7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407

407 siyah duman sorunu

Arkadaşlar bir süredir egzozdan siyah duman çıkıyor. birinci vitesten ikiye geçtiğimde 2000-2500 dolayında aynada siyah duman çıktığını net görüyorum. Araç 407. hdi 2007 model dizel olup bakımları yapılmamış geçen ay yağ ve hava filtresini değiştirdim. sorun ne ile alakalı olabilir bu sorunu yaşayan oldu mu düşüncenizi öğrenmek istiyorum.

Tecrübeli Üye HamzaHakkı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    407
    Araç kaç km'de? Sorunun bir çok sebebi olabilir. Egr, turbo, enjektör, dpf filtresi, bakım durumu, kullanılan mazot kalitesi gibi bir çok etken var. Buradan net bir teşhis koymak zor.
    2016 Opel Astra K Dynamic 1.4T 150 HP

2008 Peugeot 407 Executive 2.0 HDI 136 Hp

1994 Peugeot 205 GTi Mi16 160 Hp

1991 Peugeot 205 1.1 XL 60 Hp

Yasaklı Üye
    Meslek
    Mühendis
    Model
    308
    Hocam HamzaHakkı'nın dediği gibi birçok neden var ancak en temel etken genelde bizim motorlarda Turbo oluyor bu kara duman atma probleminin. Turbo sağlığı nasıl, turbo ve intercooler bağlantı hortumlarında delik, çatlak kaçak var mı bir bakın. Hava filtresi kutusu bakım yaptırdıktan sonra düzgün kapatılmış mı kontrol edin.

Uzman Üye rocker307 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Sınıf Öğretmeni
    Model
    208
    Egr ve debimetre geliyor benim aklıma

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Acemi Üye
    Meslek
    Öğrenci
    Model
    yok
    Benim de aklıma ilk egr geldi

Yeni Üye
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    turbo olabilir. turboyu bir yıl önce değiştirdim. değiştirdikten bir kaç ay sonra ambulans gibi ötüyor gaz verince. bir yıldır bu ötme ile gidip geliyorum çekişte bir sorun olmadı. bir ay önce yağ ve hava filtrsi değştirdim ama o esnada böyle birşey olmadı son bir haftadır böyle bir durum var. Araç 67 binde iken aldım şuan 150 binde ve yağ hava haricinde ekstra bir bakım yapmadım. Bu arada arkadaşların bazıları egr diyor yanılmıyorsam egzoz ile ilgili bir durum bu. yaklaşık bir buçuk yıldır motorun sesi değişmiş durumda eski aldığım gibi net değil ustaya gösterdiğimde bunun egzoz karbon temizliği mi gibi birşey gerekiyor dedi ki bu da pahalıymış dedi yaptırmadım bununla da bir ilgisi olabilirmi
    Konu boran04 tarafından (17-06-2015 Saat 19:48 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Meslek
    Öğretmen
    Model
    407
    arkadaşlar enjektörden birini temizledik taktık olmadı. yakıt filtresini bugün değiştrdim yakıt katkı koydum bugün yine vardı duman. ayrıca çekiş düşüklüğü de var 5. viteste geçtiğim rampayı şimdi 2. vitesle bitiriyorum sorun kötü galiba.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)