerek var mı o da sizin takdiriniz..

mimit
23-08-2011, 13:06
aracım auto6r,bundan dolayı bir umudum var :)

mygold
23-08-2011, 13:55
benım aslan manuel ve limitleme calısıyor. tamamen dogru program atılmasına baglı..

Ranilin
23-08-2011, 16:25
Belki de sizin pedalınızda sensor mevcuttur ?

mimit
23-08-2011, 16:33
ya bu pedaldaki sensörü tam anlayamadım ben zaten elektronik pedallara sahibiz.daha ne sensörü ya :( offf offffff

istiyorum seni hız limitleyicisiiiii :)

timur_ztrk
23-08-2011, 20:56
Tüm forum üyelerine selamlar. Cruse control ile ilgili İzmir'deki tüm yetkili servisler ile görüştüm. Ünallar haricinde tüm serisler cruse control takabileceğini soyledi ve farklı fiyatlar verdiler. Sadece Ünallar daha önce taktıkları bir iki cruse un aracların elektronik kartlarına zarar verdiğini tespit ettikleri için riskli bulduklarını soylediler bu nedenle takmıyorlarmış. Arkas sorun olmayacağını soyledi, Irde ise takabileceklerini ancak daha sonra aracta yazılım guncellemesi yapılırsa bir arıza nedeni ile cruse devre dışı kalabilir bunu bastan soylemek istiyoruz diye soyledi. Şimdi kafam biraz karıştı hangi servise inanacağımı sasırdım. Aranızada sonradan cruse taktırıpta problam yasayan varmıdır acaba ? tşk ederim hepinize

ysf76
23-08-2011, 21:03
ben arkasta taktırdım.herhangi bir sorun yok.3 yıldır kullanıyorum.

mimit
25-08-2011, 13:57
arkadaşlar bugun kolun değişmesi için abc peugeot ile randevulaştığımı yazmıştım daha önce,bugun servise gittim ürün kodlarını da yazdım ve yanıma aldım ama nafile benden 200 tl daha para istediler taktıkları parçayı geri iade almazlarmış,diğer takacakları kolunda çalışıp çalışmayacağına garanti veremez lermiş,üstelik benden ikinci bir yazı daha talep ettiler kolu takmaları halinde aracımda meydana gelecek hertürlü sorun ve sorumluluğu kabul ettiğime dair. bunun üzerine bende sesimi yükselterek konuşmaya başladım,müdürleri falan geldi,durumu izah ettim dedim ben parçanın hatalı olduğunu takıldığı gün gördüm ve söyledim aracı teslim almadan önce,sizde değişim için bana bugun e randevu verdiniz dedim,ama onlar bütün pişkinlikleri ile yok öyle demedik falan dediler,bende gene bağırarak çağırarak çıktım oradan.o sinirlede gidip ayak abölümü aydınlatmalarını yaptım.

Dreamcatcher
25-08-2011, 14:33
arkadaşlar bugun kolun değişmesi için abc peugeot ile randevulaştığımı yazmıştım daha önce,bugun servise gittim ürün kodlarını da yazdım ve yanıma aldım ama nafile benden 200 tl daha para istediler taktıkları parçayı geri iade almazlarmış,diğer takacakları kolunda çalışıp çalışmayacağına garanti veremez lermiş,üstelik benden ikinci bir yazı daha talep ettiler kolu takmaları halinde aracımda meydana gelecek hertürlü sorun ve sorumluluğu kabul ettiğime dair. bunun üzerine bende sesimi yükselterek konuşmaya başladım,müdürleri falan geldi,durumu izah ettim dedim ben parçanın hatalı olduğunu takıldığı gün gördüm ve söyledim aracı teslim almadan önce,sizde değişim için bana bugun e randevu verdiniz dedim,ama onlar bütün pişkinlikleri ile yok öyle demedik falan dediler,bende gene bağırarak çağırarak çıktım oradan.o sinirlede gidip ayak abölümü aydınlatmalarını yaptım.

ABC nin satış,sigorta vs. kısmı süper ama servisi de bir o kadar rezalet..devlet memuru zihniyetiyle çalışıyorlar..ilk açıldıklarında böyle değildi anlayışları..

mimit
25-08-2011, 14:37
yarın ilk iş tüketici hakem heyetine başvuruyorum,telefonda görüştüm,otomobil söz konusu olunca durum biraz değişiyor ama gelin konuşalım yapılabilecekler üstüne konuşup,hakkınızı arayalım dediler.

Abdullah
26-08-2011, 08:24
kötü bir durum mimit inşallah hakkını alırsın. Bu arada aydınlatmaları nasıl yaptın?

kaan__
28-08-2011, 23:07
konyda mükemmel bi ustamız var kendisi tr de ilk defa 206 dizel e bile hız sabitleyiciyi taktı...aynı gün servisi arayıp 206 ya hız sabitleyici olurmu dedik olmaz dediler ama o anda biz hız sabitleyici kullanıyoduk zaten :gul9
her neyse planet2000 bizzat kullanan birisi ve önceki arabam olan 307ime kendim hız sabitleyiciyi tanıtmış birisi olarak 308 de limitlemenin çalışacağına eminim tamamen ayarla alakalı bayram sonu zaten bende yeni 308 sw ma :ask taktırcam bizzat buradan paylaşırım...ankaradaki arkadaşlar bir gün yolunuz düşerse konyada size yardımcı olurum ki ustanın 2 adet de (limitlemeli-limitlemesiz)test kolu mevcut kendisi 12 yıl peugeot yetkili servisinde çalışmış şu an kendi dükkanını çalıştırmaktadır...

Selami
29-08-2011, 02:58
konyda mükemmel bi ustamız var kendisi tr de ilk defa 206 dizel e bile hız sabitleyiciyi taktı...aynı gün servisi arayıp 206 ya hız sabitleyici olurmu dedik olmaz dediler ama o anda biz hız sabitleyici kullanıyoduk zaten :gul9
her neyse planet2000 bizzat kullanan birisi ve önceki arabam olan 307ime kendim hız sabitleyiciyi tanıtmış birisi olarak 308 de limitlemenin çalışacağına eminim tamamen ayarla alakalı bayram sonu zaten bende yeni 308 sw ma :ask taktırcam bizzat buradan paylaşırım...ankaradaki arkadaşlar bir gün yolunuz düşerse konyada size yardımcı olurum ki ustanın 2 adet de (limitlemeli-limitlemesiz)test kolu mevcut kendisi 12 yıl peugeot yetkili servisinde çalışmış şu an kendi dükkanını çalıştırmaktadır...

kaan kimden bahsediyosun ? :) Tekniker ? :)

kaan__
29-08-2011, 12:33
hayır tekniker değil daha önce korkmaz da çalışıyodu ramazan usta şu an kendi dükkanı var ince oto elektrik tabi peugeot-citroen üzerine..çok tamiz bi insandır kendisi...

Selami
29-08-2011, 15:54
hayır tekniker değil daha önce korkmaz da çalışıyodu ramazan usta şu an kendi dükkanı var ince oto elektrik tabi peugeot-citroen üzerine..çok tamiz bi insandır kendisi...

teknikerdeki Ahmet usta da uyaraslan teknik servisinin ilk ustasıydı... :)
demek ramazan usta, bir de onu ziyaret edelim ;)

no_fear
16-09-2011, 14:33
yarın ilk iş tüketici hakem heyetine başvuruyorum,telefonda görüştüm,otomobil söz konusu olunca durum biraz değişiyor ama gelin konuşalım yapılabilecekler üstüne konuşup,hakkınızı arayalım dediler.

Bu konudaki son gelisme nedir hocam ? Hiz limitorlu kol 308 auto 6R a takilabiliyor mu sorunsuz olarak ?

mimit
16-09-2011, 15:23
biz şikayet dilekcemizi hazırlayıp ihtarnamemizi çektik cevap bekliyoruz,onlar kabul etmese bile ben çıkmacılar dan yada yedek parçacıdan parçayı alıp bir deneme yapıcam sistem çalışırsa onların vermiş olduğu kolu da götürüp servisin önüne dikicem.

timur_ztrk
23-09-2011, 17:03
Herkese selamlar, Aracımı İzmir İrde servise götürdüm cruse taktırmak için ancak yaptıkları tüm denemelerde başarılı olamadılar. Sizin aracınız cruse kabul etmiyor dediler. Diğer sonradan taktıranlar ın 308 lerinden benimki farklımı acaba anlayamadım.

muhti
23-09-2011, 17:12
Herkese selamlar, Aracımı İzmir İrde servise götürdüm cruse taktırmak için ancak yaptıkları tüm denemelerde başarılı olamadılar. Sizin aracınız cruse kabul etmiyor dediler. Diğer sonradan taktıranlar ın 308 lerinden benimki farklımı acaba anlayamadım.

biz bu işi beceremedik demek daha zor gelmiştir muhtemelen.

Ömer Gedik
24-09-2011, 19:52
timur ya kol uygun değildir ya da sistemden açmayı beceremediler.

socrates(MeRiÇ)
29-11-2011, 10:20
Bende aracıma eylül ayı içerisinde İstanbulda İkitelli sanayi sitesi PAX otomotivde Cruise Control taktırdım. Yaklaşık 340 TL civarı bir rakam tuttu. Cruise Control kolu + fren müşürü değişimi + işçilik.

Önce müşüre baktılar sonra dediler ki müşürün değişimi gerek, ESP li araçlarda yer alan müşürden takıcaz ki, frene bastığını aracın beyni anlasın. Hız sınırlama çalışmıyor sabitlemede hiçbir sorun yok :iyi .

Takılan kol sınırlamanında olduğu kol bu arada, aynı müzik sisteminin kolu mantıında düşünün, radyo kanallarını değiştirmek için kullandığımız roller'ı çevirdiğin yöne göre 3 konum var. Ortadayken kapalı, yukarı çevirince sabitleme aşağı çevirince sınırlama. Ama aşağı çevirince sınırlama görselide çalışmıyor, doğal olarak fonksiyonuda :D

Montaj yapılırken bende başındaydım aracımın, bilgisayardan sisteme girdiklerinde zaten seçenekler çıkıyor önlerine, bu seçeneklerden hız sabitleme var olarak seçildi, ama istenseydi hız sabitleme ve sınırlama diye bir seçenekde vardı oda seçilebilirdi. Burada söz konusu olay gaz pedalı ile ilgili sanırsam. Daha önce sorurduğum bir yer bana bu şekilde söylemişti. Gaz pedalının değişmesi ve sensörlü pedal takılması gerekli diye. Yaklaşık 300 TL ekstra masraf çıkartmıştı bende kalsın demiştim... :fiuw

no_fear
29-11-2011, 10:41
308 ler icin konusursak bu sonradan takilan kol ile (kodu Z8 ile biten) limitleme olayinin calisip calismadigini nasil teyit
ederiz ? Bende bu konuda kararsizim limitleme ozellikli kol alip sonra elimde patlamasini istemem :kafa

socrates(MeRiÇ)
29-11-2011, 11:03
Limitlemeyi ne yapacaksınız ? Özellikle ihtiyacınız olan bir özellik midir ?

no_fear
29-11-2011, 11:12
Limitlemeyi ne yapacaksınız ? Özellikle ihtiyacınız olan bir özellik midir ?

Bence oldukca kullanisli bir ozellik malum artik cogu yerde kamera sistemli veya normal radarlar var. dusunun ki hizinizi max. 70 km ye ayarliyorsunuz ve trafigin durumuna gore hizlanip yavaslayabiliyorsunuz tabi ki max. hiz 70 km. Ozellikle yol nispeten bos oldugunda max. belli bir hizi asmamak icin ayagini gaz pedalina basip cekmek oldukca sikintili geliyor bana. E tabi yol bombosken cruise u aktif et ayagini gazdan cek o ayri bir guzellik :D

socrates(MeRiÇ)
29-11-2011, 11:17
Söylediğiniz mantıklı ama genede bence aktif şekilde çalışsa da pek fazla kullanacağınız bir özellik olmayacaktır gibi geldi sanki :D

İstanbulda mı yaşıyorsunuz? Şayet istanbuldaysanız, benim taktırdığım yere gidip danışabilirsiniz, sanırım yardımcı olabilirler, hatta telefon açıp sorabilirsiniz. :)

no_fear
29-11-2011, 11:28
Evet istanbul da yasiyorum. Atakoy civarindayim ve de havaalani civari her yolda bu hiz sinirlamasi uygulamasi var. Yakin zamanda 72 km ile radara girdi esim ve de sinir katsayim epey yukseldi :bam3 Bu sebepten benim icin kullanisli olan bir ozellik gibi gozukuyor :)

Mumkunse sizin taktirdiginiz yerin adresi yada telefonunu ozelden atarsaniz sevinirim.

socrates(MeRiÇ)
29-11-2011, 11:33
Internetten PAX otomotiv diye arat, google dan çıkan ilk sonuç :)) Ama özellikle belirt hız sınırlamayı da kullanmak istiyorum mümkün mü diye !!

no_fear
29-11-2011, 11:45
Internetten PAX otomotiv diye arat, google dan çıkan ilk sonuç :)) Ama özellikle belirt hız sınırlamayı da kullanmak istiyorum mümkün mü diye !!

Tesekkur ederim ustat.

socrates(MeRiÇ)
29-11-2011, 12:21
Ne demek rica ederim, bu arada forum mesajlarınızdan baktım sizi daha yakından tanıyayım die ama sanırım, üye olma tarihiniz epey eski olmasına rağmen kendinizi tanıtmayı atlamışsınız ya da ben bulamamışım mesajınızı.. :uzgun

Tanışma bölüm başlığı altında yeni bir konu başlığı ile kendinizi daha yakından tanıtırsanız forumca seviniriz :iyi

cmr_cihangir
29-11-2011, 12:42
Ne demek rica ederim, bu arada forum mesajlarınızdan baktım sizi daha yakından tanıyayım die ama sanırım, üye olma tarihiniz epey eski olmasına rağmen kendinizi tanıtmayı atlamışsınız ya da ben bulamamışım mesajınızı.. :uzgun
Tanışma bölüm başlığı altında yeni bir konu başlığı ile kendinizi daha yakından tanıtırsanız forumca seviniriz :iyi

Aynen katılıyorum. :havali

no_fear
29-11-2011, 14:03

Aslinda nerdeyse forum ilk acildigi gunden beri takipteyim ama kendimi tanitmayi atlamisim demek ki :fiuw

Ama telafi ediyorum yakin zamanda.

Saygilar

socrates(MeRiÇ)
29-11-2011, 15:12
Merakla bekliyoruz o zaman :)

Mümkünse arabam bölümüne de aracınızı tanıtan bir başlık açar ve fotoğrafla süslerseniz, tadından yenmez valla :D

labarf
21-12-2011, 12:49
herkse merhaba arkadaşlar benim 308 millesim aracım var 2010 model 90 lık manuel vites.. cruise kontrol taktırmak için dün gazikent peugeot a gittim(gaziantep)takmadıklarını söylediler.. bunu orjinal olarak alıp taktırabileceğimiz bir yer varmı??servis olup olmasın farketmez yada internetten siparişle alabileceğimiz bi yer var mı?? çok araştırdım bulamadım servisler dışında(servislerinde hangileri takıyor tam bilmiyorum) .. herkese iyi forumlar

mimit
21-12-2011, 14:01
Herşeyden önce yetkili servislerin büyük bir kısmı peugeot türkiye yasakladığı için takmıyor,takanlarda sizde imza alıyorlar sorumluluğu kabul ettiğinize dahil. bende de 308 millsesim var 112 lik ben de yetkili serviste yaptırdım ama onlarda tam anlamıyla yapamadı, sadece sabitleme sistemini kullanıyorum,limitleme çalışmıyor. sanayide ki parçacılardan kolu temin edebilirsiniz, yine sanayide güncel yazılama sahip cihazı olan bir serviste bu işi halledebilirler, ben sanayide yaptırmadığım için pişmanım.
önceki sayfalarda cc kontrol kolunun parça konudunu da bulabilirsiniz.

socrates(MeRiÇ)
21-12-2011, 14:50
bende de 308 millsesim var 112 lik ben de yetkili serviste yaptırdım ama onlarda tam anlamıyla yapamadı, sadece sabitleme sistemini kullanıyorum,limitleme çalışmıyor.

Benim bildiğim kadarıyla, sonadan takılan Cruise Control kollarında, sınırlama çalışmıyor, sabitleme ve hız yükseltip hız düşürme çalışıyor. Bunun sebebi de, fabrikasyon olarak CC kit takılı araçların gaz pedallarının da farklı olması . İhtiyaç halinde, hız sınırlama aktif durumda da olsa, dip gaz yaptığınızda sınırlayıcının devre dışı kalıp aracın hızlanmasını sağlamak için :kac , gaz pedalları kademeli oluyor ya da elektronik bir devreye sahip oluyor. Fabrikasyon çıkışlı CC kit olmayan araçlarda bu gaz pedallarından bulunmuyor. :iyi

mimit
21-12-2011, 14:55
bende de 308 millsesim var 112 lik ben de yetkili serviste yaptırdım ama onlarda tam anlamıyla yapamadı, sadece sabitleme sistemini kullanıyorum,limitleme çalışmıyor.

Benim bildiğim kadarıyla, sonadan takılan Cruise Control kollarında, sınırlama çalışmıyor, sabitleme ve hız yükseltip hız düşürme çalışıyor. Bunun sebebi de, fabrikasyon olarak CC kit takılı araçların gaz pedallarının da farklı olması . İhtiyaç halinde, hız sınırlama aktif durumda da olsa, dip gaz yaptığınızda sınırlayıcının devre dışı kalıp aracın hızlanmasını sağlamak için :kac , gaz pedalları kademeli oluyor ya da elektronik bir devreye sahip oluyor. Fabrikasyon çıkışlı CC kit olmayan araçlarda bu gaz pedallarından bulunmuyor. :iyi

Yanlışın var dostum,sonradan takılan bir çok araçta da limitleme çalışıyor,en iyi örneklerden biriside mygold(mücahit abinin) arabası,benim aracımın gaz pedalında da çift kademe mevcut ama yetkili servisler bunun ısrarla olmayacağını söylerken,çevremizde de bir çok örnek var yapılabildiğini kanıtlayan.

socrates(MeRiÇ)
21-12-2011, 15:02
Bahsettiğim şey zaten o çift kademe olayı. Aslında aynı şeyden bahsediyoruz, ama ben senin aracında çift kademeli pedal olduğunu bilmiyordum tabi :buldum

Şayet senin aracında mevcutsa, araca bağladıkları servis bilgisayarı ile kolayca bu işi halledebiliyor olmaları gerekiyor. Şayet yapılırken baktısan, servis bilgisayrındaki menüde, birçok seçenek mevcut. Bende bu seçeneklerden Cruise Control var Sınırlama yok olanı seçip işlemi tamamladılar, aynı şekilde Cruise Control ve Sınırlama var seçeneğine mevcut. Belkide o seçenek ile işlemi yapmalarıgerekirken yapmadılar.

Benim aracımda ki gaz pedalı standart, o bakımdan istersen pedalını değiştirelim ama sana +300 tl ye mal olur demişlerdi, bende yok kalsın işim olmaz demiştim :D

mimit
21-12-2011, 23:32
Tamamen servisi iş güzarlığı, ben durumu şikayet olarak ilettim müşteri memnuniyeti kontrolu için aradıklarında.artık başka bir servise gideceğimide söyledim,kampanyalar için bile mesaj atmıyorlar o saat ten sonra,peugeot Türkiyeden de aradıklarında aynı şekilde şikayetçi oldum ama onlar servise farklı bir sebepten dolayı uyarı çekmişler,takılması yasak olan bir şeyi nasıl takarsınız gibisinden bir şey oldu sanırım oda.

bunun dışında bugun e kadar bindiğim ve baktığım 308 hdi lerin hepsin de de pedal aynı şekilde çift kademeli.

Ömer Gedik
25-12-2011, 09:37
Bu konuda Meriç e katılıyorum. Bazı araçlar limitleme için uyumsuz bazıları ise uyumlu. Benim aracımda da limitleme çalışmıyor. Bu yazılım kaynaklı bir durum değil.

erener
25-12-2011, 09:47
Bu konuda Meriç e katılıyorum. Bazı araçlar limitleme için uyumsuz bazıları ise uyumlu. Benim aracımda da limitleme çalışmıyor. Bu yazılım kaynaklı bir durum değil.

Bende her iki özellikte sorunsuz çalışıyor. 2008 Premium HDI aracım

Dreamcatcher
19-01-2012, 15:33
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-hiz-kontrol-kolu-cruise-control-70279735/detay

sadece bu aleti takınca ve yazılım yüklenince iş çözülüyormu arkadaşlar?

mimit
19-01-2012, 15:35
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-hiz-kontrol-kolu-cruise-control-70279735/detay

sadece bu aleti takınca ve yazılım yüklenince iş çözülüyormu arkadaşlar?

abi daha öncede konuştuğumuz üzere iki farklı versiyonu var bu kolun, sen üstünde hem sabitleyici hem sınırlayıcı olanı al. bazı araçlarda sınırlamayı devre sokamadık malum.

Dreamcatcher
19-01-2012, 16:07
Farkı nasıl anlayacağız peki,ilanda görülen sadece sınırlama fonksiyonu olandan mı?

mimit
19-01-2012, 16:20
ilk resim 308 lerdeki olması gereken parça.

http://galeri.arabam.com/Content/Images/Gallery/Photos/Photo/4497/20100929115952337_17.JPG

bu ise 307 406 ve türevlerinde limitleme olmayan parça. konun baş sayfalarında bir yerde ürünlerin kodu da paylaşımşı olması gereken in son 3 hanesi Z08 di yanlış hatırlamıyorsam.

http://www.hepsipeugeot.com/backoffice/pictures/PEJO-307-HIZ-SABITLEME-KOLU-CRUZE-CONTROL_977_large.jpg

Dreamcatcher
19-01-2012, 16:37
Ok teşekkürler Mehmet :)

GhostRider
10-02-2012, 16:18
parça ve işçilik dahil 200 lirayı aşmayacak şekilde taktırabileceğim tavsiye edebileceğiniz bir servis var mı istanbulda?

mechanix
17-03-2012, 14:50
Arkadaşlar merhaba,

Uzun zamandır konuyu araştırmaktayım ve burada yazılanları da dikkatlice okudum. Hız sabitleyiciyi devreye almada kimsenin bir sorun yaşamadığını, fakat hız limitleyicisinin bazı araçlarda çalışmadığını bildiğim için benim araçta da çalışmayabileceğini biliyordum. Ömer'in yardımlarıyla araç şasi numarasını kontrol ettiğimizde de gaz pedalının limitleyici için uygun olmadığını görmüştük. Lüleburgaz Arıner yetkili servis ise çalışacağını iddia etmişti. En sonunda deneyerek bu işe bir nokta koymaya karar verdim. Bugün sabah servise gittim ve kolu takıp hem sabitleyici hem de limitleyiciyi yazılımdan "var" konuma getirdiler. Daha sonra da denemeye çıktık. İkisi de çalışıyordu. Sabitleme konumundayken debriyaja ya da frene bastığınızda sabitleyici devre dışı kalıyor. Yani sabitlemede bir sorun yok. Limitleyici devredeyken ani olarak gaza yüklendiğinizde araç durumu algılıyor ve limitleyiciyi devre dışı bırakıyor. Buraya kadar hiçbir sorun yok. Ancak şöyle bir durum oluştu. Gaza basıldığı için limitleyici devre dışı kaldığında arabayı "stop" edene kadar tekrar "on" konumuna getiremiyorsunuz. Arabayı "stop" edip tekrar çalıştırdığınızda ise yine normal çalışmaya devam ediyor. Fabrika çıkışlı CC olan araçlarda nasıl çalıştığını bilmiyorum. Bu durum emniyet amaçlı normal bir durum mudur, yoksa gerçekten bir uyumsuzluk mu var çözemedim.

TanerHoca
17-03-2012, 17:33
kendi aracımda(407) hız limitleyici şöyle çalışıyor:
hız limitleyici istenen hıza ayarlanıyor.dip gaz yapıldığında devreden çıkıyor.
sonra araç seçilen hıza düştüğünde otomatik olarak tekrar devreye giriyor.
hız limitleyici devredeyken diyelim ki kımızı ışıkta durdunuz.hareket ettiğinizde araç belirlediğiniz hıza ulaştığında
tekrar hız limitleyici kendiğiliğinden devreye giriyor.
yani siz aracı stop etmediğiniz veya sistemi elle devreden çıkarmadığınız sürece sistem sürekli devrede kalıyor.

no_fear
13-05-2012, 15:40
Cc ve hiz limitleme ilgili benim taraftaki gelismeler:

Hiz limitlemeli kolu edindim (sonu z8 ile biten kol). Periyodik bakim esnasinda kol yerine monte edildi ve PP2000 uzerinden aktif edilmeye calisildi (Yer Parlarli).
Sistem kolu tanidi ve limitleme ve cc ile ilgili bilgiler ekranda gzoktu lakin bir turlu calismadi.
Bunun uzerine baska bir servise gittim(Umraniye Sanayi - Suayip Usta) ve PP2000 e tekrar baglandi. Gorunen o ki Parlarli da ilgili yerler aktif edilmemis (hem ECU ve hem de BSI da tanim yapilmali).

Sonuc olarak hem CC hem de hiz limitleme sorunsuz calisiyor.

Bu arada arac 2010 Auto6R.

Bilginize

musti55x
24-05-2012, 21:01
selam arkadaşlar bende bugün cruise control takmaya karar verdim.Z08 ile biten sabitleyici ve limitleyici Kolu aldım ve direksiyon bakaliklerini sökerek crusie control'u yerine taktım...Kadosan sanayi sitesinde hazarbey peugeot'ta Peugeot Planet programından BSI üzerinden değişiklikleri bir türlü beceremedik...Cruise Control detaylarını görüyorum fakat BSI a yazdıramadık ...Bu konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinriim.

No_Fear Ecu ve BSI tanımlamalarını yapmış...bu bilgi faydalı oldu fakat girilen parametleri paylaşırsan çok minnettar kalırım..

Saygılarımla...

mahmut
25-05-2012, 00:06
hazarbeyde aliyi bul ersın ustaya yönlendirsin sizi onun halledemıyecegı iş yoktur

EmRaH.
25-05-2012, 08:13
bır kac ay sonra kampanyalı fıyattan uyguna alabılrım peugeot araclarınız ıcın arkadaslar alacak olan varsa

no_fear
28-05-2012, 14:40
selam arkadaşlar bende bugün cruise control takmaya karar verdim.Z08 ile biten sabitleyici ve limitleyici Kolu aldım ve direksiyon bakaliklerini sökerek crusie control'u yerine taktım...Kadosan sanayi sitesinde hazarbey peugeot'ta Peugeot Planet programından BSI üzerinden değişiklikleri bir türlü beceremedik...Cruise Control detaylarını görüyorum fakat BSI a yazdıramadık ...Bu konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa sevinriim.

No_Fear Ecu ve BSI tanımlamalarını yapmış...bu bilgi faydalı oldu fakat girilen parametleri paylaşırsan çok minnettar kalırım..

Saygılarımla...

Ustat, sirasiyla hangi menulerden yapildigini hatirlayamiyorum. Sebebi de Turkce menulerin (PP 2000 turkce versiyonu) cok anlamsiz isimlerinin olmasi. Hatirladigim once ECU da sonra da BSI tanimlamalarin yapildigi. Bunun disinda internet uzerinde CC nin nasil aktif edildigine dair ingilizce menulu PP2000 den screenshotlarin oldugu bir dokuman bulmustum. Tekrar bulabilirsem yollarim.

musti55x
29-05-2012, 00:08
arkadaşlar bugün cruise controlu internetten bulduğum screen shoutlardan bulararak biraz kurcalayarak aktif ettim. ECU dan limitor ve sabitleyici aktif etmem yeterli oldu.Ama no_fear da dediği gibi ingilizce olarak kullandım çözdüm olayı..Türkçe beni çok farklı yerlere sevkediyordu... Aracımda hız sabitleyici ve hız limitör tüm fonksiyonlarıyla çalışıyor...Benim aracı ile aynı olan arkadaşlar için yazıyorum..

Araç : 2008 peugeot 308 vti 120 hp Comfort auto AL4 şanzıman ...

Çalışan prensipler

Hız sabitleyici : Artı ve eksi olarak hızı yükseltme ; frene basınca iptal olma, Gaz pedalını sonunda tetiğe basınca iptal olma.Koldan Açık ve kapalı konuma getirme.
Hız limitör ( Engelleme ) : Artı ve eski olarak limitörü değiştirme ; gaza istediğin kadar bas ayarladığın hızı geçmiyor fakat ani durumlar için gaz pedalının en sonunda bir kademe daha bastınmı iptal ediyor ve devri yükseltip şutluyor...

Sonuç olarak ekranda çıkan grafikler de gayet açıklayıcı ve hoş.Hız sabitleyici minimum 40 km de sabitleyebiliyorsunuz. ;Hız limitörde 30 km den itibaren engelleyebiliyorsunuz...Birde o hızla aracıma C turuncu ekran taktım çok harika bir kombinasyon oldu... Şimdi aracımı sürmek için biraz heyecanlanıyorum ...

Saygılar..

Ömer Gedik
29-05-2012, 00:10
musti55x

Olayı çözümlemene sevindim. Açıkçası bu tarz işleri anlatabilmek, yardımcı olabilmek adına bir Peugeot Planet edinmeyi düşünüyorum. :)

musti55x
29-05-2012, 00:14
musti55x

Olayı çözümlemene sevindim. Açıkçası bu tarz işleri anlatabilmek, yardımcı olabilmek adına bir Peugeot Planet edinmeyi düşünüyorum. :)

mesajında dediğin gibi planeti biraz kurcaladım çözdüm .Türkçesi olmadık yerlere götürüyrdu ..İngilizce kullanmak hiç aklıma gelmedi..Fakat webde dökümanlar ingilizce olduğu için ingilizcesinden gideyim dedim çözüldü...Sadece bir kol ve 2 click yaparak arabaya özellik eklemek çok keyif verici bir durum.Yaptırmak isteyen arkadaşlara planetin screen shoutlarını gönderebilirim...Bilginize ... :)İnsanlara faydamız olsun...

socrates(MeRiÇ)
29-05-2012, 10:54
Yaptırmak isteyen arkadaşlara planetin screen shoutlarını gönderebilirim...Bilginize ... :)İnsanlara faydamız olsun...

Musti, bence sen screen shot'ları her halikarda bu başlık altında paylaş, bilgi sahibi olmuş oluruz... :iyi

budsing
18-06-2012, 21:00
Arkadaşlar şimdi çok yorum var hepsini okumak çok zaman alıyor şimdi servise gidince cc takmıyorlarmı ? o peugeot Türkiyeden gelen emir şimdi kalktımı ? Ben hız sabitleyiciyi taktırırsam işçilikle kaça mal olur ? birde şimdiki cc ler yenimi yani limitlemelimidir ? yani şimdi taktırınca bir sorun çıkarmı ?

socrates(MeRiÇ)
18-06-2012, 21:47
servise gidince cc takmıyorlarmı ? Ben hız sabitleyiciyi taktırırsam işçilikle kaça mal olur ? birde şimdiki cc ler yenimi yani limitlemelimidir ? yani şimdi taktırınca bir sorun çıkarmı ?
Servislerde takmıyorlar, bana fren müşürümün de değişmesi ile 350 TL ye mal oldu, CC nin yeni eski olması değil Limit özellikli kol mu özelliksiz kolmu farkı var, arabanın yazılımına göre çalışır yada çalışmaz bilemezsin ...

:iyi

parkmen
18-07-2012, 11:18
ilk resim 308 lerdeki olması gereken parça.

http://galeri.arabam.com/Content/Images/Gallery/Photos/Photo/4497/20100929115952337_17.JPG

bu ise 307 406 ve türevlerinde limitleme olmayan parça. konun baş sayfalarında bir yerde ürünlerin kodu da paylaşımşı olması gereken in son 3 hanesi Z08 di yanlış hatırlamıyorsam.

http://www.hepsipeugeot.com/backoffice/pictures/PEJO-307-HIZ-SABITLEME-KOLU-CRUZE-CONTROL_977_large.jpg
Üstadım kusura bakma bu konuyu baştan aşağı okudum ama senin yazındaki 406 ibaresi dikkatimi çekti. Benim her an ulaşabileceğim pp2000 mevcut motor ustamda mevcut cc kolunu bulmak kalıyor geriye onuda bulursan 406'ım cc'li olabiliyor mu? yani

mmutlu
18-07-2012, 11:34
Selim abi bende benim 406 ya koymayı düşündüm ama işlem o kadar basit değil senin aracında benim gibi benzinli bu demek ki gazın pozisyonun kelebeğe bir tel vasıtasıyla aktarıyorsun bunun için teli çekebilecek bir motor gerek ki bu motorun yeri hazır tesisatı hazır ama motoru bulup ayarlanıp kolun ve ya butonun takılması gerekecek yazılım sonraki aşama saygılar

parkmen
18-07-2012, 11:55
Eyvallah kardeşim verdiğin bilgi için sağol.

mmutlu
18-07-2012, 15:23
Selim abi yol bilgisayarı gibi bu projeyide yapıp burda paylaşicam sanada gerekirse parçaları bulgaristandan temin ederim ama aracın lpg li olduğundan dolayı problem çıkarabilir diye düşünüyorum çünkü beyinden veri alması gerekiyor gaz beyniyle çakışma yapabilir deneyip görücez :)

wolo
18-07-2012, 19:52
bende bu işe kafa yoruyorum burada kolu 100 tl ye alındığını duydum özel servisleri aradığımda ise 230 tl parça fiyatı aldım takmak konusunda ise kimse emin değil gaz pedalını soruyorlar bakmak gerekir diyorlar burada parça fiyatını ve nereden aldığını taktırma ücretini paylaşırsanız çok faydalı olur

wolo
23-07-2012, 22:32
sizlerden istediğim bilgileri ben paylaşayım bugün maslak oto sanayide 175 tl hız sınırlamalı cruise control kolunu alıp 50 tl ücretede bağlattım araçla teste çıktık sınırlamasıda sabitlemeside çalışıyor. ancak km saati ile ekrandaki dijital km arasında % 3 lük bir sapma var yani 107 ye ayarlıyorsun 110 ile gidiyor çok önemli değil. ancak orta ekrandaki grafikleri çok beğendim daha doğrusu bayıldım ayarlarken kırmızı bir daire içinde rakamlar kocama çıkıyor görsel olarak müthiş herkese tavsiye ederim ben uzun yol çok kullanıyorum öyle alışmışımki taktırana kadar 90- 120 arası gidip geldim sürekli

Taylan43
23-07-2012, 22:44
Arkadaşlar 2yıldır kullanıyorum, sonradan serviste taktırmıştım. Mutlaka takın taktırın :)

Red_label
03-11-2012, 13:20
Arkadaşlar merhaba avrupa yakasında nerde yaptırabılırım bir çok yere sordum ama yanıt alamadım yardımcı olursanız sevınırım aracım 308 comfort 1.6 hdi auto6r 110 hp . teşekkürler

wolo
13-11-2012, 17:27
Atatürk sanayi sitesi maslak ta herhangi bir peugeot servisi yapar ben orda yaptırdım sadece aracın km si ile ekrandaki arasında % 5 fark var başka türlü herşeyi çok iyi çalışıyor

reisG
13-11-2012, 17:42
CC konusunda tüm detaylı bilgiler bu topic içerisinde lütfen ilgili bölümleri okuyunuz.

wolo
02-12-2012, 18:51
dün aşırı yağış altında silivriden çorluya ilerliyordum 90 km hızla cruise control ile ilerlerken aniden bir su birikintisine girdim araç aniden yavaşlayınca hız sabitleyici uyarı vererek aniden kapandı. Büyük ihtimalle bir kaza olduğunu düşünüp aniden gaz vermeyi kesti. Bu konudanda bileceğiniz gibi ben sonradan taktırmamama rağmen tüm özellikleri çalışıyor, gözümde değeri bir kat daha arttı, daha önce hiç böyle birşey yaşamamıştım paylaşayım istedim

orhun57
02-12-2012, 18:57
Kendi kendine durmasının sebebi esp devreye girdiği içindir su birikintisi dışında esp yi devreye sokacak bir durumda da aynı tepkiyi verir.

wolo
02-12-2012, 21:35
çok mantıklı geliyor ancak frene basmadığım direksiyonuda oynatmadığımdan esp nin devreye girdiğini sanmıyorum ışığının yandığınıda görmedim bence ivmelenme kesildiğinden durdurmuş olabilir diye düşünüyorum

TanerHoca
02-12-2012, 22:44
ne derece doğru bilmiyorum ama yağışlı havalarda cruise control kullanmanın sakıncalı olduğunu bir iki yerde okumuştum...

" Araçta "Cruise Control" özelliği varsa yağmurlu havalarda devre dışı bırakmalısınız. Yolun kondisyonu sık sık değişeceği için elektronik çekiş bilgisayarı buna uyum sağlayamaz ve arabanın reaksiyonlarında gecikme olur."

google da aratırsanız bir çok yazı bulursunuz konuyla ilgili.

Cem B
02-12-2012, 22:51
Taner hocam hazır verdiğin link e girince farklı bilgilerde edinebiliriz :)

TanerHoca
02-12-2012, 23:02
Taner hocam hazır verdiğin link e girince farklı bilgilerde edinebiliriz :)

uyarı için teşekkürler:kac

ahmet_bjk
02-02-2013, 02:14
cc nin kaskoya bir sakıncası oluyor mu?

wolo
13-02-2013, 17:05
hayır olmuyor

sezer826
30-05-2013, 15:56
Arkadaşlar sonradan hız sabitleyici ve far sensörü taktırabilir mi ? Eger takılabilirse ücreti nedir. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Can ÖNEL
30-05-2013, 16:11
Hız sabitleyici takılabiliyor. Aynayla birlikte komple sensör de takılabiliyor bir üye takmıştı. CC sanırım 200Tl civarlarında.

reisG
30-05-2013, 16:39
Arkadaşlar sonradan hız sabitleyici ve far sensörü taktırabilir mi ? Eger takılabilirse ücreti nedir. Bilgilendirirseniz sevinirim.
CC nin sonradan yetkili servis ortamında takılması olayını servislerle de konuşarak bu topikte ve diğer bir bölümde tartıştık. Eğer aracınız da fabrika çıkışılı olarak -orjinal- CC yoksa
ve siz bunu yetkili serviste bile olsa taktırsanız ve aracınız sürüş sırasında her nesebeple olursa olsun bir kazaya karışırsa ve bunda elektronik vb bir araç kusura var denirse siz CCyi sonradan taktırdığınız için Peugeot firması üretimden kaynaklı hiçbir konuda size destek olmuyor ve ebn bu aracı bu şekilde üretmedim diyor. Bunu Peugeot tan gelen yazı ile teyid etmiştik. BMW Ford vb. diğer firmalarda bu konuya aynı şekilde yaklaşmakta.Olayın uzun uzadıya ve çok yeterli olan tartışması bu topiğin başından beri mevcuttur.
Far sensörü konusunda bir problem yok ancak pek ucuza olacağını sanmıyorum.

converse10
30-05-2013, 21:10
cruise control kolu servis fiyatı 170 tl ama dışardan çıkma filan almak isterseniz en fala 90 tl ayrıca kolun devreye girmesi herhangi bir peugoet veya citroen özel servisinde 20 tl açtırılabiliyor.

ANKA
30-05-2013, 21:53
Az önce alibabaexpress'de mikrofiber bezlerim geldiği için ödemeyi satıcıya aktarıyordum bir de 308 için 3-5 parça bakayım dedim CC kolu var 38 dolara Türkiye'ye de ücretsiz kargolu, enteresan geldi fiyat ve kutuya bakınca sanki orijinal gibi ama bilemedim.
Satış Linki (http://www.aliexpress.com/item/Peugeot-206-207-307-308-408-original-High-quality-plastic-Constant-speed-cruise-handle/797156690.html)

converse10
30-05-2013, 22:14
çin mallarına girme derim araçta hata veriyor çıkması 50tl

ANKA
30-05-2013, 23:55
Yok zaten cc'yi sevmiyorum çok uzun yola çıkan biri de değilim, araca sonradan ekleme yapmayı da pek sevmiyorum. Ben stil paketli comfort 308'imle gayet mutluyum:)
İlan ilginç geldiği için paylaştım.

e_uludag
31-05-2013, 07:23
Fatih 250 tl ye takiyor. Buda ilginc, goral da kesinlikle takmiyoruz diyor.

Taylan43
31-05-2013, 08:48
Arkadaşım CC'yi eski 308'ime taktırmıştım, git orijinal serviste ya da Ömerde taktır, bence başka birşeye girme, çıkmadır, çin malıdır yapma bence..

e_uludag
31-05-2013, 10:14
Arkadaşım CC'yi eski 308'ime taktırmıştım, git orijinal serviste ya da Ömerde taktır, bence başka birşeye girme, çıkmadır, çin malıdır yapma bence..

Sizin araç otomatik miydi? Ben taktırayım diyorum ama şu limitör sanırım sıkıntı yaratıyormuş, doğru mudur?

Taylan43
31-05-2013, 10:20
Sizin araç otomatik miydi? Ben taktırayım diyorum ama şu limitör sanırım sıkıntı yaratıyormuş, doğru mudur?

Hayır düz vites 1.6 HDI 110hp idi ve 2 yıl boyunca, çok büyük bir memnuniyetle ve hiçbir sorun çıkarmadan kullandım.

converse10
31-05-2013, 12:21
araçların bazıları limitlemeli fonksiyonlusunu desteklemiyor.Sorunsuz kullanmak isterseniz on off olan sadece hız sabıtleyiçi olanı taktırın serviste 230 tl ile 280tl arası takıyorlar.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-hiz-sabitleme-kolu-orjinal-115884809/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-cruis-control-hiz-kontrol-kolu-125545086/detay

converse10
31-05-2013, 12:22
aliminyum pedal takımı isteyen arkadaşların dikkatine internette dolaşırken dikkatimi çekti
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-krom-pedal-seti-orjinal-126164947/detay

e_uludag
31-05-2013, 16:06
Peki bu parçanın takılması için direksiyon komple mi sökülüyor? Sökülüp takılan parçalar özellikle kışın çıtır çutur ses yapmaya başlıyor, zaten araç ses yapmaya elverişli:) bir de kurcalatırsam başıma iş almış olur muyum bilemedim.

Taylan43
31-05-2013, 17:14
Peki bu parçanın takılması için direksiyon komple mi sökülüyor? Sökülüp takılan parçalar özellikle kışın çıtır çutur ses yapmaya başlıyor, zaten araç ses yapmaya elverişli:) bir de kurcalatırsam başıma iş almış olur muyum bilemedim.

Direksiyonun sol alt tarafında CC için yer mevcuttur ve ses çıkarmamaktadır. Memnuniyetle kullanabilirsiniz.

e_uludag
31-05-2013, 18:16
Direksiyonun sol alt tarafında CC için yer mevcuttur ve ses çıkarmamaktadır. Memnuniyetle kullanabilirsiniz.

inşallah sorun olmaz, Cc büyük kolaylık, insan özellikle uzun yolda kıymetini anlıyor...

converse10
31-05-2013, 21:00
direksiyonun alt tarafında iki adet vida sökülerek takılıyor eli tornovida tutan herkez yapabilir kolun yerine takılacağı yerde kapak var onu çıkartıp takıcaksınız sonra serviste aktif edilecek

e_uludag
21-06-2013, 16:14
direksiyonun alt tarafında iki adet vida sökülerek takılıyor eli tornovida tutan herkez yapabilir kolun yerine takılacağı yerde kapak var onu çıkartıp takıcaksınız sonra serviste aktif edilecek

Elim hiç yatkın değildir, ayrıca bir işi beceremezsem elimde o anda ne varsa kırar atarım, o nedenle hiç risk almadan bugün peugeot fatih' i arayıp randevu aldım. Sonradan aklıma geldi tekrar yedek parça kısmını arayıp taktıkları kolun parça kodunu sordum, 6242.Z9 ve şimdiye kadar 6242.Z8 satılmamış dedi. Bu da demek oluyor ki takılacak kol yalnızca hız sabitleme özelliğine sahip. Fiyat 250 tl. Sizce limitleyici için uğraşmalı mı yoksa taktırıp geçmeli mi? İşin kötü tarafı önümüzdeki hafta tatile gidiyorum ve 308 ile gitmeyi düşünüyorum. Senede 1-2 kez ve en çok önümüzdeki hafta lazım olacak.

Kıymetli yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla...

e_uludag
21-06-2013, 16:34
Az önce Vatan Peugeot ile görüştüm, ben daha parça kodunu sormadan Z8 ile biteni takıyoruz dediler, görüştüğüm kişi Vatan Usta veya ismi buna benzer bir kişi tam anlamadım. Peki uyumsuzluk gibi bir durum olur mu diye sorduğumda denemeden göremeyiz, ben kendi aracımda kullanıyorum problem yok dedi. Önümüzdeki hafta çarşamba için sözleştik şu anda elinde Z8 ile biten kol yokmuş. Hayırlısı bakalım..

converse10
21-06-2013, 19:31
Hocam fiyat aslinda cok pahali uc kati fiyat cekmisler ve kol takilmasi inanin onbeşdakika ve sadece araci makinya baglayip.program atiyorlar ayni kol internette ucte bir fiyatina diyebilirim ben olsam internetten alip ozel peugeot servisinde kolu taktirirdim

tesla
21-06-2013, 19:58
Ben limitleyiciyi hatun için kullanıyorum. Bazen farkına varmıyor, 120-130 basıyor. 110a limitliyorumi iyi oluyor. Bu arada belli bir hızı geçince uyarı biplemesi verecek şekilde de bir ayar olsa şahane olurdu.

e_uludag
21-06-2013, 21:29
Hocam fiyat aslinda cok pahali uc kati fiyat cekmisler ve kol takilmasi inanin onbeşdakika ve sadece araci makinya baglayip.program atiyorlar ayni kol internette ucte bir fiyatina diyebilirim ben olsam internetten alip ozel peugeot servisinde kolu taktirirdim

haklısın fiyat yüksek, yarın z8 ile biten kolu sanayide soruşturucam. Bulursam vatan da taktırırım.

e_uludag
21-06-2013, 21:31
Ben limitleyiciyi hatun için kullanıyorum. Bazen farkına varmıyor, 120-130 basıyor. 110a limitliyorumi iyi oluyor. Bu arada belli bir hızı geçince uyarı biplemesi verecek şekilde de bir ayar olsa şahane olurdu.

Siz sonradan mı taktırdınız? Bahsettiğiniz uyarı sesi passatta var, epey işe yarıyor.

converse10
21-06-2013, 22:12
Sahibinden.comda konyadan satan bir arkadas var isteyen arkadaslara aldik ve gayette memnun kaldilar ven cevremdekilere en az 5-6 adet getirttim hicbir sorun yasamadim ben toplu aldigimdan tanesini 50 TL verdi alip almamak size kalmis peugeotlara cruise. Control takmak o kadar uzmanlik isteyen birsey degil

e_uludag
22-06-2013, 21:24
Sahibinden.comda konyadan satan bir arkadas var isteyen arkadaslara aldik ve gayette memnun kaldilar ven cevremdekilere en az 5-6 adet getirttim hicbir sorun yasamadim ben toplu aldigimdan tanesini 50 TL verdi alip almamak size kalmis peugeotlara cruise. Control takmak o kadar uzmanlik isteyen birsey degil

fiyat gerçekten çok uygunmuş, sanırım Z9 ile biten limitörsüz kol değil mi? Alayım da ankara da bu kolu kim takar herhangi bir özel servis takar mı eline yüzüne bulaştırır mı bilemedim ki...

converse10
23-06-2013, 14:54
ele yüze bulaşıcak inanın hiçbirşey yok sorunsuz olsun derseniz limitlemeli olmayanı takın

e_uludag
23-06-2013, 18:50
ele yüze bulaşıcak inanın hiçbirşey yok sorunsuz olsun derseniz limitlemeli olmayanı takın

Bir iki yedek parça sitesinden incelediğim kadarıyla fiyat ortalama 150 tl, siz 50 tl ye epey iyi almışsınız ama sanırım şu an öyle bir fiyata alamayız herhalde değil mi?

Kolu alıp kendim takayım diyorum şimdi bu direksiyonun altındaki 2 vidayı söktüğümde sanırım direksiyonun altındaki plastik kaplama komple çıkacak, sol taraftaki kapağı da çıkarttığımda kolu takabileceğim bir soket mi var yoksa kolu vida ile mi tutturacağım. Diyelim ki bu işi bir şekilde başardım yetkili servise gitsem tanıtma işlemini yaparlar mı? Son olarak takacağım bu cc ün rampa aşağı ilerlerken hızı sabit tutma adına frenleme gibi bir özelliği var mı veya limitörlünün böyle bir özelliği var mı?

tesla
23-06-2013, 19:02
Yo, satın aldığımda vardı. Ben cruise control olmayan 308 olduğunu bile bilmiyordum. Uyarı sesi cruise controlü olmayan fiat'larda da var.

converse10
23-06-2013, 21:35
Bir iki yedek parça sitesinden incelediğim kadarıyla fiyat ortalama 150 tl, siz 50 tl ye epey iyi almışsınız ama sanırım şu an öyle bir fiyata alamayız herhalde değil mi?

Kolu alıp kendim takayım diyorum şimdi bu direksiyonun altındaki 2 vidayı söktüğümde sanırım direksiyonun altındaki plastik kaplama komple çıkacak, sol taraftaki kapağı da çıkarttığımda kolu takabileceğim bir soket mi var yoksa kolu vida ile mi tutturacağım. Diyelim ki bu işi bir şekilde başardım yetkili servise gitsem tanıtma işlemini yaparlar mı? Son olarak takacağım bu cc ün rampa aşağı ilerlerken hızı sabit tutma adına frenleme gibi bir özelliği var mı veya limitörlünün böyle bir özelliği var mı?

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-cruise-control-hiz-kontrol-kolu-128700636/detay
uygun olan kol plastik aksam çıktıktan sonra kolun olduğu yerdeki plastik tıpayı çıkartıp kolu monte edin sadece kolun fonksiyonunun bilgisayardan açıkması kalır.Aşırı kasisli yollarda otomatik devreden çıkıyor.Ben aracıma limitlemeli olanını taktım 2 yıla yakın oldu hiç sorun yasamadım.

e_uludag
23-06-2013, 22:11
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-cruise-control-hiz-kontrol-kolu-128700636/detay
uygun olan kol plastik aksam çıktıktan sonra kolun olduğu yerdeki plastik tıpayı çıkartıp kolu monte edin sadece kolun fonksiyonunun bilgisayardan açıkması kalır.Aşırı kasisli yollarda otomatik devreden çıkıyor.Ben aracıma limitlemeli olanını taktım 2 yıla yakın oldu hiç sorun yasamadım.

Alalım uğraşalım bakalım inşallah bi aksilik olmaz.

Yardımların için çok teşekkürler...

wolo
26-06-2013, 12:22
limitleme sadece yakıtı kesiyor frenleme yapmıyor. cc de aşağı doğru çok hızlanırsa km göstergesi yanıp sönmeye başlıyor ve devreden çıkıyor. bir arkadaş kasisli yolda devreden çıkıyor demiş. ben buna rastlamadım daha doğrusu o kadar kasisli yolda kullanmadım ama büyük bir su birikintisine girdiğimde devreden çıkmış ve çok hoşuma gitmişti. benimki sonradan takılma olmasına rağmen hem limitleyicisi hem de sabitleme sorunsuz çalışıyor sadece km saati ile arasında % 5 kadar fark var bende buna alıştım zaten.

Gökay
26-06-2013, 13:32
Ömer aracılığıyla limitli sipariş verdik,yarın falan takarız kısmetse yorumlarımızı yazarım.

e_uludag
26-06-2013, 19:53
Ömer aracılığıyla limitli sipariş verdik,yarın falan takarız kısmetse yorumlarımızı yazarım.

Bugün Vatan' ı aradım Z8 ile bitenin 197 tl parça fiyatı var dediler. Siz ne kadara temin ettiniz?

Haberleri merakla bekliyorum, iyi denk geldi benim aracım da 2009 a6r..

e_uludag
26-06-2013, 19:55
limitleme sadece yakıtı kesiyor frenleme yapmıyor. cc de aşağı doğru çok hızlanırsa km göstergesi yanıp sönmeye başlıyor ve devreden çıkıyor. bir arkadaş kasisli yolda devreden çıkıyor demiş. ben buna rastlamadım daha doğrusu o kadar kasisli yolda kullanmadım ama büyük bir su birikintisine girdiğimde devreden çıkmış ve çok hoşuma gitmişti. benimki sonradan takılma olmasına rağmen hem limitleyicisi hem de sabitleme sorunsuz çalışıyor sadece km saati ile arasında % 5 kadar fark var bende buna alıştım zaten.

%5 fark bir şey değil, özellikler sorunsuz çalıştıktan sonra..

Gökay
26-06-2013, 20:06
evet bizde 197 lira + Forum Otomotiv iskontosuyla aldık,kolayca taktı ve kodladı Ömer sağolsun butun fonksiyonları çalışıyo pek test etme fırsatım olamadı malum aksam İstanbul trafiğinde.
Auto6r olmasından sanırım bütün özellikleri çalışıyor,tavsiye ederim.

Ömer Gedik
26-06-2013, 21:11
Bugün Gökay abinin aracına 6242.Z8 kodlu Hız Sabitleme ve Sınırlama fonksiyonlu kolu takıp, tanıttık. Sistem sorunsuz çalışıyor.

Gökay abi keyifle kullanmanı dilerim.

e_uludag
26-06-2013, 21:18
evet bizde 197 lira + Forum Otomotiv iskontosuyla aldık,kolayca taktı ve kodladı Ömer sağolsun butun fonksiyonları çalışıyo pek test etme fırsatım olamadı malum aksam İstanbul trafiğinde.
Auto6r olmasından sanırım bütün özellikleri çalışıyor,tavsiye ederim.

çok sevindim, güle güle kullanın. Umarım bende problemsiz hallederim şu işi. Dikkat etmem gereken bir şey var mı kodlarken?

Ömer Gedik
26-06-2013, 22:55
Hem BSI hem de Motor Beyni üzerinden kodlama yapılmalı. Ayrıca bugünkü tecrübeden sonra diyebilirim ki araç ekonomi modda iken kodlama yapmayın.

e_uludag
27-06-2013, 18:28
Hem BSI hem de Motor Beyni üzerinden kodlama yapılmalı. Ayrıca bugünkü tecrübeden sonra diyebilirim ki araç ekonomi modda iken kodlama yapmayın.

Ömer cahilliğimi mazur gör ama BSI ve motor beyninden kodlama yapma işlemi nasıl yapılıyor? Birde ekonomi mod nedir?

Forumlardan incelediğim kadarıyla Ankara da işten anlayan, güvenebileceğim bir servis yok gibi, vatan Z8 ile biten kolu tedarik edince arıyacak gidicem ama çok umutlu değilim. Eğer vatan yan çizerse 60000 km bakımında senin servisteyim haberin olsun.

noisyboy
28-06-2013, 17:57
Merhaba ben daha foruma yeniyim bizdeki arac 308 comfort pack hiz sabitleyici ile uzun yollarda yakit tassarrufu artiyor mu ?

noisyboy
28-06-2013, 17:58
Yasim daha kucuk size gore ama hosgorursunuz Insallah :)

e_uludag
28-06-2013, 20:05
Merhaba ben daha foruma yeniyim bizdeki arac 308 comfort pack hiz sabitleyici ile uzun yollarda yakit tassarrufu artiyor mu ?

Kesinlikle artıyor, hızı makul ölçüler dahilinde sabitlerseniz hız sabitleyici ile sistem aracı aynı hızda tutma adına gaza sizin ayağınızla veremeyeceğiniz kadar orantılı ve optimal tepkiler verir.

noisyboy
28-06-2013, 20:45
Teşekkürler :)

wolo
01-07-2013, 22:06
yakıt tasarrufu değil de aynı kalıyor demek daha doğru geliyor bana. burdaki altın kural önce kendiniz aracı istenen hıza getirin ( örn 110 ) sonra sabitleyin. benim önceden yaptığım gibi 30-40 km de iken hafızadaki 110 a geri çağırma düğmesine basıp o ivmelenmeyi yaparsanız çok yakıt harcar çünkü o anlarda tam gaz yapıyor, bana öylegeliyorki sanki benim gaza basabileceğimden çok basıyor en iyisi dediğim gibi o hıza yavaşça getirip sabitlemek sonrasında herşeyi ona bırakın. zaten biraz daha fazla yaksa da( ki yakmıyor ) verdiği rahatlık için değerdi.

Yasin CCK
02-07-2013, 07:40
yakıt tasarrufu değil de aynı kalıyor demek daha doğru geliyor bana. burdaki altın kural önce kendiniz aracı istenen hıza getirin ( örn 110 ) sonra sabitleyin. benim önceden yaptığım gibi 30-40 km de iken hafızadaki 110 a geri çağırma düğmesine basıp o ivmelenmeyi yaparsanız çok yakıt harcar çünkü o anlarda tam gaz yapıyor, bana öylegeliyorki sanki benim gaza basabileceğimden çok basıyor en iyisi dediğim gibi o hıza yavaşça getirip sabitlemek sonrasında herşeyi ona bırakın. zaten biraz daha fazla yaksa da( ki yakmıyor ) verdiği rahatlık için değerdi.

Dediklerine katılıyor ve küçük bir ekleme yapmak istiyorum. Yokuş inerken ve çıkarken daha fazla yakabiliyor. Mesela yokuş aşağı inerken araç viteste iken hiç gaza basmazsanız 0.0 yakar ama cruise ile ayarladığınız hızı sabitlemek için az da olsa bir yakıt harcıyor ;)

Can ÖNEL
02-07-2013, 08:25
Yasin hocama katılıyorum. Yokuş aşağı inerken limitör kullanmak daha iyi. O zaman da 0.0 yakıyor. Ben hatta hız sabitlemeden çok limit kullanıyorum. Kendimi daha güvende hissediyorum.

wolo
02-07-2013, 20:35
evet bunların bende farkındayım ama zırt pırt açıp kapamak olayın amacına ters. dediğim 0.5 ya da 1 litre fazla yakmasına değmesi bu konudur. zaten ş. içinde kullanamıyorum e yurt dışı veya ş. dışında kullanıyorum üstelik hız sınırlarını da aşmamış oluyorum yani iki kez faydası var :)
şirket aracımda cc yok her gün kullandığım kemerburgaz hasdal yolu benim için zorlu geçiyor.

Can ÖNEL
02-07-2013, 21:26
Benim de her sabah ve akşam gittiğim güzergahta 72 kamera var ve her sabah radar kuruluyor. Ben de hız sınırı için koyuyorum. Çünkü araçlarımız ayağın ağırlığıyla bile 130 seviyelerinde geziyor. Limit/sabitleme olunca kafada radara düşme derdi olmuyor.

308black
17-02-2014, 13:02
Selam arkadaşlar aracıma cruise control taktırmayı düşünüyorum fakat Peugeot servisini aradığım zaman cok sıkıntılı bır ıs olduğunu ogrendım cruise control 220 TL fiyat çektiler 20 TL de işçilik dediler. fakat bunu biz yapmıyoruz. Cruise u kullanırken devreden çıkmama sorunu olduğunu soyledıler :korku3sonradan takmalarda yanı sonradan takıldığında kazaya sebebıyet verdıgı ıcın Peugeot bu ıslemı yapmıyor. buda benim kafamda buyuk bir soru ısaretı bıraktı. bu işlemi yapan arkadaş varmı ? yaptı ıse böyle bir sorun olduğusnu bılıyormu veya Peugeot servisi bana yanlış bır bılgımı verdı ?:yardim:yardim:yardim:yardim

Ömer Gedik
17-02-2014, 13:12
Lütfen konu açmadan önce tarama yapınız konular birleştirilmiştir.

Emrah_06
17-02-2014, 21:14
Konuyu görmüşken bende merak ettim benim 301 de ilk serilerden olduğu için CC siz aceba CC altyapısı var mıdır takılır mı ki ?

canmühür
18-02-2014, 08:35
Altyapısı olan her araca cruise control takılıyor ancak ilginctirki Peugeot servisleri yaşanmış acı bir olay ve ardından yayımlanan genelgeyle müşteriden rıza yazısı alıp takiyorlar (sanırım bir tek Türkiye'de vardır bu saçma şey ) Avrupa'da dava açma sebebi...

iPhone 'den Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) aracılığı ile gönderildi

Ömer Gedik
18-02-2014, 09:15
308 lere Cruise Control takılıyor. Bende birkaç araca taktım. Limitleme bazı araçlarda çalışmıyor.

301 için ise maalesef tecrübem yok.

reisG
18-02-2014, 09:56
Altyapısı olan her araca cruise control takılıyor ancak ilginctirki Peugeot servisleri yaşanmış acı bir olay ve ardından yayımlanan genelgeyle müşteriden rıza yazısı alıp takiyorlar (sanırım bir tek Türkiye'de vardır bu saçma şey ) Avrupa'da dava açma sebebi...

Bmw Türkiye distribütörü Borusan Oto da yetkili serviste bile olsa sonradan Cruise Control takma işini red ediyor. Ve aracın garanti dışı kalacağını bu sonradan takılan sistemin olası kazalara sebep olması halinde BMW nin hiçbir sorumluluk almayacağını yazı ile tüketicilerine vaktinde bildirdi.

sessizgece
18-02-2014, 10:45
bu işlemi kabul etmeyen yetkili servisler, dışarıdan daha ucuza temin edilerek takılabileceğini ve kendilerinin maddi kayıpta kalacaklarını hesapladıkları için böyle bir açıklama yapıldığını düşünüyorum.
Sonuçta benim aracımda var. Dikkat etmeseniz kaza riski hepsinde var.

canmühür
18-02-2014, 13:03
Bmw Türkiye distribütörü Borusan Oto da yetkili serviste bile olsa sonradan Cruise Control takma işini red ediyor. Ve aracın garanti dışı kalacağını bu sonradan takılan sistemin olası kazalara sebep olması halinde BMW nin hiçbir sorumluluk almayacağını yazı ile tüketicilerine vaktinde bildirdi.

Arabayı fabrikadan çıkarırken araca bütün alt yapıyı koyuyo isteyen taktirsin diye sabitleme kolunu takip kodlamasını yapıp biniyorsun yanlışım varsa Ömer bey düzeltir ama benim bildigim beyine kadar yüklenmiş kablolamasi hazır hale getirilmiş sadece sabitleme işi müşterinin takdirine bırakılmış araçlara YETKİLİ servisin yapmıyorum riskli demesi kurumun kendi icinde celismesi olarak rahatlıkla yorumlanır

Ömer Gedik
18-02-2014, 13:09
Arabayı fabrikadan çıkarırken araca bütün alt yapıyı koyuyo isteyen taktirsin diye sabitleme kolunu takip kodlamasını yapıp biniyorsun yanlışım varsa Ömer bey düzeltir ama benim bildigim beyine kadar yüklenmiş kablolamasi hazır hale getirilmiş sadece sabitleme işi müşterinin takdirine bırakılmış araçlara YETKİLİ servisin yapmıyorum riskli demesi kurumun kendi icinde celismesi olarak rahatlıkla yorumlanır

Aslında bu kadar basit değil. Sonuçta üretim göz önüne alınarak tesisatlar ve parçalar hazırlanıyor. Mesela Cruise Controllü 308 ile benim aracımın gaz pedalı farklı...

mechanix
20-02-2014, 08:34
Ömer haklı. Her araçta aynı olmuyor. Ben taktırdığım zaman da gaz pedalından dolayı sorun olabilir demişlerdi, ama parçayı alıp taktık hem sabitleme hem de limitleme sorunsuz çalışıyor.

atilla77
20-02-2014, 09:11
gaz pedali takilmasi yada cc nin devreden cikmamasi gibi durumlar oluyomus dun bulusmada arkadas soyluyordu ,407 ye taktiracaktim kafami kurcaladi bu sorun

mechanix
20-02-2014, 09:51
gaz pedali takilmasi yada cc nin devreden cikmamasi gibi durumlar oluyomus dun bulusmada arkadas soyluyordu ,407 ye taktiracaktim kafami kurcaladi bu sorun

Bunlar tehlikeli konular, çok da yorum yapmak istemiyorum ama fabrika çıkışı da olsa böyle bir risk var zaten.

canmühür
20-02-2014, 10:26
Risk herzaman var fren tutmama riskide var direksiyon kitlenme riskide var esp de bozulur ama opsiyon sunup servislerinde yapmıyorum diyorsan o zaman digerlerinide yapmamak gerekli fren arizasiyla gittiğimizde yapmıyorum diyemiyorsan ki buda bir risk bunuda sunduğunda yapmıyorum dememeli firma

Yasin CCK
20-02-2014, 14:06
Arkadaşlar konu dışında ki kişisel yazışmalarınız yanlış anlamaya mahal vermemek adına silinmiştir.

wolo
25-02-2014, 12:02
ben sonradan taktırdım. bırakın devreden çıkmamayı, burada paylaştığım gibi su birikintisine girdiğimde frene basmamama rağmen kendi otomatik devreden çıktı. ben böyle bir özelliğinin olduğunu bilmiyordum. bu demek ki bir ivme kaybında ( kaza olduğunu veya kar,su çamur yüzeyine geldiğini düşünerek ) anında devreden çıkıyor. sınırlıyıcısı da sorunsuz çalışıyor.

converse10
25-02-2014, 12:19
Ben kendi aracıma limitlesiz versiyonunu aldım gayet kullanışlı ve sorunsuz çalıştı.Sonradan limitlemeli taktırdım ondada hiçbir sorun yaşamadım.iki araca daha montesini yaptım sorunsuz çalıştı herkeze öneririm.

orhun57
28-02-2014, 12:41
ben sonradan taktırdım. bırakın devreden çıkmamayı, burada paylaştığım gibi su birikintisine girdiğimde frene basmamama rağmen kendi otomatik devreden çıktı. ben böyle bir özelliğinin olduğunu bilmiyordum. bu demek ki bir ivme kaybında ( kaza olduğunu veya kar,su çamur yüzeyine geldiğini düşünerek ) anında devreden çıkıyor. sınırlıyıcısı da sorunsuz çalışıyor.

Devreden çıkmasının sebebi ESP devreye girmesindendir. Suya girdiğinizde ESP devreye girer. İvme kaybıyla bir alakası yok, eğer olsaydı yokuşlarda da ivme kaybı olacağı için devreden çıkardı.

Bu konu çok tartışılan bir konu herkesin bildiği gibi lakin yetkili servisler bile yapmayız diyorlarsa emin olun bir terslik çıkma ihtimali çok yüksektir ve böyle bir durum yaşanmıştır. Sonradan yapılan işlemlerde böyle risklerin olması çok normal.

wolo
03-03-2014, 14:22
benim olayımda esp nin devreye girdiğini hatırlamıyorum. ivme kaybı derken ani bir ivme kaybını kast ettim yani hız kesilmesi değil resmen ani bir yavaşlama diyebiliriz. herşey de risk vardır buna katılıyorum. ancak bana göre korkacak bir şey yok.

HarryBlade
21-03-2014, 23:45
Bende 2010 model 308 1.6 hdi 90 hp var , hız sabitleme kolu alsam , benim aracıma uyar mı İzmirde nerede aktif ettirebilirim ? Acaba ekranım uyumlu mudur ?

budsing
21-03-2014, 23:50
Bende 2010 model 308 1.6 hdi 90 hp var , hız sabitleme kolu alsam , benim aracıma uyar mı İzmirde nerede aktif ettirebilirim ? Acaba ekranım uyumlu mudur ?

Uyumlu olur farketmez . Peugeot Servislerinde takılması yasak diye biliyorum bir ara takıyolardı ama fakat peugeot özel servislerinde takarlar .

iPhone 'den Tapatalk aracılığıyla

HarryBlade
21-03-2014, 23:54
Uyumlu olur farketmez . Peugeot Servislerinde takılması yasak diye biliyorum bir ara takıyolardı ama fakat peugeot özel servislerinde takarlar .

iPhone 'den Tapatalk aracılığıyla Hocam bunu chip tuningcide yapabilir mi ? :)

budsing
21-03-2014, 23:55
Hocam bunu chip tuningcide yapabilir mi ? :)

Vallahi bilen yapabilir diye düşünüyorum :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığıyla

converse10
22-03-2014, 00:18
Peugeot yazılım programı olan herkez aktive edebilir serviste bu işleme 80 tl alıyorlar

HarryBlade
22-03-2014, 00:18
Niye yapamasın ya bitek cruise yi on yapmıcak mı :) Kaça maal olur takması ?

converse10
22-03-2014, 00:22
Ben konyadan birinden almıştım limitlemeli fonksiyonlusunu 50tl ye aldım.Ama serviste tek fonsiyonluyu 130tl almıştı ondan öncesi artı 80 tl takma parası

HarryBlade
22-03-2014, 00:52
Hocam bana satsana :))

converse10
22-03-2014, 01:27
Abim elimde olsa hemen gönderirdim inan

Ömer Gedik
22-03-2014, 11:10
Cruise Control kolları pahalandı. 200 TL nin biraz üzerlerinde fiyatları var eskisi gibi değil maalesef.

HarryBlade
05-04-2014, 17:32
Bu arada İzmirde Halil Öztürk Peugeot Yetkili Servisi 220 lira kol 80 lira işçilik toplam 300 liraya bana takıcak. Arabamın servisten çıkmasını bekliyorum.

Emrahesmer
25-02-2015, 11:59
Arkadaşlar merhaba, internette dolaşırken peugeot lara hız sabitleyici takıldığını gördüm. 130-TL hız sabitleme kolu ve yazılım ücreti karşılığında yapılabiliyormuş. benim aracım 2010 model 308 1.6 hdi comfort paketi sinyal kolunun altında hız sabitleme kolunun taılabildiği bir kapak var onu açtım fakat içinde bi soket falan görmedim. acaba aracım hız sabitleme için uyumlu değilmi? bilgi verirsenz sevinirim.

Gökay
25-02-2015, 13:37
Merhaba,
forum içi arama yaparsak konu kirliliğinin önüne geçeriz.

http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?81-Cruise-Kontrol&highlight=sabitleme

Emrahesmer
25-02-2015, 13:45
Merhaba,
forum içi arama yaparsak konu kirliliğinin önüne geçeriz.

http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?81-Cruise-Kontrol&highlight=sabitleme

benim sorunum şu, ben parçayı alacak kişilere şase numaramı verdim. benim aracın donanımları arasında hız sabitleyici görünmüyormuş. beyinde yüklü değilse taksanızda açılmaz dediler. o yüzden yazmak istedim böyle bir durum varmı. Comfort paketlerin hepsinde hız sabitlyici takılabiliyormu?

e_uludag
28-02-2015, 12:03
benim sorunum şu, ben parçayı alacak kişilere şase numaramı verdim. benim aracın donanımları arasında hız sabitleyici görünmüyormuş. beyinde yüklü değilse taksanızda açılmaz dediler. o yüzden yazmak istedim böyle bir durum varmı. Comfort paketlerin hepsinde hız sabitlyici takılabiliyormu?
Aynı araç bende mevcut, bana da aynı yorumu yapmıştı bi iki yer, sonra ankarada bir özel serviste taktırdım, hem sabitleyici hem limitleyici gayet problemsiz çalışıyor, o kapaklı kısmın içerisinde kolun oturacağı soketli bir kısım var, kol oraya monte ediliyor, gerisi kolu araca tanıtma.

serdarhoca
24-04-2015, 18:33
Bugun aracima hiz sabitleme kolunu taktik. Kol limitlemeli olandandi fakat usta gaz pedalinin felan altina bakti. Pedal altinda sonsor mu nedir olmamasi nedeniyle ,kolun limitleme ozelliginin calismayacagini soyledi. Sadece hiz sabitlemeyi aktif etti. Bu sekilde olupta 2 ozelligi aktif ettirebilen oldu mu?
Ayrica araca once tanitamadi sistemden. Hata verip durdu. Sonra citoen c4 araci secip oradan biseyler aktif etti. Tekrar 308 araci secip tanitti. Usta sorun yok desede kafam karisti.

Abdullah
25-04-2015, 00:37
Bugun aracima hiz sabitleme kolunu taktik. Kol limitlemeli olandandi fakat usta gaz pedalinin felan altina bakti. Pedal altinda sonsor mu nedir olmamasi nedeniyle ,kolun limitleme ozelliginin calismayacagini soyledi. Sadece hiz sabitlemeyi aktif etti. Bu sekilde olupta 2 ozelligi aktif ettirebilen oldu mu?
Ayrica araca once tanitamadi sistemden. Hata verip durdu. Sonra citoen c4 araci secip oradan biseyler aktif etti. Tekrar 308 araci secip tanitti. Usta sorun yok desede kafam karisti.

limitleme olayı için bence tamamen uydurmuş usta bende sonradan taktırmıştım diğer aracıma öyle yok pedal altında sensör felan gibi bir hikaye olmadı her iki özellik de aktif edildi. Usta becerememiş olmayan sensörü bahane etmiş bence. İstanbuldaysanız Ömer ustaya uğramanızı tavsiye ederim ;)

serdarhoca
25-04-2015, 09:08
Keske oyle imkanim olsa.Yozgattayim, Kayseride montajini yaptirdim...

ErolSs
02-01-2016, 14:53
Keske oyle imkanim olsa.Yozgattayim, Kayseride montajini yaptirdim...

hocam kayseride nerede taktırdın

serdarhoca
02-01-2016, 15:19
Burak oto elektrik takti. Iller otonun arkasinda

acemli68
02-01-2016, 17:24
Elimde cruise control kolu mevcut almak isteyene yardimci olabilirim

gomecli
05-05-2016, 19:48
bu gün 2010 model 308 aracımın cruise controlünü aktif ettirdim limitleme de aktif oldu fakat ilk kullanımda çalışmasına rağmen hata verdi usta hataya baktı gaz pedalı arızalı hatası üzerine yetkili servisteki arkadaşı ile görüştü gaz pedalının altında sensor yoksa limitleme çalışmaz dedi limitlemeyi kapattık cruise aktif kullanıyorum
maliyet kol 45 tl (cinden 16 günde geldi) actırmak için 20 tl ( beyinci) toplam 65 tl
kol için aliiexperes link
http://tr.aliexpress.com/item/OE-6242Z8-Top-Quality-FREE-SHIPPING-Cruise-Switch-Peugeot-307-308-408-206-207-301-3008/32415014315.html

rocker307
07-05-2016, 13:59
Çok uyguna bulmuşsunuz kolu. Ben 25-30dolara almıştım zamanında. Aktifleştirmeyi de çok uyguna yapmış arkadaş. Limitleme 308 otomatikte çalışmıştı. Önce çalışıp sonra çalışmaması ilginç olmuş..

Sony Xperia Z2 ile Tapatalk kullanılarak yazıldı..

gomecli
07-05-2016, 20:54
düz viteslerde o sensör bulunmuyor ama otomatiklerde olabilir (benim aracta yok) 5 sn civarı limitliyor sensör olmadığından hata koduna düşüyor ve calışmayı kesiyor yekili servisle görüştü yoksa onuda yapardı otomatiklerde sensor ani hızlanma için gaz pedalının altıda olması olası bir alt vitese gecmesi için