PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İkinci el araba kontrol listesi

ANKA
21-03-2016, 23:59
Arkadaşlar herkese merhaba,
Araba alırken buna nasıl bakmayı unuttum dediğimiz bir sürü şey oluyor, computeste de götürsek, resmi servise de götürsek epeyce şeyi atlıyoruz. Onun için geliştirmeye açık bir kontrol listesi yaptım şunu geliştirelim elimizde olsun diyorum. Herkes ekleme ve düzeltmeleri yapıp tekrar konuya eklerse bir süre sonra kusursuz bir kontrol listemiz olacak diye düşünüyorum.

2. el kontrol listesi (https://drive.google.com/file/d/0B6oWsJLkeieqelUzanpMak93OFE/view?pref=2&pli=1)

ayzinim
22-03-2016, 11:47
Eline sağlık Özgür. Eksper mi olacaksın yoksa :gül4:

Özgür D.
22-03-2016, 11:53
Ozgur hocam eline saglik. Bu listeden %90 gecer puan alan arac gozu kapali alinir sanirim :)

ANKA
22-03-2016, 13:49
Eline sağlık Özgür. Eksper mi olacaksın yoksa :gül4:

Kendi alacağımız arabanın eksperi olalım Cem, benim gibi arabayı alıp aaa bunun sol aynası çalışmıyor dememek lazım :)

Ozgur hocam eline saglik. Bu listeden %90 gecer puan alan arac gozu kapali alinir sanirim :)

Ben de öyle düşünüyorum, atlamadan her yerine bakmak lazım aslında.

Emrah_06
22-03-2016, 14:00
Özgür Hocam eline sağlık güzel liste olmuş.

Not : Aracımı satacak olsam birisi de eline böyle bi liste alıp gelse klasörde teker teker inceleyip tik atacak olursa kovarım onu aracımın başından :)

ilker22
22-03-2016, 16:14
Mükemmel bir liste olmuş bu liste tutar söylüyeyim abi ;)

Ekleme olarak ise parça kontolüne ön arka sağ sol çamurluklar yazılabilir,
Özellikle ön cam ve diğerlerinde çatlak kırık kontrolü,
Jantlarda kırık, çatlak, çizik durumu
Jantların orjinal mi replika mı olduğu
Manuel koltuklarda ileri geri aşağı yukarı ve sırtın ayarlanması çalışıyor mu?
Cabrio ve sunrooflu araçlar için su testi, içeriye su alıyor mu?
Tavan mekanizması ya da sunroof camı sıkıntısız açılıp kapanıyor mu?
Çeki demiri yerinde ve kullanılır vaziyette mi? (bazı araçlarda farklı oluyor)
Park sensörleri yerinde ve düzgün çalışıyor mu? (orjinalin tanesi 350 liradan fazla)
Araçta trafik seti, ilk yardım çantası ve yangın söndürücü var mı? (satıcılar vermeyi tercih etmez, genelde farklı şehirlerden araba almaya gidildiğinde dönüş ve sonraki anlar için mutlaka olması gerekir)
Ruhsat bilgileri ile satıcının verdiği bilgilerin karşılaştırılmasında yanlış bilgi kontolü
Farklı bir renge tamamen ya da kısmen kaplanmış, boyanmış aracın renklerinin ruhsata işlenip işlenmediğinin kontrolü

bunlarda eklenebilir abi.

bacadir68
22-03-2016, 16:46
Bendende iki ilginç öneri. Birincisi bir çoğumuzun başına gelmiştir. Araçta çakmak varsa yerinde mi değil mi, bir diğeri ise aracın cam suyu bidonu :) bir arkadasımıza 307 almıştık cam suyu bidonu yoktu, aldıktan sonra farketmiştik. :)

ANKA
23-03-2016, 01:28
Mükemmel bir liste olmuş bu liste tutar söylüyeyim abi ;)

....
bunlarda eklenebilir abi.

Umarım işe yarar İlker şimdiden google 2. el kontrol listesi yazınca ilk sırada çıkıyor, dediğin her şeyi ekledim listeye. Çamurlukları nasıl unutmuşum :)

Bendende iki ilginç öneri. Birincisi bir çoğumuzun başına gelmiştir. Araçta çakmak varsa yerinde mi değil mi, bir diğeri ise aracın cam suyu bidonu :) bir arkadasımıza 307 almıştık cam suyu bidonu yoktu, aldıktan sonra farketmiştik. :)
Hocam sizin dediklerinizi de ekledim, su depo kontrolü yazmıştım listeye, bazen de delik oluyor depo eğer su atmıyorsa sistem mutlaka su koyup bakmak da lazım.