7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    üretim
    Model
    3008

Arrow 3008 kapi gergi tamiri

Mrb. buna benzer fazla çözüm olmadığı için sırf bu konuyu çözmek için üye oldum herkezin yararlanması dileği ile iyi forumlar. forumu sık ziyaret edemeyeceğimden sorularınız olursa biraz geç cevap gelebilir.

kapı gergisi hakkında internette pek bilgi olmayıp peugeot gergisi hakkında hiç bilgi bulamadığımdan ses yapan sürücü kapı gergisini kendi imkanlarımla tamir edip diğer herkesin yararlanması için buradan paylaşıyorum

Normalde tamiri mumkün olmadığı söylenip değişimi gereken parçanın ortalama fiyatı 140 tl civarı ancak 15-20 dk da tamiri mümkün en zor olabilecek gergi de budur diğer markaların çok daha basıt gergileri var

1- önce kapı döşememizi sökmek için altta ve yanda iki vida sökülür daha sonra kapı açma kolu çerçevesini kredi kartı gibi bir nesne ile kanırtıp çıkarıyoruz. cam kumandası vidasını söküp oda aynı şekilde elinizle bile oynatıp çıkarıyoruz .

2- Kapı döşemesini alttan başlayıp üste kadar kendimize doğru asılarak beyaz tırnak ları sökük en son yukarı doğru itip bağlı olan alt aydınlatma ve kumanda bağlantılarını söküp kenara alıyoruz

3- 3008 lerde beyaz kapı yalıtımını gergi tarafından açtırıyoruz gergi burdan çıkacak diğer araçlarda hoperlor deliğinden de çıkabilir. kapı gergimizi t40 torx ve anahtarla söküp dışarı alıyoruz

4- gergilerde iki adet beyaz teflon plastik parça var bunlardan biri tam yuvarlak olması gereirken iki veya üç kısmında düzleşmeler vardır sesi yapan bu atlamalardır bunları ortalama 400 lük zımparayı 4mm şeritlere kesip bunlarla plastik parçayı ileri geri testere gibi zımparalayıp yuvarlatıcaz

5- gerideki kolu bulınduğu yerin tersine itiyoruz orası düzgündür değilse orası içinde aynı işlemi yapıcaz kol kenara kayınca 3-4 mm genişliğinde zımpara yapılacak yer açılacaktır burdan kestiğimiz zımparayı iki ucuda size bakacak şekilde geçirip çek bırak yaparak her açıdan zımparalıyoruz burda önemli olan bu plastiklerin duzlenmiş kısmını yuvarlatmak 20dk iş için 140 tl vermeye değmez iyi forumlar

NOT: gergideki kolun yerini tam tersine bile kadırıp taksak geri gelmediği sürece ses yapmaz

Yeni Üye musti_x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    tekniker
    Model
    308
    Yararlı bilgiler içi. Teşekkür ler fakat bu iş biraz el becerisi istiyor sanırım )

Acemi Üye snlyldz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Memur
    Model
    3008
    Emeğinize sağlık. Güzel bir çalışma olmuş.

Aktif Üye
    Meslek
    MEMUR
    Model
    308
    Arkadaşlar bu kapıların sert kapanması olayının bir çözümü var mı? Kapıyı yarım değilde tam açıp kapatmak istediğimde arabayı sarsacak kadar sert kapanıyor. Ben bildiğim için yavaş kapama metodunu biliyorum ama misafir bindiği zaman içim gidiyor sert kapandığından.

Bu arada yararlı bilgiler için teşekkürler.

Yeni Üye
    Meslek
    üretim
    Model
    3008
    Evt ama çok küçük bi problem için gergiyi değiştirmek çok sinir bozucu

Yeni Üye
    Meslek
    üretim
    Model
    3008
    eyw. bir vites topuzu çalışmam oldu onuda paylaşıcam. kapılara pek yapabiliceğiniz bişey yok ama 1-1.5 cm genişliğinde siyah kendinden yapışan sert sünger bantlar var genelde galvaniz havalandırma birleşim yerlerine yapıştırırlar ondan aracın fitilleri üzerine gelmiycek şekilde yeteri kadar yapıştırılsa belki çarpmayı azaltır fırsatım olursa dener paylaşırım

Aktif Üye stormhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    Finans
    Model
    308
    Arkadaşlar merhaba, bende bu kapı sesi mevcuttu yaklaşık 1 aydır. Yağladım, vidaları sıktırdım olmadı. Ama sorunu çözdüm sonunda (150 tl sıkışmış orjinal ve 0 ürün işçilik dahil) haberiniz olsun. Ama el becerisi olan kendisi yapsın gerçekten 150 tl vermeye değmez, parçayı direkt takıyorlar o kadar.

Harkese güzel günler.
    Karanlıkta koşanlar düşer...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)