PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 5008 için kışlık lastiklerde ayrı jant kullanımı hakkında bilgi istiyorum...

mcivciv
29-03-2016, 07:57
Merhaba,

5008 için kışlık lastik+jant uygulamasıyla ilgili bir kaç sorum olacak. Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

1- Orjinal lastikleri 215/50/17. Bu ebatta kışlık lastik alındığında performans nasıl oluyor?

2- Orjinal 16" - 7.0 jant kullanıldığında 215/55/16 lastik kullanılması gerekiyor. Bunun yerine 205/55/16 lastik kullanılabilir mi?

3- Peugeot uyumlu 16" - 6.5 jantlar var, bu jantlarla 205/55/16 lastik kullanılabiliyor. Bu şekilde kullanıldığında araca uyar mı? Bir problem çıkarır mı? Bu şekilde kullanıldığında lastik çapı azalıyor.

4- Kışlıklar için ayrı jant+lastik kullanıldığında lastik basınç sensörü hata veriyor mu? Yedek jantlara da lastik basınç sensörü almak gerekiyor mu?

Alpertarık
14-04-2016, 08:14
Önceki 5008'imde orjinal ebadı olan 215 / 50 R17 kış lastiği kullandım ve genel anlamda memnundum. 215 / 55 R16 yerine 205 / 55 R16 tercih ederseniz daha küçük çap olduğundan araç alçalacaktır. Kullanımdaki etkisini denemeden karar vermek zor ama karlı zeminde aracı alçaltmak pek doğru olmaz diye düşünüyorum. Ayrıca jant genişliği de uyumlu olmayabilir. Basınç sensörü olmadan kullanırsanız büyük ihtimalle hata verecektir. Aracı her çalıştırdığınızda bip sesi ve hata mesajı pek hoş olmaz sanırım :) Belki serviste bu uyarı kapatılabilir, sormak lazım. Sensör almaya kalkarsanız da yaklaşık 1000 TL civarı para ödemek anlamına geliyor. Bu yüzden jant + lastik almak mali açıdan pek uygun değil. Jant + sensör için vereceğiniz para ile en az 8 sene lastiklerinizi değiştirirsiniz :)