PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çıkmayan Zift Lekesi

HamzaHakkı
19-04-2015, 14:23
Aracı aldığımdan beri üstünde olan zift lekesi kaportaya yapışmış ve sertleşmiş. Çıkartmak için şimdiye kadar mazot, tiner, gaz yağı, pasta denedim olmadı, kaynamış sıcak suyla ısıtıp sonra gaz yağı ile çıkartmayı denedim fakat nafile. Gaz yağı sürdükten sonra sadece nokta halinde olan küçük parçaları tırnağımla kazıyarak çıkarabildim. Daha önce başına gelen tecrübeli abi, kardeşlerimdem yardım bekliyorum.

http://i.hizliresim.com/JYdZn5.jpg

orhun57
19-04-2015, 14:52
HamzaHakkı kolay gelsin öncelikle zor ve sinir bozucu iş.

Bir de kille çıkartmayı dene.

erener
19-04-2015, 15:02
Hocam boyacılarda M600 isimli boyaya ve verniğe zarar vermeyen sadece bu işler için olan bir tiner çeşidi var. Ben hep onu kullanırım. Bilginiz olsun

converse10
19-04-2015, 15:12
Gaz yağı kullanırsan çıkar.Boyaya hiç bir şekildede zarar vermez.

HamzaHakkı
19-04-2015, 15:26
HamzaHakkı kolay gelsin öncelikle zor ve sinir bozucu iş.

Bir de kille çıkartmayı dene.

Olmazsa onu da deneyeceğim.

Hocam boyacılarda M600 isimli boyaya ve verniğe zarar vermeyen sadece bu işler için olan bir tiner çeşidi var. Ben hep onu kullanırım. Bilginiz olsun

Pazartesi soracağım, teşekkürler.

Gaz yağı kullanırsan çıkar.Boyaya hiç bir şekildede zarar vermez.

Maalesef 1 saat boyunca gaz yağı ile çıkartmaya çalıştım çıkmıyor.

troilos
19-04-2015, 18:03
sonaxın katran ve zift temizleyicisi çok etkili bir denemek lazım.

HamzaHakkı
19-04-2015, 20:20
sonaxın katran ve zift temizleyicisi çok etkili bir denemek lazım.
Bunu da soracagim teşekkürler.

sessizgece
19-04-2015, 20:50
Hamza bulursan haberim olsun. Benim aslanda da var. Kış günü nereden geldi bilmiyorum

No Name's

HamzaHakkı
19-04-2015, 21:14
Hamza bulursan haberim olsun. Benim aslanda da var. Kış günü nereden geldi bilmiyorum

No Name's

Tamam abi fakat seninki yeni olduysa gaz yağıyla çıkar. Benim aracın eski sahibi avukattı arabayı sıfırdan beri Konya Ankara arası kullanmış, sanırım Yeni Ankara yolu yapıldığı zamanlar yapışmış bu zift, çünkü bildiğin sertleşmiş boya gibi olmuş.

Ömer Gedik
19-04-2015, 21:36
Çeşitli markalatın zift temizleyici ürünleri var. Onlar iş görebilir.

HamzaHakkı
19-04-2015, 21:47
Çeşitli markalatın zift temizleyici ürünleri var. Onlar iş görebilir.
Evet abi bir kaç markanınkini buldum fakat forumlarda onların da gaz yağı gibi olduğunu söylüyorlar, bakalım birini alıp kullanacağım sonuç ne olacak merak ediyorum.

Pars
19-04-2015, 22:01
atas decabıt reçine ve zift sökücü italinasizin araçtaki zift arabanın boyasıyla bütünleşmiş gibi geldi tiner bile çıkarmadıysa işiniz zor

emax34
20-04-2015, 08:52
Ben sonax in katran ve zift temizleyicisini kullanıyorum ama sizin anladigim kadariyla uzun süredir mevcut bu lekeler, ben fazla bekletmeden hemen temizliyorum en fazla 1-2 gün duruyor araba üzerinde ve sonax in ürünü oldukça etkili, sizde de ise yararmi bilmiyorum ama sıkıp bir süre bekleterek deneyin derim

tempatures
28-06-2017, 09:46
Cbs marka pasta bu işte başarılı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ömer Gedik
29-06-2017, 07:03
Cbs marka pasta bu işte başarılı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Pasta ile zift temizlenmez. Bu iş için uygun ürünler kullanmalı

SM-N920G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

rocker307
29-06-2017, 14:34
Mazotla temizleyenleri duyuyorum çıkarıyormuş

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

_EsaT_
29-06-2017, 17:46
Mazotla temizleyenleri duyuyorum çıkarıyormuş

Yetkili serviste de kullanıldığını görmüştüm.

rocker307
29-06-2017, 17:59
Yetkili serviste de kullanıldığını görmüştüm.
İçsek boğazlara da iyi gelir mi acaba :D

_EsaT_
29-06-2017, 18:20
İçsek boğazlara da iyi gelir mi acaba :D

Köylerde bir ara mide bulantısına ,bitlere hatta kısırlığa bile çare olduğunu söylüyorlardı.
Hiç unutmam adamın biri oğlunun midesi bulanıyor diye ciddi ciddi oğluna yarım bardak mazot içirdi.
O günden sonra traktörlere olan bakış açım değişti. :)

rocker307
29-06-2017, 19:08
Köylerde bir ara mide bulantısına ,bitlere hatta kısırlığa bile çare olduğunu söylüyorlardı.
Hiç unutmam adamın biri oğlunun midesi bulanıyor diye ciddi ciddi oğluna yarım bardak mazot içirdi.
O günden sonra traktörlere olan bakış açım değişti. :)
Espirisine söylemiştim aslında :D ama denenmiş olabileceğini düşünmem lazımdı :D

murtibey
30-06-2017, 06:57
Tavsiyelerin hepsi değerli,denenmiş ve sonuç alınmış...
Ancak kendiniz denemek yerine neden sonax yada ziebart'ın bir şubesine gidip işi çözmeye çalışmıyorsunuz?
Şüphesiz harcanan miktarda bir artış olacaktır fakat parça parça bir çok ürüne para harcamaktansa tek seferde garanti
sonuç bence daha akla yatkın...

rocker307
01-07-2017, 13:25
Vaktim ve gerekli malzemem varken kendim yapmayı tercih ediyorum. Hobi işi biraz da bunlar. Anlamayan veya vakti olmayan kişiler gidebilir tabii ki mantıklı. Mesela benim en son paylaştığım iç temizliği 200den aşağı yapmazlar sanmıyorum.
Edit: Bu işi yapanların her şubesi düzgün olmayabiliyor. Pasta yaparken hare bırakanlar veya döşeme sarkmasına sebep olanlar vs (amacım kötülemek değil kesinlikle)

HamzaHakkı
02-07-2017, 00:38
Tavsiyelerin hepsi değerli,denenmiş ve sonuç alınmış...
Ancak kendiniz denemek yerine neden sonax yada ziebart'ın bir şubesine gidip işi çözmeye çalışmıyorsunuz?
Şüphesiz harcanan miktarda bir artış olacaktır fakat parça parça bir çok ürüne para harcamaktansa tek seferde garanti
sonuç bence daha akla yatkın...

Mesela bir çocuğunuz var diyelim. Çocuğunuzu bakıcıya baktırmak yerine neden kendiniz bakıyorsunuz? Belki çocuk bakımında hiç bilginiz yok, altını temizlemeyi, gazını çıkartmayı bile bilmiyorsunuz, hatta çok iyi ve güvenilir bir bakıcı tanıyorsunuz, ama evladınızı bakıcıya da emanet etmiyorsunuz.

Bizimki de o hesap işte evlat herkese teslim edilmez :)

407 exe.b.
02-07-2017, 12:12
Küçük nokta halinde zift lekesi için gaz yağı,yoğun zift lekesi için mazot..wurth zift temizleyici de oldukça başarılı..

Ömer Gedik
02-07-2017, 12:42
Mazot sıkıp beklerseniz yumuşatıp çözüyor. Profesyonel ürünleri de tercih edebilirsiniz.

NecdetPek
02-07-2017, 16:37
Güzel bir konu olmuş.:) Azıcık felsefe yapayım..

İki tip yaklaşım var bu konuda.

Birincisi; "Sonuç Odaklı, Hedef Odaklı".
Bu şekilde düşünenler için sonuca ulaşmak herşeyden önemli. Ne pahasına olursa olsun hedefe kilitli bir durumda yapılacak işin bir an önce ve mükemmel şekilde bitmesini istemek şeklinde özetleyebilirim. Örneğin yolculuk yaparken bir an önce gidilecek yere varılması asıl amaç haline gelir bu tür düşünenlerin. Tuvalet molası bile vermek istemeyenleri çok gördüm. Bir an önce bitsin derdinde olurlar ve neden uçakla falan gitmediklerini de anlamam.:)

İkincisi ise, "Süreç Odaklı"
Bu şekilde yaklaşıma sahip olanlar için hedef kadar hedefe giden yol da önemli. Yine yolculuk örneğini vermek gerekirse, gidilecek yere varmak elbette önemli ama, yolculuk süresince de keyif almak, yeni yerler tanımak, öğrenmek de önemli.

Gerçek hayatta zaman zaman birinciye, zaman zaman da ikinciye göre yaşıyoruz. Tek tip olmak imkansız zaten ayrıca gerekli de değil. Ama iş dönüp dolaşıp ayrıntılara gelince burada zaman, ortam , beceri gibi faktörlerle birlikte mümkünse ikinci tipi seçmek isterim. Bir yere acilen varmam gerekliyse uçağa biner giderim örneğin. Ama zamanım varsa kediciğimle yola revan olup, tadını çıkara çıkara giderim. Bunun için normalden 2-3 saat erken çıkarım yola. Gidilecek yer kadar yolculuğun keyfini duya duya giderim. Aşırı hız yapmama gerek olmaz, beğendiğim bir konaklama yerinde durunca huzursuzlanmam. Ya da hanım yanımdaysa, dur şurada biraz alışveriş yapalım dediğinde gerilip sinir olmam. :) (bu örneği evliler çok iyi anlar sanırım)

Ama elbette zamanım, becerim yetemiyorsa mutlaka işini bilenlere gider ve aracımı teslim ederim. Örneğin 301'im yalıtım sistemini öyle yaptırmıştım. Ama o yaptıkları işleri ben 1 senede yapamazdım. Büyük olasılıkla da aracı olduğundan kötü hale getirirdim.

Hakkı kardeşim de kendi uğraşmayı seçerek hem süreci hem de sonunda zift lekelerinden kurtulunca başarının hazzını yaşamak istiyor sanırım.

Kolaylıklar dilerim kendisine. :)

By CrAzY
03-07-2017, 12:25
Getir getir :D