23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Threaded View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Yönetici
    Meslek
    Makine Mühendisi + İşletme
    Model
    308

ForumPeugeot Test: Peugeot 2008 Active 1.6 e-HDI S&S

Peugeot 2008 ilk çıktığında bir bayiden edindiğimiz aracı üyelerimizle inceleyerek test etmiştik. 2008 test aracı alacağım zaman geçmişe bakınca "evet keyifli olacak" dedim. Aracı haftasonu alarak uzun bir rota belirledim. Yorulmadan ve keyifle İstanbul-Denizli-Fethiye-İzmir-İstanbul rotasını tamamladım.

Test Aracı: Peugeot 2008 Active 1.6 e-HDI 92Hp S&S 5 ileri Manuel Alp Beyazı
    Opsyion: Techno Pack

Buyrun Detaylar,

Tasarım

Peugeot'un B Segmenti Crossover temsilcisi 2008 fotoğrafları çıktığından bu yana çok şık bulduğum bir otomobil. Rakipleri Captur ve Juke ile kıyaslayınca çok iyi göründüğünü düşünüyorum. Fotoğraflarda büyük ve heybetli görünen 2008'i yakından incelediğimde aslında temsil ettiği segment gibi küçük bir otomobil. Ön Farlar, Ön Izgara, Arka kapı üzerinde yükselen tavan ve bagaj spoileri beğendiğim dış tasarım unsurları.

İç Mekana geçtiğimizde kardeşi 208'den alınan kokpit karşılıyor bizi... Konsolun tek farkı kaplaması. Orta kısıma indiğimizde el freni tasarımı farklılık oluşturuyor. Koltuk döşemeleri oldukça güzel ve kaliteli. İç tasarımda Active donanımı ile beraber döşemelerle uyumlu renkte trim geliyor. 2008'in beğendiğim iç tasarım unsuru ise tavanı. Tavan döşemesindeki çizgiler farklı bir hava oluşturuyor. Peugeot'ların ince düşünülmüş detayları hep hoşuma gitmiştir.

Sürüş

Son dönemde dizel makineleri ile oldukça popüler olan Peugeot, sürüşe geçildiğinde niye böyle olduğunu açıkça ortaya koyuyor. 92Hplik gücüne rağmen 230Nm torku ile sürüş oldukça keyifli. Düşük hızlarda hiçbir problem hissetmiyorsunuz keza 0-100km/h performansı (11.4sn) bunu net olarak ifade ediyor. Yüksek hızlarda ise aracın biraz nazlanarak hızlandığını söyleyebilirim. Buna sebep olan ise oldukça ilginç ayarlanmış bir 5. vitesi olması. Sürüşe geçmeden evvel aracın 5 ileri oluşu ile uzun yolda motor gürültüsü nasıl olur diye düşünmedim değil. Peugeot mühendisleri bu noktada hem sürüşü daha rahat kılmak hem de tüketimi düşürmek adına 5. vitesi tıpkı 6. vites tadında ayarlamış. 1-2-4-6 yazsalar inanırım. Bunun yol açtığı olumsuz durum ise az önce bahsettiğim yüksek hızda nazlı hızlanma karakteri...

Aracın sürüşüne geçtiğimde yüksek hızda ilk farkettiğim şey aracın sarsılmaması idi. Aslında şunu demek istiyorum: Yüksek hızda seyrediyorum tır-kamyon yanından geçiyorum veya hava rüzgarlı farketmiyor. Aracın yüksek hızdaki sürüş stabilitesine BA-YIL-DIM. Bravo Pöjo Sağa sola esneme veya çekilme hissetmiyorsunuz . 150km/h hızla giderken araç tabiri caizse ip gibi gidiyor.

Yol tutuş konusunda hiç sorun yaşamadığım 2008 ile uzun yolda süspansiyon sorunu da yaşamadım ancak şehir içine girdiğimde süspansiyonlar beni bir nebze rahatsız etti. Özellikle bozuk yolda süspansiyon rahatsız edici olabiliyor. Grip controlü maalesef deneyimleyemedim.

Tüketim konusunda uzun yolda dikkat edildiğinde 4lt/100km 'in altında bir değer hayal değil. Ben yüksek hızlı ve klima açık sürüşlerle 6,3 lt/100km ortalama yakaladım. Şehiriçi 5-6lt arasında gezinen bir tüketim görülecektir.

Donanım ve Malzeme Kalitesi

Benim için olmazsa olmaz diyeceğim tüm donanımlar 2008 Active'de yer alıyordu. Donanım çok güzel ayarlanmış. Orta donanım paketi olmasına rağmen daha ne olsun dedim açıkçası. Standart olarak Grip Control, 16" Alüminyum Alaşım Jantlar, Sis Farı, Tavan Barı, Gövde rengi elemanlar, Hız sabitleme ve Sınırlama, Far Sensörü, Yağmur Sensörü, Elektrokrom iç dikiz aynası, elektrikli katlanabilir aynalar, elektrikli sekansiyel ön ve arka camlar, ESP, 6 Airbag, Yokuş Yardım Sistemi, Fonksiyonel Deri Direksiyon Sistemi mevcut. Araçta bulunan Technopack ile SMEG Ekran+Bluetooth+Arka Park Sensörü+USB+Aux geliyor. Sizinde daha ne olsun dediğinizi duyar gibiyim.

Malzeme Kalitesi olarak 2008 beklentileri rahatça karşılıyor. Kapılarda ve torpidonun üst hizasında da yumuşak plastik görseydik ne ala... B segmenti baz alınınca göze batmıyor. Benim gibi C segmenti kullanıcısı iseniz gözüne takılabilir.

Yaşam Alanı ve Fonksiyonellik

Yaklaşık 2000km yol yapmama rağmen gerek sürüş poziyonu gerek koltuk yapısı sayesinde yorulmadım diyebilirim. Aracın hem önünde hem arkasında diz ve baş mesafeleri gayet yeterli. 4 kişilik yolculuğumuzda herkesin keyfi yerindeydi. Kullanım konusunda da ergonomik bir problem yaşamadım. SMEG ekranın kullanımı oldukça basit. Klimanın 6 kademeli çalışması güzel düşünülmüş bir detay ve performası çok güzel.

Bagaj konusunda oldukça bonkör olan 2008 arka koltukların yatırılması ile şahane bir hal alıyor. Arka koltukların yatması esnasında minder çökerek düz bir bagaj alanı oluşuyor. Bagaj yükleme eşiği düşük olduğundan ağır yükleri bile rahatlıkla 2008'e yerleştirebiliyorsunuz.

Sonuç

Peugeot'u B Crossover pazarında başarıyla temsil eden 2008 benimde çok beğenerek incelediğim bir otomobil oldu. Motor, Sürüş Stabilitesi ve tasarım olarak 2008'i rakipsiz görüyorum. Bonkör donanımı ise yüz güldüren cinsten. Başarılısın 2008

Konu Ömer Gedik tarafından (31-08-2015 Saat 08:33 ) değiştirilmiştir.
    Euro Repar Car Service - FP Otomotiv (İstanbul - Maslak)0212 254 4 308 - 0533 591 23 15

2023 Peugeot 408 GT 1.2 Puretech 130HP EAT8 3900km

2023 Peugeot XP400 GT 2100km

2022 Peugeot Django 125cc Mavi 16500km

2020 Peugeot 308 Style 1.5 BlueHDI 130Hp EAT6 Manyetik Mavi 23000km (SATILDI)
    2018 Peugeot Speedfight RCUP 125cc 20000km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 Coupé 2.0i 138Hp BVA4 298.500km (SATILDI)
    2001 Peugeot 406 ST 2.0i 138Hp BVA4 334.000km(SATILDI)
    2012 Peugeot Satelis 250CC ABS Siyah 6800km (SATILDI)
    2008 Peugeot 308 Comfort 1.6 HDI 110Hp Montebello Mavi 268.200 km (SATILDI)
    2002 Peugeot 206 Colorline 1.4i 75Hp BVA4 Şeytan Kırmızı (SATILDI)
    1997 Peugeot 106 XS 1.6i 90Hp BVA3 Alp Beyaz (SATILDI)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)