PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 VTI Auto İlk Sorunum

comma
08-09-2010, 15:35
Selamlar öncelikle.
İlk sorunum dün ortaya çıktı. Işıklarda durduğumda aniden ABS lambası yandı, ABS arızası yazısı belirdi ve dreksiyonda hafif bir titremeyle beraber arabada da titreme (sanki fren iyi tutamıyormuş gibi) ortadaya çıktı. Sorun kısa sürdü geçicidir heralde diye aldırmadım.

Bugün test etmek için kontağı çalıştırdım her zamankinden farklı ses geldi motordan. Gelen ses hafif boğuluyor gibiydi. Geri vitese takıp freni bıraktığımda direksiyonda gene titreme ve her zamankinden daha hızlı gidiyormuş hissi uyandı bende. Işıklarda gene aynı ABS uyarısını verince - bu defa çok daha sık ve uyarıyı verdiğinde müzik kesiliyor - eve geri döndüm. Tam kontağı kapatacaktım ki Motor otodiyagnostik (motor kontrol sisteminde arıza lambası) uyarı lambasının yandığını gördüm.

Az önce içim içime sığmadığı için tekrar arabaya bakmak istedim. Oda ne! kontağı çevirdim ama tık yok. Akü arıza uyarı lambası ve motor otodiyagnostik lambasıda yanıyor :( Tamirci bir arkadaşa sordum şanjımanda arıza olduğunu söyledi. Sakın arabayı kullanma dedi. Zaten kullanamıyorum ki artık marş bile basmıyor. :'( Bayram üstü çok güzel denk geldi. Sizce neden olmuştur. Araç daha 387 kmde :(. Çok araca binme fırsatım bile olmadı. Şehir içi çok fazla kullanmadım. Çok dur kalk yapmadım :(

reisG
08-09-2010, 18:15
üzücü bir son yakıtı nereden aldınız. aracı çalıştırıken otomaik vites hangi konumda...peugeot acil servis yardımı istemekten başka çare yok gibi geliyor. br kaç sebep aklıma geliyor ama 387 km.deki araç için ne söylenebilir ki. inşaallah düzelmiştir.

comma
08-09-2010, 18:26
reisG aracı çalıştırırken vites P 'den başka konumda zaten çalıştıramıyorsunuz. İlk yakıtımı petrol ofisinden aldım. Full depoydu. Hala ilk konulan benzin var içerisinde. 1 çeyrek depo benzin duruyor yani.

Bayram öncesi maalesef servis bulma gibi şansım olmadı. Tokat peugeot teknik servisi zaten henüz burada açılmadı. Bayramdan sonra Sivas'a gidecek gibi.

Aracın dilinden anlamamak ayrı bir dert. Henüz yeni alışmaya başlamışken...

pannacotta
08-09-2010, 19:34
geçmiş olsun..hemen bir peugeot servisiyle veya çağrı merkeziyle görüşün..muhtemelen aracınız servise çekilecek ve gerkeli kontroller yapılıp arıza tespiti yapılacak..

tekrar çok geçmiş olsun..

pannacotta
08-09-2010, 19:34
reis abi bu arada araç vites N konumundaykende çalışabiliyor ...

comma
10-09-2010, 14:41
acil servis bakım aracı göndermeden direk bugün alıp sivas peugeot servisine götürdü arabayı. aracın beyninde sorun olabilir dediler. eğer sorun beyindeyse aracı değiştirme talebinde bulun dediler. :-[

γuяdaeя
10-09-2010, 16:30
acil servis bakım aracı göndermeden direk bugün alıp sivas peugeot servisine götürdü arabayı. aracın beyninde sorun olabilir dediler. eğer sorun beyindeyse aracı değiştirme talebinde bulun dediler. :-[

Geçmiş olsun.. Umarım herşey lehinize gelişir. Bence de beyin problemi varsa değiştirme talebinde bulunun. Olası her problemde Tokat'tan Sivas'a git gel insanı çileden çıkarır.

Ömer Gedik
10-09-2010, 17:51
Eğer olası sorun beyinse, değişimiyle de sorun çözülecektir neden hemen değişim talebi bulunasınız ki ben bu durumu anlamadım.

comma
11-09-2010, 07:16
Eğer olası sorun beyinse, değişimiyle de sorun çözülecektir neden hemen değişim talebi bulunasınız ki ben bu durumu anlamadım.

peugeot tokat teknik servisi kasım ayında açılıyor.

zaten bu araç çekicisinin yorumuydu. problemin ne olduğu henüz belli değil. sırada başkaları yoksa sorunu ancak pazartesi öğrenebileceğim sanırım.

ikiniz farklı yorum yapmışsınız :D ama düşüncem üretim hatası, 2011 serisinde genel bir problem vs. yoksa servisin ilk arızada değişme talebini pek dikkate alacağını sanmıyorum :)

Ömer Gedik
11-09-2010, 08:24
Otomobiller parçalar bütünüdür. Üretim süreci 5 yıla dayanır. Tedarikçiler o otomobile parçalar üretir fabrikada montaj işlemleri yapılır. PEugeot ne yapar diyecek olursak. Peugeot bazen şanzımanı bile yapmaz. Şasi + motor + kaporta aksamı gibi temel ekipmanlar fabrikada üretilir. Bu sebeple beyin vb elektornik aksam tedarikçilerle sağlanır. Tabiki bu kadar çok tedarikçi ile sorunsuz çalışmak bazen mümkün olmayabiliyor. Nadir de olsa sorun çıkması olası.

comma
13-09-2010, 11:19
Selamlar. Sorunu az önce öğrendim. Akü! Akü bitme noktasına gelmiş! nasıl olur dedim. Tavan lambası açık kalsa bile olur dediler. Ama ben açık bıraktığımı sanmıyorum. Şu anda şarj oluyormuş akü 5te bitecekmiş sarjı. 5ten sonra gelip alabilirsiniz dediler. Siz çekiciyle götürdünüz getirmiyormusunuz dedim hayır dediler :(
Servis çekiciyle götürdüğü aracı getirmek zorunda değil midir? Bilmediğim için soruyorum.

Ömer Gedik
13-09-2010, 11:38
comma geri getirmezler. Hatta ben şunu söyleyeyim.2005 model jeep makra aracımızı marmasristen denizlideki servise çektirdik. Motor arızası yapmıştı tatildeydik. Dönüşe gelin alın dediler. Dedik denizliye mi gelicez. Evet yanıtını alınca mecbur minibüsle denizliye gittik.

teoman
13-09-2010, 12:55
yalnız nerde kaldı o zaman aküyü koruma amaçlı konan, ECONOMİC MODE arkadaşlar.

BahadırALTUN
13-09-2010, 13:01
Gereğinden kolay çözüldü bu problem. Genelde bu kadar basit olmaz.
Umarım başka bir şey çıkmaz da aküyle kalır.

Geçmiş olsun ve aramıza hoş geldiniz.

reisG
13-09-2010, 14:00

haklısın Teoman ayrıca iç ışık açık iken aracı kapatsanız bile bir süre sonra otomaik olarak sönüyor. Farlarda açık iken kontak anahtarı çıkınca sesli sinyal veriyor , müzik sisteminde zaten eco- mode - var. bence sebebi bulmak lazım. verilen cevap hoşuma gitmedi. eğer akü bitmiş se aküyü bitiren sebep ne....ve araç daha sıfır km.de........

γuяdaeя
13-09-2010, 14:27
Servisten çıktıktan sonra durum belli olur birkaç haftaya... Bakalım sorun mu var, ihmal mi var? ;)

Yasin CCK
13-09-2010, 14:28

haklısın Teoman ayrıca iç ışık açık iken aracı kapatsanız bile bir süre sonra otomaik olarak sönüyor. Farlarda açık iken kontak anahtarı çıkınca sesli sinyal veriyor , müzik sisteminde zaten eco- mode - var. bence sebebi bulmak lazım. verilen cevap hoşuma gitmedi. eğer akü bitmiş se aküyü bitiren sebep ne....ve araç daha sıfır km.de........

+308

Benim düşüncelerimi harfiyen yazmışsınız hocam. Banada pek mantıklı gelmedi Eco mode olan ve sıfır bir aracın aküsünün bitmesi ???

comma
13-09-2010, 15:01
12v girişinden takılan telefon şarj aleti aküyü bitirir mi? sadece aküyle ilgili aklıma gelen şey bu başka ihmal vs olacağını sanmıyorum.

reisG
13-09-2010, 15:13
kontağı kapatınca orada enerji olmaz diye biliyorum. hem ucunda telefon da takılı değilse enerji kullanımı yoktur.

comma
13-09-2010, 15:17
yuяd@eя'in dediği gibi sanırım 1 kaç hafta sonra anlayabileceğim sorunu. Ama Sivastan Tokata kadar güvenmediğim arabayı nasıl kullanacağım bir sorunda bu. Çünkü ABS uyarısı ve fren arızası uyarısı veriyordu araba. Akü sebebiyle bu uyarıları verir mi araç??

teoman
13-09-2010, 15:25
kontağı kapatınca 12V kesiliyodu, benim eski 307 de öyleydi. bu arızayla ilgili kafamı karıştıran ABS nin sapıtması, araba çalışır durumdayken akü problemi yok ki.Yinede geçmiş olsun.

TanerHoca
13-09-2010, 15:50
... Ama Sivastan Tokata kadar güvenmediğim arabayı nasıl kullanacağım bir sorunda bu. Çünkü ABS uyarısı ve fren arızası uyarısı veriyordu araba. Akü sebebiyle bu uyarıları verir mi araç??

aman özellikle "kızıliniş" ten inerken dikkat et. ;)
ayrıca servise pek güvenme, bir süre tedbiri elden bırakma...

reisG
13-09-2010, 15:52

işin özü bu işte....Türkiye de işler böyle oluyor ne yazık ki...

Ozan
13-09-2010, 16:09
Tahmin ediyorumki bu işin çözümü şarj edilen akü olmayacak.İnşallah yolda bırakmaz.
Arkadaşlarında yazdığı gibi eco modu olası bir tüketimde akımı keserdi.

Gökay
13-09-2010, 17:41
Tamamen senaryo yazıyorum şuanda; ;)

Sıfır aldığınız araç garajdaki tırdan yeni inmiş değilde showroomda müşteri bekleyen ve geneldede aküsü bitik durumda bekleyen(ben çok rastladım) bir aracsa ve firma az bir şarjla (çalışsın yeter ya diyen işgüzar bir eleman sayesinde) size bunu teslm ettiyse bu akünün kısa sürede sorun çıkarması beklenmezmi?

yada akü üretim hatalı şarj tutmuyordur?

Haydi cevap verin bakem? ;D

γuяdaeя
13-09-2010, 17:55
Akü arızalı olabilir, ya da şarj dinamosunda belki sorun var.. Her türlü senaryo yazılır :)

comma
13-09-2010, 19:33
aman özellikle "kızıliniş" ten inerken dikkat et. ;)

uzun yol tecrübesi olan dayımı yanıma alacağım sanırım. kızılinişte o daha tecrübeli hem :D siz nerelisiniz tanerhocam :)

Tamamen senaryo yazıyorum şuanda; ;)

Sıfır aldığınız araç garajdaki tırdan yeni inmiş değilde showroomda müşteri bekleyen ve geneldede aküsü bitik durumda bekleyen(ben çok rastladım) bir aracsa ve firma az bir şarjla (çalışsın yeter ya diyen işgüzar bir eleman sayesinde) size bunu teslm ettiyse bu akünün kısa sürede sorun çıkarması beklenmezmi?

yada akü üretim hatalı şarj tutmuyordur?

Haydi cevap verin bakem? ;D

showroom aracı olduğunu sanmıyorum. 2011 model olsun diye aracın gelmesini 15 gün bekledim. ama bu devirde insanlardan herşey beklenir :) senaryonuz genede geçerlidir.

TanerHoca
13-09-2010, 21:20
uzun yol tecrübesi olan dayımı yanıma alacağım sanırım. kızılinişte o daha tecrübeli hem :D siz nerelisiniz tanerhocam :)

hem sivas hem tokat.hikayesi uzun.tokata geldiğimde anlatırım bir ara. ;)
bu yaz tokattaydım mesela.
hatta linkteki fotoda görüleceği üzere bir de ufak çaplı modifikasyon yaptık "gümüş ok"a tokatta :D
http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=75.125 ;)

comma
14-09-2010, 13:51
Selam,
Şanssız comma gene geldi. Dün gelin alın dediler sabah erken saatte yola çıktık. Tam Sivas Ofz önündeydik annem telefon etti, aradılar başka sorun var gelmeyin demişler :D

Hemen ustayla konuştuk. Marş motorunda sorun varmış. Aküyü boşaltanda oymuş. Spariş vermişler cumartesi aracı teslim edeceklermiş... ha biz şimdi de teslim ederdik ama haftaya gene gelirdin dediler. Ne alaka diye düşündüm. Bilgisayara akü boşken sokunca arızayı görememişler tam kontrol etmeden niye bizi boş boş çağırıyorsunuz be adamlar. 400 km aracın bu tür bir sorun vermesi normal değil zaten 1000 araçta bir tane böyle çıkar dediler. Sonuçta kul yapımı...

İnşallah başka sorun çıkartmaz bu araba. Yakın zamanda tekrar benzer sorun yaşarsam satmayı düşünüyorum zaten.

Not : Annem olanlara bizden daha çok kızdı. az önce genel müdürlüğü arayarak aracın yenisiyle değiştirilmesi talebinde bulundu. Bakalım neler olacak :-[

reisG
14-09-2010, 14:31
sorun marj motoru ise araç değişimine gitmezler. aynı sorun bir daha yenilerse büyük kavga ederek değişim yoluna mahkeme karar verir. ama seninde dediğin gibi insan yapısı tüm markalarda bu tip sorunlar oluyor. sadece peugeot ya özgü değil.

comma
14-09-2010, 14:37
2 ile 4 gün arasında bize geri döneceklermiş. Aracı alalı 1 ay oldu daha kullanamadım :)