PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kasko ve Sigorta Hakkında Herşey

Sayfa : [1] 2

Güven
09-10-2010, 17:50
Arkadaşlar selam,
Arabanın koskosunu yenileyeceğim, tavsiyeleriniz varmı ve dikkat etmem gereken konular varsa lütfen bilgilendirirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.......

ozan308
09-10-2010, 19:16
Arkadaşlar selam,
Arabanın koskosunu yenileyeceğim, tavsiyeleriniz varmı ve dikkat etmem gereken konular varsa lütfen bilgilendirirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.......

tavsiyem fiyat araştırması yapmanız.birde rekabeti kızıştırın derim:) örn:anadolu dan 1000tl fiyat aldıysanız bunu ak sigortaya bildirin onlar 900e düşer.ak sigortadan aldığınız 900tl lik fiyatı ergo isviçreye bildirin vs vs gibi.fiyatta ciddi bir düşüş olacaktır bunun sebebi de sigorta şirketlerinin çok sıkı rekabette olmasıdır...

techn1cal
09-10-2010, 20:35
2010 Premium 6R cam tavanlı felan aracıma full kasko değeri 47,500 + 3000 milyarlık ses ve görüntü aksesuarı için her sene yaptırdığım ankara sigortada bu sene yine : 1200 TL'ye yaptırdım. arzu eden arkadaşlar için yardımcı olabilirim .

reisG
10-10-2010, 08:14
Autoking klozu denen klozu kesinlikle yaptırma bunu istemediğini söyle. bu konu hakkında detaylı bili 308 sportium veya sporline topiğinde mevcut.

hakan308
10-10-2010, 09:45
2010 Premium 6R cam tavanlı felan aracıma full kasko değeri 47,500 + 3000 milyarlık ses ve görüntü aksesuarı için her sene yaptırdığım ankara sigortada bu sene yine : 1200 TL'ye yaptırdım. arzu eden arkadaşlar için yardımcı olabilirim .

3000 milyar biraz fazla olmuş ya 3000 TL yada 3 Milyar olucak heralde ;D ;D ;D

yoksa baya ucuz yaptırmşssınız kaskoyu ;D

excelance21
22-03-2011, 17:32
dostlarrr ben de aracı yeni aldım fakat kasko fiyatları çok çok yüksek 4400 ile 1800 arasında fiyat çkardılar. ki bu benim adıma olan 2. araç olacak. kasko da bunun hiç değeri yok mu diğer araç toyota corolla 2010 model. babam kullanıyor. onu 1200e sigortalattık aksigortadan ama indirim yapmadılar ikinci araca :(

emrexxcv
22-03-2011, 17:40
hoş geldin adaş ama aracım bölümünden kendini ve aracını foruma bi tanıtırsan seviniriz. ;)

Esat
22-03-2011, 17:41
dostlarrr ben de aracı yeni aldım fakat kasko fiyatları çok çok yüksek 4400 ile 1800 arasında fiyat çkardılar. ki bu benim adıma olan 2. araç olacak. kasko da bunun hiç değeri yok mu diğer araç toyota corolla 2010 model. babam kullanıyor. onu 1200e sigortalattık aksigortadan ama indirim yapmadılar ikinci araca :(

Kaskodan kendini tanitan ilk uyemize odul vericektik odulu siz kazandiniz hocam umarim tanisma bolumunde bi kendinizi tanitirsiniz bizde sizi sicak samimi karsilariz:)

Esat
22-03-2011, 17:42
2. el aracınız pert kaydı olabilir o yüzden yüksek çıkar

dely308
22-03-2011, 18:32
arkadaşlar kasko ve sigorta işlemleri hakkında bir bölümümüz yok galiba hazır yeni arkadaşımız(foruma hoşgeldin bu arada) açmışken sorayım dedim sabit bir konu haline gelse ya da var da ben mi gözden kaçırdım acaba :-X

kürşatalp
04-04-2011, 10:26
Arkadaşlar otoparkçılara anahtar bırakmayın,olurda arabanız çalınırsa vb. bir duruma uğrarsa kasko aracınızın bedelini ödemememektedir.
http://i1104.hizliresim.com/2011/4/4/3279.jpg

Yasin CCK
04-04-2011, 10:28
Buyur burdan yak >:(

Esat
04-04-2011, 10:33
Evet ama bunu otoparkçılara anlatmak biraz zor... mümkün oldugunca vermiyorum anahtarı ama bazende mecbur kalıyoruz bi anımı anlatıcam sene 2004 falan Reinadan cıktım o kadar vale sırası vardı ki ilerden arabamı almaya gitiim bi baktım arabaların kapıları açık ferrarileri falan nasıl hor sürüyolar bagajda oturanmı istersin arka koltukta uzanan mı istersin geçekten yazık

Ömer Gedik
04-04-2011, 10:34
Konu önemli bir konu paylaşmakta da haklısınız ama hiç mi forum kurallarına bir göz gezdirmediniz veya onlarca büyük harf kullanmayalım yazısını görmediniz. Lütfen rica ediyorum dikkat.

kürşatalp
04-04-2011, 10:48
@ Ömer Gedik
Büyük harf i biliyorum tabiki üyesi olduğum tek forumda burası değil fakat konu herkesin başına gelebilcek tatsız bir durum olduğundan büyük harflerle başlık yazıp daha fazla kişiye konunun ulaşmasını sağlamaktı amacım sonuçta benim şahsi olarak yardım beklediğim veya direk benle ilgili bir mevzu değil herkesin bu işten canı yanabilir.

Malesef valelerin nasıl araba kullandığını hepimiz az çok biliyoruz ,arabayı hırpalamaları ,müşterinin parasıyla pavyon kalkışı yapıp ,müziği son sese açmaları tatsız bir olay tabi.Benim anlamadığım nokta dolandırılmak neden kasko sigorta kapsamına girmez onu anlamadım,üstelik dolandırıcılıkta değil gibi bu valenin arabayı alıp kaçması dencek birşey yok pek fazla,yani "hırsızın hiç mi suçu yok?"...

reisG
04-04-2011, 10:59
Bu konu hatırladığım kadarıyla geçtiğimiz yıl haber konusu oldu. Ve sigorta firmaları böyle bir karar aldılar. Ben ne olursa olsun arabamı otoparkçıya vermiyorum. Araçta kimse varsa gideceğim yerin kapısına onları bırakıyorum. Sonra aracı kendim park ediyorum. Esat'ın anlattıklarını yaşayan arkadaşlarım var.

Ömer Gedik
04-04-2011, 11:02
Kasko nuzu yaptırırken Anahtar klozu denen klozu ekletirseniz Otoparkçıya anahtar bıraksanızda aracınızın bedeli karşılanır. Sizden tek isteyecekleri Otopark fişi olacaktır.

Aksi halde bence haklılar. Yoldan geçen bir adama anahtar teslim etmiş de olabilirsiniz. Bu düpedüz dolandırıcılık.

Esat
04-04-2011, 11:36
Bu konu hatırladığım kadarıyla geçtiğimiz yıl haber konusu oldu. Ve sigorta firmaları böyle bir karar aldılar. Ben ne olursa olsun arabamı otoparkçıya vermiyorum. Araçta kimse varsa gideceğim yerin kapısına onları bırakıyorum. Sonra aracı kendim park ediyorum. Esat'ın anlattıklarını yaşayan arkadaşlarım var.

Hakan altunun arabasını etilerde çaldılar bu yöntemle kendini vale olarak tanıtıyor aracı alıyor ve vınnn bulunamadı da bunu yapan kaskoda sorumlu olmuyor böyle birşeyden hatta bir çok lüks restoranın security si vale si özel şirket valesi çünkü adamlar onların sorumluluklarına girmek istemiyor yok biri dövüldü yok arabaya birşeyler oldu v.s

Cem B
04-04-2011, 12:17
Kasko nuzu yaptırırken Anahtar klozu denen klozu ekletirseniz Otoparkçıya anahtar bıraksanızda aracınızın bedeli karşılanır. Sizden tek isteyecekleri Otopark fişi olacaktır.

Aksi halde bence haklılar. Yoldan geçen bir adama anahtar teslim etmiş de olabilirsiniz. Bu düpedüz dolandırıcılık.

Ömer haklı,kasko yaptırırken aracın kendi anahtarı ile çalınması diye bir durum var,eve giren hırsızın da anahtarı alıp araçla gitmesi de aynı şey,bunu eklettiğimizde içimiz rahat olabiliyor:)

Gökay
27-08-2011, 16:35
Gençler, yurt dışına araç çıkarabilmek için Yeşil sigorta diye bişi varmış bunun hakkında bilgisi olan varmı?

Bayramda Ayvalığa gideceğim ordan Midilli'ye geçme planım var ama aracın Yeşil sigortalı olması gerekiyor diye okudum?

Hasan_33
27-08-2011, 20:27
Yesil sigorta kagidi eger bizdeki gibi ise;

Sigortacinizdan aldiginiz ve üstünde arac sigortanizin baska hangi ülkelerde gecerli oldugunu yazan uluslararasi sigorta kagididir, kagit üstündeki kutucuklarda ülke isimlerinin kisaltmalari (örn: Türkiye = TR) vardir ve gittigin ülkenin de adi muhakkak bulunmalidir.

Sigortaciniz bu kagidi size hemen ve ücretsiz verir.

Hasan_33
27-08-2011, 20:30
ha bu arada yesil sigorta degil! yesil sigorta kagididir o ve isminin bu olmasinin sebebi o kagidin renginden dolayidir :gul2

aracinizin sigortali oldugunu gösteren uluslararasidilli bir belgedir.

Gökay
27-08-2011, 20:56
Hasan bey sağolun,

peki banka rehinli (banka kredisi) olan arac yurtdışına çıkamaz dediler,bir bilginiz varmı bu yönde :kalp

Hasan_33
27-08-2011, 21:27
Yardimci olabildiysem ne mutlu bana :arkadas

Malesef rehinli(banka kredisi) araclar mevzusunu bilemiyorum ama bana mantiksiz geldi, neticede arac sizin ama borclusunuz o ayri mevzu.

Eger arac sahibi siz degilseniz, araci gümrüklerden gecirebilmeniz icin, cok basit bir vekaletnameye(uluslararasidilli) ihtiyaciniz var, arac sahibi tarafindan imzalanmis. Bu konuyu da direkt bankaya sorabilirsiniz. En dogru bilgi onlardadir :iyi

γuяdaeя
27-08-2011, 21:36
Hangi ülke hangi belgeleri istiyor bilmiyorum ama bu belgeleri düzenlemeye yetkili kuruluş Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu.

http://www.turing.org.tr/tr/belgeler.asp

Hasan_33
27-08-2011, 22:07
Türkiyede Almanyada
Gümrüklerden gecis karnesi = 30 TL (YOK)
Uluslararasi sürücü belgesi = 278 TL ( 10 küsür euro)
Uluslararasi tasit belgesi = ??? ( YOK)
Uluslararasi trafik sigortasi = 15 günlük 63 EURO, bir aylik 79 EURO ( sigortanizin icinde ücretsiz )

(Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu resmi SOYGUN sayfasindan alintidir )

Bir Türkiye manzarasi :kafa

γuяdaeя
27-08-2011, 22:20
Türkiyede Almanyada
Gümrüklerden gecis karnesi = 30 TL (YOK)
Uluslararasi sürücü belgesi = 278 TL ( 10 küsür euro)
Uluslararasi tasit belgesi = ??? ( YOK)
Uluslararasi trafik sigortasi = 15 günlük 63 EURO, bir aylik 79 EURO ( sigortanizin icinde ücretsiz )

(Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu resmi SOYGUN sayfasindan alintidir )

Bir Türkiye manzarasi :kafa

Hasan doğru bir tespit yapmışsın... Zaten Türkiye'de yaşayan ortalama bir vatandaş için araba sahibi olmak neredeyse lüks oldu. İşte dizel mizel diyerek kendimiz kandırıyoruz :)

Gökay
28-08-2011, 03:28
Turing olmuş Soyunig vah vah,teşekkürler tekrar.
En büyük hatam Tr'den arac almak oldu benim ah kafam ah...

JET
11-02-2012, 14:04
Arkadaşlar merhaba,

aşağıda fotografı gözüken 2011 308 1.6 HDI 90Hp aracım için verilen kasko teklifi 3,102,00 TL dir.
araçla ufak bir hasarım olmuştu tam olarak 460.00 TL lik, aracıma arka soldan vurulmuş olmasına rağmen yanlış bir ifade yüzünden tramerde suçlu bulunmuşum. Ne olursa olsun 30 - 35 bin liralık bir aracın kaskosu nasıl %10 u kadar olabiliyor anlamış değilim, Yeni Meganlar 600-900 TL arası kasko oluyor, Peugeot gibi sicili bozuk bir araç alarak hata yaptığımı düşünüyorum.

konu hakkında yorumlarınızı rica ederim.

http://img37.resimup.net/di/QE0U.jpg

eyup_31
11-02-2012, 14:47
hangi sigorta bu...

kaan__
11-02-2012, 15:12
çok çok fazla bi yanlışlık olmuştur..mutlaka başka şirketlerden fiyat almalısınız...hasar olup olmamsı ilk kaskoda pek bişey ifade etmez....

ÇΔĞLΔΨΔ∏
11-02-2012, 15:21
Arkadaşlar merhaba,

aşağıda fotografı gözüken 2011 308 1.6 HDI 90Hp aracım için verilen kasko teklifi 3,102,00 TL dir.

bir yanlışlık olmuştur tahminim şaşırdım :S

benim arac 2006 executive modeli kasko değeri 35.100 lira

full kaskoya senelik 910 lira 12 taksit ödedim gerçi modeli düşük ondanmı bilmiyorum

eyup_31
11-02-2012, 15:26
çağlayan sende fazla ödemişsin sanki :(... 308 imi satmadan bir ay önce kasko yaptırmışdım anadolu sigorta ya 2011 auto6r comfort pack kasko değeri 45.100 tl. 860 tl fiyat çıktı 10 taksit... forum da paylaşmışdım fiyat uygun mu diye daha ucuza yaptıranlarda vardı

ÇΔĞLΔΨΔ∏
11-02-2012, 15:28
desene bizde fazla ödemişiz :( anadolu sigorta 1250 felan çıkarmıştı ordan direkt kaçmiştım

JET
11-02-2012, 15:52
Aksigorta : 3,102.00 TL full
Axa : 2.970.00 TL full
Liberty : 2.340.00 TL full
HDI : 2,105.00 TL teminatlar düşük

nasıl bir yanlışlık olacak arkadaşlar farklı yerlerden fiyat aldım, ilk sigortamı bayii ödemişti. Poliçede 0.TL gözüküyor.

:(

Özkan
12-02-2012, 15:49
Bende de 2010 model 308 var sigortadan mimlenmişiz denilene göre bir kaç hasar yüzünden yaklaşık 4 bin lirayı buluyordu bizde yaptırmadık .
Neden olarakta gençiz çok kaza yaparız araçın parçaları vs pahalı bundan dolayı demişti sigortacı

Dreamcatcher
12-02-2012, 19:08
Kaskocular kafalarına göre fiyat çıkarıyorlar,ben de yeni yaptırdım sayılır,1250 tl.civarında idi sanırım

Gökay
12-02-2012, 19:43
570 tl ödedim,2 senelik hasarsızlıkla ki bu 570'i sadece Axa'dan verdiler.Mini onarım seçeneği yok.
Diğer sigortalar 1500'den 1800'e kadar fiyat verdi.

Aracın parçalarının pahalı olması ve gençler tarafından tercih edilmesi,sigorta şirketleri için yeterli sebep.

2006 Seat İbizası olan arkadaşıma da 1500'un üstünde rakam verdiler.Sebep yukarda saydığım gibi..

demir_mert
12-02-2012, 19:59
Kasko primleri etkileyen bir çok faktör bulunmakta. Aklıma gelenleri sayayım; ruhsat sahibinin yaşı, ruhsat sahibinin daha önce yaptığı kazalar, aracın marka ve modeli, kasko yapılacak yıl içerisindeki ilgili marka araçlara ait prim / hasar oranı, sigorta şirketinin kasko yapacağı araç markasına olan bakışı, sigorta şirketinin o yıl içerisindeki kar-zarar durumu vs...

Şu demek oluyor ki X bir sigorta şirketi 2011 yılı içerisinde Y marka araçların aldıkları hasar ödemelerini inceler. O yıl portföyünde bulunan Y marka araçlar fazla hasar aldılarsa bir sonraki yıl sigorta şirketi Y marka araçların primleri yükseltmektedirler. Teoriden pratiğe geçersek eğer tüm sigorta şirketlerinde Peugeot marka araçların primleri yüksektir. Bunun sebebi, Peugeot markasının genç nesiller tarafından tercih edilmesi ve buna bağlı olarak artan hasar ödemeleridir.

Konuyu açan arkadaşın sorusuna gelecek olursak, size teklif veren sigorta şirketi demişki; ben size prim teklifi veririm ama yaptırmamanız için elimden geldiği kadar primi yüksek gösteririm. Siz de gider başka şirketten yaptırırsınız, beni de riske sokmazsınız :)

Hee kasko fiyatları derken, bu dönem en uygun primler Anadolu ve Axa Sigortadadır. Ama şunu unutmayın ki ucuz etin yahnisi yavan olur :)

Roadrunner
03-03-2012, 23:44
Aracım için ray sigorta 24650 kasko bedeli ve neredeyse işime yarayacak çoğu klozu kapsayacak şekilde 910 tl fiyat verdi acaba uygunmudur fiyat ne dersiniz...

Ömer Gedik
04-03-2012, 06:34
Kasko işi çok değişken olabiliyor. Kloz ları tam inceleyin. Peugeot'larla ilgili eskiden gelen bir kötü nam var maalesef. Ama şu an hem parça fiyatları oldukça uygun hemde o nesil artık yok gibi. Yine de kaskolarımız yüksek çıkabiliyor.

Alternatif yerlerden fiyat almanızı öneririm.

tunc.tunc
04-03-2012, 13:21
Arkadaşlar ben bu işi yapıyorum isterseniz yardımcı olabilirim:D Aracında servise gittiğinde bir ekspertiz rapor tutmuştur bu rapor doğrultusunda eski sigorta şirketin ve reasünans şirket iletişime geçmiş sigorta tarafından hasarın karşılanmak yerine kasko kullanılmıştır.Tramer sisteminde görülen hasar kaydındaki miktar ile araçının hasardan dolayı servisin sana imzalattığı sözleşme tutmuyor ise itiraz edebilir o gördüğün miktarların %50 altında fiyat verilebilir.Sana yardımcı olmak isterim.Ak sigorta sana fiyatı normal araçlara kestiği kasko fiyatından vermiş.Ak sigortanın peugeot kasko diye bi imkanı var.Tramerden bu sürpirim hatası düzeltilmesi taktirinde sana önereceğim şirketler şunlar; 1.sırada Mapfre genel sigorta , 2.Anadolu sigorta 3.ak sigorta bunların dışını pek önermiyoruz.Axa'dan bir müşterimin başına geleni sölüyorum hiç bir eklenti yapmadan," Başımdan geçenlerde bir kaza geçti.Kaskon axa sigortadandı. Axanın müşteri hizmetlerini aradım bana kendi yetkili servislerinin numarasını verdiler. Servisi arayıp çekici istedim.Aracım alındı. Hasar ekspertizleri geldi raporlar tutuldu.Aracım 15 iş günü sonrasında teslim edildi. Servis kendi getirdiği parçaları takmış. Aracı servisten çıkarıp yetkili servise bakıma götürünce aracın üzerinde yan sanayi parçalar çıktı ve servis garanti kapsamından çıkardı ve axaya yönlendirdi.Axa'dan tekrar orjinal parçaları istediğimde bunları biz takmadık bunlar bizim parçalarımız değil diyip gönderdiler bende aracı satmak zorunda kaldım." dedi ve ben çok şaşırdım hiçbirşey eklemedim aynen sölediğini aktardım ve o nedenle sıralamama koymadım arkadaşlar. Tepki almamak için anlattım :D
İnanın şöle tekrar okudum ve insanların hayatını ne kadar ucuza saydıklarını gördüm. Tramerin sana maille düzeltebilecegin bi numara var poliçende S.B.M. no ve Tramer belge no diye geçer bunlarla sisteme başvuruda bulunup bu hataları düzeltebilirsin.

Abdullah
05-03-2012, 17:51
Bu ay sonu benimde kasko sigorta ve muayene bitmiş olacak Allah sonumuzu hayretsin inşallah :D

γuяdaeя
06-03-2012, 01:20
Bu ay sonu benimde kasko sigorta ve muayene bitmiş olacak Allah sonumuzu hayretsin inşallah :D

Sigorta şirketleri sana kasko yapıyorlar mı? :cilgin

Dreamcatcher
06-03-2012, 08:16
Sigorta şirketleri sana kasko yapıyorlar mı? :cilgin

:gül4::gül4:

Abdullah
06-03-2012, 08:27
yapmazlar mı abicim nereden bulacaklar benim gibi akıllı uslu sakin bir çocuğu :D

mimit
14-03-2012, 00:08
merhabalar değerli forum üyeleri,

3 mart tarihinde aracımın sigortası bitmiş ben 13 mart olarak hatırlıyordum,normalde sigorta şirketleri bitim tarihine yakın bir zamanda arayıp yenilememiz için öneride bulunurlar ama sigorta firması bu konuda beni atlamış her neyse.aracım sigortasını bu gun yaptırdım ama 660 tl tuttu :S aradım sigorta firmasını bir güzel konuştum birden fiyat 440 tl ye düştü. neden bu kadar fark var dediğimde gecikme zammı,sigorta prim zammı ve aracımda hasar kaydı gözüktüğü nü söylediler.normal sigorta bedeli 230 tl civarında.

bu gecikme zammının oranı hakkında kimse bilgi vermiyor, küçük bir hasar kaydı da var doğru ama hasar kayıtları ne zaman dır sigorta primlerini yükseltiyor,geçen sene 1200 tl ye yaptırdığım kaskom da hasar gözükmesine rağmen 1300 tl kasko primi çıkarken,sigorta da neden bu kadar uçuk bir rakama geliyor anlamış değilim. mevzuatta bir değişme oldu da kaçırdım mı acaba. Ayrıca sigorta bizden hasar tutarını alacaksa ne anlamı kalıyor sigorta şirketine peşinen para vermenin.

Bunun dışında sigortalar çarptığımız hayvanlarında tedavi masraflarını karşılama başladılar biliyorsunuz,bu durumda tedavi masraflarını da bir şekilde bizden alacaklar demektir. duyarsız davranalım demiyorum kesinlikle yanlış anlaşılmasın ama 200 tl lik hasar için bu kadar artış oluyorsa bir hayvanın tedavisi daha pahalıya çıkacağından onuda illaki alırlar bizden nerede kaldı o zaman sigorta mantığı.

Biraz sert konuşunca bana önerdikleri çözüm aracı annemin üzerine satmam böylece hem sigorta bedelinde hemde kasko bedelinden kar elde edeceğimi söylüyorlar.En kötü bu yola başvuracağım 660 tl ödemektense 60 tl daha verip 240+60 şeklinde bir hesapla bu işten kurtulacağım,ha birde bu durumda devlet benden gelir vergisi isteyebilirmiş, kar amaçlı araba alıp sattığım için.

Malum peugeot araçlarda yaş ve araç renginden dolayı fazla ücret alıyorlar zaten birde bu zamlar falan çıldırmamak elde değil.

tatoo
14-03-2012, 00:16
yalnız annenize satış yaptığınızda araca muhayeneyi de yeniden yaptırıcaksınız sanırım o masrafınızda olacak diye biliyorum.. bende aracımı babamdan devraldım peugeot olduğu için yüksek fiyat birde benim yaşımın genç olduğu içinde biraz daha yüksek fiyattan alıyorlar.birkaç farklı sigorta şirketine sormanızı tavsiye ederim. hasar kaydı olunca fiyatın arttığını şimdi duydum valla..

mimit
14-03-2012, 00:24
ticari araç olmadı için muayene gerek yok,zaten araçta yeni olduğu için 2013 yılında ilk muayenesi,bende önceki araçlarım da yaş yüzünden çok sıkıntı çekmiştim kasko da 500 tl yi bulan farklar olabiliyor.sigortada ki fiyat artışını bende bugun duydum ilk defa.

tatoo
14-03-2012, 00:37
ticari araç olmadı için muayene gerek yok,zaten araçta yeni olduğu için 2013 yılında ilk muayenesi,bende önceki araçlarım da yaş yüzünden çok sıkıntı çekmiştim kasko da 500 tl yi bulan farklar olabiliyor.sigortada ki fiyat artışını bende bugun duydum ilk defa.

kasko yaptırmadık Rize'de gerek duymadım aslında güzel bişey ama dediğim gibi gerek duymadım.ticari araç sınıfında bizim araç ondan muhayene gerekli o zaman.o yöntemide izleyebilirsiniz.sigorta şirketinde çalışan bir arkadaşım var dilerseniz yardımcı olabilir belki

mimit
14-03-2012, 00:43
fiyat alabilirsek çok iyi olur bugun tam akşam üzeri gelişti olaylar bir kaç yerden fiyat alabildim ama gende çok iyi araştırmak istiyorum çünkü 18 in de de kaskom bitiyor,biraz sert konuşunca 200 tl düştükleri içinde daha ucuza yaptırabileceğim kanaatindeyim.

tatoo
14-03-2012, 00:58
0532 553 65 46 benim telefonum yarın 1 den sonra beni ararsanız bende arkadaşımla görüşüp tekrar size dönüş yaparım.

Ömer Gedik
14-03-2012, 09:52
mimit

Yaklaşık 1 senedir (yanlış hatırlıyor olabilirim.) Trafik Sigortası sabit değil. Yeni Trafik Sigortaları aynı kasko gibi Yaş, Cinsiyet, Kaza durumu gibi etmenleri de göz önünde bulunduruyor. Birde Tarih geçtiyse onun farkı geliyor.

Araç alım-satımı ile ilgili bireysel kişilere denetleme geldi. 1 yıl içinde 5 ve fazlası (çok emin değilim 3 te olabilir.) araç alıp satandan gelir vergisi almaya başladılar. Bu işi galerici gibi yapan bireyler büyük sıkıntı yaşıyor şimdi.

Esat
14-03-2012, 09:56
5 dediler sonra 3 e cevirdiler benim kuzenimde galericilik yapiyor ama bi galericinin yaninda yani resmiyette birsey yok 96 bin tl ceza gelmis bunlarin arasinda ogretmen doktor muhendis bissuru insan varmis
bu arada trafik sigortasi istanbul plakalarda hemen hemen 2 kati fiyat farki odenerek yapiliyor

mimit
14-03-2012, 10:49
mimit

Yaklaşık 1 senedir (yanlış hatırlıyor olabilirim.) Trafik Sigortası sabit değil. Yeni Trafik Sigortaları aynı kasko gibi Yaş, Cinsiyet, Kaza durumu gibi etmenleri de göz önünde bulunduruyor. Birde Tarih geçtiyse onun farkı geliyor.

Araç alım-satımı ile ilgili bireysel kişilere denetleme geldi. 1 yıl içinde 5 ve fazlası (çok emin değilim 3 te olabilir.) araç alıp satandan gelir vergisi almaya başladılar. Bu işi galerici gibi yapan bireyler büyük sıkıntı yaşıyor şimdi.

teşekkürler bilgiler için Ömer ama bu bahsettiklerin de herhalde %200 lük bir artışa neden olmaz diye düşünüyorum,yani ne olursa olsun 660 tl sigorta bedeli çok.3 yıl gibi bir süre varsa o zaman sorun değil bu vergi olayı beni bağlamıyor.bugün mümkün olduğunca çok yerden fiyat ve bilgi alıp dün yaptırdığım sigortayı iptal ettiricem.

tatoo
14-03-2012, 11:09
birazdan arkadaşımı arayıp size arkadaşımın numarasını özel mesaj olarak atarım sizde görüşmüş olursunuz olur mu?

mimit
14-03-2012, 11:12
birazdan arkadaşımı arayıp size arkadaşımın numarasını özel mesaj olarak atarım sizde görüşmüş olursunuz olur mu?

ya kusura bakmayın sizi daha arayamadım,ilk önce ankaradki firmalarla görüştüğüm için hepside kafa bulandırdığı için iyice çorba oldu iş :S

Yasin CCK
14-03-2012, 11:15
Geçen hafta kuzenime yeni araç aldık, noterden hemen sonra sigorta yaptırdık. İş grubuna, kişiye, araca göre fiyat veya indirim çıktığını söyledi sigortacı arkadaşım.

Meslek: Avukat
Araç: 207 1.4 Trendy 2007 Model

Sigorta Bedeli: 180 TL

mimit
14-03-2012, 11:18
ben aracı aldığımda bu tip uygulamalar sadece kasko da vardı,yaş,araç rengi,marka ve modeli kasko fiyatını etkiliyordu ama sigortalarda böyle olduysa ilginç.ben şu 660 ı ı bi geri alayımda :)

TanerHoca
14-03-2012, 11:21
trafik sigortasında iki senedir böyle.eskiden sabit olan rakam şimdi şirketten şirkete göre bile değişiyor.
iyice araştırmak lazım.mümkün olduğu kadar çok yerden fiyat alın.
iki sene önce trafik sigortası yaptırırken anadolu sigorta başka bir firmada 230 liraya yaptırdığım poliçe için 440 lira teklif vermişti.

tunc.tunc
14-03-2012, 12:56
Arkadaşlar selam size sigorta mevzuat ve mevduat konusunda yardımcı olabilirim malum bu işi yapıyorum herhangi sorunuz fiyat ve hasarlarla ilgili probleminiz var ise bana pm atıp size en kolay ve en ucuz yolu sağlıyabilirim bilmiyorum telefon numarası vermek dogru mu eger verebiliyorsam beni bilgilendirebilir misiniz? Arayıp ulaşabilirsiniz bana...

mimit
14-03-2012, 13:04
öncelikle şunu merak ediyorum ben trafik sigortasında gecikme zam oranı nedir?eğer müsait iseniz de araç bilgilerini pm atayım bana bir sigorta fiyatı hatta mümkünse kasko fiyatı çıkartın oda bitmek üzere.

Ömer Gedik
14-03-2012, 13:15
Yasin aracın Mersinde olması da bir durum tabi :)

Yasin CCK
14-03-2012, 13:22
Yasin aracın Mersinde olması da bir durum tabi :)

Tabi o da var :)

İl: Mersin :D
Meslek: Avukat
Araç: 207 1.4 Trendy 2007 Model

Sigorta Bedeli: 180 TL

mimit
14-03-2012, 13:40
İl: Ankara
meslek: serbest meslek
araç: 308 millesim 1.6 hdi 2010
sigorta bedeli : 660 tl

benim suçum ne? düşük rakamlar almaya başladım ama en düşüğü 440 lira hala :) anneye satacak gibiyim arabayı.

Yasin CCK
14-03-2012, 13:41
Valla Mehmet hocam ne senin ne de Fatmagül'ün bir suçu yok aslında :cilgin

mimit
14-03-2012, 13:48
406 nın sigortasını 155 tl ye yaptırmışım zamanında şimdi evrakları bulunca gördüm. 406 mı geri istiyorum :)

tatoo
14-03-2012, 14:04
İl: Ankara
meslek: serbest meslek
araç: 308 millesim 1.6 hdi 2010
sigorta bedeli : 660 tl

benim suçum ne? düşük rakamlar almaya başladım ama en düşüğü 440 lira hala :) anneye satacak gibiyim arabayı.

bizim arkadaştan bi fiyat geldi mi?

mimit
14-03-2012, 14:06
mail adresini tekrar alabilirmiyim,mail attığımda postmasterden cevap geliyor.

Dreamcatcher
14-03-2012, 14:08
Arkadaşlar selam size sigorta mevzuat ve mevduat konusunda yardımcı olabilirim malum bu işi yapıyorum herhangi sorunuz fiyat ve hasarlarla ilgili probleminiz var ise bana pm atıp size en kolay ve en ucuz yolu sağlıyabilirim bilmiyorum telefon numarası vermek dogru mu eger verebiliyorsam beni bilgilendirebilir misiniz? Arayıp ulaşabilirsiniz bana...
Duyarlı davranışın için teşekkürler Tunç arkadaşım :havali
Kısa zaman sonra trafik ve kasko için senle iritbata geçeceğim..

tatoo
14-03-2012, 14:09
mail adresini tekrar alabilirmiyim,mail attığımda postmasterden cevap geliyor.

gönderdim tekrardan pm olarak.

Ufuk
14-03-2012, 14:17
660 tl Trafik mi Kasko mu :cilgin
Benim Trafik 260 tl tuttu.. Hatta Ak Sigorta 220 tl ye yapıyordu ben kasko ile aynı yer olsun diye 260tl ye yaptırdım..

mimit
14-03-2012, 14:45
abi 660 tl ye kasko bulsam,2 senelik yaptırırım hemen :) sigorta bu

Dreamcatcher
14-03-2012, 15:14
780 tl kasko ödedim geçen yıl..12 taksit hem de ..ama memur sendikası üyelerine 40 % indirimli :nargile

mimit
14-03-2012, 15:54
bir çok yerden fiyat aldım hem kasko hem sigorta için, kaskolar tamam ama sigortalar inanılmaz pahalı gecikme zammı % 50 nin üzerinde,yarın notere gidip aracı annemin üstüne devredicem, 217 tl sigorta için ak sigortadan fiyat aldım,kaskoyuda bir kaç gün daha araştırıp öyle yaptırmayı planlıyorum

tatoo
14-03-2012, 16:13
bana gelen fiyatta (sizin araç için) 440 TL sigorta 3000 küsür de Kasko.neden bu kadar pahalı dediğimde de hasar veya gecikme dedi arkadaşım abi..galiba mantıklısı annenize devetmek

Ufuk
14-03-2012, 17:18
Ben Kaskoya 940 Ödedim ama Arkadas 560 Liraya Kasko Yaptırmış AXA Oyaktan 308'i . O yüzden şaşırdım.. 660 tl Trafik Absürd Geldi.

Alper90
14-03-2012, 17:34
yaşım 22 öğrenciyim aracıma trafik sigortası için eski aracımdan devrettim ama toplamı 278 lira falandı sanırım yanlış hatırlamıyorsam :) kaskoya gelince en uygun anadolu sigorta nakitte 2560 dedi taksitte 2873 diyorlar en gülünç kısım ise hangi şirket unuttum ama bir tanesi tam 13000 tl sigorta ücreti çıkardı :D

bu arada eski aracımdada benim başıma gelmişti sigorta günü bitmişti ve benim haberim yoktu 1 hafta geçmişti hemde polis çevirdiğinde fark etmiştik ama araç 2010 golf idi ve 240 tl ye halletmiştim gecikme falan o kadar fark etmedi mimit sen bir araştır peşine düş bu işin ;)

Esat
14-03-2012, 17:39
Kasko cok degisken birsey aracin ilk sahibi kullanin yasi onceki hasari onceki senelerden devreden hasarsizligi kullanilan ilin plakasi istanbul daha pahallidir policesinde deprem sel halk hareketi hasarsilik arac temin klozu v.s hepsi cok oynak seyler aracin segmentinde bile cok fark var mesela comfort ile premiumplus arasinda fark cikiyor fiyatta

mimit
14-03-2012, 18:07
bugun çok fazla yerle görüştüm,firma değiştirseniz bile gecikme zammı alınıyor bu rakam genel olarak % 50(hdi sigorta %65 alıyor) hasar oranı ise %20 ile başlıyor artarak devam ediyor.yani şöyle düşünüldüğünde hasar artı gecikme zammı 350 400 tl arası bir fiyat çıkabilirdi ama 660 tl inanılmaz bir rakam.gün içinde gelen tekliflerde 350 340 a kadar düştü.

Kasko çok farklı bir olay ben gelende full kasko dedikleri max. içerikli olan kasko tekliflerini değerlendiriyorum ve tabiki aracın kasko değerine göre. aracı 35.000 tl gösterip kloz ları azalttıkça kasko fiyatı da düşüyor,aracım ilk kaskosu 1200 tl yaptırdım hasar olduğu halde hasar oranı lira bakımından düşük olduğu için 100 tl fark ile aynı poliçeden devam edebiliyor.
ama aracı annemin üzerine geçirdiğimde sigorta primi 230 240 tl arasında çıkıyor,kasko da da araç değeri 38,800 tl mini onarım dahil, 1100 tl ye halledebiliyorum.toplamda 450 500 tl den fazla kazancım olacak.sigorta firmasıda dün itibari ile gözümden düştü zaten.bu fiyatları veren yeni bir firma ile çalışmaya devam edeceğim.

tatoo
14-03-2012, 18:38
abi bencede sen en iyisi annenin üzerine devret aracı.hadi bu sene o fiyattan aldın da bunun bir sene sonrasın da fiyat yine 3 aşağı 5 yukarı aynı olucak yani..

Esat
15-03-2012, 00:09
2. eldeki kasko fiyati yuksek cikacak bence hic devir etme trafik sigortasini yuksek yatir seneye tarihini kacirma kasko ikinci elde ozelliklede pejolarda yuksek cikiyor

mimit
15-03-2012, 23:47
işlemleri bugün hallettim 85 lira noter masrafı oldu ona da zam gelmiş, 240 tl sigorta tuttu.kasko da araç bedeli 38,800 tl üzerinden 1300 tl ye fiyat verdiler.kaskom bitince de o poliçe devreye girecek.Acentayı da baya bir tuttum,sigortanın ödenmesi için bir ay önceden yazılı evrak ile bilgilendirme son 15 gün içinde ise 3 defa telefon ile ulaşılıp ödemenin gerçekleşmesini sağlayacaklarını onlardan kaynaklı bir hata ise gecikme zammı ve sigorta ücretinin % 50 sini ödeyeceklerini söylediler.

sigortacı arkadaşın dediğine göre,kasko ve sigorta priminin yüksek çıkmasında da ki faktörler, sürücü sicili(kusurlu hasar sayısı arttıkça primlerde artıyor),sürücü yaşı,araç rengi,aracın markası ve modeli.Birde mesela bir alman aracını alman sigorta şirketinden sigorta latırsanız diğer firmalara göre daha uygun olabiliyormuş ama buda her firma için geçerli değilmiş.

Ben biraz pejodan dert yanınca yüksek fiyatlardan falan,sürücü sicilinin öneminden tekrar bahsetti bir defa kaza kusurlu kaza yaptıktan sonra en az iki yıl poliçelerde hasar kaydı olmaması gerekiyormuş ki, araç değişiminde yada firma değişimlerinde normal fiyatlar alınabilsin.japon araçların aolan yüksek talepten dolayı onlarında kasko fiyatları bir hayli yüksekmiş.

Haluk
16-03-2012, 15:51
sizde amma afaki değerler çıkmış böyle geçen eylülde sigortam netten yaptırmıştım kasko ve sigortayı il erzurum
anadolu(sigortam net) başak groupama(erzurumdan fiyat aldım)
kasko:820tl 1200tl her ikisi de %50 hasarsızlık mevcut.anadolu da 50tl ye 2 hasarda hasarsızlık iptal olmuyor.
sigorta 108tl 200tl
sıfır sicil

mimit
16-03-2012, 17:30
bende geçen sene çok uygun fiyatlara yaptırmıştım hem kasko hem sigortayı ama zamlar gelmiş ve mevzuuatlarda değişiklik olmuş,ayrıca sigortacının bizi atlaması benimde geç fark etmem yüzünden gecikme zammı ile birlikte değerler baya bir yükseldi ama çözüldü çok şükür.bugun bir düzeltme için aradılar kasko poliçesini yeniden düzenlemişler.araç bedeli 40,000 tl olmuş, 90 lık motor üzerinden hesaplamışlar ilk poliçeyi,küçük bir fark doğduğunu söylediler ama talep etmediler,bugun itibari ile yeni kasko poliçemde işleme gir.hepmize kazasız.cezasız sürüşler diliyorum.

tunc.tunc
18-03-2012, 08:32
Arkadaşlar günaydın. Bir süredir işlerle ilgili uğrasınca foruma bakamadım kusura bakmayın herhangi bir fiyat için bana pm atın ben ilgilenirim Hakkari'de müşterime sigorta kargoladım hafta içinde.(öle sadık müşterilerim var). Haftasonu itibariyle tramer sistemine bizim gibi acenteler için bir sistem kuruldu. Bu sistemlerde özel yetkili acenteler( ki bunlardan biri benim), geçikme zammını %5 e kadar indiriyoruz. Öle ki satıığınız aracınızda kalan indirim hakkını yeni aldığınız araca devredebiliyoruz( bu herkes için mümkün olmuyo bazı kriterleri taşımak lazım). Kasko içinde sistemi oturrtuk inşallah 12 şirketten aynı anda fiyat alabiliyoruz. Forumdaki yüzlerini görmesemde değerli arkadaşlarıma yardımcı olmak isterim. Bosu boşuna sizin üzerinizden yüksek komisyonlar kazanmak için yüksek fiyatlara yöneltmelerine izin vermeyin.(özellikle sigorta için ; nasıl olsa karşı tarafın hasarını karşılıyacak, kasko şirketi seçmeye özen gösterin) Ben 21 yaşındayım. 10 yaşımdan beri babamın yanına giderim şimdide çalışıp üniversite okuyorum yani bu sektörün fiili olarak içindeyim. Herhangi bir sıkıntınızda pm atıp benden telefon numarası alırsınız ben her işinizi çözmeye razıyım öle fazla komisyon kazanmakta da gözüm yok :D

Dreamcatcher
18-03-2012, 12:01
Duyarlılığına teşekkürler tunç..

tunc.tunc
18-03-2012, 20:42
Duyarlılığına teşekkürler tunç..
rica ederim her şekilde yardımcı olmak isterim.

Esat
19-03-2012, 14:46
Arkasalar bazilarinizda bildigi gibi cuma gunu kardesime premium 2. el 2008 daha oncesinde toplam 2088 tl hasari olan bir arac aldik
allem kullem su ana kadar en ucuz fyati 2244 lira olarak aldik bircok kasko firmasi kapiyi 5000 lerden acti standart 3000 in altina dusen yok 7000 kusuru duyunca sok oldum tamam kardesimin ilk arabasi 2. el araba 27 yasinda buda bir sorun ama araya birde peugeot girince maalesef fiyat boyle firliyor
ben auris i alinca 28 yasindaydim ayni sartlardaydik ve ben o arabayi 1100 mu 1200 tl ye kasko yaptirmistim yazik ya bu kadarda ucuz parcamiz var ne diyeyim

gokhancpt
19-03-2012, 15:17
diyecek aslında çok şey var ama formun kapatılmaması için susmak en güzeli sanırım...

kinky
19-03-2012, 15:20
Yıllardır hasarsızlık indirimli ala ala yeni başlayanlar için fiyat nedir fikir yürütemedim ama bana da çok geldi. 7000 lira nedir öyle, tek başına araba parası..

tunc.tunc
19-03-2012, 18:28
Ben bunca yıldır sigorta işinin içindeyim geçen perşembe günü porsche poliçesi kestim sıfır panamera 6000 tl tuttu arkadaşım bilgilerini gönderirsen pm atarsan sıkıntıyı çözebilirim.

TanerHoca
19-03-2012, 21:38
esat yeni aracınız hayırlı olsun.kardeşinin kazasız belasız kullanması dileklerimle:iyi

Cem B
20-03-2012, 00:43
sigorta şirketlerinin saçma sapan bir çalışması oldugunu bende yeni fark ettim,iki araçtan babamın kullandıgı da benim üzerime kayıtlı oldugu için ve babamın 2 kez köpeğe çarpıp hasar yarattıgı için ,çizik bile olmayan kendi aracımıın ilk kaskosu bittiğinde Anadolu sigorta ilk kaskoyu 1050 tl den yapmışken ayrıca ikinci kez yenimele yapmadı bile,teklif bile vermedi direkt sizi kasko yapamayız dediler,başka bir şirket 1200 çıkardı sora birden 1600 e fırladı,bu tutar 2011 çiziği bile olmayan bir 308 için,yapıcak bişey yok diyerek yaptırdım,bu olay aralık ayında oldu

bugün sabah babamın kullandıgı diger araç yani iki kez kaza yapmış aracın kaskosu bitti,gittim sigortacıya yenilemek istediğimi söyledim ,inanılır gibi değil aralıkta 1600 tl fiyat çıkaran aynı şirket bu kez bu araç için 1200 tl çıkardı ve yaptırdık.ben buna bir yorum getiremedim...

Dreamcatcher
20-03-2012, 09:07
Ne kaptırırsa kar..anlamayacak birşey yok ...

TanerHoca
20-03-2012, 09:21
yeni düzenleme ile birlikte(polis olmadan tutanak tutma) istismarlar arttı diye sigorta bedelleri de artmış olabilir mi???
önceden böyle değildi sanki.çok sıkıntılı olmadığı sürece müşterinin üzerine atlıyorlardı.

cmr_cihangir
20-03-2012, 09:26
Bence aracın plakasını yakın illerden birinde -mesala Tekirdağ, Düzce filan- çıkartmak en az 2-3 bin tl kaskoyu aşağı çeker diye düşünüyorum. Eğer Eser vakit bulabilirse denemekte fayda var....

Abdullah
20-03-2012, 09:28
yakında benimde bitiyor kaskom birkaç defa kazamız oldu bakalım kaç para çekecekler???

TanerHoca
20-03-2012, 09:29
yakında benimde bitiyor kaskom birkaç defa kazamız oldu bakalım kaç para çekecekler???

yazılanlara bakılırsa belki de hiç çekmeyecekler bile...

Abdullah
20-03-2012, 09:34
yazılanlara bakılırsa belki de hiç çekmeyecekler bile...

aynen hocam bende öyle düşünüyorum yoksa çoktan aramaları lazımdı eski kaskodan kaskonuz bitiyor yenileyelim felan diye.

Esat
20-03-2012, 10:31
2244 lira min verilen fiyat ama o bile cok degilmi ?

Abdullah
20-03-2012, 10:56
2244 lira min verilen fiyat ama o bile cok degilmi ?

hangi kasko abi aksigorta ise bence normal sayılabilir. Kaskonun şartları göz önüne alınabilir abi.

mimit
20-03-2012, 13:06
Bilindiği gibi bende kısa bir süre önce benzer sıkıntılar yaşadım,aracı yaşı büyük bir aile büyüğüne devretmekten başka çare bulamadım,aracın donanım paketi bile kasko fiyatlarını yükseltiyor yada düşürüyor,sigorta şirketlerini serbest bırakmışlar denetleyen de yok onun için rakamların daha da uçtuğunu düşünüyorum.ben aracı annemin üzerine devrettim 85 tl masraf ödeyip,660 tl istedikleri sigorta poliçesini 240 liraya,kaskoyu da 1280 tl ye hallettim.bana 4000 tl ve üzeri kasko teklifleri gelmişti.böyle olunca daha ekonomik oldu her açıdan.

demir_mert
20-03-2012, 17:41
Esat Abi,

Aracın ruhsat fotokopisini bana ulaştırabilirsen biz de bir teklif çalışalım. Belki daha uygun fiyatlarla karşılaşabiliriz...

Esat
20-03-2012, 18:00
Kardesim tesekkur ederim bu gun itibari ile bayii indirimi arti devamli calisilan acantinden kendiindirimi%10 (kuzenim olur kendisi) o dahil son fiyat 2270 garantinin kaskosu yapildi inan bissuru yerden sordurduk ilk arac arti 2. el arti pejo olmasi dolayisi ile enteresan rakamlar cikti ortaya herhalde 2. kasko bu fiyatlarin yarisi gibi birsey ciukacak diye dusunuyorum

demir_mert
20-03-2012, 18:13
Abi hayırlı olsun. Kasko yaptırırken 5-6 bin TL'lik rakamları ben de görmüştüm. İstemeye istemeye 2.200 TL'ye Anadolu Sigorta'dan yaptırdım.

erener
20-03-2012, 18:46
Benim hasarızlığım var, Geçen ay 680 TL ye şirketimizin anlaşmalı şirketine personel indirimi alarak yeniletmiştim.

Abdullah
03-04-2012, 08:32
Dün akşam bir telefon geldi telefonun karşısındaki şahıs MEPA sigortadan aradığını daha önce konuştuğumuzu (ki ben konuşmadım) trafik sigortasını ne yaptığımı sordu :) bende yaptırdım dedim tamam dedi. Kaskonuzu ne yaptınız? Bende birkaç yerden fiyat aldığımı söyledim. Oda yaptığı fiyat çalışmasını aktarmak istedi buyrun dedim AK Sigorta dedi daha önce biten kaskonuz yine AK Sigortadan 824 TL dedi :D havalara uçtum çünkü Ak Sigorta için başka bir yerden 5000 TL fiyat almıştım amaaa dedim ki Ruhsat Sahibi ben değilim siz benim adıma mı baktınız dedim ??? Oda evet dedi 206+ aracınız :cilgin kala kaldım telefonda yok dedim benim araç 308 ama dedi 206+ Abdullah Danış dedi yok dedim anladık ki ismim ve soyismimle 206+ sahibi başka bir peugeot sahibi arkadaş var hemde onunda kaskosu ve trafik sigortası aynı anda bitiyor hem adaşım hem soydaşım :D gel forumpeugeotta buluşalım :D :D :D

Esat
03-04-2012, 10:43
Oda iyiymis ;)

erener
03-04-2012, 12:13
Esat şu aracın resimlerini görelim kardeşim olmazmı :-)

Esat
03-04-2012, 15:47
Esat şu aracın resimlerini görelim kardeşim olmazmı :-)

Erenim ben aracı 2 kere gördüm biri kuaförde ötekinde de bu pazar günü maşukiye ye kahvaltiya gittik inşallah bi ara çekerim karşının arabası çengelköyün siyah parfüm paketli 308 dizel otm inşallah bir buluşmaya onunla gelirim yada eseri ikna ederim onunla abanta gelirim fatih aslanı yatmaya alıştı :)

TanerHoca
03-04-2012, 16:08
...
anladık ki ismim ve soyismimle 206+ sahibi başka bir peugeot sahibi arkadaş var hemde onunda kaskosu ve trafik sigortası aynı anda bitiyor hem adaşım hem soydaşım :D gel forumpeugeotta buluşalım :D :D :D

bir ağalık yapıp ödeseydin adaşının sigorta ücretini:D

Abdullah
03-04-2012, 16:50
bir ağalık yapıp ödeseydin adaşının sigorta ücretini:D

oda benimkini ödeseydi çok mutlu olurdum hocam ya :D

reisG
11-05-2012, 11:57
Ölümlü trafik kazalarında destekten yoksunluk tazminatı için ‘kusurlu’, ‘kusursuz’ ayrımı kalkıyor. Yargıtay Genel Hukuk Kurulu, açılan bir dava üzerine trafik kazasında ölen kişi tam kusurlu olsa da yakınlarına tazminat ödenmesi kararına vardı. Yakınını trafik kazasında kaybeden binlerce kişiye umut olan karar, “Ölen kişi kusurlu olsa da yakınlarının bir kusuru yok” gerekçesine dayandırıldı. Ölümlü trafik kazalarının yüzde 40’ının kusurlu olduğunu belirten uzmanlara göre, sigorta şirketleri büyük bir tazminat yükünün altında kalabilir. Genel Hukuk Kurulu’nun önünde benzer dava konusunu içeren 300’e yakın dosya bekliyor.Radikal Gazetesi'nden Sibel Cingi'nin özel haberine göre, 2008’e kadar trafik sigortası kapsamında trafik kazasında hayatını kaybeden kişi kusurlu bile olsa yakınlarının destekten yoksunluk tazminatı alma hakkı vardı. Ödenecek tazminat, kusur oranına göre değerlendirmeye açıktı. Ancak 2008’de tazminat alma hakkı ortadan kalktı. Şirketler dört yıldır kusurlu ölümlerde tazminat ödemiyordu. Son 4 yıldır yerleşik içtihattan dönülerek ‘yansıma kusur-yansıma suç’ gibi bir kavram yaratıldığını belirten hukukçular, bu gerekçe ile kusurlu kazalarda ölen kişinin yakınlarına destekten yoksun kalma tazminatı ödenmediğini belirtiyor. Hukukçular, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 92/b maddesi işlemez hale getirilmişti” diyor. Kararın emsal teşkil ettiğini belirten hukukçular, kararın geçmişe dönük de uygulanacağını açıklıyor ve ekliyor: “‘8’de 1 ya da 8’de 8’ kusur olsun. Bu karara göre kusur oranı ne olursa olsun aracın sürücüsü ve işleteninin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilecek. Çünkü karar ‘ölen kusurlu olabilir ama geride kalanların bu olayda bir kusuru yok’ gerekçesine dayalı.”

Kusurlu ile kusursuz olana tazminat aynı

Zorunlu trafik sigortası kapsamında trafik kazasında ölüm durumunda tazminat hakkı var. Buradaki en üst limit 225 bin lira. Sigortadan alınacak tazminat kazada hayatını kaybeden kişinin geliri, eğitimi, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı gibi kriterlere göre belirleniyor. Hukukçulara göre kusurlu ve kusursuz hallerde tazminat hakkı aynı olacak.

İşte o karar

"Davacıların ölenin salt mirasçısı sıfatıyla değil, destekten yoksun kalan 3. kişi sıfatıyla dava açtıkları, ölüm nedeniyle doğrudan davacılar üzerinde doğan destekten yoksunluk zararının oluşumundaki kusurun davacılara yansıtılamayacağı, dolayısıyla tam kusurlu araç şoförünün ve onun eylemlerinden sorumlu olan işletenin kusurunun işletenin isteğinden yoksun kalan davacıları etkilemeyeceği, Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartlarına göre aracın Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortacısı davalı sigorta şirketi işletenin üçüncü kişilere verdiği zararları teminat aldığına ve olayda işleten tam kusurlu, destekten yoksun kalan davacılarda zarar gören 3. kişi konumunda bulunduğuna göre davalı sigorta şirketinin zararının tamamından sorumlu olduğu ve davacıların davalı sigorta şirketinden destekten yoksun kalma tazminatı isteyebilecekleri oy çokluğu ile kabul edilmiştir.”

Kararda süreç nasıl işledi?

* Halime Aktaş ve Ömer Aktaş, sigorta şirketinden destekten yoksun tazminatı alamadıkları için Kadıköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dava açtı.
* 2009’da açılan davaya davalı sigorta şirketi, davacıların zararının sigorta teminatı kapsamında olmadığını savunarak itiraz etti.

* Bunun üzerine mahkeme, iddia, savunma ve bilirkişi raporuna göre dava konusu zararın araç işletenin değil, davacıların zararı olduğu gerekçesi ile toplam 100 bin TL’nin sigorta şirketi tarafından ödenmesine karar verdi.

* Bu karar sonucu sigorta şirketi temyiz yoluna gitti.

* Dosya, Yargıtay Genel Hukuk Kurulu’na geldi. Kuruldan oy çokluğu ile tazminat ödenmesi kararı çıktı.

TanerHoca
11-05-2012, 14:00
...trafik kazasında ölen kişi tam kusurlu olsa da yakınlarına tazminat ödenmesi kararına vardı..

oh ne ala.hem kendi canını hem de milletin canını hiçe sayarak trafikte her türlü atraksiyonu yap.öl, öldür, bir de akrabaların tazminat alsın.
anlamak mümkün değil...

γuяdaeя
11-05-2012, 14:47
Aile üyeleri mağdur olmasın diye belirtmiş hocam.. onların ne suçu var ki? Allah kimsenin başına vermesin.

TanerHoca
11-05-2012, 15:00
Aile üyeleri mağdur olmasın diye belirtmiş hocam.. onların ne suçu var ki? Allah kimsenin başına vermesin.

kural tanımazlar yüzünden ölenlerin ne suçu var!? ben bunu suçu ödüllendirmek olarak değerlendiriyorum.
bir anlamda "sen gazla öl, öldür biz akrabalarına bakarız" hesabı...

sarman
11-05-2012, 16:09
Taner hocam seni tamamen destekliyorum, bende aynı şekilde düşünüyorum.

Hasan_33
12-05-2012, 22:38
Durum cok tuhaf bir hal almis.

Söyle düsünürsek;
hayat sigortasi olan bir kisi intihar ettiginde geride kalanlar bundan faydalanamiyor. (Hatta ozel saglik sigortaniz basarisiz intihar girisiminden sonra hastahane masraflarini dahi karsilamiyor) Ama hayat sigortasi olmayan bile intiharini araba ile yaparsa, geride kalanlara yüklü bir para birakacak. Bu durumda Türkiye sartlarinda( ekonomik sebeplerden dolayi intihar vakalarinin cok yasandigi bir ülke olarak) ölümlü trafik kazalarinin sayisinda artis olacagi kesin gibi.

Söyle bir durumda var ki; sigorta sirketleri bu parayi öderse ne olacak, 10 kar edeceklerine 5 kar etsinler. Önemli olan insanlar magdur olmasin. Kapitalizmin zengin patronu 100 m.lik yata binecegine 50 m.lige binsin.

Ufuk
12-05-2012, 23:05
Durum cok tuhaf bir hal almis.

Söyle düsünürsek;
hayat sigortasi olan bir kisi intihar ettiginde geride kalanlar bundan faydalanamiyor. (Hatta ozel saglik sigortaniz basarisiz intihar girisiminden sonra hastahane masraflarini dahi karsilamiyor) Ama hayat sigortasi olmayan bile intiharini araba ile yaparsa, geride kalanlara yüklü bir para birakacak. Bu durumda Türkiye sartlarinda( ekonomik sebeplerden dolayi intihar vakalarinin cok yasandigi bir ülke olarak) ölümlü trafik kazalarinin sayisinda artis olacagi kesin gibi.

Söyle bir durumda var ki; sigorta sirketleri bu parayi öderse ne olacak, 10 kar edeceklerine 5 kar etsinler. Önemli olan insanlar magdur olmasin. Kapitalizmin zengin patronu 100 m.lik yata binecegine 50 m.lige binsin.

'Söyle bir durumda var ki; sigorta sirketleri bu parayi öderse ne olacak, 10 kar edeceklerine 5 kar etsinler.' Kısmına Katılmıyorum Hemen Primleri Yükseltirler 250 tl trafik sigortası ödeyeceğimize 500 tl öderiz. Şirketler Kar etmeden Faaliyet göstermez.

ozgur_106
12-05-2012, 23:45
Adamın hayattan beklentisi kalmaz batar gider vurur arabaya ölür öldürür geride kalan yaşar hem iyi hemde kötü.Sigorta primi artmasında ne yaparlarsa yapsınlar 290TL çok geliyor bana :) Zorunlu olmasa yaptırmam :D

Hasan_33
12-05-2012, 23:48
Ufuk kesinlikle haklisin, sirketler kar marjini düsürmek istemez, hemen primleri yükseltirler :)

k.murat308
26-07-2012, 07:56
arkadaşlar 2011 model 90 beygir manuel dizel alp beyazı 8000 km deki comford pack aracım ile 07.07.2012 tarihinde kaza yaptım ak sigorta tarafından kaskolu aracımın pert oldugu ve piyasasının 35.000 tl oldugu söylendi Kasko üzerinde 41.300 tl yazıyor.aracımda daha çizik bile yoktu sigara dahi içilmemişti.ve halada tarafıma net b ir bilgide verilmedi.diyorum 35.000 tl varsa ben alayım diyorum servis fiyatları bu diyorlar.lütfen piyasası ne kadar bilen varmı. ve psikolojik baskı yapmak içinde hala pert kesin değil yaptıralım diyorlar.pert seviyesindeki aracı bana yaptırmaya çalışıyorlar

arkadaşlar yeni üye değilim formatı değiştiği için giremiyordum murat 308 email eskisi murattutuncu72@hotmail.com

hatamıda anlamış değilim

yeniden girebilmemiçin sistem nikimi k.murat olarak atadı galiba

ömerbey kardeşim bana acil yardım lazım

Abdullah
26-07-2012, 07:58
Geçmiş olsun ve aramıza hoşgeldiniz. Sorununuzun cevabını alabilmeniz için lütfen forum kurallarını okuyup yerine getiriniz.

Yasin CCK
26-07-2012, 08:33
Diğer konulara yazdığınız mesajları kendi konunuz ile birleştirildi.

Öncelikle geçmiş olsun. Cana gelmemiş olması önemli olan. Kasko bedelinin altında fiyat verilmesi maalesef olağan bir durum. Siz ya teklifi kabul edeceksiniz ya da kavga dövüş miktarı yükseltmeye çalışacaksınız.

k.murat308
26-07-2012, 08:41
ama primi alırken 41.300 tl olarak alıyorlar ve bu miktarı biz almıyoruz ayrıca ikame araç istediğimdede hafta sonu olduğu için vermiyoruz dediler rezillik diz boyu yani ayrıca fiyatlar konusunda bir bilginiz varmı

k.murat308
26-07-2012, 08:46
41300 tl yi biz belirlemiyoruz kendileri prim alırken fiyatı kendileri sistemden belirliyorlar

reisG
26-07-2012, 08:48
Murat PM den telefonumu gönderiyorum beni ara yardımcı olabilirim.

murat308
26-07-2012, 10:33
tşk ederim yardımlarınız için

TanerHoca
26-07-2012, 10:56
öncelikle geçmiş olsun.

reis konuyla ilgili yardımcı olmuş anlaşılan.ancak ben bir hatırlatma yapmak isterim.

poliçeye esas teşkil eden miktarı yüksek tutmanın pratikte pek bir faydası yok.sadece bir miktar daha fazla prim ödemiş oluyorsunuz.
araç pert olduğunda sigorta şirketi için esas olan aracın piyasada o an için geçerli olan ikinci el değeri.şirketin yükümlülüğü aracı yerine koymak.

bilgi için:http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/kasko-deger-listesi-ile-ilgili-sorular

Aracımı sigorta ettirirken bu listedeki değer üzerinden sigorta ettirdim, aracım çalındığı veya pert olduğunda sigorta şirketi bana bu meblağı mı ödeyecek?

"Kasko Sigortası Genel Şartları B.3. maddesi 3.3.1.2 bendi “Aracın tam ziyaa uğraması halinde, sigortacının azami sorumluluk haddini geçmemek üzere, hasar anındaki sigorta değeri ödenir”, aynı maddenin 3.3.1.4 bendi ise “Aracın çalınması halinde, sigortacının azami sorumluluk haddini geçmemek üzere aracın çalınma günündeki değeri ödenir” şeklindedir. Bu madde uyarınca aracınız çalındığı veya pert olduğunda hasar tarihindeki değeri ödenir.

Esas olarak sigorta şirketi zayi olan aracın eşinin temin edileceği meblağı ödemekle yükümlüdür."

murat308
26-07-2012, 11:11
hasar tarihindeki değeri derken .kasko yaptıralı 2 ay oldu.kasko değerinden sadece lastik ve aküde eskime payı düşülür denmektedir.sahibinden com a baktığımda aynı ayardaki araçların piyasa fiyatı 39-42 tl arasında görülüyor

TanerHoca
26-07-2012, 11:14
verdiğim linke bir göz atın:

"İkinci el fiyatları ise, ikinci el internet siteleri, haftalık ve aylık süreli yayınların takip edilmesi, günlük gazetelerin seri ilan sayfaları, açık oto pazarları ve galeriler, ticari araç pazarları, kurumsal olarak ikinci el alım-satımı yapan şirketlerden alınan listeler gibi kaynaklardan toplanan bilgiler ışığında hazırlanır."

murat308
26-07-2012, 11:16
yani kaskodaki değer ödenir anlaşılıyor değilmi

murat308
26-07-2012, 11:17
internet sıkıntılı biraz

TanerHoca
26-07-2012, 11:20
yani kaskodaki değer ödenir anlaşılıyor değilmi

ben öyle anlamıyorum.poliçede yazan yüksek değer değil, aracın piyasada cari olan o anki ikinci el değeri ne ise o ödenir olarak biliyorum.
ancak yasinin de söylediği gibi uğraşarak bu bedeli arttırmaya çalışabilirsiniz.

reisG
26-07-2012, 11:23
Murat ile konuştuk. sigorta acentesi arkadaşımdan aldığım bilgileri aktardım. Bu bilgiler ışığında uğraşacak.
Kasko poliçesi yaptırırken veya uzatırken aracın modelinin doğru olarak policede yazdığına emin olunması lazım. murat'ın aracında 36.750 TL olan kendi aracının kodu değil büyük ihtimalle 308 HDI 112 AUTO 6 R benzeri bir 308 modelinin kodu girilmiş ve haliyle araç değeri ve kasko miktarı yüksek çıkmış. Burada bir de 20.000 TL nin üzerinde hasar ve pert olma durumu var. Bu şekilde yapılacak şey ana firmanın aranılıp hatalı poliçe kesiminden kaynaklanan fazla kasko primi iadesi sağlanacak ve araç pert ise poliçe kesim tarihindeki aracın devletçe belirlenmiş değerinin poliçe sahibine ödenmesi olacak.

murat308
26-07-2012, 12:07
poliçe üzerinde 90 beygir 2011 model dizel comford pack modeli diye yazıyor karışıklık olacağını sanmıyorum çünkü 3-4 sigorta araştırdığımda hepsi aynı fiyatı çıkarmıştı.41.300 tl yi marka kodu poliçem üzerinde yazan 114787 dir.buna baktığımda comford 90 beygir dizel gözükmektedir ayrıca aracım comford pack tır pack olunca biraz daha farklılık oluyordu sanırım

murat308
26-07-2012, 12:39
Ayrıca iyiki aracım 308 miş kazayı hafif atlatmamda çok büyük etken oldu

JET
16-08-2012, 17:16
Murat bey aynı özellikteki araca biniyoruz bendede çizik yok, 30,000 km de ve bugün 37,000 tl teklif ettiler vermedim. 2011 de 0 aldığım fiyat 37,500 TL şuan makyajlı araçlar 48.950 TL ye satılıyor. Bence sigorta şirketinin verdiği para 2-3 bin lira az. Çok geçmiş olsun umarım durumu çözmüşsünüzdür.

aydalper
16-08-2012, 20:12
Sonuç ne oldu bende merak ediyorum. Benim aracımda nisan ayında 41500 lira üzerinden sigortalandı, temmuz ayı kasko değer listesinde ise bir anda 36500 liraya düşmüş olarak görünüyor. Ama benim aracımın km sinde ve bakımında bir aracı bu fiyata almak mümkün değil, şimdi Allah göstermesin aracımın pert olması durumunda 36500 lirayı kabul etmekten başka çarem yok mu demek oluyor bu?

Yasin CCK
17-08-2012, 09:19
Yargıtay, çok tartışılacak bir karara imza atarak, sürücünün alkollü olmasını sigorta bedelinin ödenmemesi için tek başına yeterli saymadı. Emsal oluşturacak karara göre, sigorta şirketleri sürücü alkollü olsa da oluşan hasarı ‘kusuru olmaması halinde’ ödemek zorunda kalacak.
Yargıtay’dan kasko şirketlerine kötü haber geldi.
Hürriyet'in haberine göre, Yargıtay 17’nci Hukuk Dairesi, sigorta şirketinin ‘sürücü alkollü’ diye karşılamadığı, 10 bin liralık onarım bedelinin ödenmesine vize verdi. N.B adlı kadın sürücü, dört yıl önce Mardin Nusaybin’de kaskolu aracıyla tek taraflı trafik kazası yaptı. Hasarlı araç 922 kilometre uzaklıkta Çorum’daki servise çekiciyle taşınıp onarıldı. Sigorta şirketi, “sürücü alkollü” diyerek hasarı ödemedi. N.B, onarım ve çekici masraflarının karşılanması için 16 bin 400 liralık maddi tazminat davası açtı.
Gölcük 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, davalı sigorta şirketinin avukatının ‘Sürücü alkollü, hasar teminat dışında’ itirazına rağmen bilirkişi raporu ışığında hasarın ödenmesine karar verdi. Mahkeme, 2 Kasım 2011’de faturalandırılan 10 bin 34 liralık onarım ve bin 400 liralık çekici masrafının toplamı 11 bin 434 liranın davacı sürücüye ödenmesine hükmetti. Davalı sigorta şirketi ise kararı temyiz etti. İki taraflı şikayetleri inceleyen Yargıtay 17’nci Hukuk Dairesi, 10 bin 34 liralık tamir masrafının ödenmesini usul ve yasaya uygun bulup onadı.

KANITLANMASI GEREKİR
Avukat Alper Sarıca, Yargıtay’ın sürücünün alkollü olmasını sigorta bedelinin ödenmemesi için tek başına yeterli saymadığını belirterek, “Kara taşıtları kasko sigortası genel şartlarına göre rizikonun teminat dışı kalabilmesi için sürücünün sadece alkollü olması yeterli değildir. Kazanın münhasıran alkolün etkisi ile oluştuğunun sigortacı tarafından kanıtlanması gereklidir” dedi. Bir kişinin sırf ‘alkollü’ diye sigorta şirketinin ‘Ben hasarı ödemem’ diyemeceğini ifade eden Sarıca şunları söyledi:
KAZADA ALKOL ETKİSİ YOK
“Yargıtay, bu kararda sürücünün alkollü olmasını kazada etkisi olmadığı sonucuna vararak, tazminat talebini kabul etmiştir. Sürücüsü 200 promil alkollü olsun, yolunda giderken, karşı şeritten bir araba gelip üzerine düşerse, kasko şirketi ‘alkollüsün ödemem’ diyemez. Yargıtay’ın uygulamaları bu yönde. Yargıtay, kazaya münhasıran alkolün yol açıp açmadığına, yol, hava şartlarına, kusur oranı bakıyor. Ama biz Türk insanıyız. Sigorta şirketleri ‘alkollü’ diye hasarı ödemiyor, 100 kişiden 5’i dava açıyor.”
ALKOL VARSA SİGORTA KESİNLİKLE ÖDENMEZ
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Alkollü araç kullanılırken yapılan kazalarda kasko kesinlikle ödemez. Zaten bu durum kanunda da var. 30 ya da 50 promil diye bir sınır da olmadığına göre, alkollü aracın kazasını kaskonun hiç bir şekilde ödemeyeceği sonucu ortaya çıkıyor. Mahkemenin bu kararı neye göre verdiğine bakmak lazım. Türkiye, alkollü araç kullanmanın yasak olduğu bir ülke. Başlangıç noktası olarak bunu alırsak, ödenmeyeceğini görebiliriz.” (Alıntıdır)

Abdullah
17-08-2012, 10:59
Güzel bir karar beğendim :D

Yasin CCK
27-08-2012, 11:57
Sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki uyuşmazlıkları çözen Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortalı bir aracın aksamlarının fare tarafından kemirilmesi nedeniyle sigorta şirketinin, 18 bin liralık tazminatı ödemesine karar verdi.
Sigorta Tahkim Komisyonu Müdürü Metin Karacan, sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki uyuşmazlıkları çözen Sigorta Tahkim Komisyonu'na, kasko sigortası teminatında yer almayan konularda ilginç başvurular geldiğini kaydetti.
Son zamanlarda araca giren kedi ya da farenin verdiği zararın karşılanmasıyla ilgili çokça başvuru aldıklarını ifade eden Karacan, şunları söyledi:
''Başvurulardan birinde, aracın hareket etmemesi üzerine oto teknisyeni tarafından yapılan incelemede, aracın kablolarının fare tarafından kemirilmesi üzerine sigortalı aracın hasar gördüğü anlaşılıyor. Sigorta kuruluşu tarafından yaptırılan ekspertiz incelemesi neticesinde de aynı durumun tespit ediliyor, ancak sigorta kuruluşu tarafından hasar tazminatı talebi Kasko Sigorta Genel Şartlarına uymadığı gerekçesiyle reddediliyor.

Hakem incelemesi sonucunda, uyuşmazlık konusu olayda sigortalının hasarın meydana gelmesinde ne kastı ve ne de ağır kusuru söz konusu olduğu, hasarın önceden öngörülemeyen ve gerek sigortalıya ve gerekse sigortacıya atfı mümkün olan bir sebeple meydana gelmediği, gerek Kasko Sigortası Genel Şartları'nda ve gerekse Türk Ticaret Kanunu'nda sigortacının hasarı tazmin yükümlülüğünün asıl, buna karşılık sigortacının hasarı tazmin yükümlülüğü dışında kalan hallerin istisnai ve tahdidi olarak düzenlendiği, uyuşmazlık konusu, 'kemirgen bir hayvanın sigortalı aracın motor aksamına zarar vermesi' hasarının da sigorta teminatı kapsamında kabul edilmesi sonucuna varıldı. Sigorta şirketinin, 18 bin liralık tazminatı ödemesine karar verdi.''
'UYUŞMAZLIKLAR 4 AYDA ÇÖZÜLÜYOR'
Karacan, Sigorta Tahkim Komisyonu'nun maksimum 4 ay içinde hakemlerin uyuşmazlığı çözmesi gerektiğini belirterek, komisyonun, sigorta şirketi ve sigortalılar arasında uzlaştırıcı bir görevinin de bulunduğunu kaydetti.
ABD, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde ''arabuluculuk'', ''ombudsmanlık'' isimleriyle yer aldığını ifade eden Karacan, Anglo Sakson ülkelerinde bu uygulamanın gelişmiş durumda olduğunu ve uyuşmazlıkların yüzde 90'ının ombudsman aracılığıyla çözüldüğünü söyledi.
Karacan, uyuşmazlıklarla ilgili en fazla başvurunun yüzde 48 ile Marmara Bölgesi'nden geldiğini anlatarak, ''Her geçen yıl başvuru sayısında yüzde 40-50 artış yaşanıyor. Önümüzdeki yıllarda bu komisyonun sektör sorunlarını çözmede öncelikli kurum olacağına inanıyorum. Bu sistemin oturmasıyla yılda 25-30 bin sigorta davasına bakan mahkemelerin yükünün azalacağını düşünüyorum'' diye konuştu.
Farenin araç aksamlarını kemirmesiyle ortaya çıkan uyuşmazlıkları çözerek, örnek uygulamalar geliştirileceğini aktaran Karacan, bunun hem şirketlere hem de sigortalılara yol gösterici olacağını söyledi. (Alıntıdır)

eyup_31
27-08-2012, 15:07
98 de E200 almıştık kolumandan tarsus yolunda toprağım sen bilirsin oraları, aracı teslim aldıktan 2 ay kadar sonra başımıza bu olay geldi, o zaman çok gülmüştük fare ağzının tadını biliyor o kadar araba içinden mercedesi seçmiş diye, garantiden halletmişlerdi...

mmusavir
15-09-2012, 10:35
öncelikle geçmiş olsun allah can sağlığı versin bencede fiyat düşük yalnız bu sigorta şirketiden de kaynaklanıyor olabilir anadolu sigortada benim aracımda pert çıktı kasgo bedei neyse onu ödemişlerdi.
Yalnız 308 lerin kasgo fiyatlarıda biraz değişik sanırım benim 2011 308 hdi otomatik comford var kasgosu %40 indşrşmlş 900,00TL ödedim bi arkadaşım 2011 premunyum plus aldı otomatik kasgosu bütün firmalarda 2.000,00TL ile 2.750,00TLarasında çıkıyor bunla ilgili bi fikri olan varmı?

orhun57
15-09-2012, 14:30
Kaskoda bizim araçların kötü bir geçmişi var. Maalesef bazen yüksek fiyatlar söyleniyor. Gerçi bu durum artık arabaya bakmıyor. Fakat bu durum değişkendir pazarlık yapılırsa tanıdık varsa fiyat indirilebilir. Arkadaşınızın önceden kazası varsa, yaşı genç ise verilen kasko fiyatı gayet normal. Fakat ne biliyim yaşı 40 üstüdür, kazası yoktur arabası ne olursa olsun yani peugeot olsun olmasın kasko fiyatı bu kadar yüksek farklarda olmaz. Bu fiyat 2.750'den 1.500lere indirilir başka şirketleri denesin kesin bir çözüm bulunur. Sonuçta comfort araçlar premium araç arasında 10000 tl fark yok o farkta emin olun bu fiyatlara denk gelmez.

tunc.tunc
17-09-2012, 14:20
Bir sigortacı olarak söleyebilirim ki bir expert aracın pert fiyatını ödemeden önce 5 galeri ve bir ekonomistten yazılı belge almak zorundadırlar ve bu 5 galeri expertleri tanımaması gerekmektedir bu Mapfre Genel Sigorta için böle hangi şirketten bu fiyatı aldın sölersen expertlerinden bilgi alma şansım olabilir.

parkmen
22-12-2012, 12:07
Sevgili arkadaşlar sizlerle ANKARA SİGORTA'nın bana vermiş olduğu KASKO hizmetini paylaşmak istiyorum.
03.12.2012 günü aracımla istenmeyen bir şekilde kaza yaptım, çok şükür cana gelen bir zarar yok sadece süratimin düşük olmasınında etkisiyle maddi hasar var. Önüme aniden atlayan cisme vurmamak için kaldırımın üzerinde park halinde duran araca vurdum.Neyse burayı hızlı geçeyim raporları tuttuk tamiraneye aracımı çektim ve hemen eksper başvurusu yaparak ANKARA SİGORTA'dan dosyamızı açtırdık. 05.12.2012 tarihinde eksper anca gelerek işlemleri okeyledi. Yapılacak işlem 2 ön far değişimi, ön panjur değişimi, fan davlunbazı değişimi, sağ çamurluk düzeltilecek ve düzeltilebilecek olmasına rağmen işçilik parası vermemek için ön kaput değişimi verdi ve parçaları kendi tedarik ederek getireceğini söyledi bizde başladık beklemeye.
09.12.2012 tarihinde ANKARA SİGORTA merkezi aradım parçaların hala gelmediğini beyan ettim ve bana şu cevabı verdiler.

Farlar = Şişli'den
Fan davlunbaz = Kocaeli'nden
Önpanjur = Mersin'den
Kaput = Adana'dan bekleme sürecinde (nasıl yani ya!!! dediğinizi duyuyorum saklamayın)

12.12.2012 tarihinde kaput hariç tüm parçalar geldi fakat kaput gelmediği için hiçbir işleme başlanamadı. Beklemeye devam ediyoruz. Bu arada eksper 7 gün tamir süresi 6 gün araç tahsisi vermişti tamir süresi doldu aracında süresi doldu ve iade etmek zorunda kaldım.
15.12.2012 tarihinde ön kaput Adana'dan faturalı olarak elimize ulaştı. Ulaştı ama tam ortasında yumruk göçüğüyle, ANKARA SİGORTA ile kavga dövüş kaputu ADANA'ya geri gönderidik tam yenisini bekliyorduk ki, ADANA'dan bir telefon, telefondaki ses direkt bunu bize niye gönderdiniz diyor; bende direkt ulan .....ne faturayı sen kesmedin mi? kime gönderecektim diye kibarca devreye girdim bu seferde telefondaki sesin sahibi tamam biz kestik ama parçayı size KARLAND/İSTANBUL gönderdi onlara gönderecektiniz demez mi? bende bu sefer ses sahibi ve ANKARA SİGORTA'nın aile efratlarının halini vaktini sorarak telefonu kapatıp ANKARA SİGORTA genel merkezini arayıp not bıraktım 17.12.2012 tarihinde bana geri döndüler Anadolu Yakası Baş Müfettişi ............ Bey direkt aradı. Kendisiyle telefonda ne konuştuysam konuşayım ne kadar aile efradının halini hatrını sorsamda ''ELİMİZDEN GELEN BU KADAR'' dedi.
19.12.2012 tarihinde KARLAND'a giderek kaputu kendimiz elden teslim aldık. Şimdide ustanın işçilik parasını ne zaman ödeyecekler diye merakla bekliyoruz. Boyahanede ustalarla muhabbet ederken bana asla ANKARA SİGORTA ile çalışmadıklarını bu seferde araç benim olduğu beni tanıdıkları için çalıştıklarını anlatırken bir araba yanaştı kazalı adamcağız arabadan indi derdini anlattı usta baktı evrakları eline aldı ve adama iade etti '' BİZ ANKARA SİGORTA İLE ANLAŞMALI DEĞİLİZ'' diyerek.
Sinirimden devrik cümleler kurmuş yazım hatası yapmış olabilirim, kusuruma bakmayın.

orhun57
22-12-2012, 12:19
Selim abim büyük geçmiş olsun, umduğumdan çok çok daha sabırlı bir insan çıktın açıkçası. İnşallah bundan sonrası güzel olur abi. Ustaların parasını kim bilir ne zaman öderler.

Yasin CCK
22-12-2012, 12:24
:D

Hocam gülüyorum ama yanlış anlama çok keyifli anlatmışsın :D En güzeli de ön panjur olacak :cilgin

Demek ki neymiş, ANKARA SİGORTA ile çalışmıyormuşuz ;) Geçmiş olsun...

parkmen
22-12-2012, 12:24
Orhun bu platform kamusal alan olduğu için yazamadığım, anlatamadığım çok şey var hiç de zannetiğin kadar sabır gösteremedim her sabah eksperi arayıp - GELDİ mi ? LAA BENİM KABOT diye sordum.

parkmen
22-12-2012, 12:26
:D

Hocam gülüyorum ama yanlış anlama çok keyifli anlatmışsın :D En güzeli de ön panjur olacak :cilgin

Demek ki neymiş, ANKARA SİGORTA ile çalışmıyormuşuz ;) Geçmiş olsun...

İnan Allaha bir ara seni arayıp yardım istemeyi bile düşündüm. Hatta Abdullah bile Yasin abiyi arayalı, belki tedarikçiyi biliyordur dedi

Yasin CCK
22-12-2012, 12:34
İnan Allaha bir ara seni arayıp yardım istemeyi bile düşündüm. Hatta Abdullah bile Yasin abiyi arayalı, belki tedarikçiyi biliyordur dedi

Arasaydın abi, yardımcı olmaya çalışırdım. Ama firma biraz kılçıklı olduğundan yine zorlanırdık sanırım.

Gökay
22-12-2012, 12:36
Kaskoyu yaptırırken diğer şirketlerden daha düşük teklif mi verdiler?Yani tercih etme sebebiniz bu muydu?
Ex-eniştem sigortacıydı, aracımı kaskolarken x sigorta ile y sigorta arasında neredeyse yarı yarıya fiyat farkı vardı,sakın dedi fiyata aldanma başın ağrır.

Okuyunca aklıma bu geldi yada hepsinde olan şeylerdir bu mevzular.
Şimdiden geçmiş olsun umarım yoluna girer sıkıntıyı atlatırsınız.

parkmen
22-12-2012, 12:37
Kaskoyu yaptırırken diğer şirketlerden daha düşük teklif mi verdiler?Yani tercih etme sebebiniz bu muydu?
Ex-eniştem sigortacıydı, aracımı kaskolarken x sigorta ile y sigorta arasında neredeyse yarı yarıya fiyat farkı vardı,sakın dedi fiyata aldanma başın ağrır.

Okuyunca aklıma bu geldi yada hepsinde olan şeylerdir bu mevzular.
Şimdiden geçmiş olsun umarım yoluna girer sıkıntıyı atlatırsınız.

Evet en ucuzu buydu gerçektende ucuz bir firmaymış. Bir çok büyük firma ustaya parçaları tedarik edip bize faturayı gönderin diyor. Ama ANKARA SİGORTA parçaları kendi getirmeye çalışıyor.

Can ÖNEL
22-12-2012, 13:24
Büyük geçmiş olsun hem araç için hem de sigorta için. Ben ankara sigortayı hiç duymadım. Önceden sattığımız araç kredi yüzünden ak sigortaydı son zmanlarda anadolu yapıyorduk. Bizim bayinin anadolu ile anlaşması var. Bir ufak sürtme durumum olmuştu otoparka girerken. Parça değişimleri ile beraber 800TL hasar çıkartıldı ve hemen 2 gün içinde tamir edilip aracımızı aldık... Umarım böyle tatsız olayları tekrar yaşamazsınız.

TanerHoca
22-12-2012, 16:43
geçmiş olsun selim. yazını gerilim romanı tadında, nefesimi tutarak, kanepede büzülmüş bir halde ve de tırmaklarımı kemirerek okudum...
diyecek laf bulamıyorum.umarım arkadaşlar yazını okur da en azından bu forumda kimse senden sonra bir daha ankara sigorta mağduru olmaz.

Taylan43
22-12-2012, 17:53
geçmiş olsun Selim abi, valla sigortacıların hepsinde aynı sorun var aslında, exper bekle, parça bekle, para bekle.... Ama senin başına gelen, pişmiş tavuğunkine gelmez, Allah hepimizi korusun böyle sigortalardan.. En azından öğrenmiş olduk, ankara sigorta diye bir sigorta yok bundan sonra...

parkmen
22-12-2012, 18:54
Ben tamirhanede sinirden çatlarken biri AK SİGORTA'nın diğeride ANADOLU SİGORTA'nın iki eksper iki farklı araca ekspertize geldi ikiside sanki bana nispet yapar gibi baktılar ettiler ustalarıyla konuştular tamam gereken parçaları anladım siz tedarik edin (yan sanayi olmak şartıyla bulamazsanız arayın konuşalım duruma göre orjinal bakarız) fatura edin bize diyip imza atıp gittiler.

Selim Sümer
22-12-2012, 20:27
Çok geçmiş olsun.Umarım kısa zamanda aracınıza kavuşursunuz.Sayenizde ben de Ankara Sigorta diye bir firmanın varlığını öğrenmiş oldum.Kötü deneyiminiz bizim çok işimize yarayacak.Tekrar geçmiş olsun.

tolgabşkn
22-12-2012, 22:01
Sevgili arkadaşlar sizlerle ANKARA SİGORTA'nın bana vermiş olduğu KASKO hizmetini paylaşmak istiyorum.
03.12.2012 günü aracımla istenmeyen bir şekilde kaza yaptım, çok şükür cana gelen bir zarar yok sadece süratimin düşük olmasınında etkisiyle maddi hasar var. Önüme aniden atlayan cisme vurmamak için kaldırımın üzerinde park halinde duran araca vurdum.Neyse burayı hızlı geçeyim raporları tuttuk tamiraneye aracımı çektim ve hemen eksper başvurusu yaparak ANKARA SİGORTA'dan dosyamızı açtırdık. 05.12.2012 tarihinde eksper anca gelerek işlemleri okeyledi. Yapılacak işlem 2 ön far değişimi, ön panjur değişimi, fan davlunbazı değişimi, sağ çamurluk düzeltilecek ve düzeltilebilecek olmasına rağmen işçilik parası vermemek için ön kaput değişimi verdi ve parçaları kendi tedarik ederek getireceğini söyledi bizde başladık beklemeye.
09.12.2012 tarihinde ANKARA SİGORTA merkezi aradım parçaların hala gelmediğini beyan ettim ve bana şu cevabı verdiler.

Farlar = Şişli'den
Fan davlunbaz = Kocaeli'nden
Önpanjur = Mersin'den
Kaput = Adana'dan bekleme sürecinde (nasıl yani ya!!! dediğinizi duyuyorum saklamayın)

12.12.2012 tarihinde kaput hariç tüm parçalar geldi fakat kaput gelmediği için hiçbir işleme başlanamadı. Beklemeye devam ediyoruz. Bu arada eksper 7 gün tamir süresi 6 gün araç tahsisi vermişti tamir süresi doldu aracında süresi doldu ve iade etmek zorunda kaldım.
15.12.2012 tarihinde ön kaput Adana'dan faturalı olarak elimize ulaştı. Ulaştı ama tam ortasında yumruk göçüğüyle, ANKARA SİGORTA ile kavga dövüş kaputu ADANA'ya geri gönderidik tam yenisini bekliyorduk ki, ADANA'dan bir telefon, telefondaki ses direkt bunu bize niye gönderdiniz diyor; bende direkt ulan .....ne faturayı sen kesmedin mi? kime gönderecektim diye kibarca devreye girdim bu seferde telefondaki sesin sahibi tamam biz kestik ama parçayı size KARLAND/İSTANBUL gönderdi onlara gönderecektiniz demez mi? bende bu sefer ses sahibi ve ANKARA SİGORTA'nın aile efratlarının halini vaktini sorarak telefonu kapatıp ANKARA SİGORTA genel merkezini arayıp not bıraktım 17.12.2012 tarihinde bana geri döndüler Anadolu Yakası Baş Müfettişi ............ Bey direkt aradı. Kendisiyle telefonda ne konuştuysam konuşayım ne kadar aile efradının halini hatrını sorsamda ''ELİMİZDEN GELEN BU KADAR'' dedi.
19.12.2012 tarihinde KARLAND'a giderek kaputu kendimiz elden teslim aldık. Şimdide ustanın işçilik parasını ne zaman ödeyecekler diye merakla bekliyoruz. Boyahanede ustalarla muhabbet ederken bana asla ANKARA SİGORTA ile çalışmadıklarını bu seferde araç benim olduğu beni tanıdıkları için çalıştıklarını anlatırken bir araba yanaştı kazalı adamcağız arabadan indi derdini anlattı usta baktı evrakları eline aldı ve adama iade etti '' BİZ ANKARA SİGORTA İLE ANLAŞMALI DEĞİLİZ'' diyerek.
Sinirimden devrik cümleler kurmuş yazım hatası yapmış olabilirim, kusuruma bakmayın.

gerçekten çok geçmiş olsun gerek kendi araçlarımda gerekse babamın işi itibariyle kamyon ve tırlarımızda sigorta firmalarıyla çok münakaşaya girdim kuzenimde ankarada büyük bi siğorta acentesinde çalıştığı ve çevresi olduğundan kaynaklı çok işimizi çözdük ama bunca yıllık deneyimlerime göre ve bildigim ve bilgim olduğu kadarıyla anadolu ve axa sigortayı tek geçerim gerek müşteri memnuniyeti gerekse bu işteki hassasiyetleri gerçekten on numara en basit örnek

axadan kaskolu 2011 model linea aracım var kuzenim kaza yaptı 3 aylıkken 17.000tl ödeme yapıldı araca ikinci sene kaskoyu yenilerken ilk poliçem 720tl araç bedeli 40.000tl ve dediğim gibi 17bin hasar karşıladılar 2 yıl yeniledigimizde 760tlden kasko yapıldı araç bedeli 38.000tl,

aracımın panjuru ve sis farı kırıldı abrkadaşımdaydken servise verdik tamir süresi 2 gün
ikame araç 7 gün süreyle verildi, aradım dedim aracımızı çıkarttık buyrun aracınızı alın 7 gün süreyle teslimi yapılmış dedi bayan , iyide dedim benim aracım şu an elimde olsun beyfendi bizde müşteri memnuniyeti ön planda dediler. mesela rent a car şirketi rezervasyonalrı büro teslim değil adres teslim yani daha bir sürü neden bende anadolu ve axa siğorta bu işte aşmış firmalar

tesla
22-12-2012, 22:25
Arkadaşıma da EURO SİGORTA'dan sigortalı bir araç arkadan çarptı. 8/8 arkadaki araç kusurlu bulundu ama arkadaşım aracını Konya'da hiçbir yere tamir ettiremedi. Heryer Euro sigorta'dan paramızı alamıyoruz deyip geri çevirdi. Çarpan denyo da cebinden yaptırmayı reddetti. 10 gün uğraştı, tanıdık eş dost vasıtasıyla yaptırdı. aman dikkat.

gokhancpt
23-12-2012, 10:02
Reis, tekrar geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda bu problemden kurtulursun.

Yasin CCK
24-12-2012, 09:13
Reis, tekrar geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda bu problemden kurtulursun.

Reis ???

Afyon patlamamış herhalde kaptan :cilgin :gül4:

reisG
24-12-2012, 09:46
parkmen , öncelikle geçmiş olsun. size birşey olmamış ancak sonrasında kötü bir sigorta firmasının gazabına uğramışsınız. Öncelikle otomobil kaskosununda fiyattan öte firmanın önemli olduğunu söylemek isterim. Bankaların hemen hepsi bir sigorta firmasına sahiptir. Bunların dışından dünyaca büyük firmalarda ülkmeizde çalışmaktadır. Şimdi senin yaşadığın sorunlarla ilgili bir kaç bilgi vereyim.
-Eksperler artık şirketleşti. Ve bu eksper firmaları ile sigorta firmaları çalışmakta. Tabii ki bilinen igorta firmasının işini yapan eksperler daha dikkatli oluyorlar.
-Eskiden eksper gelir ve rpoar tutardı. Sigorta şirketi bunu onayladığında tamir için gerekne parçaları servis kendisi sağlardı.Ancak ülkemizde kötü niyetli işler çok yüksek sayılara çıkınca birde sigorta şirketleri sinekten yağ çıkartmaya başlayınca , eksper raporunun ardından bu parçaları sigorta şirketleri kendileri nerden uygun fiyata bulursa oradan temin etmeye başladılar. Ve bir de firma düzgün bir yer değilse problemler ve parça sevkiyatları çok gecikti.
-İşlemlerin sonucu hakkında bir bilgi yazmamışsınız. Ancak Ankara sigortanın yetkilileri ile konuşmanın faydası olmayacak gibi görünüyor. Bir kere daha firma ile konuşup işlerin bu hafta içinde bitirilmemesi halinde Türkiye Sigorta Birliğine ve tüketici hakları heyetine sikayette bulunacağınızı söylemeniz yerinde olacaktır.
--İşler halledildikten sonra da kasko sürenizin bitiminde bu sigorta firmasından ayrılıp daha güvenli bir farmaya geçmeniz gerekmekte.

parkmen
24-12-2012, 15:28
parkmen , öncelikle geçmiş olsun. size birşey olmamış ancak sonrasında kötü bir sigorta firmasının gazabına uğramışsınız. Öncelikle otomobil kaskosununda fiyattan öte firmanın önemli olduğunu söylemek isterim. Bankaların hemen hepsi bir sigorta firmasına sahiptir. Bunların dışından dünyaca büyük firmalarda ülkmeizde çalışmaktadır. Şimdi senin yaşadığın sorunlarla ilgili bir kaç bilgi vereyim.
-Eksperler artık şirketleşti. Ve bu eksper firmaları ile sigorta firmaları çalışmakta. Tabii ki bilinen igorta firmasının işini yapan eksperler daha dikkatli oluyorlar.
-Eskiden eksper gelir ve rpoar tutardı. Sigorta şirketi bunu onayladığında tamir için gerekne parçaları servis kendisi sağlardı.Ancak ülkemizde kötü niyetli işler çok yüksek sayılara çıkınca birde sigorta şirketleri sinekten yağ çıkartmaya başlayınca , eksper raporunun ardından bu parçaları sigorta şirketleri kendileri nerden uygun fiyata bulursa oradan temin etmeye başladılar. Ve bir de firma düzgün bir yer değilse problemler ve parça sevkiyatları çok gecikti.
-İşlemlerin sonucu hakkında bir bilgi yazmamışsınız. Ancak Ankara sigortanın yetkilileri ile konuşmanın faydası olmayacak gibi görünüyor. Bir kere daha firma ile konuşup işlerin bu hafta içinde bitirilmemesi halinde Türkiye Sigorta Birliğine ve tüketici hakları heyetine sikayette bulunacağınızı söylemeniz yerinde olacaktır.
--İşler halledildikten sonra da kasko sürenizin bitiminde bu sigorta firmasından ayrılıp daha güvenli bir farmaya geçmeniz gerekmekte.
İlginiz için teşekkür ederim; söz konusu sigorta şirketinin üst düzey yetkilisi sayılır mı ? bilmem ama baş müfettişinin sarf ettiğim onca laftan sonra elimizden bu kadarı geliyor yapacak başka birşeyimiz yok sözü beni her yönden kitledi lanet olsun dedim tabiki bıraktım adamlara söylenebilecek hiç birşey kalmadı bence bu laf üzerine. Telefonda başka bir yetkililerine ne demek yapacak birşey yok kapatın gidin o zaman arkanızdan kimse ağlayıp zırlamaz korkmayın dememe rağmen genede aynı söyleme devam ettiler. Ben daha ne yapayım. Bu sigortacılar birliğinden haberim yoktu söylediğiniz çok iyi oldu oraya da başvuracağım en azından belki diğer poliçe sahiplerine bir faydam olur belki.
Bu arada ben aracımı hala tamiraneden çıkartamadım kaput gelmeyince tüm işlemler beklemeye girdiği ve bu arada hava şartları macun, astar ve boya işlemlerine elverişsiz olduğundan dolayı bekliyorum. Kasko firması bir daha asla aramadı fakat onuda şöyle halledeceğim hasar dosyasını kapattırmıyorum hatta ustalarımda kapatmama taraftarı dosya kapanamayınca eksper ve kasko bu sefer mecburen aramak zorunda kalacak.

reisG
24-12-2012, 15:52
parkmen ben servislerde basit bir ön tampon değişimini bile 3 hafta bekleten sigorta şirketleri biliyorum. Onun için her taraftan bastırmaya devam et.

Selim Sümer
24-12-2012, 16:41
Arkadaşlar tam olarak yeri burası değil biliyorum.Ama güncel olduğu için yazmak istedim.Selim Bey, konunuzu böldüysem kusuruma bakmayın.Benim aracımında birkaç gün içinde kasko'su bitiyor.2 Senedir hem eski hem de yeni aracımda devam ettiğim Anadolu sigortadan oldukça memnunum.Fakat bu sene sigortacım groupama'nın 300 TL daha uygun olduğunu söyledi.Bu firma hakkında fikriniz/deneyiminiz varmı acaba?

reisG
24-12-2012, 16:52
Selim belli dönemlerde (bunu tamamemn o sigorta firmasının keyfiyetine bağlıdır) belli model araçlar için (o araçların sigorta firması içindeki portföyünü arttırmak amacıyla) özel indirimler yapılır. Mesela bizim ailenin Chryslerinin kaskosu 2700 TL lerde iken bir yıl İsviçre sigorta büyük motorlu premium araçalrda özel bir kampanya yaptı ve bu kampanya bizim kaskonun biteceği aya denk geldi. Ve bir anda kaskoyu 995 TL ye yaptırdık sonrasında o sigorta firmasını değiştirsek bile mütekabiliyet esasına göre aynı düşük rakmadan kaskomuz yapılmaya devam etmekte.
Bence sigortacına şuanki anadolu kasko poliçenin içindeki herşeyi groupamanın da verip vermediğini sor eğer herşey aynı ise 300 TL ucuza groupama ile çalış.

Abdullah
26-12-2012, 01:54
Reis çıktı mı araç ??? :gül8:

orhun57
26-12-2012, 02:01
Bende merak ediyorum Abdullah bugün elim gitti telefona sonra vazgeçtim :) bir aksilik olmuştur aklına getirip üzmeyeyim diye. Umarım çıkmıştır da yarın aramızda olur süveyda.

Abdullah
26-12-2012, 02:01
Bende merak ediyorum Abdullah bugün elim gitti telefona sonra vazgeçtim :) bir aksilik olmuştur aklına getirip üzmeyeyim diye. Umarım çıkmıştır da yarın aramızda olur süveyda.

süveyda olmasada sahibi rahatsızı ben alır gelirim :D

GOXIN
31-12-2012, 14:31
Arkadaşlar konuyu hortlatmış olacağım ama moralim bozuldu. Yeni araç alma aşamasındayım, fatura fln kesildi ruhsat işlemleri için Trafik Tescilden randevu aldım. Gerekli belgelerde Zorunlu Trafik Sigortası yazdığı için buna ait bir teklif aldım Anadolu Sıgorta 600 TL fiyat verdi. Mapfre diye bir sigorta en düşük 411TL fiyat verdi. Bu fiyatlara ne olmuş böyle?? Bu rakamlar 250-300 arasında değişmiyor muydu? Memlekette araba almak zor gerçekten. Daha uygun bir yer var mıdır acaba?

Can ÖNEL
31-12-2012, 15:12
Arkadaşlar konuyu hortlatmış olacağım ama moralim bozuldu. Yeni araç alma aşamasındayım, fatura fln kesildi ruhsat işlemleri için Trafik Tescilden randevu aldım. Gerekli belgelerde Zorunlu Trafik Sigortası yazdığı için buna ait bir teklif aldım Anadolu Sıgorta 600 TL fiyat verdi. Mapfre diye bir sigorta en düşük 411TL fiyat verdi. Bu fiyatlara ne olmuş böyle?? Bu rakamlar 250-300 arasında değişmiyor muydu? Memlekette araba almak zor gerçekten. Daha uygun bir yer var mıdır acaba?

Selamlar hocam. Siz deyince araştırdım. Hiç hasarsızlık indiriminiz var mı? Bir de sigortanın resmi sayfasında verdiği listede ortalama indirimsiz fiyatlar var illere göre.

http://www.tsb.org.tr/sayfa/trafik-sigortasi-rehber-tarifesi-1

Siz de kendi ilinize göre bir bakın kaç çıkıyor. Ordu, otomobil için 320TL görünüyor bizim. Bakalım bayiye gidince kaç çıkacak? Bizim araç da yoldaymış bu hafta içinde yüksek ihtimalle bizde bu işlerle uğraşacağız.

GOXIN
31-12-2012, 16:22
Selamlar hocam. Siz deyince araştırdım. Hiç hasarsızlık indiriminiz var mı? Bir de sigortanın resmi sayfasında verdiği listede ortalama indirimsiz fiyatlar var illere göre.

http://www.tsb.org.tr/sayfa/trafik-sigortasi-rehber-tarifesi-1

Siz de kendi ilinize göre bir bakın kaç çıkıyor. Ordu, otomobil için 320TL görünüyor bizim. Bakalım bayiye gidince kaç çıkacak? Bizim araç da yoldaymış bu hafta içinde yüksek ihtimalle bizde bu işlerle uğraşacağız.

İlginiz için teşekkür ederim. Benim henüz ilk üzerime kayıtlı aracım. Bu nedenle de yüksek rakam çıkartıyorlar. Listedeki fiyat 460 çıkıyor İstanbul için. Neyse ki biraz önce gidip hallettim. Aklınızda bulunsun şu anda Axa Sigorta 343TL(Garantı Bonus'a 8Taksit) yapıyor. Bulabildiğim en uygun yer burası oldu ve hemen yaptırdım. 3 Ocak için de Trafik Tescilden randevu aldım bakalım orada ne gibi ek masraflar cıkacak? Ya valla Sıfırda ikinci el stresini yaşadım. Allah aracı sorunsuz kullanmamızı nasip etsin.

Can ÖNEL
31-12-2012, 16:37
İlginiz için teşekkür ederim. Benim henüz ilk üzerime kayıtlı aracım. Bu nedenle de yüksek rakam çıkartıyorlar. Listedeki fiyat 460 çıkıyor İstanbul için. Neyse ki biraz önce gidip hallettim. Aklınızda bulunsun şu anda Axa Sigorta 343TL(Garantı Bonus'a 8Taksit) yapıyor. Bulabildiğim en uygun yer burası oldu ve hemen yaptırdım. 3 Ocak için de Trafik Tescilden randevu aldım bakalım orada ne gibi ek masraflar cıkacak? Ya valla Sıfırda ikinci el stresini yaşadım. Allah aracı sorunsuz kullanmamızı nasip etsin.

Tescil randevusuyla falan bayi ilgilenmiyor mu?

GOXIN
31-12-2012, 17:22
Tescil randevusuyla falan bayi ilgilenmiyor mu?

Aslında dedıgınız gıbı fakat bende durum bıraz karısık. Şöyle ki; ben İstanbuldayım araç Ankarada bayide :) Durum böyle olunca maalesef son kanunlara göre de ikametgah adresine göre plaka alabildiğin için plaka işlemleri bana kalıyor. Bu nedenle tescil işlemlerini ben yapıyorum. Bayi ufak bir çorba parasına ben yaparım dedi ama ne gerek var başkasına para kazandırayım. Yakınımda Tescil Bürosu var gidip yapıcam. Tabi bu kadar kolay olacak mı o gün göreceğim :)

Can ÖNEL
31-12-2012, 17:33
Aslında dedıgınız gıbı fakat bende durum bıraz karısık. Şöyle ki; ben İstanbuldayım araç Ankarada bayide :) Durum böyle olunca maalesef son kanunlara göre de ikametgah adresine göre plaka alabildiğin için plaka işlemleri bana kalıyor. Bu nedenle tescil işlemlerini ben yapıyorum. Bayi ufak bir çorba parasına ben yaparım dedi ama ne gerek var başkasına para kazandırayım. Yakınımda Tescil Bürosu var gidip yapıcam. Tabi bu kadar kolay olacak mı o gün göreceğim :)

Hatırladım şimdi. Valla umarım kolaylıkla halledersiniz ama emniyette işler bazen sinir harbine dönüşebiliyor. Ufacık bir iş için beklemek gerekebiliyor. Sizin durumunuzda yapacak başka bir şey yok. Bu iş için 150-200TL alan takipçiler var. Vakit varsa hiç para vermeye gerek yok.

Furkann
31-12-2012, 20:49
Mehmet bey bende 660 a yaptırdım sigortayı kasko 1580 .. Yas , meslek de önemli etkenmis bu olaylarda . Mesela emekli indirimi diye bisey varmış ..

parkmen
21-01-2013, 18:20
Arkadaşlar ismini söylemek istemediğim malum sigorta firmasının experi aracımın hasar dosyasını; aracımı 21.12.2012 tarihinden servisten çıkartmama rağmen ancak 17.01.2013 tarihinde kapattı ve benim aracıma bakan sekreterlerinin yıllık izinde olduğu için dosyanın kapanışının geciktiğini beyan ettiler.
Şimdi malum firmanın tarafıma ödeme yapılması için ödeme planı listesine alınmayı bekliyorum.....
Gelişmelerden sizi an ve an olarak bilgilendireceğim BEN MAĞDUR OLDUM SİZ OLMAYIN.........

Ömer Gedik
21-01-2013, 18:22
Çok hızlı çalışıyorlarmış. :bam3

parkmen
21-01-2013, 18:24
Çok hızlı çalışıyorlarmış. :bam3

Kardeşim inan Allah'a küfür esaslı çalışıyorlar.

parkmen
25-01-2013, 17:17
03.12.2012 de hasar dosyası açtırdığım, 21.12.2012 de servisten çıkarttığım 17.01.2012 de hasar dosyasını kapattırdığım aracımın hasar ödemesini malum sigorta firmasında 01.02.2012 tarihinde alacağıma dair bugün bir cevap aldım arkadaşlar. beklemedeyim........

TanerHoca
25-01-2013, 19:52
hadi hayırlısı...

Ömer Gedik
25-01-2013, 19:52
Selim abi Şafak kaç :D

parkmen
25-01-2013, 22:40
Selim abi Şafak kaç :D
Karanlık

Abdullah
26-01-2013, 00:49
abi sen bence onları anladığı esas dan devam et belki şafak aydınlanır :D

sessizgece
26-01-2013, 12:09
olaylara bak arkadaş. Geçmiş olsun. Sigorta seçerken fiyat çok güvenirliğini ve işleyişini araştırmak lazım.

Ghost Hunter
26-01-2013, 15:00
Allah kavuştursun :)

demir_mert
29-01-2013, 16:40
Geçmiş olsun. Mevzu bahis konu direkt bizim sektörle alakalı. Sektör içerisinden biri olarak söyleyecek lafım çok ama ulu orta söylemek pek yakışık almaz...

Şunu diyebilirim ki Ankara Sigorta bundan 2-3 yıl öncesine kadar müşteri memnuniyeti konusunda çok başarılı bir firmaydı. Yıllarca ev ve araçlarımız Ankara Sigorta'dan sigortalıydı. Ancak son zamanlarda birebir şahit olduğum mağduriyetler sebebiyle poliçelerimizi başka sigorta şirketlerine kaydırdım. Ankara Sigorta mı? Bir daha asla...

Aklınıza takılan soru ya da problemde bana özel mesaj atarak ulaşabilirsiniz.

İyi günler...

parkmen
29-01-2013, 18:04
Geçmiş olsun. Mevzu bahis konu direkt bizim sektörle alakalı. Sektör içerisinden biri olarak söyleyecek lafım çok ama ulu orta söylemek pek yakışık almaz...

Şunu diyebilirim ki Ankara Sigorta bundan 2-3 yıl öncesine kadar müşteri memnuniyeti konusunda çok başarılı bir firmaydı. Yıllarca ev ve araçlarımız Ankara Sigorta'dan sigortalıydı. Ancak son zamanlarda birebir şahit olduğum mağduriyetler sebebiyle poliçelerimizi başka sigorta şirketlerine kaydırdım. Ankara Sigorta mı? Bir daha asla...

Aklınıza takılan soru ya da problemde bana özel mesaj atarak ulaşabilirsiniz.

İyi günler...
Vallahi dediğin gibi Ankara Sigorta hakkında çok konuşmaya gerek yok, vakti saatinde güzel bir firmaymış (polis vakfına bağlıyken) ama şimdi maalesef. Benim şu ana merak ettiğim poliçe sürem bitmeden başka firmaya geçe bilir miyim? acaba

demir_mert
29-01-2013, 18:17
Vallahi dediğin gibi Ankara Sigorta hakkında çok konuşmaya gerek yok, vakti saatinde güzel bir firmaymış (polis vakfına bağlıyken) ama şimdi maalesef. Benim şu ana merak ettiğim poliçe sürem bitmeden başka firmaya geçe bilir miyim? acaba

Şu anki poliçede hasarsızlık indirimin var mı? Poliçenin bitiş tarihi nedir?

Ömer Gedik
29-01-2013, 20:03
Şu konuyu her açtığımda acaba işlem tamam mı diyorum :S

parkmen
30-01-2013, 08:41
Şu konuyu her açtığımda acaba işlem tamam mı diyorum :S 1 Şubat'a ödeme tarihi vermişlerdi bende sabırla bekliyorum Ömer

Şu anki poliçede hasarsızlık indirimin var mı? Poliçenin bitiş tarihi nedir? 14.09.2013 de bitiyor indirimde %60

demir_mert
30-01-2013, 08:50
14.09.2013 de bitiyor indirimde %60

Acentenle konuşup poliçe iptalini isteyebilirsin. Böyle bir hakkın mevcut...

parkmen
30-01-2013, 08:55
Acentenle konuşup poliçe iptalini isteyebilirsin. Böyle bir hakkın mevcut... Bu iptal başvurusundan sonraki prosedürler, ücret iadesi yahutta fark ödemesi vs. acentadan acentaya değişiklik gösterir mi? çünkü acentadaki çalışanların insanlığı çok güzel ters bir şey söyleyip onlarıda kırmak istemiyorum, önce konuyla alakalı başka bir firmadan bilgi almamda fayda olur sanırım diye düşünüyorum

gokhancpt
30-01-2013, 09:17
Bu iptal başvurusundan sonraki prosedürler, ücret iadesi yahutta fark ödemesi vs. acentadan acentaya değişiklik gösterir mi? çünkü acentadaki çalışanların insanlığı çok güzel ters bir şey söyleyip onlarıda kırmak istemiyorum, önce konuyla alakalı başka bir firmadan bilgi almamda fayda olur sanırım diye düşünüyorum

reis, sende onlara güzel davran ozaman;)

parkmen
30-01-2013, 09:24
reis, sende onlara güzel davran ozaman;)

Öyle yapıyorum zaten kaptan yemiyorum yediriyorum içmiyorum içtiriyorum giymiyorum giydiriyorum sevmiyorum sevdiriyorum....

gokhancpt
30-01-2013, 09:26
Öyle yapıyorum zaten kaptan yemiyorum yediriyorum içmiyorum içtiriyorum giymiyorum giydiriyorum sevmiyorum sevdiriyorum....
büyüksün reis:)

demir_mert
30-01-2013, 10:48
Bu iptal başvurusundan sonraki prosedürler, ücret iadesi yahutta fark ödemesi vs. acentadan acentaya değişiklik gösterir mi? çünkü acentadaki çalışanların insanlığı çok güzel ters bir şey söyleyip onlarıda kırmak istemiyorum, önce konuyla alakalı başka bir firmadan bilgi almamda fayda olur sanırım diye düşünüyorum

Ücret iadesi vs... acente değil sigorta şirketi tarafından belirlenir. Acente den memnunsan eğer durumu bildirmende fayda var. Acentenin başka çalıştığı bir sigorta şirketi var ise ona geçirebilir poliçeni...

ahmet_bjk
01-02-2013, 23:49
Ben 2009 model aracımı 1900 tl ye yapıkredi kaskodan yaptırdım. En ucuzu buydu.

sessizgece
02-02-2013, 09:55
Fiyatlar o kadar çıktı mı? 2009 dan beri diğer aracımdan gelen kasko hasarsızlığım ile birlikte 2011 model premium plus donanımlı ve 06 plaka aracımı eylülde 900 tl ye yaptırmıştım.

ahmet_bjk
02-02-2013, 16:09
benim ilk kaskom hiçbir indirim yok. aracımın eski sahbi 550 tl ye axa sigortadan yaptırmış %50 hasarsızlık indirimi , plaka indirimi ve sadık müşteri indirimi uygulanmış. ben axa ya sorduğumda 3400 tl fiyat çıkartmılardı bana.

huseyinturk
03-02-2013, 18:26
Muhafiyetlli vs gibi maddelere dikkat edin. Otobüsü yaptırırken çok uygun fiyat verdiler diye yaptırdık direk, ilk hasarda çıktı ortaya neden ucuz olduğu. muhafiyetliymiş meğer, her hasarın 2000lira üzerini ödüyormuş kasko.

tesla
03-02-2013, 22:28
pazarlıkla kasko fiyatında indirim sağlarsanız eğer hangi primleri düştüğünü de sorun. İnsanlar bu konuda bilgisiz olduğu için bazı kalemlerde oynama yapıp kasko fiyatını düşürüyorlar. Bunun ceremesi de ilk kazada ortaya çıkar.

GOXIN
04-02-2013, 11:25
Kasko sigortasında geçen hafta sessiz sedasız iki önemli değişiklik yapıldı. Buna göre artık araç pert olduğunda araç sahipleri poliçede yazan sigorta değerini değil, piyasa değerini alacak. İkinci konuda araç tamirleri ile ilgili. Araç sahipleri artık poliçeye bağlı olarak her servise gidemeyebilecek. Hürriyet Gazetesi sigorta yazarı Noyan Doğan bu iki önemli gelişmeyi yazdı.

http://www.forumpeugeot.com/p/spacer.gif
Bir süredir kaskoda, sigorta şirketleri ile tüketici arasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Kasko sigortasına yönelik şikayetler, iki nedenden kaynaklanıyor.
Bir: Sigortalılar, hasar durumunda poliçede yazan sigorta değerini alamamaktan yakınıyor. Konuyu açayım. Kasko sigortası yapılırken poliçeye, aracın sigorta değeri yazılır. Prim de bu değer üzerinden hesaplanır.
Hal böyle olunca da araç, çalındığında ya da ağır hasara uğradığında yani, pert olduğunda; vatandaş, poliçede yazan sigorta değerini almayı bekliyor. Şirketler ise aracın piyasa değerini ödüyor. Eski model araçlarda aradaki fark 2-3 bin lira olmasına karşın, yeni modellerde bu fark, 8-10 bin liralara kadar çıkıyor. Şirketlerin yaptığı doğrudur, yanlıştır... O, ayrı tartışma konusu... Ama durum bu. Sigortalılar da işte bu uygulamada şikayetçi.
İkinci şikayet konusu ise, kaskolu araçların onarımında; sigorta şirketlerinin orijinal parça yerine, yan sanayi parça kullandırtmaları. Bu iki konu yüzünden de tüketicilerin sigorta şirketleri ile sigorta şirketlerinin de tamirhaneler ve otomotiv şirketleri ile tamirhanelerin de eksperlerle arası açık. Anlayacağınız ortada ciddi kriz yaşanıyor.
PİYASA DEĞERİ NASIL BELİRLENECEK?
Hazine Müsteşarlığı ise geçtiğimiz hafta bir yönetmelik yayınlayarak, kasko sigortasının şartlarını baştan sona değiştirdi. Yönetmelik uzun. O nedenle şikayet edilen konulardaki değişikliklere değineceğim. Hemen belirteyim, yeni uygulama 1 Nisan 2013’de başlayacak.
Hem ikinci el (http://www.hurriyetoto.com) hem de sıfır araçların kasko sigortasında artık poliçeye, sigorta değeri yazılmayacak. Aracın piyasadaki rayiç bedeli esas alınacak, prim de buna göre belirlenecek. Araç çalınır ya da pert olursa; sigorta şirketi, aracın o günkü piyasa rayiç bedelini sigortalıya ödeyecek. Ancak, sigorta şirketi, aracın piyasa rayiç bedelini nereden tespit ettiğini poliçede yazacak. Bu, bir internet sitesi olabileceği gibi; oto pazarı, başka bir kurum ya da kuruluş da olabilir. Poliçe düzenlenirken rayiç bedel nereden belirlendiyse; hasar da yine oranın, o günkü, piyasa bedeli üzerinden ödenecek.
Daha açık şöyle anlatayım... İkinci el bir araç aldınız ve kasko yaptıracaksınız. Diyelim ki, sigorta şirketi de piyasa rayiç bedelini belirlemede, oto alım-satımı yapılan internet sitelerinden birini referans alıyor. Şirket, internet sitesine bakarak, aracınızın piyasa bedelini tespit edecek, primi ona göre belirleyecek. Poliçeye de referans olarak internet sitesini yazacak. Aracınız pert olursa. Sigorta şirketi yine o internet sitesinde, aracınızın hasar günündeki piyasa değerini tespit edip, onu size ödeyecek. Ne fazlası ne eksiği.
Eğer, poliçede rayiç bedel belirlemede referans alınan kurum ya da kuruluş yazmıyorsa, o zaman Türkiye Sigorta Birliği’nin yayınlandığı rayiç bedel listesine göre hasar ödenecek.
SİGORTA DEĞERİ YAZILMAYACAK
Peki, sıfır araçlarda ne olacak? Sıfır araçlarda ilk yıl zaten sorun yaşanmıyor. Faturada yazan bedel neyse, sigorta değeri olarak hesaplanıyor, prim de ona göre belirleniyor. Kaldı ki, sıfır araçlarda ilk yıl olası bir hasarda sigorta değerinin tamamı ödeniyor. Yeni uygulamayla artık sıfır araçların kaskosunda da sigorta değeri yazmayacak. Birinci yıldan sonra sigorta yenilemesinde araç, ikinci el statüsüne geçtiğinden, hangi kurum veya kuruluş referans alınıyorsa, oranın piyasa rayiç bedeli hasar olarak ödenecek.
Diyeceksiniz ki, ‘Araç alım-satımının yapıldığı internet siteleri ya da oto pazarlarında fiyatlarlar farklılık gösteriyor. Hangi fiyata göre hasar ödenecek? Bu konuda karmaşa yaşanmayacak mı?’. Artık o tarafını bilemem. Yönetmelik böyle. Ama bana göre, sigortalı ile sigorta şirketi arasında bu konuda ciddi karmaşa yaşanacak.
YEDEK PARÇA KRİZİ ÇÖZÜLDÜ
Gelelim, yedek parça konusuna... 1 Nisan’dan itibaren düzenlenecek kasko poliçelerinde sigorta şirketleri, aracın onarımının şirket tarafından belirlenecek servislerde mi, yoksa sigortalının istediği serviste mi yapılacağını açıkça yazacak. Aynı şekilde onarım sırasında orijinal yedek parça mı, yoksa eşdeğer parça mı kullanılacağı da poliçe düzenlenirken belirtilecek. Eğer ki, aracın onarımının nerede yapılacağı ve hangi yedek parçanın kullanılacağı sigorta şirketi tarafından poliçede belirtilmezse... Hasar sonrasında araç sigortalının istediği serviste onarım görecek ve yine sigortalının istediği parça kullanılacak.
Şunu da belirteyim: Yedek parça konusundaki şikayetler sadece kasko sigortasından değil, ağırlıklı trafik sigortasından kaynaklanıyor. 1 Nisan’da başlayacak uygulama iste kasko sigortasına yönelik. Anlayacağınız, trafik sigortasında şikayetler devem edecek.
Yeni uygulama özetle böyle. Umarım, Hazine’nin kasko sigortasında getirdiği yeni uygulama sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki süregelen uyuşmazlıkları bir ölçüde bitirir.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22517126.asp

parkmen
04-02-2013, 17:36
Arkadaşlar 03.12.2012 tarihinde Ankara Sigorta ile başlayan maceramız 01.02.2013 tarihinde bitti nihayet ödememi alabildim...

orhun57
04-02-2013, 17:56
Arkadaşlar 03.12.2012 tarihinde Ankara Sigorta ile başlayan maceramız 01.02.2013 tarihinde bitti nihayet ödememi alabildim...

Buna da şükür abi ne diyelim. 2 ayda para vermelerine şükür ettirdiler. Tekrar geçmiş olsun Selim abim.

TanerHoca
04-02-2013, 18:22
hadi gözün aydın

Ömer Gedik
04-02-2013, 18:34
Geçmiş olsun Selim abi.

sessizgece
04-02-2013, 22:28
geçmiş olsun.

Ghost Hunter
05-02-2013, 16:43
kardeşim Allah kurtardı geçmiş olsun.

Abdullah
06-02-2013, 16:19
şafak bitmiş hadi geçmiş olsun :D

demir_mert
07-02-2013, 13:42
Geçmiş olsun...

parkmen
07-02-2013, 13:43
Buna da şükür abi ne diyelim. 2 ayda para vermelerine şükür ettirdiler. Tekrar geçmiş olsun Selim abim.

hadi gözün aydın

Geçmiş olsun Selim abi.

geçmiş olsun.

kardeşim Allah kurtardı geçmiş olsun.

şafak bitmiş hadi geçmiş olsun :D

Geçmiş olsun...

Cümleten Allah razı olsun ve de hepimizin kulağına küpe olsun arkadaşlar.

Ghost Hunter
11-02-2013, 09:44
geçen gün sohbet ettigim bir arkadaşım sigorta acenteligi yapıyormuş ona senin olayından Ankara sigortanın yaptıgını anlattım oda çok normal oldugunu sigorta nın trafik vakfına ait oldugunu sürekli bu tarz olaylar yaşandıgını ve bazen hasar ödemelerini keyfe keder canlarının istedigi gibi hiç vermeyip yada yarı yarıya ödediklerini itiraz edenlerede mahkemeye gidip haklarını arayabileceklerini söylüyorlarmış normal şartlarda 8 iş günü içinde ödemeleri gerektigini söyledi şaşırdım kaldım

Abdullah
13-02-2013, 02:17
Arkadaşlar forumda kasko ve sigortayla ilgili tüm konuları tek bir başlık altında birleştirdik. Bundan sonra kasko ve sigorta ile ilgili tüm paylaşımlarınızı bu konudan yapmanızı rica ederiz.

wolo
13-02-2013, 17:42
merhaba iki sorum olacak sizlere
1.ayın başında kasko yaptırdım peşin fiyatta 750 tl yaptı 3 yıldır hasarsızım ufak onarım bile kullanmadım fiyat sizce uygunmu? ( 3 yıl önce opel astra ile bir jipe çarpmış ve 5.650 tl masraf ödetmiştim )
2. dün önümde gereksizce aniden fren yapan bir bayana arka sağ taraftan çarptım benim öndeki siyah plastik burulmadan dolayı düştü, sis farı yerinden çıktı ayakları kırılmış ve tamponun bir klipsi kırılmış. öndeki 2010 fiesta da arkatampondaki reflektör kırıldı ,park sensörü yerinden çıktı ve tampon klipsi kırıldı. ben o an işi uzatmamak adına kadına 100 tl verdim ve gitti. bundaki bir amacımda hasarsızlığımı bozmamak idi sizce mantıklımı değilmi? yorumlarınızı bekliyorum. buarada kendi aracımada o plastiği ve sis farını silikonla yada çift taraflı bant olur yapıştırıcı olur yerlerine takmayı planlıyorum kırılan birşey yok çünkü sadece burulmadan ayakları kırılmış

Hasan_33
13-02-2013, 20:59
cok gecmis olsun. sizin ki bir iki hesapla mantikli olup-olmamasi tartisilir ama o bayan sürücü bu yaptiginin mantigini aksam kocasina nasil anlatir bilemiyorum :bam3

Benim policede hasarsizligi bozmamak icin, ne kadara kadar olan kazada kaskoyi karistirmam gerektigi acikca tavsiye olarak yaziyordu.

Niye rapor tutturmadiniz, kaskoyla karsilikli hesaplardiniz, hangisi avantajli (kaskoya ödetip hasarsizligi bozdurmak mi yoksa hic kaskoya birakmadan kendinizin karsilamasi mi) sonradan karar verirdiniz.

wolo
13-02-2013, 23:59
kadının kocasına ne söyleyeceğini bende merak ediyorum ya neyse sonuçta takip mesafesi yok arkadan çarpma her türlü ben suçluyum. rapor tutsak kadın aracını yaptırsa bana yansımasını düşündüm. bu arada benim aracımda sadece klipsler kırık başka bir hasar yok sis farı ve siyah plastik sağlam sadece ayakları kırık yani ben kadındaki hasardan endişelendim. zaten kadına tlf verdim plakamıda aldı daha büyük bir masraf açılmışsa ozaman tutacağız tutanağı paramıda geri alıcam öyle anlaştık. kadından aldığım numara kullanılamıyor çıkıyor ben aradım ne oldu diye ama herhalde yalnış no verdi kocasınada park yerinde vurdular deyip 100 tl yi cebine atacak buda olabilir beni ırgalamaz

sessizgece
14-02-2013, 20:54
Gecmis olsun

seabiscuit
27-10-2013, 20:00
arkadaşlar 301 1.2 active alacam sigorta ve kasko yaptıran varmı iliniz ve kaç paraya yaptırdınız yazabilirmisiniz malum sıfır araba giderleri hesaplamaya çalışıyorum yardımcı olacak arkadaşlara teşşekkür ederim.

Emrah_06
27-10-2013, 20:30
301 1.6 Vti için Ankara da nisan ayında 306 lira tuttu sigortam.

Kasko için fiyatlar kişiye göre ve pakete göre değişir. Yoğun trafik li bi şehirde yaşa ve kaza yapmışlığınıza bağlı olarak artıp eksilebilir.

Bana sanırım axa vermişti en uygun teklifi. Ankara da yaşıyorum ilk aracım ve 26 yaşındayım 1600 lira civarı.

seabiscuit
27-10-2013, 21:09
benim ilk arabam Peugeot Bipper 450 tl sigorta 1500 kasko ödedim.açıkçası çok koymuştu.binek araçta da aynı gibi duruyor bakalım hayırlısı.tşkler cevap için.

301gti
21-11-2013, 17:11
Arkadaşlar kaskoyu bozmadığımız taktirde ertesi yıl ne kadar düşüyor ? Forumda aradım bulamadım tşk cevaplar için...

reisG
21-11-2013, 17:48
Artık yeni sistem geldiğinden pek öyle düşme olmuyor hatta artma bile sözkonusu , acenteden sigortanız hakkında son durum bilgisi almak en doğru yanıt olacak. Mesela ben geçen yıl hiç kasko bozmadım ondan evvelki yılda ancak bu sene düşme değil artış oldu bende kasko firmamı değiştirdim başka firma düşme değil ancak en son kaç ise onu verdi. kaskoları soyanların zararını bize ödetiyorlar.

powerb
21-11-2013, 17:50
Arkadaşlar kaskoyu bozmadığımız taktirde ertesi yıl ne kadar düşüyor ? Forumda aradım bulamadım tşk cevaplar için...

Eğer ilk seneniz ise %30 indirim oluyor.değil ise %10 en azından eski aracımın kaskosunu yeni arabama aktarırken %30 indirim olmuştu.

Müfit
11-03-2014, 20:42
Aracıma 9. ayda arka tampona ufak bir çarpa olmuştu.Çarpan ......şahıs kaçtı.O telaşla daha ilk defa böyle bişey başımıza geliyor tabi.Plakayı almayı başardım.Trafik çağırdık tabi.Plaka tutanak falan filan araç kaskolu tabi.Ekpere sorduk karşı taraftan rücu ederiz dediler.Bizde yaptıralım kaskodan dedik.Yaptırdık.Nasıl olsa para filan vermicez diye.Kaskonun yenileme tarihi geldi.Karşı taraftan rücu edemiyoruz dediler bizim kaskodan indirim yapmıyorlar şimdi.Böyle kasko ne işe yarıyor ki.Adamın plakası adresi herşeyi var.uğraşmıyorlar.Neyniş efendim ruhsat olacakmış adam itiraz edermiş.Yerin dibine batsın böyle sigota anlayışı. AXA SİGORTAYI KINIYORUM BURADAN.Bu sigortanın şikayet merci varmı acaba internet sitesinde en yüksek yerlere şöyle.Mağduriyetimizi giderecek babayiğit bulabilirmiyiz acaba.

Müfit
14-03-2014, 10:21
Sanırım bu konuyla ilgili bilgili kimse yok.

Ömer Gedik
18-03-2014, 08:52
Ben görmemişim mesajını
Olayı tam anlayamadım. Polis tutanağı var ama karşı tarafın evrakları mı yok.

eğer karşı tarafın evrakları yok ise yapacak birşey olmuyor. Bunu bende araştırdım ve yazdım.Özellikle ellikle ticari araçların ilk işi kaçmak çünkü trafik sigortası çok şişiyor.

Tapatalk...

HamzaHakkı
22-04-2014, 19:56
Konu eskilerde fakat yeni konu açıp kirlilik yapmamak adına buraya yazayım. Aracımın kaskosunu 26 Nisan'da yenileyeceğim geçen sene ilk kaskom olduğu için 1700 TL ödedim. Bu sene Anadolu sigortadan sordurdum 1250 TL fiyat verdiler sizce uygun mu? Bana biraz pahalı geldi hasarsızlığım da var.

TanerHoca
22-04-2014, 20:15
hasarsızlığa en uygun fiyatı axa veriyor.

Sabri28
22-04-2014, 20:20
Aynen. Axa herşeyi bakıyor ödüyor da diye biliyorum

HTC Sensation 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HamzaHakkı
22-04-2014, 21:08
O zaman yarın bir de axa dan fiyat alayım.

Sabri28
22-04-2014, 22:32
Tamam abi fiyat ile ilgili bizi de bilgilendirme. :)

HTC Sensation 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozy_308
15-05-2014, 16:05
Merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım.Aracım 308 active 1.6 hdi 92 ps 2012 model.:havali Benim kafamı kurcalayan nokta arabayı alırken adam sağ çamurluk değişti ve kaput boyalı dedi. Ayrıntılı ekspertize soktum onlarda aynı şeyi söyledi başka da hiçbir sıkıntısı yok dediler. Tramer sorgusunda 8.000 tl hasar kaydı var.Bu işlemler bu kadar tutar mı.:bilmem Peugeot servisi ve parça fiyatları hakkında henüz pek bilgi sahibi değilim.Bu konuda bilgilerinizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

fatihtr
15-05-2014, 16:35
Araç yetkili serviste yapıldıysa dokümanı çıkar civarlarına kadar hemde.
Sag çamurluk ve kaput o kadar tutmaz. Kaputta değişse belki ama boyalı diyorsun.
Sen en iisi yetkili servise dokümanı cikarttir.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

sessizgece
15-05-2014, 20:46
Benim kaput tampon tek far kartel muhafazası cam (ücretsiz) değişti. Toplam 5000 tl tuttu.
Sizin muhtemelen onlarında dışında değişen var. Yürüyen alsam gibi. Ama servisde yapıldı ise Fatih in dediği gibi oradan ulaşabilirsiniz.

Mobil cihaz

ozy_308
15-05-2014, 22:36
ilginiz için teşekkür ederim o zaman ben bir iletişime geçeyim yarın servisle. Ona göre hareket ederim artık

jerpelea
15-05-2014, 22:55
Merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım.Aracım 308 active 1.6 hdi 92 ps 2012 model.:havali Benim kafamı kurcalayan nokta arabayı alırken adam sağ çamurluk değişti ve kaput boyalı dedi. Ayrıntılı ekspertize soktum onlarda aynı şeyi söyledi başka da hiçbir sıkıntısı yok dediler. Tramer sorgusunda 8.000 tl hasar kaydı var.Bu işlemler bu kadar tutar mı.:bilmem Peugeot servisi ve parça fiyatları hakkında henüz pek bilgi sahibi değilim.Bu konuda bilgilerinizi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

sağ çamurluk ve kaputun 8000 tl tutmasına imkan yok. kaput 800-1000 lira arası olsa çamurlukta 350-400 arası olsa yani taş çatlasa 1500 lira olsun. Gerçi sadece çamurluk değişmiş kaput boyanmış, işte bir bit yeniği var. Siz iyice kontrol ettirin aracı. 8000 liralık hasarı varsa yürüyen aksamda sıkıntısı vardır gibime geliyor.

Ömer Gedik
16-05-2014, 07:30
Ciddi bir hasar olmalı veya pahalı bir parça... Tek noktadan 8000tl için

tapatalk...

asilsiyah
30-05-2014, 23:22
Kasko ve zorunlu trafik sigortasını yeniledim. İl:Tekirdağ trafik sigortası 130 TL kasko full tek eksik mini onarım yok karşı tarafa teminat 40000 herşey var kısacası rayiç bedel 48900 çıkıyor arabayı aldığım bayi en uygunu çıkardı arkadaşlar...hasarsızlık ve bayi indirimi var aynı kaskodan devam akbankın kaskosu 610 TL toplamda 740 TL kazasız belasız sürüşler

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ömer Gedik
09-06-2014, 17:20
Ben 106 ya 620TL ye trafik sigortası yaptırdım. Siz 610a kasko yapmışsınız. :(

tapatalk...

HamzaHakkı
09-06-2014, 18:01
Ben 106 ya 620TL ye trafik sigortası yaptırdım. Siz 610a kasko yapmışsınız. :(

tapatalk...

Abi sigorta fiyatlarını değiştiren çok etken var. Gençler 18-25 yaş, bayanlar, çok yaşlılar, araç alıp satanlar falan hep yüksek fiyattan alıyor sigortayı. Ben de 106 ya kendi üstüme 410 TL para ödedim sadece sigortaya. Babam hiç kaza yapmadığı araç alıp satmadığı için falan 407'ye 156 liradan sigorta, 740 liradan kasko yaptırdı.

Ömer Gedik
09-06-2014, 18:06
Hamza haklısın.

106da üç sebep var aslında. Genç bayan+Eski araç+İlk araç :)

HamzaHakkı
09-06-2014, 18:21
Hamza haklısın.

106da üç sebep var aslında. Genç bayan+Eski araç+İlk araç :)

Evet abi ilk araç olması da çok etkiliyor onu unuttum. Artı olarak plaka yani şehir de çok etkili oluyor, benim araç Ankara plakayken sigorta 620 TL çıkmıştı Konya plaka çıkınca 210 lira geri hesabıma yatmıştı.

kırmızı35
11-06-2014, 10:45
herkese selamlar arkadaşlar aracımı bugün kasko yaptırıcam axadan4bin küsur avivadan1840 ergodan1700 fiyat aldım axayı eledim :) aviva yada ergo hangisini önerirsiniz memnuniyet durumları nasıl bilgisi olan paylaşırsa sevinirim. avivanın içeriği gayet güzel ergoyu henüz incelemedim.

Yasin CCK
11-06-2014, 10:52
İki firma da kaliteli :iyi Ben olumsuz bir yorum duymadım. Tercih size kalmış...

ANKA
09-01-2015, 23:14
Arkadaşlar kafama takıldı Mehmet'in kazası sonrasında kasko değerlerine baktım 112 beygir HDI motorlu 308 Autor6 Millesim 2010 model 37240, 2011 model 40180, 2012 model 42240 değer biçilmiş. 2011 sportium için 41748. Aynı aracın envy donanıma bakıyorum 2011 model için 36750 fiyat biçilmiş. Anlayamadığım şey şu 2011 millesim ile benim araç arasında ne fark var ki neredeyse 3500 lira oynuyor? Ayrıca sportium ile millesim arasındaki fiyat farkı da çok az. Ki sanırım millesimlerde iklim kontrollü otomatik klima da yok. Bunun için bir itiraz dilekçesi yazasım var. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Sigorta Birliği'nin sitesinden baktım Envy için 38587 değer biçilmiş ama gariplik şurda sanırım araç "308 ENVY 1.6 HDI (112) VTI AUTO6R" şeklinde yazılmış o VTI nasıl kaynamış araya anlamadım gitti, araç hem dizel hem benzinli gibi olmuş ve yüksek ihtimalle benzinli gibi fiyatlandırılmış. Tahminimce 42000'den aşağı olmamalı değeri.

ANKA
10-01-2015, 13:24
Arkadaşlar envy'nin kasko değerinin düzeltilmesi için diğer envy sahipleri de Türkiye Sigorta Ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin genel@tsb.org.tr mail adresine mail yollasınlar. Ben dün gönderdim hatayı fark edip şubat ayında değer düzeltilecek diye düşünüyorum. Kaskoyu da ona göre güncelleyeceğiz. Siz de bakın hata olabiliyori önlemi önceden almak lazım.