8 sonuçtan 1 ile 8 arası
    Yeni Üye
    Meslek
    Memur
    Model
    301

Exclamation Giderilemeyen Lok Lok Sesi

Merhabalar, biz deNisan/2017'de 301 Allure 1.6 HDI modelini aldık... Ne deyim bilmiyorum, dert mialdık araba mı aldık?

Aldığım günden bu yana arabada kasislerden geçerken lok lokdiye bir ses geliyor. Önce sol amortisör değişti, düzelmedi. Sonra direksiyonkutusundan kaynaklanıyor dendi, direksiyon kutusu değişti, yine düzelmedi.Sonra amortisörlerden dendi, yeni sistem amortisörler çıktı Fransa'dan siparişverildi onları bekliyoruz, size yeni amortisörler takılacak sorun çözülecekdendi, bekledik, bekledik, bekledik uzun bir bekleyişten sonra nihayet geldi,yerine takıldı ama ses yine kesilmedi. Amortisörler değişirken askı kolları dadeğişti ama ses hala devam ediyor. İşin kötü yanı amortisörler değişmeden önce sessadece yollara hız kesmek için yapılan kasislerden geçerken geliyordu,amortisörler değiştikten sonra her çukura girişte, yoldaki en ufak yükseltidebile gelmeye başladı... Severek aldığımız arabadan soğuduk iyice, en ufak birsese duyarlı hale geldik artık, arabayı yıkattırasım bile gelmiyor. Bu sorunla daha önce karşılaşan veya çözümü konusunda bilgisi olan var ise yardım istiyorum arkadaşlar.

Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Benim aracımda taşıyıcı beşik çatlak çıkmıştı. Ancak bendeki ses çat şeklindeydi. Ayrıca lok sesi de vardı. Bunda da hem amortisör hem askı rotları hem de amortisör takozları değişmişti. Ses büyük oranda azalmış sadece çalışma sesi kalmıştı. Bu amortisörler çift etkili değil. Yani aşağı doğru sönümleme yapar ancak açılmada sönümleme yapmadığı için bir miktar ses yapıyor.
    2008 classic edition

Yeni Üye
    Meslek
    Memur
    Model
    301
    Alıntı ssgti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim aracımda taşıyıcı beşik çatlak çıkmıştı. Ancak bendeki ses çat şeklindeydi. Ayrıca lok sesi de vardı. Bunda da hem amortisör hem askı rotları hem de amortisör takozları değişmişti. Ses büyük oranda azalmış sadece çalışma sesi kalmıştı. Bu amortisörler çift etkili değil. Yani aşağı doğru sönümleme yapar ancak açılmada sönümleme yapmadığı için bir miktar ses yapıyor.
    Amortisörler ve askılar değişti ancak takozlar değişmedi, soldaki ses büyük ölçüde kesildi, sadece çok zorlanacağı bir kasis ve çukura denk geldiğinde lık diye bir ses geliyor, ancak sağ taraftan normal seyir halinde en ufak yükseltide ve çukurda lok lok ses geliyor

Tecrübeli Üye ssgti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meslek
    gazeteci
    Model
    2008
    Amortisör takozundan da olabilir
    2008 classic edition

Tecrübeli Üye
    Meslek
    Danışman-Eğitmen
    Model
    508
    Benim 301 de ön amortisörlerin kule bağlantı somunu zamanla gevşemiş ve önce "lık lık" sonra da giderek "lok lok" sesine dönüşmüştü. Hemen akla amortisör vs geliyordu ama Ömer kardeşim ve Ferit Usta somunun gevşediğini farkettiler. Sesi duyan başka biri olsa ne var ne yok değiştirmeye kalkabilirdi. Ama sorun minicik bir somun sıkıştırma işi ile çözülmüştü.

Yalnız zamanla tekrar gevşediğini de farketmiş ve yeniden sıktırmıştım. Sonra araç satıldığı için sorunun tekrar edip etmediğini bilmiyorum.
    Bir Kedim Bile Yok..

Yeni Üye
    Meslek
    teknisyen
    Model
    301
    Daha önce ben de aynı şikayetten foruma bir başlık açmıştım. Konu olan şikayet benim araçta da başıma geldi ne takoz nede başka şey bıraktım değiştirmedik ama sorun devam ediyordu en son amortisör değiştirince çözüldü. Fakat bu araçlarda kronik olan bir sıkıntı yani amortisör patlak olduğundan değil amortisör milinin dışarıya çıktıktan sonra sağa ve sola doğru mm derecesinde boşluk yaratmasından bu sesi çıkartıyor. Hatta ses gelen tarafın lastiğine üst kısmından ayağınızla hafif hafif vurun aynı sesi duyacaksınız. Yaklaşık 6 ay oldu değiştirmiş olduğum sağ ön taraftan aynı ses gelmeye başladı. Araç 1-2 gün hareket etmesin ilk bindiğimde ses olmuyor bir kaç km gittikten sonra ses yapmaya başlıyor.

Yeni Üye
    Meslek
    eğitimci
    Model
    307
    aynı ses benim araçtan geliyordu,hatta tekeri sallayınca ses geliyordu, amortisör takozu kırıktı, üst takoz bozuktu, değiştim ses kesildi, aynı sesi direksiyon rot mili değişti lok lok sesi gitti.

Yeni Üye
    Meslek
    Memur
    Model
    301
    Alıntı bulento5 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha önce ben de aynı şikayetten foruma bir başlık açmıştım. Konu olan şikayet benim araçta da başıma geldi ne takoz nede başka şey bıraktım değiştirmedik ama sorun devam ediyordu en son amortisör değiştirince çözüldü. Fakat bu araçlarda kronik olan bir sıkıntı yani amortisör patlak olduğundan değil amortisör milinin dışarıya çıktıktan sonra sağa ve sola doğru mm derecesinde boşluk yaratmasından bu sesi çıkartıyor. Hatta ses gelen tarafın lastiğine üst kısmından ayağınızla hafif hafif vurun aynı sesi duyacaksınız. Yaklaşık 6 ay oldu değiştirmiş olduğum sağ ön taraftan aynı ses gelmeye başladı. Araç 1-2 gün hareket etmesin ilk bindiğimde ses olmuyor bir kaç km gittikten sonra ses yapmaya başlıyor.
    Yeni sistem amortisörler çıkmış, Fransa'dan siparişle geldi, bu amortisörler takıldı ses hala devam ediyor... Demek ki yeni sistem amortisörlerde de değişen bir şey yok... Bu gün yine servise gidecek araba bakalım ne çıkacak...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)