PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 307 geç gaz yeme sorunu

arkadas460
13-09-2015, 14:22
slm arkadaşlar peugeot 307 1.4 hdi 2004 model (190 000 km)
aracım gaza geç tepki veriyor. turbo açana kadar çok yavaş hızlanıyor turbo açtıktan sonra geyet iyi bir şekilde ivmeleniyor. sizce sebep ne olabilir.

Not: katalizatör yeni değişti, enjektör temizliği yeni yapıldı, hava, yağ, mazot filtreleri yeni değişti, turboda ötme yok

HamzaHakkı
13-09-2015, 18:20
Hava akışmetreyi temizleyin ya da yenisini alabilirsiniz bir miktar fark edecektir. 1.4 hdi motor zaten çok performanslı bir motor değil yani yaşanan durum bir sorundan dolayı değil motorun kendi performansı ile ilgili.

arkadas460
13-09-2015, 19:00
ilginiz için çok teşekkür ederim. Aslında 1.4 arac ilk kez aldığım için motorun tam performansını bilmiyorum. bi tanede 1.6 hdi 407 aracım var ondaki performansı aramıyorum. ama özellikle 4-5 kişi araca binince turboyu açana kadar baya zaman geçiyor. biraz gazı geç algılıyor. dayanamadım motor gücünü de ölçtürdüm bugün 68 beygir araç 66 beygir güç üretiyor galiba motorunda bi sorun yok. inşallah sizin dediğiniz gibi aracın normal performansı budur. araç bozuk olursa içim hiç rahat etmiyor uykularım kaçıyor. biraz hassasım galiba

HamzaHakkı
13-09-2015, 19:18
ilginiz için çok teşekkür ederim. Aslında 1.4 arac ilk kez aldığım için motorun tam performansını bilmiyorum. bi tanede 1.6 hdi 407 aracım var ondaki performansı aramıyorum. ama özellikle 4-5 kişi araca binince turboyu açana kadar baya zaman geçiyor. biraz gazı geç algılıyor. dayanamadım motor gücünü de ölçtürdüm bugün 68 beygir araç 66 beygir güç üretiyor galiba motorunda bi sorun yok. inşallah sizin dediğiniz gibi aracın normal performansı budur. araç bozuk olursa içim hiç rahat etmiyor uykularım kaçıyor. biraz hassasım galiba

1.4 hdi araçta 1.6 hdi dan farklı bir turbo kullanılmaktadır. 1.4 hdi motorun turbo palleri (halk arasındaki adıyla pervaneleri) 1.6 hdi daki gibi geometrik açılı değildir yani dip gaz da yapsanız normal gaz da verseniz manifolttan gelen gaz miktarı artana kadar sizin yaşadığınız turbo lag denilen durum meydana gelecektir. Araç yüklü olduğunda devirlenmesi daha uzun sürdüğü için bu durum daha da uzayacaktır. Dediğim gibi aracın hava akış metresinde bilgisayara bağlayımca bir sorun gözükmüyorsa temizlemenizde fayda var kendi 1.4 hdi 206 aracımda hava akışmetreyi temizledim ve gözle görülür derecede aracın devirlenmesi hızlandı.

arkadas460
13-09-2015, 20:30
sizin tavsiyenizle hava akışmetreyi en kısa zamanda temizleteceğim. forumda okuduğum kadarıyla ayrıca boğaz kelebeğinin temizlenmesini de önerenler var. ama bazı yorumlarda temizlenince daha kötü olduğunu da söyleyenler var. onu da temizletsem iyi olur mu acaba

arkadas460
16-09-2015, 10:32
Sonucu sizlerle paylaşmak istiyorum. Tamirciye gittim usta hava akışmetresini ve boğaz kelebeğini temizletmek istiyorum dedim. Usta bunlarda ilkisi aynı parça zaten dedin. boğaz kelebeğini söktü 10 liralık fren sprayı aldım. Onunla temizledi 10 lira da el emeği verdim. Sonuç olarak aracın geç toparlaması tamamen geçti diyebilirim. Gayet güzel oldu.