PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boğaz kelebeği temizligi

Muto36
07-07-2015, 22:16
Herkese iyi günler

Aracım 2004 206xt modeli aracım stop ediyor kendi kendine rolantideyken devir saati yükseliyor iniyor motor cok ısınıyor ve tekleme yapıyor araştırdığıma göre Boğaz kelebeği temizlenmesi bu sorunları gideriyormuş bu sorunların basında Boğaz kelebeği geliyormuş ilk aracım oldugu için acemi biriyim kendim temizlemek istiyorum araştırdım ama videolu resimli anlatan bişey bulamadım bulduğum şey Boğaz kelebeğinin hava hortumu çıkartılıp 3000 devirdi balata yağı ile temizlenmesi ve daha sonra akü kutup baslarını çıkartıp sıfırlamak sonra 100 km benzinde kullanmak sonra LPG ile kullanmak bu işlemleri nasıl yapıcam acemi Olduğum için kelebek nerede hava hortumu hangisi nasıl yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz tamirciye gitmek istemiyorum kendim uğraşarak hem ögrenmek hemde kendi çabamla yapmak istiyorum akü baslarını söksek işlem sonunda teyp Sifre ister mi neler olur söktügümüzde bilgi verir bana yardımcı olursanız abilerim kardeşlerim çok sevinirim Araç motor resmini çektim onun üstünden yardımcı olabılırsınız
http://i.hizliresim.com/rQA8b7.jpg (http://hizliresim.com/rQA8b7)

converse10
07-07-2015, 22:39
Boğaz kelebeği temizlendikten sonra aracın programla güncellenmesi gerekli

Ömer Gedik
08-07-2015, 14:06
Aracınızı hiç arıza tespit cihazına bağlattınız mı?

Muto36
09-07-2015, 00:59
hayır hiç baglamadım

Ömer Gedik
09-07-2015, 02:48
hayır hiç baglamadım
Öncelikle bir arıza cihazına bağlatın. Dediğiniz problemi bujide yapabilir bobinde yapabilir hatta elektriksel bir sorun da olabilir.

Peugeot cihazı olmadan parçayı sadeve söküp takarsınız ama adaptasyon yapmadan yine düzgün çalışmaz.

Muto36
11-07-2015, 14:08
LPG servisine gittim orada ki usta gaz kelebeğinde sorun var değişmesi Lazım ondan oluyor dedi

Öncelikle bir arıza cihazına bağlatın. Dediğiniz problemi bujide yapabilir bobinde yapabilir hatta elektriksel bir sorun da olabilir.

Peugeot cihazı olmadan parçayı sadeve söküp takarsınız ama adaptasyon yapmadan yine düzgün çalışmaz.

amtcan
10-09-2015, 09:26
Arkadas benim.aractada araba bostayken rolanti inip cikiyor kendi kendine gaz veriyor bazende gaz yemiyor giderken bogaz kelebegi temizlendi rolanti motoru degisti duzelmedi bilgisi olan yardim etsin litfen tesekkurler.

komutan
03-06-2020, 01:21
307 için boğaz kelebeğine adaptasyon yapan yer var mı İSTANBUL 'da avrupa yakası

abdullah_
23-04-2022, 00:09
Konu ile ilgili benim de sorunum var. Kullandığım model 206 XT 16V sadece benzinli ve 180700 km'de. Aylardır özellikle mesela sis lambaları açıkken hatta açar açmaz anormalliği hissedilir bir devir dalgalanmasıyla karşılaşıyorum. Devir ortalama 3-4 saniyede bir olmak üzere, rölantide 700-800'lere kadar düşüp tekrar emme basma tulumba gibi yükseliyor. Sis farlarını kapatsam mesela veya klima açıksa onu kapatsam, rölantideki dalgalanma kesiliyor (ancak araçta farı da çalıştırsam veya rezistansı, dalgalanma yine oluyor. Devir dalgalanmaya meyilli desem doğru olur). Aracı satın aldığım 5 aydan beri böyleyken, son bir ay kadardır da bir vites yükselteceğim sırada ayağım debriyaja tam basık haldeyken ve gazdan ayağımı keskin hızda tam çekmişken, devrin düşmeyip saniyelik de olsa yüksekte asklı kaldığını gözlemliyorum. Ayrıca gaz tepkileri özellikle düşük devirlerde ve vites yükselttiğim sıralarda bir saniye gibi geç gelmekte. Motor durumu 3000 km ve 5 ay önce %89 idi. Alır almaz Mobil Super 3000 X 5W-40, orijinal yağ-hava filtreleri, orijinal takım buji hatta üst kapakta az sayılır miktarda yağ kaçağı olduğundan orijinal takım üst kapak contası değişimleri yapıldı. Balata spreyi aldım gaz kelebeği ve rölanti motoru temizl için; çünkü yüksek ihtimalle ondandır dediler. Bunun akabinde de akü kutup başı sökmek, gaza bazı şartlarda olduğu yerde ve belki? motor kapalı iken belli saniyeliğine tam basmak gibi adımları içeren adaptasyon denen bir adım varmış. Çözümü veya öngörüsü bilinebiliyorsa buradan, paylaşırsanız memnun olurum.

Not: Motor arıza ışığı yanmakta, obd cihazına bağlanmış değil.

Keyifli sürüşler